קונצרטה לטיפול בהפרעת קשה וריכוז | פסיכיאטר ברשת

קונצרטה לטיפול בהפרעת קשה וריכוז

קונצרטה (Concerta) היא תרופה נפוצה בשימוש לטיפול בהפרעות קשב וריכוז, ורבים מעדיפים אותה על ריטלין בגלל ההשפעה הארוכה ומיעוט תופעות הלוואי. ומה אתכם?

הפרעת קשב וריכוז (ADHD או ADD) היא הפרעה התפתחותית שיכולה להתבטא בחלק או בכל תחומי החיים ובאה לידי ביטוי בבעיות קשב וריכוז, באימפולסיביות ובהיפראקטיביות. הביטויים להפרעה יכולים להשתנות עם הגיל. אם תשאלו מישהו שיש לו בעיות קשב, ילד ואפילו מבוגר הוא לא יטען שאין לו בעיה – הוא כבר יודע שיש לו הפרעת קשב. אולי הוא יקרא לזה בשמות שונים: קושי בהתארגנות, קושי בהתמדה. חוסר מוטיבציה. פזיזות. אימפולסיביות. קושי לסיים משימות. הבעיות האלו הופכות עם הזמן לדימוי עצמי נמוך, לחרדות, לדכאונות ולנטייה לקחת סיכונים מיותרים.

התרופה קונצרטה היא פיתוח מאוחר של התרופות המבוססות על מתילפנידאט, חומר מקבוצת הפנתילאמינים (כמו אדרנלין ואמפטמין). התרופה פועלת על מערכת העצבים המרכזית. אצל אנשים עם היפראקטיביות יש לה השפעה מרגיעה, למרות שברמת המוח למתילפנידאט יש השפעה מעוררת (פסיכוסטימולנטית). החידוש העיקרי של התרופה הזו הוא משך השפעה גדול משמעותית. הקונצרטה פותחה משתי סיבות עיקריות: לריטלין הרגיל יש זמן השפעה קצר שנאמד ב-3-4 שעות בלבד; בנוסף, בגלל השינוי המהיר בריכוז התרופה בדם, חלק מהאנשים שנוטלים הריטלין סובלים מתופעות לוואי שונות.

תופעות הלוואי העיקריות של הריטלין הן קלות וחולפות, לרוב כאבי ראש או כאבי בטן בימים הראשונים של הטיפול. לעיתים יש תופעות לוואי שלא ממהרות לחלוף, בעיקר כאלה שקשורות לתיאבון או לשינה. במקרים נדירים יותר יכולה להיות תגובה הפוכה (של החמרה בקשיי הקשב והריכוז). כל תופעות הלוואי האלו נוטות להצטמצם עם תכשירים ארוכי טווח שמטרתם שיפור ההענות בטיפול.

המשמעות המעשית של השימוש בקונצטרה במקום ריטלין, היא שמבוגרים שיום העבודה או הלימודים שלהם הוא ארוך ויכול להגיע ל 12 שעות יזדקקו רק לכדור אחד ביום בעת שימוש בקונצרטה ולא 3 ביום אם הם לוקחים ריטלין רגיל. בנוסף, אופי תופעות הלוואי פוחת והרמה היציבה של התרופה בדם מובילה גם ליציבות בתפקוד.

היתרונות והחסרונות של קונצרטה

היתרון הבולט של השימוש בקונצרטה הוא השחרור המבוקר של התרופה – כדור אחד משפיע למשך 12 שעות. הסיכוי שתשכחו ותגיעו לישיבה או לשיעור בלי שלקחתם כדור בצהריים, קטן יותר. השינוי ההדרגתי בריכוז התרופה בדם ככל הנראה גם גורם לפחות תופעות לוואי בהשוואה לריטלין.

