קונצרטה לטיפול בהפרעת קשה וריכוז | פסיכיאטר ברשת

קונצרטה לטיפול בהפרעת קשה וריכוז

קונצרטה (Concerta) היא תרופה נפוצה בשימוש לטיפול בהפרעות קשב וריכוז, ורבים מעדיפים אותה על ריטלין בגלל ההשפעה הארוכה ומיעוט תופעות הלוואי. ומה אתכם?

הפרעת קשב וריכוז (ADHD או ADD) היא הפרעה התפתחותית שיכולה להתבטא בחלק או בכל תחומי החיים ובאה לידי ביטוי בבעיות קשב וריכוז, באימפולסיביות ובהיפראקטיביות. הביטויים להפרעה יכולים להשתנות עם הגיל. אם תשאלו מישהו שיש לו בעיות קשב, ילד ואפילו מבוגר הוא לא יטען שאין לו בעיה – הוא כבר יודע שיש לו הפרעת קשב. אולי הוא יקרא לזה בשמות שונים: קושי בהתארגנות, קושי בהתמדה. חוסר מוטיבציה. פזיזות. אימפולסיביות. קושי לסיים משימות. הבעיות האלו הופכות עם הזמן לדימוי עצמי נמוך, לחרדות, לדכאונות ולנטייה לקחת סיכונים מיותרים.

התרופה קונצרטה היא פיתוח מאוחר של התרופות המבוססות על מתילפנידאט, חומר מקבוצת הפנתילאמינים (כמו אדרנלין ואמפטמין). התרופה פועלת על מערכת העצבים המרכזית. אצל אנשים עם היפראקטיביות יש לה השפעה מרגיעה, למרות שברמת המוח למתילפנידאט יש השפעה מעוררת (פסיכוסטימולנטית). החידוש העיקרי של התרופה הזו הוא משך השפעה גדול משמעותית. הקונצרטה פותחה משתי סיבות עיקריות: לריטלין הרגיל יש זמן השפעה קצר שנאמד ב-3-4 שעות בלבד; בנוסף, בגלל השינוי המהיר בריכוז התרופה בדם, חלק מהאנשים שנוטלים הריטלין סובלים מתופעות לוואי שונות.

תופעות הלוואי העיקריות של הריטלין הן קלות וחולפות, לרוב כאבי ראש או כאבי בטן בימים הראשונים של הטיפול. לעיתים יש תופעות לוואי שלא ממהרות לחלוף, בעיקר כאלה שקשורות לתיאבון או לשינה. במקרים נדירים יותר יכולה להיות תגובה הפוכה (של החמרה בקשיי הקשב והריכוז). כל תופעות הלוואי האלו נוטות להצטמצם עם תכשירים ארוכי טווח שמטרתם שיפור ההענות בטיפול.

המשמעות המעשית של השימוש בקונצטרה במקום ריטלין, היא שמבוגרים שיום העבודה או הלימודים שלהם הוא ארוך ויכול להגיע ל 12 שעות יזדקקו רק לכדור אחד ביום בעת שימוש בקונצרטה ולא 3 ביום אם הם לוקחים ריטלין רגיל. בנוסף, אופי תופעות הלוואי פוחת והרמה היציבה של התרופה בדם מובילה גם ליציבות בתפקוד.

היתרונות והחסרונות של קונצרטה

היתרון הבולט של השימוש בקונצרטה הוא השחרור המבוקר של התרופה – כדור אחד משפיע למשך 12 שעות. הסיכוי שתשכחו ותגיעו לישיבה או לשיעור בלי שלקחתם כדור בצהריים, קטן יותר. השינוי ההדרגתי בריכוז התרופה בדם ככל הנראה גם גורם לפחות תופעות לוואי בהשוואה לריטלין.

