ציפרלקס, תופעות לוואי, מינון ועוד | פסיכיאטר ברשת

ציפרלקס: כל מה שחשוב לדעת

אז למה באמת הציפרלקס היא תרופה כה פופולרית והאם היא תתאים גם לכם?

ציפרלקס (Cipralex) היא תרופה ששייכת למשפחת ה-SSRI. משפחת תרופות שמשפיעות על סרוטונין, חומר שקיים במוח של כולנו ותפקידו לקשר בין תאי העצב באיזורים שונים במוח. במהלך השנים התברר שיש קשר בין דיכאון וחרדה לבין הפרעות במערכת הסרוטונין.

ציפרלקס ותרופות אחרות ממשפחת ה-SSRI מעלות את זמינות הסרוטונין באזורים מסויימים במוח וכך מצמצות את החרדה והדיכאון. הן לא התרופות היחידות שפועלות באופן כזה, אבל הן מתאפיינות בהרבה פחות תופעות לוואי מתרופות מיושנות יותר.

חפיסת ציפרלקס

חפיסת ציפרלקס. לא בטוח שהיא טובה יותר, אבל היא מתאפיינת בפחות תופעות לוואי. תמונה: לונדבק.

בין התרופות המוכרות במשפחה אפשר למצוא גם את הפרוזאק, סרוקסט, לוסטרל, פבוקסיל ואף שמות ישראליים יותר כמו רסיטל, סרנדה ופלוטין. מנגנון הפעולה של כל התרופות הללו דומה (אם כי לא בהכרח זהה), לכן אם אחת מהן לא התאימה לכם או גרמה לתופעות לוואי ייתכן שאחת התרופות האחרות מהמשפחה תשיג תוצאות טובות יותר.

למה דווקא ציפרלקס?

ציפרלקס הוא השם המסחרי של התרופה אסציטאלופרם (Escitalopram). זוהי ככל הנראה תרופת ה-SSRI המוכרת ביותר כיום. זה לאו דווקא אומר שהיא טובה מאחרות. להערכתי, הסיבה העיקרית לכך שהיא מוכרת יותר, היא היותה התרופה האחרונה ממשפחה זו שיש עליה פטנט של חברת תרופות. לכן היא גם נהנתה מתקציבי שיווק גדולים.

בארץ הפטנט פג וכיום יש שתי חברות שמייצרות תחליף גנרי של התרופה, האחד נקרא אסטו, והשני נקרא אסציטאלופרם-טבע. כתוצאה מהכנסת התחליפים ירד מחיר הציפרלקס. היא עדיין היא יקרה יחסית לכמה תרופות SSRI אחרות, אבל הרבה יותר זולה מבעבר.

מתי משתמשים בציפרלקס?

ציפרלקס משמשת לטיפול במצבים של שונים דיכאון, מדיסתימיה ודכאונות קלים ועד דיכאון קליני עמוק. כמו כן משתמשים בה לטיפול בהפרעות חרדה, תגובה פוסט טראומטית, והפרעות כפייתיות טורדניות (OCD). בגלל המחיר הגבוה יחסית (ולמרות שבעבר הוא היה הרבה יותר גבוה) נעשה בה פחות שימוש לטיפול באובססיות של OCD כי לרוב נדרשים בו מינונים גבוהים של התרופה.

ציפרלקס (וגם לוסטרל) גורמת לפחות תופעות לוואי מתרופות SSRI אחרות ולכן לעיתים מעדיפים אותה כתרופה הראשונה שניתנת למטופל. עדיין, יכולות להיות לה תופעות לוואי כמו כאבי בטן, בחילות, יובש בפה, קשיים בשינה, או ירידה בחשק המיני. תופעות הלוואי הן שיקול, אבל הן נוטות לחלוף ולעיתים קרובות פחות גרועות מדיכאון וחרדה.

האם ציפרלקס תתאים לכם?

ציפרלקס היא תרופה טובה. היא לא בהכרח יעילה יותר לטיפול בחרדה ובדיכאון מאשר תרופות אחרות ממשפחת ה-SSRI אבל אצל אנשים מסויימים היא תעורר פחות תופעות לוואי, וזהו בוודאי שיקול חשוב בבחירת התרופה על-ידי הפסיכיאטר המטפל.

בדומה לתרופות SSRI אחרת לא מומלץ לצרוך אלכוהול בזמן נטילת ציפרלקס, ויש להתייעץ עם הרופא אם את בחורה בהריון או מניקה. כמובן שאין לשנות מינונים או להתחיל או להפסיק טיפול מבלי להתייעץ עם פסיכיאטר מומחה.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

מחשבות של אחרים

אור: שלום דר. לפני 3 חודשים טופלתי בציפרלקס 20 מג עקב חרדות קשות. התחלתי מיד בכדור שלם והתגובות היו איומות....

עדן: שלום, אני בת 25 ולאחרונה- לפני 3 חודשים, התחלתי לקת סרנדה- במינון 100 מ"ג, בעקבות הפרעות חרדה חברתית/ מצב...

רוזה: שלו אני סובלת הרבה שנים בבעיות שינה ומטופלת בלוריון שפחות ופחות עוזר לי. אתה מספר פעמים ציינתי אופציה לפנות...

מתמודדת עם האני שלי: שמחה שמצאתי את האתר הנפלא ,תודה על הדרך שבא אתה כותב , מסביר שזה רק יכול לתרום בגדול,

רועי: שלום רב, בן 30. רציתי לשאול האם הפרעה של קסיסת השיער ביד עם הפה גם קשורה לתופעה המתוארת מעלה. קורית רק במצבי...

ניר: לעשות מה שאני ממש אוהב. משהו שהנפש זקוקה וחפצה לו כמו אוויר לנשימה כמו אוכל לגוף, זה מה שמבטל אצלי את אותם...

ג: יש לי שכן שהפסיק לקחת קלונקס וציפרלקס שהיה לוקח אנחנו שכנים קרובים ויום אחד הביא את הבן שלו לישון אצלו ( תינוק בן...

Aviv: היי . רציתי לישאול אם תרופה בשם פלוטין מותרת בלי אוכל ? על קיבה ריקה? בבוקר ?

תגובות

254 תגובות לרשימה ”ציפרלקס: כל מה שחשוב לדעת“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת יורם:

  אני התנסתי בעבר בציפרלקס והיא לא עשתה לי טוב, היו לי כל מיני תופעות לוואי, בעיקר ירידה בחשק המיני ובעיות בתפקוד המיני. היום אני לוקח תרופה אחרת שלא גרמה לי לתופעות הלוואי הנ"ל ואני מרגיש הרבה יותר טוב.

 2. מאת אורן:

  כל בן אדם מנוסה בתרופות נוגדות דיכאון ששאלתי, שמעתי רק תגובות שליליות בעיקר בתחום תופעות לוואי

 3. מאת ירדן לוינסקי:

  @יורם ואורן, כמו שההתרשמות האישית שלי לא מהווה סטטיסטיקה מייצגת, כנראה גם לא הנסיון האישי שלכם. בגלל השונות בין התרופות ובגלל השונות בתגובות של האנשים בהחלט יתכן שאדם אחד לא יחוש כל תופעת לוואי, ואחרים יתלוננו על תגובות רבות.

 4. מאת רבקה בן צור:

  אני גם התנסתי במספר תרופות נוגדות דיכאון במהלך חיי וכמעט לכולן היו תופעות לוואי שלא יכולתי לחיות איתן ו היום אני לוקחת ויפאקס XR שדווקא לא גרמה לי לתופעות הללו.

 5. מאת ירון:

  לדעתך באמת יש הבדל בין ציפרמיל לציפרלקס מבחינת השפעה ותופעות לוואי?
  ידוע לי שהמחקר שנעשה בעבר אמר שציפרלקס ולוסטרל הן בעלות יעילות טובה ופחות תופעות לוואי מתרופות אחרות אבל זה נשמע לי מוזר שלא אמרו זאת גם על ציפרמיל.

 6. מאת ירדן לוינסקי:

  יש הבדלים אך לא הצלחתי מנסיוני המצומצם לראות הבדלים מהותיים. כמובן שתחושת הפלסבו שונה :-)

 7. מאת אני:

  לאו דווקא בקשר לתרופה הזאת, תופעות הלוואי שצריך לחיות איתן, מקשות את ההתמודדות לאנשים אובדניים, מגבירות את המצוקה שלהם וגורמות לכך שלא יקחו אותן, ותרופות נוספות שניתנות יחד איתן.
  וזאת קצת התעללות.

 8. מאת מ.:

  מה ההבדל בין אסטו ל אלטורל. רופאת המשפחה רשמה לי את הראשון בגלל חרדות ודיכאון קל. הנוירולוגית המליצה על השני בגלל כאבי ראש כרוניים שלא מגיבים למשככי כאבים. רק התחלתי עם האסטו (ארבעה ימים) כך שאני לא מרגישה עדיין השפעה כלשהי.

  מעניין אותי לדעת איזו משניהם היא בעלת פחות תופעות לוואי. תודה.

 9. מאת ירדן לוינסקי:

  אחת זו תרופה ממשפחת SSRI, האלטרול היא תרופה טטרהציקלית. לא תקבלי תוצאות מיידיות ולא בהכרח יהיו לך תופעות לוואי בכל אחת מהן

 10. מאת רותי אשכנזי:

  האם אפשר להשתמש בפרוזק (ממשפחת SSRI) ובה בעת לקחת גם אלטרולט?
  במובן זה, שהאם אין סתירה בשימוש בתרופה מקבוצת SSRI ביחד כם תרופה טטרציקלינית?
  השאלה נשאלת בגלל שפרוזק אינו משיג את התוצאות המקוות ויש מחשבה על
  הוספת תרופה ממשפחה אחרת.
  אשמח מאד לקבל את חוות דעתך
  רותי

 11. מאת ירדן לוינסקי:

  @רותי, אפשר אם כי כדאי להבין מדוע לשלב את התרופות ולא להתמקד בתרופה אחת. כמו כן רצוי להיות במעקב פסיכיאטר מחשש לתופעות לוואי

 12. מאת רותי אשכנזי:

  לד"ר ירדן שלום, תודה על תשובתך. מדובר במקרה שבגלל רגישות אלרגית לא ניתן להוסיף על המינון הקיים של פרוזק (תרופות אחרות מקבוצת SSRI בכלל לא באות בחשבון מסיבת אלרגיה) והפסיכיאטר המטפל הציע לשקול הוספת תרופה ממשפחה אחרת, אך גם הוא לא גיבש עמדה סופית.

  אשמח לתגובתך המקצועית. תודה, רותי

 13. מאת ליצ'י:

  שלום דר' לוינסקי,
  הרומן שלי עם הציפרלקס נמשך כעת קצת יותר מחמישה שבועות. לאורך כל התקופה יש שלשולים ברמתו שונות. אחרי שבועיים הייתה הטבה, נמשכה 4 ימים ואז נפילה ליותר דיכאון וחרדות. לפני שבועיים וחצי עליתי לכדור וחצי, והיו שבועיים מאוד קשים (יאוש ואי שקט) שבסופם החלה הקלה קטנה, בעיקר בערבים, גם במצה רוח וגם בחרדות. אולם הוחלט לנסות מינון של 20 מ"ג. מגמת השיפור במצב הרוח נמשכת, אבל כעת יש בחילות קשות, בעיקר בשעות הבוקר וכאבי בטן בנוסף לשלשולים שממשיכים. האם זה קשור להעלאה במינון ויש סיכוי שתופעות הלוואי עוד יסתדרו? מתי מחליטים שדי, זה לא מתאים/ לא שווה את הקשיים?

  תודה רבה, בברכה,
  ליצ'י

 14. מאת דפי:

  מתחילה ליטול ציפרלקס 10 מ"ג. האם עדיף לקחת בבוקר או בערב? האם הפרעות השינה אמורות לחלוף עם ההסתגלות? האם צפויה השמנה? תודה רבה.

 15. מאת חיים:

  אני סובל מכאבי רגלים וגב.אני לוקח עכשיו פרקוסט ואלגוליזין נגד כאב.בהיעצות עם נוירולוג התנהגותי הוא יעץ לי להחליף תרופות אלה בציפרלקס. האם ידוע כי התרופה הנדונה, מפחיתה כאבים.

