קטמין לטיפול בדיכאון עמיד | פסיכיאטר ברשת

קטמין לטיפול בדיכאון עמיד

אחד הטיפולים שמדברים עליהם כפתרון לדיכאון עמיד לטיפולים אחרים הוא טיפול בקטמין. בארצות הברית כבר יש רופאים שמשתמשים בקטמין לטפל באנשים שלא הגיבו לטיפולים אחרים. אבל האם לא התלהבנו קצת יותר מדי מהר?

קטמין (Ketamin) היא תרופה שבה משתמשים כיום להרדמה במצבים שבהם אין אפשרות להשתמש בחומרי ההרדמה הרגילים, כמו בשדה הקרב או בשימוש אצל ילדים קטנים שצריכים הרדמה מהירה. החומר הזה משמש גם כסם מסיבות (special K) בגלל שיש לו תופעות לוואי מעוררות הלוצינציות. בשנים האחרונות הרפואה מחפשת פתרונות חדשים לטיפול בדיכאון עמיד ושימוש בקטמין נראה לנו אטרקטיבי כי הוא מציע פתרון כמעט מיידי לאחר עירוי תוך וריד של הקטמין, במיוחד אצל מטופלים שמגיעים לפתרונות הלא שגרתיים לדיכאון כמו נזעי חשמל או TMS.

בארה"ב, יש רופאים שכבר משתמשים בקטמין לטיפול באנשים שסובלים מדיכאון עמיד. בארץ, הקטמין משמש לטיפול במסגרת מחקרים שמתקיימים בבתי חולים כמו שיבא או איכילוב.

למרות שקטמין מוכר כחומר די בטוח לשימוש בהרדמה, הוא לא משמש בדרך כלל כטיפול קבוע ויש מעט מחקרים שמראים שהוא יעיל כטיפול לדיכאון. למזלנו, פורסמה לאחרונה מטה-אנליזה (רומאו וחבריו, 2015). ממצאי המטה אנליזה מעניינים כי הם הם מצביעים שצריך להזהר לפני שמתלהבים יותר מדי:

This meta-analysis, based on the primary data obtained from authors of seminal studies, showed that ketamine was effective, as compared with placebo, in treatment-resistant major depressive episode and that this efficacy was significant since the first day and persisted during one week. Ketamine was also relatively safe and possible induced-positive symptoms tend to disappear in the minutes following its administration.

Furthermore, the present results suggested that ketamine may be particularly useful in unipolar disorder, whereas the maintenance of its efficacy in bipolar depression failed to reach significance after 4 days.

הבעיה הגדולה שמציגים המחקרים היא שלמרות שהמחקרים הראו השפעה חיובית על דיכאון, הם לא הראו השפעה משמעותית שנמשכת מעל שבוע מאז העירוי התוך ורידי האחרון. יותר מכך, העלות לעירוי אחד נעה בארה"ב סביב 600 עד 1300 דולר. אני מניח שבארץ העלות תהיה נמוכה יותר מאשר בארה"ב, אבל בוודאי שיעלה יותר מכדורים נוגדי דכאון.

אם נחבר את העלות הגבוהה וזמן ההשפעה הקצר, אפשר להבין שהשיטה של טיפול בעירוי תוך ורידי לא תצדיק את התהליך. לכן מפתחים היום קטמין בכדורים וקטמין בספריי לאף. למרות זאת, השימושים הללו עדיין לא קיימים בשטח כך שאין מה להתלהב מהשיטה בשלב זה.

הדבר האחרון, הוא שהמחקרים מראים שגם הקטמין לא עוזר לכולם. המחקרים במטה אנליזה נעו בין 43% יעילות לבין 71%, לכן שווה ללכת לקבל טיפול כזה רק אם אתם יכולים לממן אותו, ורק אם ניסים כבר את כל השיטות האחרות. באופן כללי, גם אם הטיפול יעזור, הוא יעזור רק לזמן מוגבל. לשיקולכם.

למי שרוצה לקרוא

 

Romeo, B. et al. (2015). Meta-analysis of short- and mid-term efficacy of ketamine in unipolar and bipolar depression. Psychiatry Research, 230.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

מחשבות של אחרים

שרה: יצאתי עם אדם שהוא adhd..יש לו התפרצויות גם לעג .. אנחנו אוהבים אחד תשני אבל אין סבלנות , חושב תמיד שאני מנסה...

Moran: היי אני לוקחת כבר כשנה לוסטר ואני עכשיו בטיפולי פוריות האם זה יכול להזיק להליך ?

פנינה: לקחתי כ20שנה סרוקסט 20מג עם השפעה מעולה ! ו ואצלכם הפסיק לפעול פניתי לרופא שהתחיל לי עם סרנדה ובני משפחתו חצי...

אלכס: כתבה נכונה לחלוטין! הכי חשוב להיות פתוח מבחינת שיתוף המידע עם המטפל. השקרים הם המנוע של הימשכות המצב הרע.....

עדנה: אני נוטלת מירו 7.5 מ"ג בתוספת לסרוקסט וכל הזמן רדומה. איך אפשר להגיע למעט צלילות מוח? קשה לי לכתוב, לחבר...

ראול: גם למישהו שלחם בצבא ונהרגו לו חברים מול העיינים, והוא נכה בכיסא גלגלים שמשפחתו כבר מתה אחד אחרי השני והוא נותר...

עדן: חייבת התערבות פסיכיאטרית דחופה,זה עלול להגיע למצב של פגיעה עצמית או פגיעה בתינוק חלילה.. בהצלחה.

חנית ג'אגר: וואו בדיוק מה שקורה לי לאחרונה אני פניתי לפסיכיאטרית שלי אחרי 6 שנים של טיפול בסרוקסט והחלטתי לקחת פרוזק...

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.