החיסרון: אי אפשר להפסיק את ההשפעה באמצע. יש אנשים שלא באמת צריכים את ההשפעה המתמשכת לאורך 12 שעות והם מעדיפים השפעה מוגבלת בזמן. חיסרון נוסף של התרופה היא שהיא לא נכללת כרגע בסל התרופות, ולכן עלותה גבוהה יחסית ויכולה להגיע ל-200 שקלים בחודש דרך הביטוחים המשלימים. אצל אלו שאין להם ביטוח משלים העלות אף גבוהה יותר.

קונצרטה: האם היא תתאים לכם?

קונצרטה היא תרופה טובה ויעילה, והשימוש בה בטוח לאורך זמן. השיקול בבחירת תרופה צריך להעשות ביחד עם הפסיכיאטר המומחה שמטפל בכם ולכלול שיקולים כמו יעילות הטיפול והתאמתו לכם באופן אישי, פרופיל תופעות הלוואי וגם שיקולים כלכליים שלא ניתן להתעלם מהם.

אם יש לכם חשד שיש לכם או למישהו שקרוב לכם הפרעת קשב וריכוז, כדאי לפנות להתייעצות עם אנשי מקצוע בתחום האבחון והטיפול בהפרעת קשב. זה אחד התחומים בהם אנחנו מטפלים במרפאת רזולוציה.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

מחשבות של אחרים

ל: שלום אני בת 32 יש לי בשנים האחרונות בעיה שאני חושבת על מחלות ומפחדת שזה יקרה לי אז בשביל שזה לא יקרה לי,אני מסה...

שנאל: ממציאים אלי שמועות שהם לא נכונטת אני מרגישה שגם עם אני ימות לאף אחד לא יהיה אכפת אני רק בת 14 טאני כל הזמן...

אלונה: תודה רבה על התשובה. זה קצת מרגיע את ייסורי המצפון הקשים.

ירדן לוינסקי: @אלונה, אני לא מכיר תגובה כזו. יכולה להיות יעילות טובה יותר או פחות, אבל לא סביר שהתגובה תהיה חריפה כל...

ירדן לוינסקי: @ג'וי, רק את תגידי. יש אנשים שמגיבים למינונים נמוכים ואחרים לא.

ירדן לוינסקי: @איילת, לרוב מדובר במספר מצומצם של ימים, עד שבועיים. @מ, ונראה לך סביר להקשיב ליעוץ של אדם שמעולם לא...

אלונה: שלום דר' לוינסקי, האם אתה חושב שתגובה חריפה במיוחד כמו שינוי התנהגותי והתדרדרות קוגניטיבית רצינית יכולה לקרות...

ג'וי: שלום. לאחר נטילת פלוטין 20 מ"ג במשך 5 חודשים החלטתי עקב הרגשת הרמוניית יתר לקחת 10 מ"ג פריזמה. האם זה...

תגובות

50 תגובות לרשימה ”קונצרטה לטיפול בהפרעת קשה וריכוז“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת מרינה גולדשטיין:

  ללא ספק יש חיים לפני ואחרי הקונצרטה…

 2. מאת חנה:

  יש תרופות נוספות, שיכולות לשמש כתחליף – למי שסובל מכל רשימת תופעות הלוואי

 3. מאת רום:

  מי שסובל מכל תופעות הלוואי לא צריך תחליף – שהרי חלק מתופעות הלוואי כוללות מוות.

 4. מאת אלה:

  הבן שלי מקבל את הקונצרטה כבר כמעט שנתיים,
  והתיאבון שלו ירד משמעותית , אני מחפשת תרופות אחרות לטווח ארוך
  שלא משפיעות על התיאבון.