 16. מאת ירדן לוינסקי:

  @מיה באופן כללי זו בהחלט אפשרות סבירה, באופן ספציפי כדאי לדון עם הרופא המטפל בכך או לשקול תוספת של חצי כדור ציפרמיל

 17. מאת דני:

  שלום ד"ר לוינסקי,

  בזמן האחרון אני נתקל ביותר ויותר פרסומים במדיה שמצביעים על הקשר בין תרופות פסיכיאטריות וחברות החרופות ועל כך ששיתוף הפעולה ביניהם מניב רווחים רבים, על חשבון תופעות הלוואי שמהם סובלים הלקוחות.

  מה דעתך על כל הנושא הזה?

  תודה

 18. מאת ירדן לוינסקי:

  @דני, זה באמת נושא לפוסט נפרד. נוסיף לרשימה

 19. מאת יעקב הורביץ:

  לד"ר לוינסקי
  בוקר טוב!

  את עזרתך בבקשה!

  איך בדיוק עובד ssri?
  האם ההולכה ב-סינפסה אקסיטטורית, ל- סינפסה אינהיביטורית, גורמת לחסימה וע"י זה הסרטונין עולה,
  או ישהבנה אחרת בנושא.

  וכן מדוע אין אפשרות להעלות את רמת הסרטונין בצוריה ישירה, ע"י כל גורם שהוא כגון כדור, אוכל וכו'

  מצפה לתשובתך

  בתודה מראש

  יעקב הורביץ

  נ.ב. אני מתנצל: כנראה שיש איזו שהיא תקלה בקובץ הכתיבה שלך, שהאות הא- הופכת לחט-

 20. מאת אריה:

  מה באמת דעת הפסיכולוגים על השימוש בקלים כמו thc וכאלה
  אודה לך מאוד אם תענה
  כי באמת קשה להבין ברור בחיפוש בגוגל

 21. מאת סימה:

  אני נןטלת ציפרלקס כבר 3 שבועות .לפני זה ךקחתי אסטו 4 שבועות ועדין אני חובה חרדות. ממש מרגישה שהדם יוצא לי מהגוף .האם ישנו צורך להחליף כדור למשהו חזק יותר?

 22. מאת ירדן לוינסקי:

  @אריה, אין עמדה אחידה. בניגוד למה שחושבים חלק מהאנשים, ל'סמים קלים' יש תופעות חיוביות וגם תופעות שליליות. הן יכולים להרגיע אנשים ומצד שני גם לגרום להתקפי חרדה קשים ביותר וירידה תפקודית. החיים כאמור אינם שחור ולבן.

  @סימה, יש צורך לפנות לפסיכיאטר שישקול את כלל השיקולים ויחליט איתך איך מתקדמים.

 23. מאת אביטל:

  ד"ר לוינסקי שלום,

  לפני 6 ימים התחלתי טיפול בציפרמיל (חצי כדור) נגד התקפי חרדות ופאניקה. במהלך הימים האלו אני חווה תופעות לוואי שגרתיות של יובש בפה, בחילות וסחרחורות, אבל גם אירועים של התעוררות לפנות בוקר עם התקפי חרדה די קשים שמפריעים לי לישון והאפשרות היחידה לחזור לישון היא רק לאחר נטילת קלונקס.
  במהלך היום אני חווה ישנוניות ולרב מצב של ניתוק מעצמי ומהסביבה. אני ממשיכה בתפקודים יומיומיים של ללכת לעבודה וכל היוצא בזה, אבל די מיואשת..
  רציתי לדעת אם יכול להיות שהכדור לא מתאים, או שפשוט זאת תקופת הסתגלות ומתי אני ארגיש טוב יותר<?!

 24. מאת אזרייה רויטמן:

  שלום
  האם במסגרת: הצלת נפש אחת מישראל תוכלו לתת חו"ד
  המחזקת את טענותיי כי: "טיפול" לא נחוץ/ לא מוצדק
  מבחינה מקצועית גרם בין השאר לאובדן כושר עבודה
  מלא ?

 25. מאת ירדן לוינסקי:

  @אביטל, בימים הראשונים יכולה להיות התגברות של תחושת חרדה ולאחר מכן מגיע השיפור. מדובר בתקופת הסתגלות ישכולה לארוך עד שבוע – שבועיים. אם את ישנונית ביום, קחי את הכדור בלילה.

  @אזרייה, זו טענה שמאד קשה להוכיח. קיבלת טיפול, המטפל יטען שהוא דרוש, אתה טוען שלא. קשה להוכיח שדווקא הטיפול הוא זה שגרם לאבדן כושר עבודה.

 26. מאת אלינור:

  התרופות האלה הורסות אנשים
  מבחינה סטטיסטית, רוב האנשים הנוטלים סמי מרץ או נוגדי דיכאון, שוקעים לבעיות פסיכולוגיות קשות יותר.
  והפתרון הוא תרופות נוספות ובמינונים גבוהים יותר.

  יכול להיות שזה עוזר לאנשים אחדים באיזשהו אופן
  לי זה יותר נראה כמו לטאטות את הזבל מתחת לשטיח שכמעט ב100% זה יכול להתפרץ וכשזה יקרה לא תיהיה כבר דרך חזרה!

 27. מאת עינת:

  שלום רב,
  אני נוטלת מזה 6 שנים את הציפרלקס ולפני כחודשיים וחצי המליצו לי לקחת את האסציטאלופרם שמהווה תחליף זול יותר ובעל אותם רכיבים. בחודש וחצי האחרונים חזרו לי התקפי החרדה לרמה של כמעט כל יום! האם הסיבה יכולה להיות שיש הבדל בין הרכיבים(פעילים או לא פעילים) או שפשוט התרופה הפסיקה להשפיע ועליי להחליף בייעוץ פסיכיאטרי לתרופה חדשה אחרת? אבקש עזרתך…….

 28. מאת ירדן לוינסקי:

  @עינת, אני מציע לחזור לתרופה המקורית שקיבלת. יכולה להיות ספיגה שונה של התרופה בדם למרות שהחומר הפעיל זהה, יתכן ריכוז שונה בדם דבר שיכול להוביל לירידה ביעילות התרופה

 29. מאת פסיכיאטר | וולבוטרין:

  […] היום הן מוכרות תחת שמות כמו פרוזאק, סרוקסט, רסיטל וציפרלקס, תרופות אלו טיפלו בדיכאון עם פחות תופעות לוואי מאשר […]

 30. מאת רחלי:

  שלום,

  רציתי לברר האם יש הבדל בין ציפרמיל לציפרלקס
  ואיזה תופעות לואי יש לציפרלקס?
  אני לוקחת כ3 שנים רסיטל ובגלל שעשיתי הפסקות על דעת עצמי הרופא חושב שזה כבר לא משפיע וכדאי להחליף לציפרלקס,אשמח לעוד חוות דעת מקצועית.
  תודה.

 31. מאת אירית:

  קיבלתי מרשם לאסטו והבנתי שזה מקביל לציפרלקס. התרופה מיועדת לטיפול בדכאון וחרדה אבל התלונה שלי היא בכלל עצבנות תוקפנות וחוסר יכולת לשלוט בתגובות איך התרופה יכולה לעזור לי?

  אודה לתשובה

 32. מאת ep:

  גם לי יש את הבעייה הזאת
  אז הורדתי את הכמות והבעייה של העצבנות ירדה וגם יכולתי להירדם

 33. מאת ירדן לוינסקי:

  @אירית, שני דברים. עצבנות וחוסר יכולת לשלוט בתגובות הם סימפטומים לבעיות רבות, אפילו לדיכאון. מצב רוח ירוד הוא לא חובה בדכאון. כדאי לשאול את הרופא שרשם מה הוא חושב שיש לך…

 34. מאת תמי:

  רופאת המשפחה רשמה לי כי ככל הנראה אני סובלת מדיכאון אחרי לידה (אני פניתי ביוזמתי אחרי ש"נפל האסימון").
  קיבלתי הרגשה שהמרשם ניתן נורא בקלות וללא ניסיון לבירור מעמיק יותר (עשיתי בדיקות דם אבל זהו). שאלתי לגבי טיפול אחר שאינו תרופתי והיא אמרה לי שאין.
  אחרי שקראתי קצת באינטרנט הבנתי שישנן מסגרות טיפול פסיכותרפיות. לא כדאי לנסות לפני נטילת תרופות שאני עלולה להיות תלויה בהן בהמשך (מה גם שאני מעוניינת להכנס שוב להריון עוד כמה חודשים)?

 35. מאת ירדן לוינסקי:

  @תמי, בהחלט כדאי לפנות לאיש מקצוע מתחום בריאות הנפש כדי לעבור הערכה מעמיקה יותר של המצב, ולבחון את כל מגוון האפשרויות הטיפוליות. אחת מהן היא טיפול תרופתי ויש לה יתרונות וחסרונות, כמו לכל השיטות. יתכו שאין אפשרות אחרת במסגרת הקופה, אבל צריך באמת לבדוק אם יש אפשרות אחרת שמתאימה לך

 36. מאת גלית:

  מקווה שסוף סוף הגעץי למקום הנכון.
  בעבר טופלתי ברסיטל שעזר לי מאוד חוץ מהשמנה וירידה בחשק מיני אך בגלל שיש לי פיברומיאלגיה וכאבי פרקים החליפו לי לסימבלתה שהיתה נפלאה עבורי. אחרי שנתיים הפסקתי את התרופןת נכנסתי להריון וילדתי ואחרי 6 שבועות הכל חזר בעוצמות חזקות. חזרתי לקחת סימבלתה, לא הספקתי עוד אפילו להתרגל לקחתי חודש מינום 30 ועוד שבוע 60 ואז הרופאה אמרה לי את חייבת לעבור לציפראלקס הוא הרבה יותר טוב. התחלתי שבוע רבע ושבוע נוסף חצי ואז עלית לכדור ובערך שבועיים וחצי היה נפלא אולי כי הסימבלתה התחילה להשפיע אבל אז הגיע נפילה ענקית. אני כבר חודש ושבוע עם כדור שלם, פחדים, חרדות סובלת מחרדות בריאות אז כל כאב או סימפטום אני בהסטריה חוץ מהתאבון שהשתפר ועליתי 5 קילו בחודש אני סובלת. יש לי גוש בגרון שאני לא יודעת אם זה יובש מהתרופה או לא יש לי הזעות לילה אני קמה עם בגדים רטובים כמה פעמים בלילה לא יודעת אם מהתרופה או מהמצב הנפשי ( היה לי את זה פעם בעבר) וכל היום אני מחפשת באינטרנט מה זה הזעות לילה ונלחצת ממה שכתוב שם. בקיצור ישנונית כל היום ויורדת מהפסים. חזרתי לרופאה ואמרתי לה שאני סובלת אז היא העלתה לי מינון לאחד וחצי ואמרה לי תהיי סבלנית. הבעיה שנגמרה לי הסבלנות ויש לי 4 ילדים שאני לא מצליחה לטפל בהם. הגיע הזמן להחליף תרופה? האם יכולות להיות כאלה תופעות לוואי? תודה מראש ושבת שלום. גלית

 37. מאת ירדן לוינסקי:

  @גלית, הסבלנות היא כנראה המצרך הכי יקר שיש. אני מניח שיהיה שיפור במצבך. ההזעה יכולה להיות סימפטום של הסרוטונין שבתרופות. אם הוא לא חולף, כדאי להתייעץ שוב עם הרופאה שלך

 38. מאת שמוליק:

  ד"ר לוינסקי שלום,

  אני לוקח כשנה צ'יפלרקס(המקורי) לטיפול ב OCD וחרדות. התחלתי ב 10,20,30 בהפרשים של חודשיים וכיום כחצי שנה אני לוקח מינון של 40 מ"ג ביום, שזה המינון הכי טוב עבורי אשר חיסל לגמרי אפשר לומר את התופעות של הOCD בשאר המינונים היו עוד תופעות.

  בנוסף עם זה לפני השינה אני לוקח 0.5 קלונקס.

  הבעיה היא שמשרד הבריאות הוציא הוראה לא לתת יותר מינון של 40 מ"ג ביום לכל בתי המרקחת. וכך כשהלכתי עם מרשם של 2X20 מ"ג יכלו להביא לי רק חפסיה אחת, וציינו בפני שייתכן והמערכת תחסום מרשם חדש, אם ההפרש הוא לא חודש בניהם.

  האם ידוע לך על הוראה זו ? מה ניתן לעשות ? הפסיכאטר אשר רשם לי את המרשם לרופאת המשפחה שלי נמצא בחופשה…אשמח לשמוע מה דעתך ? תודה

 39. מאת חיה:

  בעלי בן46 ואובחן לוקה ב panic disorder ולכן קיבל ע"י רופאה פסיכיאטיה לקחת cipralex,פעם ביום כדור,אך לאחר נטילת הגלולה הוא הרגיש גרוע,חולשה,מחנק עייפות ולחץ בחזה,איזה תרופה אחרת אפשר לקחת במקום???