החיסרון: אי אפשר להפסיק את ההשפעה באמצע. יש אנשים שלא באמת צריכים את ההשפעה המתמשכת לאורך 12 שעות והם מעדיפים השפעה מוגבלת בזמן. חיסרון נוסף של התרופה היא שהיא לא נכללת כרגע בסל התרופות, ולכן עלותה גבוהה יחסית ויכולה להגיע ל-200 שקלים בחודש דרך הביטוחים המשלימים. אצל אלו שאין להם ביטוח משלים העלות אף גבוהה יותר.

קונצרטה: האם היא תתאים לכם?

קונצרטה היא תרופה טובה ויעילה, והשימוש בה בטוח לאורך זמן. השיקול בבחירת תרופה צריך להעשות ביחד עם הפסיכיאטר המומחה שמטפל בכם ולכלול שיקולים כמו יעילות הטיפול והתאמתו לכם באופן אישי, פרופיל תופעות הלוואי וגם שיקולים כלכליים שלא ניתן להתעלם מהם.

אם יש לכם חשד שיש לכם או למישהו שקרוב לכם הפרעת קשב וריכוז, כדאי לפנות להתייעצות עם אנשי מקצוע בתחום האבחון והטיפול בהפרעת קשב. זה אחד התחומים בהם אנחנו מטפלים במרפאת רזולוציה.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

מחשבות של אחרים

אור: אני סובלת מהפרעת מצב רוח דו כיוונית כבק שלוש שנים מו4בחנת.סובלת בעיקר משעות של דכאון ניסיתי חמישה סוגים של נוגדי...

אתי: הייתי מפסיקה את ההפרדה בין חולי נפש (שאני לא מבינה את הטרנד של לקרוא להם מתמודדים) לחולים אחרים. והייתי מתחילה...

דבי: מה הכי עזר לך ומה היו השלבים שהוציאו אותך מזה

נעמה: תיקים ממוחשבים הם הם הבעיה. יותר נכון, מקלים מאוד על הבעיה. הבעיה האמיתית היא כמובן שפציינטים כלל אינם יודעים...

ירדן לוינסקי: לב שבור איננו בעיה פסיכיאטרית, אך לפעמים בעיה שדורשת עזרה. לא כל בעיה רגשית היא הפרעה, אך אין זה אומר...

נעמה: 1. לב שבור הוא בעיה, והיא ללא ספק יכולה להפריע לתפקוד ולפעמים גם נדרשת לאדם שבור הלב עזרה. אבל זאת בשום פנים...

עדי: חלק מהעניין של נגישות זה גם המחיר. העלות היא בלתי אפשרית לרבים מאיתנו, בארץ שבה השכר החציוני הוא 6500 ברוטו....

שחר: אני גם בדיכאון אחותי הולכת לעבור ניתוח וכנראה להתבודד בחדר כי המצב הרפואי שלה לא יהיה טוב וכנראה בגלל זה נצטרך...

תגובות

51 תגובות לרשימה ”קונצרטה לטיפול בהפרעת קשה וריכוז“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

  1. מאת שירה:

    שלום, לפני כמה חודשים, המליץ נוירולוג, לי ולהוריי, על נטילת קונצרטה של 27 מ"ג, משום שאובחנתי כבעלת בעיות ריכוז. הודגש שאני לא היפראקטיבית ושהבעיות אינן חמורות, ולמרות זאת הוריי התעקשו שאקח את התרופה. ביררתי מכל מיני מקורות לגבי התרופה, ושמעתי מכל מיני שלתרופה יש תופעות לוואי מאוד רציניות לטווח קצר ולטווח ארוך, וכן גם כאשר מפסיקים ליטול את התרופה. אני מאוד מאוד חוששת לקחת את התרופה, וההורים שלי מחייבים אותי, ואני נאלצת להסתיר מהם שאני לא לוקחת, מה שמקשה עליי מאוד. אני באמת לא יודעת מה לעשות. אני אשמח אם תוכלי להגיד לי האם ישנן באמת תופעות לוואי קשות כל כך והאם הן מתחזקות יותר אצל מטופל שאובחן בהפרעות קשב שלות בלבד. תודה מראש.

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.