  הוא מאובחן כילד – NVLD

  אודה לתשובתך

 5. מאת ירדן לוינסקי:

  @@אלה, יש כל מני דרכים להתמודד עם הירידה בתאבון שנגרמת מהכדור וביניהם לעשות 'חופשות' או לבדוק נגזרות אחרות של מתילפנידאט כמו אדרל, דייטרנה וכדומה. הבעיה היא שהן יותר יקרות

 6. מאת דרור:

  כמה זמן בד"כ נמשכת ההסתגלות לקונצרטה? בני החל לקחת לפני פחות מחודש ואנחנו לאחר תום תקופת הסתגלות של כשבועיים. הבעיה העקרית שלו היא כאשר התקופה פגה הוא מאבד כל רסן ולכן גם לרוב הולך לישון מאוחר מדי, הוא כבן 9.

  האם יש משהו שאפשר לעשות על מנת להקל עליו את ה"ריבאונד"?

 7. מאת יעל:

  בתכנית הרדיו של מיכל דליות היא אמרה כי קיימת בשוק תרופה חדשה אשר משפיעה ל 12 שעות כמו הקונצרטה, אך שכחה מה שמה. האם ידוע לך שמה? בתי בת ה 8 נוטלת קונצרטה 36 מ"ג מרראשית שנת הלימודים- התגובה שלה ביחס להשפעה על הפרעת הקשב והריכוז נפלאה, אך היא לא אוכלת כלום מ 7:00 ועד 14:00 !! היא כבר ירדה קילו, ואני מודאגת….

 8. מאת ירדן לוינסקי:

  @יעל, פני לרופא של בתך והתייעצי עמו. אינני יודע לאיזו תרופה הכוונה.

 9. מאת אנג'לינה:

  אני סטודנטית בת 23 התחלתי טיפול בקונצרטה, התרופה מאוד משפיעה על איכות חיי לטובה כמובן בעיקר בלימודים . שמתי לב לתופעה מענינית, אני משתדלת לא לקחת את התרופה יום יום , ובואותם ימים שאני לא לוקחת אני לא מצליחה לתפקד יש לי רצון נוראי לישון, אני מרגישה כאילו המוח חסום ולא קולט כלום, כמובן שאין ריכוז בכלל בשום תחום .

  האם אלו תופעות של הקונצרטה או שפשוט בגלל תחושת היעילות עם הקונצרטה באופן פסיכולוגי אם אני לא לוקחת אני מרגישה ככה.
  האם זה בסדר אם אני אקח יום יום את התרופה? השאלה כמה שנים ניתן להתשמש בה? האם אני אתרגל לתרופה ולא אצליח לתפקד בלעידה כאשר התחיל לעבוד במקצוע ??
  מה לעשות האם מאכשיו כדי לנסות לחיות בלי קונצרטה או להפסיק להילחם ופשוט להשתמש בה?

  תודה אנג'לינה

 10. מאת ירדן לוינסקי:

  @אנג'לינה, ראשית אפשר לקחת את התרופה מדי יום. העייפות יכולה להיות תופעת לוואי, או פשוט חוסר בריכוז. אינני יכול לומר לך כיצד לבחור להשתמש בכדור אך באמת מומלץ לשבת עם הרופא המלווה שלך ולחשוב יחדיו איך את מפיקה את המיטב מהמצב.

 11. מאת תמי:

  בני בן ה – 13 אובחן כ ADD, מגיל 7 הוא מטופל בתרופות, התחיל בריטלין LA20, תקופה ארוכה זה עבד פלאים, ופתאום נעלמה ההשפעה המדהימה, עלה ל30 ולא היה טוב ולכן עבר לריטלין הרגיל וגם להוא א עבד, לפני כחצי שנה עברנו לקונסרטה, הוא החל להתלונן שהכל בסדר מבחינה לימודית, חברתית, וכו' אבל הוא לא מבין למה אין לו מצב רוח, אולי קצת דיכאון, זה מאד מדאיג אותי, אכן יש קשר? מה אני אמורה לעשות?