 40. מאת ירדן לוינסקי:

  @שמוליק, מדובר במינון גבוה, ולכן צריך אישור (טופס 29ג') על מנת לרשום אותו. אין איסור מוחלט.

  @חיה, זוהי תופעה מוכרת אשר נעלמת. אפשר לשלב כדור הרגעה בימים הראשונים של הציפרלקס כמו ואבן או לוריבן, עד שהציפרלקס יתפוס והחרדות יעלמו

 41. מאת מישהו מטפל בך? | בחדשות | סלונה:

  […] הכל על ציפרלקס AKPC_IDS += "18548,"; […]

 42. מאת סיוון:

  כבר מיזה חודשיים שאני חשה שתקוע לי משהו בגרון, נבדקתי אצל רופאים שהכניסו לי סיב אופטי לגרון ולא ראו כלום ואף צילום רנטגן שלל גוף זר, רופאת המשפחה נתנה לי רסיטל התחלתי שבוע עם חצי כדור אח"כ כדור שלם של 20 מ"ג ולפני כשבועיים עברתי ל 40 מ"ג, בנוסף אני לוקחת את הקסאנקס שגם איתו התחלתי במינון של 0.5 ועברתי ל1 מ"ג, לצערי הרב אני לא מרגישה שינוי בעיקר עם התחושה של הדבר "שתקוע" לי ברון, זה למעשה מה שמאד מדכא אותי, תוך כמה זמן ישפיעה הרסיטל 40 מ"ג? מתי תעבור לי התחושה הזאת בגרון שמעצבנת כ"כ…..בזמן שאני אוכלת התחושה הזאת נעלמת, אך אני אוכלת פחות למרות זאת ואף ירדתי במשקל כי מדכא אותי שזה לא עובד, מחפשת תקווה בתשובתך שעדיין "מוקדם" לצפות לשינוי המיוחל….אנא תשובתך המהירה, תודה רבה מראש.

 43. מאת אלמונית:

  היי סוין ,
  לפני כחמש שנים הייתי בטוחה שיש לי משהו בגרון שתקוע הלכתי לאלפי בדיקות ושום דבר לא נמצא נכנסתי לחרדות מאוד קשות חשבתי שפשוט לא מוצאים מה יש לי .הלכתי לטיפול פסיכאטרי ונתנו לי ציפרלקס 10 מ"ג ולאט לאט התחושה נעלמה הדבר נוצר מדיאטה שביצעתי ללא פחמימות וגם אני תמיד הרגשתי הקלה אחרי האוכל אני מציעה לך ללכת לטיפול פרטי אצל פסיכאטר על מנת שיאבחן בצורה הכי טובה את הבעיה שלך לדעתי זאת חרדה קשה מניסיון אישי רב התרופה אמורה להתחיל לאחר חודש וחצי משהו כזה ואני לא חושבת שרופאת משפחה תעזור לך .אל תדאגי זה יעבור בעזרת תרופות נכונות

 44. מאת אלמונית:

  שלום
  רציתי לדעת מה ההבדל בין ssri ל snri ?
  מה השיקולים בעצם בבחירת סוג הטיפול?
  אני מטופלת בסימבלטה כבר חודשיים עקב נוירופטיה
  ודיכאון ותשישות כרונית עקב כך..יש ימים שאני מרגישה שהתרופה עוזרת ויש ימים שבכלל לא…הפסיכיאטרית שלי המליצה לנסות עןד חודשיים ואז לראות מה הלאה…

 45. מאת ירדן לוינסקי:

  @סיוון, זה כמובן מוקדם אולם מומלץ לשלב טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי

 46. מאת פסיכיאטר | על פסיכיאטרים ופסיכותרפיה:

  […] וחרדה. יותר ויותר אנשים מטופלים באמצעות תרופות כמו ציפרלקס, סימבלטה ואחרות. ההוצאה על טיפול בבריאות הנפש עולה […]

 47. מאת עליזה:

  אני לוקחת אסטו 10 מ"ג כבר שנה. התרופה מצויינת ועזרה לי להתדבר על חרדות, אך לצערי עליתי במשקל ואנני מצלחה לרדת האם להחליף?

 48. מאת אני עצמי:

  שלום,
  בן 30, אני לוקח ציפרלקס 10 מ"ג כ-7 שבועות, עקב בעיות שינה (חרדה שלא לישון מספיק כדי לתפקד בבוקר). בחיזוק לוריוואן כ"קו שני", אך בתקופה של של כ-3 חודשים לקחתי סה"כ כ-8 כדורי לוריוואן (לרוב בחצאים). התחלתי טיפול CBT בסוגייה.
  היה שיפור, רציני.
  עם זאת, תוך כדי הטיפול הייתי צורך אלכוהול ולא מעט, סגנון חיים של רווק, בילויים וכו'. וזה לא הפריע לי עד שלפני שבוע חוויתי התקף חרדה לפני השינה! ובמשך השבוע האחרון אני מרגיש מוטרד, לחוץ, שוב קשיי שינה, אולי רגרסיה?
  והשאלות שלי הן:
  1. האם צריכת האלכוהול פגעה ביעילות הציפרלקס? ז"א הפריעו לתרופה להשפיע עד כדי כך שחוויתי רגרסיה.
  2. האם יש מקום להעלות מינון, ואין קשר לאכוהול.
  3. האם זו פשוט "תקופה" שאמורה לעבור.

  תודה

 49. מאת סימבלטה: תופעות לוואי, מינון | פסיכיאטר:

  […] פחותות מתרופות סרוטונרגיות ממשפחת SSRI כמו סרוקסט או ציפרלקס. התרופה עוברת אינטראקציה עם ניקוטין, כך שלפעמים אנשים […]

 50. מאת נעמה:

  אני לוקחת ציפרלקס 10מ״ג פעם ביום כבר 16 יום.במעקב אצל פסיכיאטרית ובטיפול אצל פסיכולוגית.
  מתי הכדור אמור להשפיע?באיזה שלב אני צריכה לדעת אם צריך להעלות את המינון אחרי שבועיים,שלושה או יותר של לקיחת הציפרלקס?
  האם אפשר לשלב חצי כדור ואבן כי החרדות באות בגלים?
  האם אפשר להחלים מחרדות?
  אודה על חוות דעת נוספת.
  תודה.

 51. מאת רסיטל: תופעות לוואי, מינון ועוד | פסיכיאטר:

  […] במקור פותחה התרופה על ידי חברת לונדבק ותרופת המקור נמכרת עד היום תחת השם ציפראמיל (cipramil). בהמשך התחילו לשווק גם תרופות גנריות המבוססות על תרופות המקור, כמו ציטאלופראם ורסיטל. מתוך התרופה הזו פותחה בהמשך גם התרופה ציפרלקס. […]

 52. מאת שלומית:

  אני נוטלת ציפרלקס במשך כשנה .. הייתי במינון גבוהה ולאט לאט ירדתי. עכשיו אני עם חצי כדור של 10. ויש לי תחושה של לא בעולם הזה..כאילו המוח שלי במקום אחר..ב"היי" כאילו שהגוף מנותק מהמוח..תחושה שאני חווה כל התקופה מאז שירדתי במינון. האם זה בגלל ששתיתי קצת אלכוהול מידי פעם?
  או האם זה כי הכדור פגע לי במוח?
  או בעצם האם צריך להפסיק בכלל?

 53. מאת שלומית:

  למה נמחקה לי התגובה ששאלתי?

 54. מאת דייב:

  שלום. בתקופה האחרונה קרה לי שהרבה פעמים הרגשתי מצב רוח ירוד מאוד עם הרבה נדודי שינה וחוסר שקט. שאלתי חבר והוא נתן לי כדור שנקרא קלונקס חצי מ״ג. לקחתי את הכדור פעם אחת לפני השינה ונרדמתי עד הבוקר. בבוקר הרגשתי מעולה בלי חרדות במצב רוח טוב ומאוד עירני. לא לקחתי שוב את הכדור. והמצב הקודם חזר. האם אפשר לקחת את הכדור ( תרשה לי לקרוא לו כדור פלא) לעתים קרובות?

 55. מאת ירדן לוינסקי:

  @שלומית, אני לא חושב שזה קשור לשתיית אלכוהול, או לפגיעה במוח. יתכן וזה קשור לבעיה שבגללה התחלת את הכדור, או לירידה במינון. לפני שאת ממשיכה לרדת במינון תפגשי עם פסיכיאטר ותתייעצי איתו.

  @דייב, קלונקס הוא כדור הרגעה. ככל שמשתמשים בו יותר הוא עובד פחות, לכן אם יש לך בעיה כלשהי שמציקה לך כדאי לפנות לאיש מקצוע ולא לקחת כדורי פלא מחברים. בכלל לא מומלץ לקחת כדורים מחברים כי מה שמתאים לאחד לא בהכרח מתאים לשני

 56. מאת יעל:

  שלום, אני לוקחת ציפרלקס כבר מעל לשנה , התחלתי עם כדור 10 מ"ג ועליתי לכדור וחצי כי לא הרגשתי טוב , מתחילת הטיפול לקחתי את התרופה בלילה לפני השינה ועכשיו שיניתי לשעות הבוקר… ובשבוע האחרון אני מתחילה להרגיש שוב את המועקה והפחדים , האם יש קשר בין השינוי בזמן לקיחת התרופה ? ועוד שאלה … לפני כמה שנים שהופיעו לי החרדות טופלתי בסרוקסט ואחרי שנה וחצי הצלחתי להפסיק עם התרופה לגמרי , ועם הציפרלקס אחרי שנה אני עדיין עולה במינון ואין שיפור , האם כדאי לחזור לסרוקסט ?

 57. מאת קרן:

  אני לוקחת ציפרלקס 10 מג ביום 3 שנים ולאחרונה אני מרגישה שהתופה לא מועילה..האם אני יכולה לעלות את המינון כיוון שבהתחלה הרגשתי מצויין

 58. מאת אלמוג:

  בס"ד.
  היי,
  אני בת 22 סובלת מזה כמה שנים מחולשה פיזית הגורמת לי צורך עז לישון.. כמו כן יש לי מעין כובד כמעט תמידי על העיניים-אני מקופת בחברים ומשפחה חיי החברה שלי מצויינים טוב לי בעבודה ובלימודים. אני אדם מאוד הגיוני שלא מונע על ידי הרגש. הלכתי לרופא שלי לאחר סדרת בדיקות שהכל יצא תקין והוא החליט שעליי לקחת ציפרלקס.(פסיכיאטר התרשם ממני לטובה אבל אמר שיש מקום לממרות שהוא לא יכול להצביע על שום דבר ספציפי…)
  התופעות לוואי שלה בעיקר ההתמכרות הן קשות השאלה האם אני בכלל עונה להגדרה? איך ניתן לדעת האם זה באמת מתאים לי מאיש מקצוע?

 59. מאת חגי:

  שנה טובה.
  אני סובל מתשישות כרונית. שאלתי האם אפשר לשלב כדור נוגד דיכאון עם קונצנטרה ומה המינונים המקסימלים? איזה כדורים אפשר לשלב? אילו לא?

 60. מאת עדן:

  שלום.
  אני מחפש תחליף טבעי לתרופת הציפרלקס ( רמוטיב לא עוזר ), הציפרלקס עושה את העבודה ,אך תופעות הלוואי בלתי נסבלות, האם יש תחליף טבעי – צמחי, שעושה את העבודה עם הסרטונין אך לא כימי???
  צריך תשובה דחוףף !!!
  תודה רבה.

 61. מאת אני:

  לפני ארבעה ימים התחלתי לקחת את הכדור ציפרלקס 10 מג
  לפי התגובות שאני רואה פה שהכדור לא עוזר אלא עוד יותר מגביר את החרדות והדיכאון דעתי משתנה וכניראה שאפסיק את הטיפול אם הוא לא מועיל …

 62. מאת ירדן לוינסקי:

  @עדן, יש דיווחים שהחומר SAMe מסייע לטפל בדיכאון קל.