 12. מאת טלי:

  בתי בת12 נוטלת קונצרטה 27 מג בהמלצת נוירולוג משך כ -4 /3 חודשים לערך
  אני חשה כי אין שיפור ממשי בריכוזה וביכולותיה , בהתנהגות האימפולסיבית לאחר שעות הלימודים אינה מכינה שעןרי בית אינה קשובה , עם האוכל זה משתנה ישנם ימים שאוכלת וישנם שלא טועמת דבר ( אני מתעקשת על ארוחת בוקר)
  כיצד ניתן לדעת אם המינון מתאים לה משקל 38 גובה 152
  כיצד אפשר לבדוק האם התרופה אפקטיבית ואו שתופעות גיל הנתבגרות מתווספות ?
  תודה טלי

 13. מאת ירדן לוינסקי:

  @תמי, את אמורה לקחת אותו לרופא המטפל וביחד לנסות להבין מה קרה, והאם התלונות שלו הן תופעת לוואי של הטיפול התרופתי או שמדובר במשהו אחר שצריך התייחסות.

  @טלי, יש כמה כלים למעקב על יעילות התרופות – משאלונים שצריכים לחזור עליהם מדי מפגש עם המטפלים ועד מבחנים ממוחשבים. כמו כן מומלץ לשלב טיפול התנהגותי בכל מקרה לטיפול בהפרעת הקשב

 14. מאת אריק בנית:

  אני מבקש לדעת לכמה זמן משפיעה הקונצרטה?
  18 מ״ג?
  27 מ״ג
  36 מ״ג
  54 מ״ג

  תודה
  אריק בנית

 15. מאת ירדן לוינסקי:

  @אריק, אין הבדל במשך ההשפעה, אלא בעוצמה. זה כל הרעיון…

 16. מאת אירית:

  יש לי שאלה הבת שלי קיבלה את הקונצרטה היא בת 16 לפני בגרויות השאלה שלי האם אני יכולה לנסות חודש את התרופה ולראות את ההבדל יש לי קצת חששות ובמידת הצרוך להפסיק.
  תודה

 17. מאת אסתר:

  אני מנסה להעביר את בני בן ה7 לטיפול בקונצרטה אחרי שנה וחצי ששתה את ה הla20 כגרגירים עם שתיה ,הוא מסרב בתוקף לשתות את בקונצרטה ככדור האם יש את אותה תרופה אך בצורה שניתן לרסקה או לפתוח קפסולה?

 18. מאת ירדן לוינסקי:

  @אירית, התשובה חיובית, אם כי יש תהליך של הסתגלות, ומציאת המינון התרופתי המתאים ומציאת סוג התרופה המתאים.

  @אסתר, אין אפשרות לפתוח/לרסק את הקונצרטה. מציע להתייעץ עם הרופא המטפל על אפשרויות.

 19. מאת שיר:

  האם אדם השוקל 48 יכול לקחת קונצרטה 36מג ?

 20. מאת ירדן לוינסקי:

  @שיר, אפשר בהנחיית הרופא המטפל, שצריך לשקול את כל השיקולים של התאמת המינון

 21. מאת דניאל:

  שלום,
  אני לוקחת באופן קבוע קונצרטה, כבר למעלה משנה אני לוקחת 72 מ"ג.
  אחת מתופעות הלוואי היא בעיה בשינה וקשה לי מאוד להירדם ולכן בימים שאני יודעת שאני צריכה לישון טוב בלילה כמו יום לפני מבחן בגרות, אני לוקחת כדור שינה.
  כעבור כמה דקות לאחר שאני לוקחת את הכדור שינה מתחיל להיות לי טעם מאוד חזק של כמו אצטון בפה, וגם כאשר אני שואפת אויר, זה ממש מרגיש שאני שואפת אצטון. כל זה גם נמשך ביום שאחרי. כל מה שאני שותה מרגיש כמו אצטון.
  האם אני צריכה להיות מודאגת מהתופעה, ומה עלולה להיות הסיבה לכך?
  תודה,
  דניאל

 22. מאת רוני:

  גיל 17 מישקל 46 זה בסדר לקחת קונצרטה 54 ?? זה הגיוני או שזה מוגזם?

 23. מאת דני:

  שלום,
  התחלתי לקחת קונצרטה במינון של 36 מ"ג, הייתי נוטל את הכדורים במשך שנתיים בבית הספר וחזרתי לקחת אותם שוב אחרי תקופה של שלוש שנים בצבא. (אני משוחרר כבר חודשיים).
  רציתי לשאול אם יש אפשרות לקחת שתי כדורים ביום כדי לחזק את ההשפעה?

  *אין לי רגישות לתרופות.
  *אין שום תופעות לוואי.

 24. מאת ירדן לוינסקי:

  @רוני, המינון צריך להקבע יחד עם רופא שמכיר אותך, לא ביעוץ באינטרנט.

  @דני, עקרונית זה בטווח המינונים האפשריים, אך כדאי להתייעץ עם רופא באופן ישיר.

 25. מאת אוסנת:

  שלום, בני החל בטיפול קונצרטה 18. מתי ניתן יהיה לראות את ההשפעה האמיתית של התרופה מבחינת הריכוז? היום למשל בשעות הבוקר היה פחות מרוכז ולאחר מכן יותר מרוכז… כמה זמן להמתין עד לשינוי המינון?

 26. מאת ירדן לוינסקי:

  @אסנת, יש להמתין לפחות שבועיים שלושה לפני הסקת מסקנות.

 27. מאת ים:

  שלום אני בת 14 אני שוקלת 44 ואני מטר 63 זה בסדר לקחת מינון בקונצרטה 54?

 28. מאת ירדן לוינסקי:

  @ים, מינון לא נקבע אך ורק לפי משקל וגובה. כדאי לך להתייעץ עם רופא בצורה מסודרת.

 29. מאת ליאור:

  אני תלמידת תיכון בת 18 כיתה י"ב , אני לוקחת קוצרטה 36 , מבחינה של ריכוז זה עובד מצוין אני מרוכזת מאוד ואין ספק שהקונצרטה משפרת את מצבי הלימודי משמעותית . אך לצערי אני סובלת מחוסר תאבון אני יכולה לא לאכול כלום יום שלם ובנוסף עד שהשפעת הכדור לא עוברת אני סובלת מחוסר מצב רוח ודכאון האם זה תקין או שלפנות לרופא?

 30. מאת ירדן לוינסקי:

  @ליאור, אלו תופעות לוואי מוכרות וידועות. כדאי לך להתייעץ עם פסיכיאטר שלך כדי לחשוב ביחד על איך להתמודד עם תופעות הלוואי או לשקול החלפת טיפול

 31. מאת בת:

  שלום!
  לפני כשלושה חודשים אובחנתי כהיפרקטיבית עם הפרעות קשה וריכוז.
  התחלתי לקבל רטלין במינון של 30 מליגרם.
  אחרי שלקחתי פעמים (יום אחרי יום) אחרי אכילה ושינה טובה- הייתה לי תגובה נורא מוזרה ובה נרדמתי אחרי לקיחת הרטלין.
  העלו לי את הקמות ל40 מלגרם ולא הרגשתי שום השפעה של הרטלין.
  מלבד תופעות לוואי.
  החליפו לי כרגע לקונצרטה, 27 מלגרם.
  גם אחרי פעמים שלקחתי את הקונצרטה, אני לא ממש מרגישה השפעה.
  זה הגיוני?
  מה עושים?
  תודה רבה!!

 32. מאת ירדן לוינסקי:

  בת, זה חריג אך אפשרי. כדאי להתייעץ עם רופא העוסק בהפרעות קשב.