  @אני, מרבית התרופות נוגדות החרדה יכולות בימים הראשונים להגביר מעט את החרדה ולאחר מכן יש ירידה משמעותית בחרדה. הכדור לא עובד תוך 4 ימים, ואין לצפות שהוא יעשה זאת. בנוסף לכך כדאי לזכור משהו מאד חשוב. אנשים שהכדור עזר להם לא גולשים באתרים/פורומים כי יש להם דברים טובים יותר לעשות. לכן יש הטייה מובנית בטוקבקים בנוגע ליעילות / השפעה של טיפולים

 63. מאת אביטל:

  היי ירדן
  אני כבר ביום החמישי של נטילת הכדור הוא מכביד עליי גורם לי ליותר חרדות וכדומה האם זה יחלוף ?

 64. מאת מיה:

  אני בת 65, התחלתי לקחת ציפרלקס לפני כשמונה חודשים.
  הכדור עזר לי מאוד וקצת שמנתי. לפני כחודשיים עברתי
  לאסטו. הפעם שמנתי עוד, למרות שאני אוכלת כרגיל.
  אני בדרך כלל רזה וספורטיבית. אוכלת במידה ובמחשבה.
  האם ידוע הבדל בין ציפרלקס והתרופה הגנרית אסטו
  באספקט של השמנה? באספקטים אחרים? תודה מיה

 65. מאת ירדן לוינסקי:

  @מיה החומר הפעיל זהה אבל המעטפת שונה ולכן אנשים יכולים להגיב בצורה שונה לתרופה ולתחליף. יש המגיבים אפילו יותר טוב לתחליף

 66. מאת שמוליק:

  שלום דר' ירדן,
  אני משתמש בצ'יפרלקס ל OCD. בנוסף אני מעשן מריחואנה. האם יש התנגשויות בין שניהם ? מבלי להכנס לאם עישון מריחואנה טוב לסובלים מOCD. אני בסדר גמור עם זה. אני שואל בעיקר את התגובות בין החומרים.

  *ישנה כבר תגובה אחת שלי פה בעמוד :) תודה רבה על התגובה. לא שמתי קיבלתי עידכון עד כמה שזכור לי שהגבת. עכשיו אני רואה…(ד"א למערכת WP יש תוסף שמאפשר לשלוח איימיל ברגע שמקבלים תגובות. הבעיה היחידה היא שהוא שולח את כל התגובות לעמוד אבל אפשר לבטל הרשמה עד כמה שידוע לי)

  אשמח לשמוע את דעתך לשאלתי.

 67. מאת יניבי:

  שלום דוקטור,מזה כחודש שאני סובל ממצב רוח לא טוב לפעמים עולה לפעמים יורד בעיקר רוב הזמן לא כל כך טוב מאין דיכאון כזה שנגרם מהתקף חרדה גדול לפני חודש,אני נוטל מזה כל יום אלפרליד 0.25 פעם ביום שלפעמים נראה שמועיל ולפעמים יותר מחמיר תמצב.אני בחור מאוד ביישן ומאוד מתוח כל הזמן ולחוץ,חויתי כמה התקפי חרדה בעבר אבל לפני חודש זה היה ממש חזק ומאז הרגשת דיכדוך ועצבות כל הזמן ומאין הרגשה של בהלה כל הזמן…..האם להמשיך עם האלפרליד או לעבור לכדור אחר או שהתופעה הזו תיעלם לגמריי????תודה רבה..ומקווה לתגובה במהרה..

 68. מאת ירדן לוינסקי:

  @שמוליק, אין התנגשות ישירה בין החומרים, אולם יש מחקרים שאצל אנשים מסויימים המריחואנה מרגיעה חרדה ואצל אחרים היא מעלה אותה דווקא.

  @יניהי, אלפרליד הוא טיפול הרגעתי (כיבוי שריפות) ולא מונע חרדות. לצורך התאמת הטיפול כדאי לשבת עם איש מקצוע בהקדם.

 69. מאת חגית:

  שלום, אני בת 52 ומשתמשת בציפראמיל מזה כ-10 חודשים. אני מאושרת על האפשרות שניתנה לי להרגיש כל כך טוב עם עצמי ולהתנקות מביקורת עצמית ומפחדים שונים שליוו את חיי. אך עם זאת דבר אחד מעיב ומעיק בא ביחד עם התרופה – היצר המיני שלי אבד כאילו לא היה אף פעם. האם יש דרך להתמודד עם זה?זה וויתור כל כך גדול..
  דבר נוסף – יש לי הפרעת אכילה מגיל 17, שמתבטאת בבולמוסי אכילה ללא מעצורים עד מחנק (אני לא שמנה). אני חושבת שזה התגבר מאז שהתחלתי להשתמש בתרופה. האם יש קשר? אולי יש תרופה אחרת שיכולה להתאים לי יותר? מחכה לתשובתך. חגית.

 70. מאת ירדן לוינסקי:

  @חגית, יש כל מני דרכים להתמודד עם ירידה בחשק המיני (לשנות מינון, להחליף, להוסיף משהו שינטרל את ההשפעה). התגברות הבולמוסים איננה בהכרח בגלל התרופה יתכן שמכיוון שהתרופה עזרה את יותר "פנויה" לבולמוסים

 71. מאת רמי:

  שלום,
  אני בחור דיי ביישן מופנם,מבפנים מרגיש חברותי אבל במבחן התוצאה במציאות אני לא חברותי. אין לי חברים (בן 29).
  הביישנות שלי גורמת לי לביטחון עצמי נמוך,אני בנאדם שתמיד מנתח הכל מכל הכיוונים מודע להכל. אני רואה הרבה את השלילי ,ולמרות שיש לי שאיפות ורצונות מסויימים בחיים אי מפחד לעשות אותם מפחד להעז מתבייש נבוך כל כך מהעולם.
  מצד שני אני אומר לעצמי שכולם בעצם אותו הדבר כולנו ילדים קטנים של החיים ממה אני בדיוק צריך להתבייש…. או להיות נבוך …. אבל אני לא מצליח ליישם את זה. האם ציפרקלס יכול לעזור לי ? כלומר אני נוטה למצבי רוח מסויימים של דיכאון כזה,חס וחלילה לא ברמה של להתאבד ממש לא ,אבל דיכאון כי החיים דיי קשים לי ההתמודדות עם הכל .השוני שלי שהוא לא שוני רגיל מחשבתית מהשאר. לא שאני חושב שאני רואה תדברים בצורה שלילית אני פשוט מציאותי אבל לא יודע לקחת את זה בצורה קלילה יותר תמיד כבד כל כך תמיד שלילי פחות חיובי.

  זה בכלל יכול לעזור לי הכדור הזה או שנאי סתם יורה באפלה ?

  תודה

 72. מאת יניב:

  בס"ד

  שלום לד"ר ירדן..
  הייתי רוצה לדעת ככה לפי הבחנה כללית שלך על פני השטח,אם כבר כחודש וחצי אני סובל מהתקפי חרדה ולחץ נפשי גדול,חוסר מצב רוח ומועקה כמעט במשך כל היום,לעיתים חרדה ממש כשאני קם משינה שזה אומר דפיקות לב ןפחד עצום,מה שגורם לי פחד וחשש לצאת מהבית ולשוחח אם אנשים כדי לא ללקות בהתקף כזה באמצע שיחה עם מישהו כי כבר קרה לי התקף חרדה באמצע שיחה עם מישהו שהייתי פשוט חייב "לברוח" כי ההרגשה היא פשוט שעומדים להתעלף ממש והכל ויש איבוד שליטה ממש….אז רציתי לדעת לפי דעתך המקצועית לאורך השנים איזו תרופה יכולה באמת לעזור ולהעלים לי את כל התופעות האלו ואף לגרום לי לבטחון בחזרה וחזרה לעבודה כי כרגע אני גם לא עובד כבר כחודש בשל המצב הנוכחי..אשמח לקבל תשובה טובה שתאיר לי חזרה את הדרך בע"ה.
  *עוד שאלה שלא הכי קשורה-הייתי רוצה לדעת אם אתה מכיר גם הרבה חרדים שמטופלים בגלל חרדות וכו'… ושוב תודה לך ד"ר ושנשמע בשורות טובות בע"ה…והכי חשוב שתמשיכו לעזור לאנשים בע"ה…ושתצליחו..

 73. מאת ירדן לוינסקי:

  @רמי, מכיוון שלא ברורה לי לחלוטין הבעיה ממנה אתה סובל, קשה לי לומר לך. הציפרלקס מסייע לאנשים שסובלים מחרדה חברתית. האם הוא מתאים לך? כדאי שתתיעץ עם פסיכיאטר ולאחר שתתייעצו תקבל תשובה רצינית יותר.

  @יניב, מומלץ לך לפנות לאיש מקצוע בתחום בריאות הנפש. לתת לך יעוץ על בסיס שתי פסקאות זה לא רציני. כדאי שתפנה בהקדם כדי לצמצם את הסבל ואת הזמן שבו אינך מתפקד.

 74. מאת מיה:

  ד"ר לוינסקי שלום,
  החבר שלי לוקח ציפרלקס כבר מספר שנים. הוא סבל מהתקפי חרדה. לדעתי יש לו גם כמה סממנים של דיכאון.
  לפי מה שקראתי כאן, אחת התופעות הידועות הינה נדודי שינה וירידה בחשק המיני.
  שאלתי היא האם במידה והוא ישנה את המינון של התרופה, או יחליף לתרופה אחרת, יש סיכוי שהמצב ישתנה, או שצריך לקבל את זה שאלו הן תופעות הלוואי.
  הוא נמצא בחרדות מלעשות שינויים בתרופה…
  תודה

 75. מאת יוסי:

  שלום דוקטור. אני נוטל ציפרלקס במינון של 20 מ"ג. תקופה של חצי שנה זה עזר. ועשו אני שוב מרגיש מתח וחרדה כל הזמן. רציתי לדעת כעקרון! עד איזה מינון ניתן לקחת ציפרלקס. בתודה יוסי

 76. מאת יניב:

  שלום רב אני נוטל מספר שנים ציפרלקס עשרה גרם פעם ביום, הסיבה בעבר הייתה ארוע פוסט טראומטי אותו חויתי ותחילה טופלתי בקלונקס .

 77. מאת יניב:

  שלום רב אני נוטל מספר שנים ציפרלקס עשרה גרם פעם ביום, הסיבה בעבר הייתה ארוע פוסט טראומטי אותו חויתי ותחילה טופלתי בקלונקס . שאלתי כדלקמן עם בן 62 עם יצר מיני מפותח, האם ניתן להפסיק על דעת עצמי את נטילת התרופה? היות ובמקצועי אני כל הזמן מתמודד במצבי לחץ , אולם נראה לי כי הגעתי לשלב שהפסקת נטילת הכדור תיטב אתי גם בתפקוד המיני. אני לוקח טיפות שבדיות שפעולתם די דומה?

 78. מאת מוריס:

  אנשים צריכים לקחת אחריות על הגוף שלהם ועל הגוף של הילדים שלהם והסוססים אותם ולהבין שמאחורי כל תרופה עומד גוף כלכלי שרואה את אך ורק את האינטרס של עצמו ולמראית עין מוכר תרופה שמטפלת כביכול בבעיה והופך את הצרכן ואת הרופא לפאטי המאמין לכל דבר. אני לא שולל את התרופות המצילות חיים אני אני לא נגד הרופאים המצילים חיים אני נגד החברות המייצרות תרופות עם שמות מפוצצים שעושות אותך זומבי ורוב התרופות הללו שהם ממשפחת תרופות פסיכיאטירות שפוגעות באדם וכל זה בכדי ולהעשיר את החברות שעושות הון על חשבון המין האנושי

 79. מאת אביבית:

  שלום דוקטור אני סובלת הרבה מכאבי ראש חזקים תקופה ארוכה בערך 3חודשים אני במצב רוח ירוד וולפעמים אני לא יכולה לסבול שאנשים מדברים לידי ואני מתעצבנת מהר הלכתי לרופא אבל הוא הביא לי כדורים נגד כאב ראש מה אתה מציע לי לעשות בנדון ?