 33. מאת מיטל:

  שלום,
  בני בן 9 החל לקחת קונצרטה 36 מ"ג.
  רציתי לדעת מתי הכדור מתחיל להשפיע מהרגע שלוקחים אותו?
  וכמה זמן לוקח לגוף להתרגל לכדור, כך שאדע שהכדור עוזר, האם יש תקופת הסתגלות לכדור ואם כן אז כמה זמן?

  תודה מראש

 34. מאת ירדן לוינסקי:

  @מיטל, הדור מתחיל להשפיע כחצי שעה-שעה לאחר התחלת הנטילה. הסתגלות זה דבר רחב, יש להמתין מספר שבועות.

 35. מאת ליזי:

  הי..בתי בת 9 וחצי מזה יומיים נוטלת קונצרטה 36 מיליגרם. משקלה 37.5 האם יתכן שהסיבה שאיננה מצליחה להרדם בלילה היא המינון של הקונצרטה? הלילה נרדמה ב4 לפנות בוקר….האם התופעה מוכרת והאם היא תפסק כשהגוף יתרגל?

 36. מאת ירדן לוינסקי:

  @ליזי, יתכן שמדובר בקצב פירוק התרופה, יתכן שקצב פירוק התרופה בגופה ארוך יותר מהממוצע וצריך לשקול אם להמשיך או לעבור לתרופה בעל זמן מחצית חיים קצר יותר

 37. מאת גלית:

  בני בן 13 התחיל היום לקחת קונצרטה 54 מאד מפוקס אך מתנהג כמו רובוט לא רוצה לאכול ומתלונן על כאבי ראש ולא מצליח לישון. אלו תופעות לוואי? והאם הם יחלפו?

 38. מאת ירדן לוינסקי:

  @גלית, אלו בהחלט יכולות להיות תופעות לוואי. כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל

 39. מאת יפעת:

  שלום.אני בת 45 ומאז שאני מכירה את עצמי יש לי הפרעות קשב וריכוז.לפני כמה חודשים נבדקתי עי נוירולוגית שהמליצה אחרי בדיקות לקחת קונצרטה במינון של 36 מג. לאחר היסוסים רבים לקחתי היום כדור אחד שעשה לי ממש טוב מבחינת הריכוז אבל תחושה של חוסר שקט בערב.
  קראתי מאמרים נוראיים על הקונצרטה ופתאום אני די חוששת מהתרופה.האם היא ממכרת כפי שטוענים בכתבות מסויימות. הרי נמצאת במדור הסמים בבית המרקחת. האם היא סם??
  לתגובתך המהירה אודה

 40. מאת סומה:

  אני משתמשת בקונסירטה חוקחת שני כדורים ביחד של 18 מג אבל לא מרגישה תוצאות. למדך כמה זמן ממשיכה ההשפעה של שני הכדורים ?והאם יש אנשים שלא מגיבים לטיפול .אני בת 29 ושוקלת 53

 41. מאת עדן:

  שלום רציתי לשאול
  אני סטודנטית בתקופת מבחנים מאובחנת עם HDHD
  הייתי עכשיו בסרט של למצוא את המינון המצאים
  התחלתי עם 20 ראיתי שזה לא ממש עזר עד שהגעתי לשני כדורים של 20 וזה היה ממש טוב, רק שבסוף הייתה נפילה גדולה ואני צריכה ריכוז לפחות ל12 שעות
  לכן הרופא המליץ לי על קונצרטה 54
  האמת שהקונצרטה לא מרכזת אותי די כמו הרטלין.. אני לא חדה ויש טעויות של חוסר ריכוז
  מה לעשות? האם להגדיל את המינון בקונרטה ולהוסיף 18 מ"ג?
  או לקחת פשוט שני כדורים ביום של רטלין ( הרטלין קצת עשה לי בעיות שינה כי זה היה ל16 שעות )

 42. מאת נאוה:

  קניתי לבני בן ה-15 חפיסה של קונצרטה 18 מיליגרם, זה לא משפיע עליו, על מנת שלא אזרוק את החפיסה, שואלת האם ניתן לקחת שני כדורים יחד עד לסיום החפיסה?
  אחר כך אגדיל לו את המינון

 43. מאת דנה:

  האם יכול לקרות לי משהו בנטילת 2 כדורים של 54 לכל אחד?