 80. מאת ירדן לוינסקי:

  @אביבית, אם טיפול מסויים לא מסייע או נראה לך לא מתאים, תמיד אפשר לפנות לחוות דעת נוספת. התלונות שלך יכולות להיות קשורות במגוון גורמים ובכללם מצוקה נפשית כך שלא הייתי מדלג על התייעצות עם פסיכיאטר מומחה

 81. מאת מיכאלה:

  בת 62 סובלת מכאבי פרקים כרונים קשים.
  שנים לקחתי סרוקסט נגד חרדה ודיכאון והפסיכיאטר המליץ על סימבלטה שאכן הוריד במקצת את הכאבים אך גרם לעצירות נוראה ועצירת שתן.
  הפסקתי לגמרי ובמקביל התחלתי ציפרלקס 10 מג.
  עכשיו אחרי שבוע אני עם כאבים חזקים, בלבול ועייפות.
  אני יודעת שזה לוקח זמן…אך האם הגמילה מסימבלטה לוקחת שבוע? והאם לקיחת הציפרלקס בו זמנית יכול לגרום לתופעות כאלה?
  עד מתי כדאי לנסות לגבי תופעות החרדה וחוסר בשקט?
  תודה

 82. מאת לוי ריקי:

  שלום רב שמי לוי ריקי כבת 50 סובלת 5 שנים צגלי חום וכ שנתיים מטינטון באוזן שמאל.
  בשיחה שהייתה לי עם רופא נשים נאמר לי שלא ממולץ לקחת הורמוניים, ובשיחה נוספת עם רופא אוזן גרון נאמר לי שאן פיתרון לטינטון והומלץ לי לקחת ציפרלקס "שאמור" להקל על הציפצופים באוזן ולהוריד את גלי החום ב60 %.
  מנגד ברצוני לציין שאני לא סובלת מחרדות ולא מידכאונות.
  ברצוני לדעת האם אתה ממליץ לקחת את הציפרלקס ומהם הסיכוניים.
  אשמח מאוד לקבת תובתך בהקדם דבר המקשה על תיפודי ביום יום.

  בברכה לוי ריקי
  חג שמח

 83. מאת ירדן לוינסקי:

  @מיכאלה, הפסקת הסימבלטה יכולה לארוך יותר משבוע, והיו לי מטופלים בודדים שהפסקה של כל תופעות הלוואי ארכה גם חודש.

  @ריקי, אני כמובן לא יכול ליעץ כיוון שאינני מכיר את כל הרקע הרפואי שלך. מה שאפשר לומר, זה שמנסיוני יש אנשים עם טנטון שתרופות שמעלות רמות סרוטונין כמו ציפרלקס הראו הקלה בסימפטומים, כמו גם תרופות טריציקליות כמו אלטרול. כדאי לדון בכך עם הרופא שלך

 84. מאת ירון:

  שלום ד"ר, האם חרדה שנבעה מסמים קלים ניתנת לטיפול על ידי ציפרלקס?

 85. מאת גבי:

  לפני 10 שנים לקחתי במשך שנה רסיטל 20 וכל החרדות עברו
  לפני 3חודשים החרדות חזרו ורופא המשפחה יחד עם פסיכיאטר נתלו לי סיפרלקס 10
  כעבור חודש הרשתי טוב אבל הרופא והפסיכיאטר ביקשו ממני להמשיך לשישה עד שתיים עשרה חודש
  לפני כשבעיים אני מרגיש עייפות והשאלה שלי מה לעשות ?
  מלבד זה אני מרגיש טוב
  אבקש לקבל חוות דעת מה עלי לעשות
  בברכה
  גבי

 86. מאת אשר:

  שלום
  אני סובל מחרדה ודיכאון וכבר ניסיתי תרופות כמו אפקסור, ןןלבוטרין פקסאט

  כיום רק על פקסט 60 מיליגרם ליום כבר כמה חודשים ולא מרגיש שיפור…ויש ירידה בתיפקוד היום יומי

  לעומת זאת כאשר אני לוקח ריטלין אני מקבל תחושת אושר ויכול לתפקד נהדר האם ניתן להפסיק לקחת פקסט באופן מידי ? או שצריך להפסיק בהדרגה…

  אולי עלי לבקש מהפסיכיאטר לנסות את הציפפלקס?

  מה דעתך

 87. מאת ירדן לוינסקי:

  @ירון, תלוי בעצמת החרדה ובשאר הסימפטומים.

  @גבי, משך הטיפול למניעת חזרה של הסימפטומים הוא אכן התקופה שהציע לך הפסיכיאטר שלך. אם אתה חש עייפות, כדאי לחזור ולהתייעץ עם הרופא שמכיר את כל פרטי המצב שלך.

  @אשר, לא ברור לי איך נכנס הריטלין לעניין. זו לא תרופה למצב הרוח. לא מומלץ להפסיק באופן מיידי אלא להתייעץ עם הרופא על אופי השינוי המתאים למצבך.

 88. מאת ירון:

  שלום שוב ד"ר, האם חדרה שנבעה מסמים קלים יכולה להמשך חודשים רבים גם אם לא משתמשים באותם הסמים?

 89. מאת יעל:

  ירון שלום,

  אחי מכור לגראס, האם אתה מכיר שיטות גמילה? תרופות פסיכיאטריות, אשפוז, מכונים וכו'?

  המון תודה,
  יעל

 90. מאת אשר:

  לדר ירון שלום ותודה על תשובתך…

  אני מרגיש שכל התרופות שאני מקבל מהפסיכייאטר שלי(התחלנו באפקסור, עברנו לאסטו וסיימנו בפאקסט) הם עבורי ניסוי ותהייה….
  במציאות היום יומית שלי אני נמצא בדיכאון קליני שאינו פוסק לרגע ובמצב של רצון לישון כל היום והשמנה ואבדן תיאבון וחוסר תיפקוד כללי….

  רק כאשר אני לוקח ריטלין אני מצליח לתפקד לבצע מטלות בית ומרגיש תחושת אושר יחסי…

  כתבת היום בבלוג שלך על תרופה בשם לטרל..אולי עלי לנסות גם אותה?
  מבחינתי אין הבדל בין מפגש פנים מול פנים עם פסיככיאטר לבין כתיבת הדברים אלייך כאן בפורום…גם לו וגם לך אני מספר את תחושותי וממנו ומתשובותיו אני לא למד דבר ולכן פונה אלייך לעצה נוספת(חוות דעת רפואית נוספת)

 91. מאת ירדן לוינסקי:

  @ירון, הטריגר הוא השימוש בסמים, אבל החרדה יכולה להמשך גם לאחר הפסקת השימוש בסמים.

  @יעל, אינני מתמחה בגמילה בסמים. ישנם שיטות שונות וכולן מערבות טיפול התנהגותי, קבוצות תמיכה ולעיתים תרופות. ממליץ לפנות לפסיכיאטר שמתמחה בתחום.

  @אשר, אינני יכול לומר לך איזו תרופה מתאימה ואיך אתה צריך לנהוג מבלי לפגוש אותך. מעבר לעובדה שזה לא מקצועי, אני מקפיד להכיר את המטופלים שאני ממליץ להם על טיפול. אם אדם מעוניין להיות בטיפול שלי, הוא צריך להפגש איתי. ההמלצות שאני נותן בפורומים או בבלוג הן תמיד כלליות, שכן אי אפשר לתת המלצה לטיפול פרטני על בסיס תיאור של כמה שורות בטוקבקים.

 92. מאת רונית:

  שלום, אחרי לידה התחלתי לקבל סרוקסט בהמשך בשל עלייה במשקל עברתי לציפרלקס, אותו לקחתי עד לפני כחודש. לפני מספר חודשים חוויתי מספר מקרים של מחנק קשה, קושי בבליעת רוק, צמרמורות בראש – בקיצור לא חשבתי על הפן הנפשי שכן הייתי בטיפול של 10 מג' ציפרלקס ביום. בסופו של דבר הגעתי לפסיכייטרית ונתנה לי ואבן להרגעה ואמרה שאלו התקפי חרדה. כאשר הם לא חלפו הוסיפה לי חצי כדור ואז ממש הרגשתי שוב טוב, אולם, הרגשתי שאני מסוגלת לטרוף ללא סוף ואכן שמנתי. החליפו לי את הכדור לפרוזק, ללא תקופת מעבר. עברתי מהציפרלקס לפרוזק עם יום אחד "נקי" ללא שום תרופה. אחרי חודש עם הפרוזק והתקפי חרדה הוחלט להעלות לי את המינון לשני כ'דורים. לאחר יומיים חשתי לחץ בחזה, רעד בידיים וצמרמורות בראש, לחץ הדם עלה מאוד (תמיד יש לי לחץ דם נמוך) הגעתי למיון עם תחושה של התקף לב. נעשו לי כל הבדיקות , שהיו תקינות ונתנו לי אסיוול מתחת ללשון שהרגיע אותי וגם הרדים, לחץ הדם ירד ל 120/80 ושוחררתי. הפסיכייאטרית שלי אמרה לי להפסיק מייד את הפרוזק ולחזור ל10 מ"ג ציפרלקס. אני חוששת ששוב אחווה התקפי חרדה שכן עד שהציפרלקס ישפיע יקח מספר שבועות ,כפי שקרה לי שעברתי מהציפרלקס לפרוזק. רציתי לדעת מה דעתך? האם כדאי לעשות את השינוי בהדרגה ולהמנע משינויים מיידיים ? האם ניתן לשלב פרוזק אחד עם חצי ציפרלקס או משהו אחר, רק כדי שלא אקלע שוב להתקפים? תודה.

 93. מאת דיאנה:

  אני נוטלת תרופת ציפרלקס על פי המתלצת רופא המשפחה במינון של 10גרם מאחר והתלוננתי על חרדות לא ברורות הפחד מהפחד שיגיע כל אמר מהחרדה שתגיע הציף רפלקס עושה לי תופעות לואי איומות חולשה ומין חרדה אני לוקחת חצי לוריואן השאלה שלי כמה זמן ימשכו תופעות הלוואי האלה והאם יש מצב של התמכרות אני נוטלת כבר עשרה ימים אני אישה בריאה וקשה לי מאוד שהגעתי למצב זה אשמח מאוד לקבל את התייחסותך לשאלותי בתודה מראש ובברכה

 94. מאת לירון:

  האם ניתן בזמן השימוש בציפרלקס לעשות הסרת שיער בלייזר?

 95. מאת ירדן לוינסקי:

  @רונית, ההעדפה שלי היא שינויים הדרגתיים ולא פתאומיים, ועל כן אני מוריד בדרך כלל כדור אחד ומעלה את השני כך שאת תמיד מכוסה מבחינת התרופות.

  @התגברות החרדה לרוב אורכת מספר ימים ולאחר מכן מתחילה הרגיעה המשמעותית. בכל מקרה אני ממליץ לשלב טיפול פסיכולוגי מתאים ביחד עם התרופות על מנת להקל עלייך.

  @לירון, לא ידוע לי על בעיה מסויימת אך כדאי להתייעץ עם מפעילי המכשיר הספציפי להסרת שיער.

 96. מאת ממדר:

  לפני שבועיים הרגשתי נורא ,צמרמורות קור ,חוסר בתאבון,בשבוע ירדתי 5 קילו פחדתי מתגובת הגוף רופאת משפחה נתנה לי ציפרלקס חצי כדור אני נורא מפחדת לקחת אותו אחרי כל התגובות שאני שומעת יש לציין שאתמול לקחתי חצי כדור בפעם הראשונה נראה לי שאני מפסיקה …
  אפשר לקבל גם תגובות חיוביות יכול להיות שלא ההיו תופעות ללואי יש אפשרות להפסיק את זה שיש הקלה

 97. מאת אבי:

  לא ישן טוב בלילה כ-5 שנים
  נוטל כחודש ימים כדור ציפרלקס במינון 10 מילגרם בהמלצת הנוירולוג אליו הופנתי על ידי רופא המשפחה אבל לא מרגיש שיפור ביכולת שלי לישון בלילה,האם ישנה תרופה אחרת שיכולה לעזור לי

 98. מאת ילנה:

  שלום רב. אני נותלת ציפרולקס שנתיים . ו בגללו עליתי במשקל לפחות 20 ק"ג . בגלל זה עזבתי את אתרופה . ל חצי שנה וכמובן רזיתי . חזרתי לתרופה ועוד פעם עליתי . מה עוסים עם לא עיכולים ללא תרופה . וגם יתר משקל מפריע לי ? תודה על תשדובה . שמי ילנה

 99. מאת ירדן לוינסקי:

  @אבי, בהעדר מידע על מצבך אינני יכול להמליץ על טיפול כזה או אחר. אני מניח שהנוירולוג התרשם מרמה מסויימת של לחץ/חרדה או דיכאון. יש עוד טיפולים לבעיה זו. פנה לפסיכיאטר.