 44. מאת כהן:

  ערב טוב בני בן ה16 אובחן עם הפרעות קשב והוחלט עם נירולוג להתחיל בקונצרטה. 72 מ"ג התחלתי דואגת בקשר למינון האם הוא מינון גבוה תודה

 45. מאת יפעת:

  בני בן 6 נוטל קונצרטה 36 מיליגרם הוא מתקשה לבלוע את הכדור האם יש איזה רעיון לבליעת הכדןר מהר?

 46. מאת חיים:

  שלום!
  הייתי לוקח ריטלין 15 מ"ג וזה היה עוזר לי.
  כעת החלפתי לקונצרטה 36 וזה לא עוזר כלום.
  האם יכול להיות שהבעיה במינון, או שקונצרטה עוזר לי פחות, למרות שהבנתי שבעיקרון זה אותו חומר?

 47. מאת דנה:

  הי. לקחתי קונצרטה 54 במשך שנה כמעט והרגשתי מצוין . ערנות . מרוכזת בעבודה בלימודים חייכנית מלאת אנרגיה. לפני כמה חודשים התחלתי לקחת ציפרלקס בגלל חרדות שהתחילו, וזה עבד טוב אולי חודשיים ופתאום התחלתי להרגיש שהקונצטרה כבר לא משפיעה . ואני עייפה כל הזמן ונרדמת עם הקונצרטה . האם זה בהשפעת הציפרלקס ? האם יש כדור נוגד חרדות שמתאים עם קונצרטה?
  הרופא החליף לי את הציפרלקס לוולבוטרין בשילוב הקונצרטה , לקחתי במשך שבוע וזה כבר לא אותה השפעה שהיתה בעבר , אני די מדוכדכת לא מרוכזת כמו בהתחלה וחסרת מצב רוח. אין לי עניין בכלום .
  מה לעשות לחזור לציפרלקס? להוריד את הקונצרטה ? ממש מתוסכלת כבר …

 48. מאת רוני:

  היי שמי רוני, אני מתגוררת בארצות הברית, נהגתי לקחת קונצרטה בישראל בזמן לימודים וכעט התחלתי פה לימודים מחדש. יש לי קונצרטה שפג תוקפה באוגוסט 2015.. האם אפשר לקחת או רעיל? תודה מראש ובהצלחה לכולם

 49. מאת ירדן לוינסקי:

  @דנה, יש פרמטרים רבים שמשפיעים על יעילות הקונצרטה. חרדה לדוגמא מורידה ריכוז, ולכן היעילות של הקונצרטה פחתה. מציע לך לפנות שוב לרופא ולהתייעץ עמו.

  @רוני, לא רעיל, אבל לא מומלץ לקחת תרופה שפג תוקפה לפני שנה…

 50. מאת דנה:

  שלום רב,
  בכיתה ב בבית ספרנו ישנו תלמיד הלוקח קונצרטה בכמות של 36 מ"ג אך לאחר שעתיים שלוש מזמן הגעתו לביה"ס הקונצרטה מפסיקה להשפיע והוא מתנהג כמי שנכנס בו שד- אלים, תוקפני, נעשה חזק מאד, מקלל ומשתטח על הרצפה. חיכינו שבועיים וקצת אך אין שינוי בהתנהגותו.
  ההורים מדווחים על קשר ישיר עם נוירילוג.
  האם הגיוני שהתרופה תשפיע כך בעוד יש נויריולוג על רקע יום יומי? (ע"פ דיווח ההורים). מה אפשר עוד לעשות? אשמח מאד לתגובה אנו אובדי עצות ורוצים לעזור לו

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.