  @ילנה, יש עוד טיפולים אפשריים, מלבד הציפרלקס. כדאי לבדוק עם הרופא המטפל

 100. מאת רונן:

  שלום רב
  אני נטל ציפרלקס מזה כשנה, לאחר שיפור ניכר בתחושת חרדה ודכאון, אני חש עייפות רבה מבחינה פיסית ומרגיש שאיני מסוגל להתאושש למרות שאני ישן ונח באופן סביר.
  כיצד ניתן לטפל בכך? האם נדרש איזשהו תוסף או תרופה חלופית?
  תודה
  רונן

 101. מאת ירדן לוינסקי:

  רונן, יש אפשרויות טיפוליות שונות. האם אתה עדיין צריך תרופה? אולי יש מקום להחליף או להוסיף לך חומר שמעט מעורר. את זה אפשר לדעת רק בפגישה עם פסיכיאטר. ממליץ לך לקבוע פגישה בהקדם

 102. מאת שרה:

  שלום אני לוקחת ציפרקס כבר שנה וחי בחודשיים האחרונים העלו לי ל 15 מ"ג וגם זה לא עוזר הרופא נתן לי במקביל אלפרוקס 0.25 פעם עד פעמיים ביום. ועדיין אני מרגישה רע חוסר חשק לתפקד בכל תחום. מה עושים?????????????

 103. מאת ירדן לוינסקי:

  @שרה, אם את לוקחת כל כך הרבה זמן תרופה ואת מרגישה שאינה עוזרת, כדאי לפנות שוב לרופא ולחשוב איתו על אפשרויות אחרות. יתכן שצריך לשנות תרופה או להוסיף תרופה, יתכן שהפתרון איננו תרופתי. כדאי להשקיע בכך זמן כדי להתקדם בטיפול. אם תרצי ניתן לקבוע אצלנו התייעצות.

 104. מאת שולמית:

  שלום
  אני בת 30 נשואה ללא ילדים.
  אני סובלת מדיכאון קליני כבר למעלה משנתיים
  פעמים בהפרש של שנה הפסקתי לימודים אקדמים בעקבות התקפי
  דיכאון קשים במהלך שנת הלימודים.
  לאחר ההתקף הראשון נאלצתי לעזוב את עבודתי ולהפסיק את לימודי לתואר השני.
  הלכתי לטיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי וטופלתי בצירפלקס וזה דיי עזר
  ולאחר כחודשים התחלתי לצאת מהבית ולחזור לאט לאט לחיים רגילים.
  לאחר חצי שנה הפסקתי לקחת את הכדור בהמלצת הפסיכאטר.
  ולאחר כחצי שנה הדיכאון פרץ שוב.
  שוב נאלצתי להפסיק את עבודתי ואת לימודי (למרות ציונים טובים מאוד)
  ולאחר פגישה עם פסיכיאטר אחר,הבנתי שלא הייתי צריכה להפסיק עם הכדורים
  והתקפי דיכאון נוטים לחזור מס' פעמים.
  לאחר כחצי שנה עם מינון של 20 מ"ג הרופא המליץ לי להוריד את המינון בהדרגה ל10
  בחודשים הראשונים לא הרגשתי בהבדל ותפקדתי מצויין אך כעת שוב הדיכאון חזר
  ואינני מסוגלת לעשות כלום.
  אני כל היום ישנה ולא הולכת לעבודה ואני דיי מיואשת.
  הרופא המליץ לי להעלות את המינון ל25 אךאני עדיין לא מרגישה את ההבדל.
  יש לציין שאני בטיפול פסיכיאטרי ופסיכולוגי רציף.
  האם נגזר עליי לחיות עם הדיכאון לתמיד?האם אני לא יוכל לעשות כלום בחיי כי
  פעם שנה הכל נעצר ואין לי מה לעשות?
  על לימודים אקדמיים ויתרתי לצערי..אך האם עליי לוותר גם על עבודה מסודרת?
  כמו כן אני מפחדת להיכנס להיריון בעקבות ההתקפים החוזרים,מפחד שאני יקבל
  התקף דיכאוני ולא יוכל לטפל בילדי
  תודה
  שולמית

 105. מאת ירדן לוינסקי:

  @שולמית, יש מגוון דרכים להתמודד עם דיכאון, וגם מגוון תרופות. הדיכאון לא בהרח חייב להיות נוכח בחיים שלך ועובדה שהיתה לך הפסקה מהדיכאון. כדאי לשבת באופן מסודר עם אנשי מקצוע ולחשוב ביחד על הסוגיות החשובות שאת מעלה, שכן מגיע לך להרגיש טוב.

 106. מאת ענתוש:

  לאחרונה מזה שלושה חודשים הרגשתי מאד עצבנית, וומצוברחת הלכתי לרופא משפחה ואמרתי לו את הרגשותי ושני מתקרבת לגיל 50, המחזור הפסיק לי לפני 9 חודשים, ויחד עם זאת פוטרתי מהעבודה , אני מפרנסת יחידה , התחלתי שיפוצים שגררו ויכוחים עם בעלי מקצוע . בקיצור לאחר בדיקות דם הסתבר שה-B 12 נמוך והוא נתן לי לעשות 6 זריקות לקבל את ה-B 12, אך בכל זאת הרגשתי דאון והייתי מתעוררת ב-3 או 4 לפנות בוקר. והייתי מאד עייפה. הרופא רשם לי ציפרלקס + אקסנס להרגעה עד שהציפרלקס ישפיע, לפי דברי הרופא תוך שבועיים אני ירגיש שינוי. אך עבר כבר חודש וחצי וזה רק החמיר אני ממש לא רגועה וכל הזמן מחפשת לישון. למרות שרק התעוררתי . חוסר שקט נפשי. ועצבנות יתר. עם מחשבות אובדניות. הלכתי לפסיכיאטרית והיא אמרה לי להגדיל ממינון 10 מ"ג ל-15 מ"ג ואח"כ ל-20 מ"ג. האם יכול להיות שבכלל אני מקבלת טיפול שבכלל לא מתאים לי? ואולי זה רק בעיה הורמונלית? מחכה לתשובה במהרה . תודה מראש

 107. מאת ירדן לוינסקי:

  @ענתוש, איני יכול לדעת מה זה אומר, אבל מה שבטוח כדאי לפנות שוב לרופא ולדווח שהטיפול לא מסייע לך ומצבך מחמיר.

 108. מאת דנה:

  שלום,
  אני נוטלת ציפרלקס תקופה ממושכת [מעל שנה]. בדרך כלל בלילה.
  התרופה עוזרת לי מאוד. רמת החרדות ירדה פלאים. אלא שאני מרבה לישון לאורך היום ומרגישה מחוסרת אנרגיות. האם עלי לשנות את התרופה?

 109. מאת איתי:

  אני סובל מחרדות
  התחלתי ליטול ציפרלקס של טבע,התחושות מיד לאחר נטילת התרופה הן קשות
  יש רעד בגוף,קושי אדיר בלהרדם בלילה,לא ישנתי מזה 3 ימים רצוף,תחושה של חשמל זורם בכל הגוף בכל פעם שהעיניים נעצמות,חוסר חשק לעבוד ולהיות פעיל
  מה עליי לעשות עם תופעות הלווי הללו? האם להפסיק הטיפול? האם זה יחלוף?
  תודה

 110. מאת בת23:

  לקחתי ציפרלקס שנה וחצי ובחצי שנה האחרונה הפסקתי בהדרגה. היו לי חרדות בעת שמיעת מקרים קשים חרדות בעיקר לי ולקרובים לי. כיום אין לי. האם בגלל הפסקת התרופה זה יכול לחזור? או שהתופעה תוקנה. עוד דבר אני חשה לאחרונה יובש בפה זה כתוצאה מהפסקת התרופה?

 111. מאת ירדן לוינסקי:

  @דנה, אם את מרגישה שמצבך אינו טוב מספיק כדאי לך לפנות להתייעצות נוספת. חבל להמשיך להרגיש לא טוב ולהיות מחוסרת אנרגיה.

  @איתי, לעיתים בתחילת הטיפול בחרדה יש התגברות של החרדות כאשר התרופות מתחילות להשפיע ואז החרדות נחלשות בעצמתן.

  @בת23, התופעה חלפה כרגע, אולם השאלה אם עברת איזה שהוא תהליך שיכול להשפיע על המסוגלות שלך להתמודד עם חרדות בכלל. יובש בפה זה לא מהפסקת התרופה.

 112. מאת אביאל:

  שלום רב
  אני בן 27 לפני 12 שנה חוויתי את התקף החרדה הראשון שלי ולאחר בירור הובחנתי כפרנואיד, אני תמיד חרד לבריאות שלי ותמיד שיש לי איזה שהוא כאב אני רץ לרופא לעשות מיליון בדיקות.

  עד לפני חודשיים לא חוותי כל התקף חרדה,
  לפניי חודשים חוויתי התקף חרדה קשה מאוד שגרר אותי 3 פעמים למיון בשבוע

 113. מאת ירדן לוינסקי:

  @אביאל, זה סימן שכדאי לפנות לטיפול אצל מישהו שמומחה בבריאות הנפש…

 114. מאת מעין:

  אני היום התחלתי לקחת היום ציפרלקס השאלה אם אסור בשום פנים ואופן לשתות איתה שתייה חריפה אפילו לא לעיטים רחוקות ולא הרבה?זה מאוד חשוב לי ומפריע לי.ומה הסיכונים בכך?

  תודה.

 115. מאת זיוה:

  שלום רב ביתי בת 28 מטופלת מס שנים בציפרלקס היא סובלת מטורדנות כפייתית לא במעשים אלה במחשבות מצד שני היא סובלת מסכיזופרניה ומטופלת כרגע בזריקת האקספליון
  מכיוון שקשה לייצבה בצד הפסיכיאטרי . נאמר לי על ידי רופאה משהו שממש הופתעתי. שכדי להפחית בציפרלקס כי הוא מעודד את הפסיכוזה . בנסיון להוריד ( 40 מג ביום) ישר הבנו שזה לא מעשי כי מייד היא התחילה עם הצקות בשאלות. והתפסות למחשבות באופן אובססיבי ומיד החזירו לה את הציפרלקס . ובכן יש כאן פרובלמה כיצד ניתן לעזור והאם זה נכון? שהיא מעוררת פסיכוזה? תודה שוב

 116. מאת אלמונית:

  שלום
  אני בת 30
  מטופלת כחודש ברסיטל עקב דכאון וחרדה, מרגישה יותר טוב למרות תופעות לוואי של פיהוקים, בעיות שינה, עייפות, כאבים בחזה כאילו נתפס שריר. קיבלתי את התרופה מרופאת משפחה. אני מוטרדת ממאמרים שקראתי על רסיטל על סיכונים חמורים מאוד ואני שוקלת לבקש מהרופאה להחליף לכדור אחר, קראתי על אסטו וחשבתי לבקש ממנה. אני נוטלת 20 מ"ג רסיטל, האם אני מגזימה בחרדותי?

 117. מאת ירדן לוינסקי:

  @מעין, אין איסור מוחלט אלא איסור יחסי, כתבתי על כך בעבר. הסיכון הוא השתכרות קלה יותר ותופעות לוואי חזקות יותר.

  @זיוה, אצל אנשים סכיזופרנים יש מצבים שבהם תרופות ממשפחת הציפרלקס מחמירות פסיכוזה. הפתרון הוא לבדוק אפשרויות תרופתיות אחרות.

  @אלמונית, את מגזימה בחרדותייך. זה בסדר, יש יותר מדי אינפורמציה ברשת.

 118. מאת ליאת:

  הי
  חבר שלי לוקח 20 מ"ג ציפרלקס כל יום במשך שנה וחצי, הוא שותה המון אלכוהול ומעשן חשיש כל יום. הוא גם חזר להיות בדיכאון למרות שהוא לוקח את הציפרלקס.
  איך אני יכולה לעזור לו?

 119. מאת ירדן לוינסקי:

  @ליאת, לשלוח אותו לטיפול… ציפרלקס לא יעזור אם מעשנים חשיש כל יום ושותים הרבה אלכוהול (אלו שני חומרים שלאורך זמן מגבירים דיכאון)

 120. מאת יואב:

  האם תרופות נגד דיכאון רק מעלות את המצב רוח? מה עם שאר התסמינים(הסתגרות,קושי להתרכז ועוד הרבה דברים). זה לא בהכרח שאם מעלים את מצב הרוח זה עוזר גם לשאר הדברים…

 121. מאת סימונה:

  היי שלום לך דר הבנתי שגם הכדור צפרלקס טוב לאובססיה טורדנית כפיתית האם אני יכולה לבקש אותו מרופאת משפחה שלי מכיון שלקחתי בהתחלה פלוטין אחרי זה עברתי לרסיטל וזה לא כל כך עזר לי לאובססיות האם הכדור צפרלקס יכול לעזור לי יותר ומה אים הצפרמיל הוא גם כדור לאובססיות כפיתיות אשמח לתגובה ממך

 122. מאת ירדן לוינסקי:

  סימונה, כבר כתבתי לך שאינני יכול לומר לך איזה כדור ספציפי מתאים עבורך. אם את זקוקה ליעוץ, כדאי שתקבעי פגישה עם רופא.
  לפרטים נוספים, http://www.thingsonmymind.com/?page_id=70

 123. מאת ירדן לוינסקי:

  @יואב, התרופות ממש לא רק מעלות מצב רוח. התרופות מטפלות בדיכאון, וככל שדיכאון חולף גם שאר תסמיני הדיכאון משתפרים.

 124. מאת סימונה:

  היי דר כשאתה כותב לי שאתה לא יודע איזה כדור יותר מתאים לך לאובססיות אתה מתכון לזה שאני יכולה להתיעץ גם אים רופאת המשפחה שלי לגבי הכדור כי גם בעבר התיעצתי דרכה אשמח לתשובה ממך בתודה סימונהה

 125. מאת מאיה:

  היי, אני מטופלת בציפרלקס מזה כ-6 שנים 10 מיליגרם. החרדות חזרו והפסיכיאטרים המליצה לי להעלות ל-15. אני נטלת 15 מזה 4 ימים והחרדות קצת התגברו. יש לי 2שאלות:
  1. האם ציפרלקס מיועדת לטיפול בחרדות כי איני סובלת מדיכאון או שמא יש תרופה מתאימה יותר לחרדות?
  2. האם בשל העלאת המינון יש סיכוי שהחשדות יתגברו??
  אודה לתגובתך, מאיה

 126. מאת אלי:

  איך מפסיקים בבת אחת או בהדך?רגה אם בהדרגה אז אי

 127. מאת א:

  אני בת 36 כבר 10 שנים סובלת מהתקפי חרדה , לא לקחתי כדורים פיסכיאטרים מעולם פשוט התמודדתי קשה מאוד עם העניין.ואפילו ילדתי 2 ילדים.
  לפני כשלוש שנים עברתי עניין רפואי לא נעים במהלכו נדרשתי להגיע המון לבתי חולים…בתקופה זו דווקא החרדות נעלמו.
  עכשיו שאני מתחילה להרגיש טוב יותר פיזית החרדות חזרו…ממש מקשות עליי לתפקד בעבודה , לא מצליחה ללכת לרופא שיניים וכו'.
  ביקשתי מהרופאה ציפרלקס..כי נמאס לי כבר להתמודד עם העניין ואני רוצה קצת להשתחרר…עם כל מה שקראתי נכנסתי לפחד פן התרופה תקשה יותלר מאשר תועיל.
  אציין כי לקחתי תקופה של מס' חודשים דפרקסן בגלל בעיות המעיים – לקחתי לפני השינה ודווקא לא היו לי תופעות לוואי.
  ל

 128. מאת ירדן לוינסקי:

  @מאיה, ציפרלקס אכן משמשת לטיפול בחרדות. העליה במינון יכולה להביא להתגברות חולפת של החרדות.

 129. מאת כרמית:

  לפני תשעה חודשים נפטרה אימי אחרי שנתיים בהם חלתה במחלה קשה. ליוויתי אותה עד לרגע מותה. בחודשים הראשונים לאחר מותה הייתי בסדר ותפקדתי רגיל. לפני מספר חודשים התחלתי להרגיש לא טוב, כאשר זה בא לידי בטוי בעצב רב ותמונות שחזרו לי מרגעיה האחרונים. כולל תסמינים פיסיים שכללו דפיקות לב ואי שקט וחרדה שיקרה לי משהו. החלטתי שאני פונה לטיפול פסיכולוגי. האם כדאי לשלב את זה עם תרפות כגון אלה המוזכרות פה או לתת צאנס לטיפול פסיכולוגי בלבד?

 130. מאת ירדן לוינסקי:

  כרמית, כדאי לשבת עם הפסיכולוג ושהוא יעריך כאיש מקצוע אם יש מקום לפנות לפסיכיאטר. מרבית הפסיכולוגים שחושבים שיש מקום לטיפול כזה יפנו אותך.

 131. מאת מאיה:

  שלום רב,
  אני נוטלת 20 מ״ג ציפרלקס בשל חרדות. שאלתי היא האם ניתן להיכנס להריון כאשר אני נוטלת מינון זה??

 132. מאת אני:

  דוקטור שלום רב,
  אני מטופלת בציפרלקס 20 מ״ג ויש שיפור משמעותי בחרדות אך לא לגמרי.
  האם הטיפול אמור לבטל לחלוטין את החרדות?
  במידה התרופה לא תשפיע בהצלחה, האם שינוי תרופה יתבצע בדרך כלל למשפחת כדורים אחרת או עדיין לכדור אחר ממשפחת ssri?
  תודה רבה!!

 133. מאת רעות:

  איזה תרופות אסור לקחת בעת נטילת ציפרלקס?

 134. מאת רונן:

  שלום רב
  אני סטודנט בן 26, נטלתי 10 מ"ג ציפרלקס/אסטו לתקופה של שנתיים וחצי לטיפול בדיכאון וחרדה.
  לפני כחצי שנה הפסקתי לנטול את את התרופה.בחודש האחרון,כנראה בגלל שינוים כאלה ואחרים בחיי,אני מתחיל להרגיש הדרדרות במצבי הנפשי שמפריעה לי לתפקד-חוסר ריכוז עקב מחשבות,חוסר ביטחון,נדודי שינה…
  בעוד כשבועיים אני מתחיל סדרה של מבחנים ממיינים בעלי חשיבות רבה עבורי ואני נמצא בהתלבטות לא קלה:
  מצד אחד אני מפחד שאם לא אקח את התרופה אז יהיה לי קשה להתכונן ולצלוח את המבחנים (בעיקר עקב חוסר השינה והחרדות שצצות באופן שנראה רנדומלי)
  מצד שני אני מפחד שהגוף שלי לא יספיק להתרגל מחדש לתרופה בתקופה של שבועיים ותסמיני ההסתגלות ימנעו ממני לתת 100 אחוז.
  בפעם הקודמת שהתחלתי לקחת את התרופה אני זוכר שהתסמינים נחוו באופן מתון יחסית והחלתי להרגיש טוב יותר לאחר שבועיים.
  עקב עומס וקשיים כלכלים אני לא נמצא בטיפול פסיכולוגי ואין לי עם מי להתייעץ בנושא חוץ מרופא המשפחה שנותן לי את המרשמים.
  אשמח לתשובתך הכנה בהקדם

  תודה רבה
  רונן

 135. מאת שאלה!:

  שלום,
  נטלתי ציפרלקס למשך 4 חודשים בהמלצת רופא לאחר הופעות של חרדות, עצבים לא ברורים ומין חוסק שמחת חיים.
  הפסקתי לקחת את התרופה לפני כשבוע, מתוך מחשבה לנקות את הגוף לפני שאני רוצה להיכנס להריון, חזרה ההרגשה על העצבים הלא מובנים, ויש לי מן סחרחורות לרגע או תחושה של קצר בראש שאני לא יכולה להסביר כל כך. האם התופעות האלה אמרות לעבור תוך כמה ימים? האם יש סיכון בנטילת ציפרלקס בזמן הריון או הנקה?
  המון תודה

 136. מאת דורית:

  דוקטור שלום

  אני זקוקוקה לעזרה! הבן שלי בן 28 הגיע לעיר ת"א כדי לעבוד. (בעבודה ציבורית..)
  בשיחות וביקורי הבחנת י שההתנהגות שלו מופרעת ,הזויה .מינית איבוד כספים לא מפוקס, ובעיקר התפרצויות זעם. הצעתי לו שנלך לפסיכיאטר הוא סילק אותי מביתו.
  אני חוששת מאירוע חמור מתקרב.. אביו נטש אותו בעודו ילד אני חיה לבד גם קרובים לא מצלחים לשכנעו ללכת לטיפו, כל השיחות אתו בנושא מטריפות אותו יותר.. מה עליי לעשות? אגב אני גרה רחוק ממנו 500 ק"מ.

  תודה לשומת ליבך

  דורית

 137. מאת ירדן לוינסקי:

  @מאיה, לפי המידע הקיים, לא ידוע שהמינון הוא זה שקובע אם יהיו בעיות. כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל.

  @אני, הציפרלקס יכול אצל אנשים מסויימים להכחיד לגמרי את החרדות, ואצל אנשים אחרים לא והם זקוקים לעזרה אחרת או נוספת. החלפת תרופה קשורה בשיקולים רבים וכדאי לבצע אותה עם רופא המכיר את כל מצבך.

  @רונן, אני בוודאי לא יכול ליעץ לך על טיפול כזה או אחר. אני חושב שאין תשובה נכונה באופן מוחלט אלא תשובה נכונה באופן יחסי לזמן שבו התקבלה ההחלטה.

  @שאלה, בעת הפסקת תרופה יכולה להיות תקופת מעבר שברוב המקרים חולפת ללא התערבות כלשהי. אם החלטת להפסיק כדאי לנסות ולא לחזור לתרופה.

  @דורית, קראי באתר שלי מה לעשות כשבן משפחה לא רוצה ללכת לרופא.

 138. מאת סילביה מוטיסקר:

  היי

  אני כבר כמה שנים מטופלת אצל פסיכולוגית על רקע חרדה כללית (ערך עצמי נמוך וכו'). עד עכשיו סה"כ התמודדתי עם החרדה ופחדים ועד כדי שזה נראה לי טבעי לחשוב ככה. החרדות הם חלק ממני לא מופיעים על בסיס יומי רק כאשר יש משברים או סיטואציות מסוימות. השנה כתוצאה מהמלחמה נכנסתי להתקף חרדה ורופא משפחה רשם לי קלונקס וציפרלקס. אני דיי חוששת לקחת את הציפלרקס מכיוון שהצלחתי להתמודד עם עצמי וחיי עד עכשיו אבל מצד שאני אולי התבררתי לאחר לקיחת הכדור שיכולתי לחיות יותר טוב עם עצמי … מאד מתלבטת כי סה"כ אני מתפקדת ביום יום.
  אני מפחדת שהכדור יחמיר את מצבי ואני אהיה תלויה בו.
  אני לפעמים שותה אלכוהול אחת לחודש ואולי זה יפגע לי בהנאה הזו.

  מה דעתכם?

 139. מאת ירדן לוינסקי:

  @סילביה, אני חושב שהשיקול של איכות החיים שלך חשוב ביותר, וכדאי לבחון טיפול שיאפשר לך חיים בלי חרדות, לעומת להסתדר בכוחות עצמך. כבני אדם אנחנו שוקלים החלטות בעד ונגד ובסופו של דבר מחליטים מה חשוב לנו יותר. אין החלטה שגויה אלא החלטה מתאימה לרגע קבלת ההחלטה

 140. מאת מיכאלה:

  שלום

  בת 65 נטלתי סרוקסט המון שנים עם תופעות הלוואי הידועות…השמנה וירידה בחשק המיני (גם בגילנו "עושים את זה").
  לפני כחודשיים עברתי ניתוח סרטן בשד+הקרנות והומלץ לי בעקבות נטילת טמוקסיפן להחליף לציפרלקס…מאז חיי אינם חיים ואני חשה במערבולת אובססיבית של מחשבות (ומוזיקה) לדיכאון ורגישות יתר…עברו כבר חודשים וחצי מאז ללא שיפור ורק החמרה.
  מה יקרה עם אוסיף עוד חצי כדור סרוקסט?
  האם המחקרים על חוסר תיאום בין סרוקסט וטמוקסיפן אמינים?
  לא יכולה להמשיך ככה
  אשמח לתשובה מהירה

 141. מאת רות פישמן:

  אני מקבלת מזה שבוע סימבלטה שרשם לי נוירולוג לטיפול בתופעה של ניורופתיה ברגליים.לפני כן טופלתי על ידי פסיכיאטר בגלל דיכאון בלוסטרל .את התרופה לוסטרל הפסקתי לפי המלצת הנוירולוג ועברתי ל30 מג סימבלטה.האם יש לקחת את הסימבלטה בערב כמו שרשם הניורולג? בדף התרופה כתוב שמומלץ בבוקר? כתוב כמוכן שאין משמעות לזמני אורוחת

 142. מאת לירז:

  שלום
  אחי משתמש בצפרלקס מזה כשישה שבועות לאחר אבחנה של חרדה ודיכאון.
  שאלתי, אם בשלב כזה לאחר שישה שבועות עדיין הגיוני שיהיו לו תופעות של חרדה, בכי הסטרי, תלונות על כאבים במקומות שונים בגוף וגלים של עליות וירידות במצב הרוח.

  אנחנו מודאגים מאוד

  תודה רבה מראש

  נשלח מה-iPhone שלי

 143. מאת ירדן לוינסקי:

  @מיכאלה, הסיבה לחוסר התאימות היא השפעה הדדית על פעילות ציטוכרומים מסויימים בכבד, וכתוצאה השפעה על פעילות התרופות. בנוגע לשינויי מינון כדאי להתייעץ עם הרופא שמכיר אותך.

  @רות, סימבלטה ניתן לקחת בכל שעה ביממה, תלוי בהשפעה אם יש על עירנות.

  @לירז, לירז באופן כללי זה אפשרי. אבל אחרי פרק זמן כזה חייבים לחזור לראות את רופא ולהתייעץ עמו.

 144. מאת ליר:

  שלום,
  בת 32, נוטלת אסטו מזה שנה. עליתי 10 ק"ג במשקל והדיאטות לא עוזרות. האם מומלץ במקרה כזה להחליף כדור לגמרי או פשוט לנסות את הציפרלקס במקום?
  בנוסף, אחרי שאני שותה אלכוהול יש לי התקף חרדה למשך יום-יומיים, האם בכל הכדורים זאת תופעת לוואי?

 145. מאת מורן:

  שלום,
  אני לראשונה התחלתי לקחת כדורים פסיכיאטריים ,לאחר התייעצות עם רופא משפחה הוא הפנה אותי לפסיכיאטר , הספיכיארית ד"ר קדר אם אתה מכיר, נתנה לי תוכנית של שלושה שבועות בלבד ומאז אני לא מצליחה להשיגה טלפונית היא בחו"ל ואני צריכה עזרה דחוף.
  כך התוכנית שנתנה לי:
  שבוע ראשון: 10 מ"ג רסיטל כל יום ו0.25מ"ג לפרוקס (יש ימים שלקחתי פעמיים אלפרוקס ביום)
  שבוע שני : 10 מג" רסיטל ולנסות לא לקחת אלפרוקס(אך נמצא כמעט שכל יום לקחתי אלפרוקס 0.25 או שני כדורי אלפרוקס 0.25 או בכלל לא לקחתי כלום)
  שבוע שלישי: להעלות ל20 מ"ג רסיטל כל יום ולא הזכירה אלפרוקס בכלל . לקחתי כל יום 0.25 אלפרוקס אחד בלבד או פעמיים או שהיו יומיים לדעתי שלקחתי 3 פעמים 0.25 מ"ג ליום.

  ד"ר , אני מתחילה שבוע רביעי ורציתי לדעת איך אני צריכה להמשיך מפה והלאה?
  חשוב לציין שיש לי במשפחה אבא,דודים ובני דודים שלוקחים גם תרופות נוגדות חרדה ודודה שלי אמרה לי לקחת אלפרוקס 0.25 מ"ג 3 פעמים ביום גם אם אני מרגישה טוב. האם נכון הדבר? אני לא רוצה להתמכר.

  תודה מרש, חג שמח ושבוע טוב.

 146. מאת סקרן:

  שלום דוקטור ירדן..
  לפני כ3 שנים התחילו לי חרדות..
  לאחר חצי שנה.הלכתי לפסיכיאטר בהמלצתו של רופא משפחה
  נטלתי את הציפרלקס במשך חודש וחצי במינון של 10 מ״ג
  והפסקתי הרגשתי טוב..לאחר שנה חזרו לי החרדות..
  ניסיתי להתגבר על זה בעצמי ללא הצלחה..
  ואני מזה חודשיים לוקח אסציטאלופורם 20 מ״ג..
  היו תופעות לוואי כמובן (לקחתי את זה בחשבון)
  לאחר שבועיים הרגשתי ממש טוב שזהו שזה מאחוריי
  רק שעכשיו אני נוטל ולא מרגיש שום שינוי לא חזרו החרדות במאה אחוז
  אבל בטא נאמר שבחודש הראשון הרגשתי טוב יותר מעכשיו
  אני שותה מבלי להיות בקשר עם הפסיכיאטר..
  רציתי לדעת אם התחלתי במינון גבוה? או אם זה יכול ללכת ולהדרדר?
  אני ממש רוצה שזה יהיה מאחוריי אשמח לקבל ממך תשובה מדוייקת מה אתה ממליץ
  לעשות.. מקווה שתענה בהקדם ותודה על התמיכה והתשומת הלב שאתה נותן לכולם בלי אינטרס.. זה חשוב להמון אנשים שמרגישים חסר אונים.. יישאר כח.. ותצליח

 147. מאת א:

  שלום אני נוטל 10 מ"ג ציפרלקס ארבעה שבועות, ויש בעיה בזיקפה שאלתי האם יש טעם להמתין זמן נוסף או לא , אציין שבעבר השתמשתי בציפרמיל 60 ובפלוטין 80 ללא הבעיה הנ"ל אולם החלפתי לצפרלקס בגללירידה בהשפעה במהלך השנים

 148. מאת שישי:

  אני עוברת תקופה של שנתיים בניסיונות להרות. במהלך התקופה עברו מספר חויות לא פשוטות, שערערו את נפשי. לאחר הלידה הקודמת סבלתי מדכאון אחרי לידה, וטופלתי באסטו 10 מג חצי כדור ביום שעשה לי נפלא. בעצת הפסיכאטר הפסקתי את הכדור כשרציתי להיכנס להיריון שוב, אך חלפו שנתיים ובהם אירועים קשים שהביאו אותי למצב נפשי חרדתי ודכאוני. החלטתי בעצה יחד איתו ועם הגניקולוג לחזור לאסטו, לפחות עד שאצליח להיכנס שוב להיריון. במקביל אני נוטלת קלונקס לפי הצורך, כמעט כל יום חצי מג. לחרדות. סובלת מגוש בגרון והזעות בלילות.
  מה עמדתך בקשר לכל זה?

 149. מאת ירדן לוינסקי:

  @ליר, לא סביר שתהיה תגובה אחרת מבחינת משקל. בנוגע לאלכוהול, אם זה עושה לך חרדות, אל תשתי….

  @מורן, אני לא יכול להמליץ על טיפול לאנשים שאינני מכיר, ובטח שלא בתגובה לשאלה בפורום או בטוקבק. מציע לחזור לרופא שלך או לקבוע פגישה עם רופא אחר.

  @סקרן, כמו בתשובתי הקודמת, אינני מיעץ בתגובות לטוקבקים לאף אחד. הירידה ביעילות המהירה יכולה לרמז על אפקט פלסבו, ולכן כדאי להתייעץ עם איש מקצוע המתמחהב בבריאות הנפש

  @א, בעיות בזקפה פחות קשורות בכדור (אשר משפיע בעיקר על חשק ועל שפיכה). כדאי לדון בכך עם הרופא המטפל.

  @שישי, עמדתי היא שאם את זקוקה לטיפול אז תקחי אותו, תוך כדי הצמדות למינימום התרופתי האפשרי, ובמיוחד פחות קלונקס בשלושת החודשים הראשונים. כדאי לשלב טיפול פסיכולוגי ואולי אמצעים אחרים להורדת חרדה כגון ביופידבק או היפנוזה

 150. מאת נטלי:

  היי, חבר שלי בחודשיים האחרונים התחיל לחוש חרדה ומועקה לפי דבריו. הוא מעולם לא חש כך לפני ולאחר שניסינו להתגבר על כך לבד ללא הצלחה החלטנו לפנות לרופאת משפחה שנתנה לו מרשם לצירפלקס. השאלה שלי האם זה משהו שעובר ולאחר מכן ניתן להפסיק עם התרופה או שמעכשיו הוא תלוי בה לתמיד. יש לציין כי התחושות שהוא חווה בתקופה האחרונה משפיעות עליו רבות גם בבית וגם בעבודה. הוא חסר חשק ומוטיביציה לחלוטין.

 151. מאת איילת:

  ד"ר ירדן שלום,
  הגעתי לאתר שלך במקרה.
  אמנם אני רואה את הדברים קצת אחרת
  אבל כל כך נהניתי מצורת הכתיבה שלך
  שרציתי להגיד תודה :)
  איילת

 152. מאת טלי:

  לקחתי בטעות מינון כפול של ציפרלקס (40 מ"ג במקום 20) במשך שבועיים. עשיתי לעצמי נזק?

 153. מאת שלומית:

  שלום ד"ר ירדן
  אני לוקחת ציפרילקס 10 מ"ג כבר 5 חודשים והכל היה נפלא לפני כשבוע החלטתי להפסיק ולהוריד ל 5 מ"ג ואז להפסיק לגמרי
  אבל ממש יום לאחר מכן מבלי להפסיק או לרדת במינון חזרו תחושות מעומעמות של חרדות בעבודה בבית מין חיוורון של השפתיים ויובש בפה כבר שבוע. אני לוקחת קבוע בבוקר.
  היום לא נטלתי בבוקר בטעות והרגשתי נפלא האם ייתכן שהכדור כבר לא יעיל וגורם לתגובה הפוכה?
  אשמח לתגובתך
  שלומית

 154. מאת רחל:

  בלעתי בטעות פלוטין 20 כדור אחד שלם יומיים ברצף.מאותו הרגע התהפכו לי החיים יש לי חרדות דיכאון איבוד תיאבון.לפני כחודשיים.האם גרם נזק למערכת העצבים שלי??

 155. מאת רפאל בנימין:

  אני נוטל ע"פ המלצת רופאת המשפחה שלי כל יום 1 כדור ציפרלקס 10% ויש לי תופעות לוואי ירידה טוטלית בחשק המיני או שאני מגיע לזיקפה טובה וארוכה ולא מצליח להוציא את הזרע ומדובר לפחות 15 דקות עד יאוש ולא גומר כלל במשך היום אני חש כאבים חזקים באשכים מה עלי לעשות אני אובד עצות ומתוסכל מאד תודה מראש זו הפעם הראשונה שאני פונה אליך

 156. מאת רפאל בנימין:

  אני נוטל ע"פ המלצת רופאת המשפחה שלי כל יום 1 כדור ציפרלקס 10% ויש לי תופעות לוואי ירידה טוטלית בחשק המיני או שאני מגיע לזיקפה טובה וארוכה ולא מצליח להוציא את הזרע ומדובר לפחות 15 דקות עד יאוש ולא גומר כלל במשך היום אני חש כאבים חזקים באשכים מה עלי לעשות אני אובד עצות ומתוסכל מאד תודה מר
  אש זו הפעם הראשונה שאני פונה אליך

  דוקטור , זו הפעם הראשונה שאני פונה אליך

 157. מאת ירדן לוינסקי:

  @רפאל, זו תופעת לוואי מוכרת וניתן לסייע לך בכך, פנה שוב לרופא להתייעצות.

 158. מאת רוני:

  היי היו לי כאבים כמו של דלקת פרקים האם בחרדה יכול להירדם חצי פנים יד ורגל לאחר שלילה רפואית כמובן ?? הירדמות וכאבים ??

 159. מאת ירדן לוינסקי:

  @רוני, זה אכן יכול להיות גם תסמין של חרדה בלבד, אבל רק רופא שבדק אותך יכול לקבוע זאת

 160. מאת Boris:

  שלום, רציתי לשאול שאלה חשובה – עד לפני 3 חודשים הייתי נוטל פלוטין במשך 3 שנים. התחלתי לקבל אותו בעקבות התופעות לוואי של גמילה מחשיש וסמים פסיכואטביים אחרים. הייתי נקי מסמים 3 שנים והייתי נוטל את התרופה והיא הייתה מאוד עוזרת לי. עד לפני 3 חודשים חזרתי לעשן חשיש ויחד עם זאת חזרו אליי החרדות והדיכאון , השאלה שלי עם אני יכול לחזור וליטול את התרופה ויחד עם זאת אני יפסיק לעשן ? או שאני צריך תקופת ניקיון ?

 161. מאת Boris:

  יש איזה שהיא פעילות בין תרופתיות איך שקוראים לזה זה לא יכול להזיק לי או משהו ?

 162. מאת אפרת:

  שלום ד"ר, זה היום העשירי שאני לוקחת ציפרלקס והתופעות שלי הולכות ומחמירות. כל התחושות המוזרות של ריחוף, סחרור, מתח בשרירים ובפנים, חוסר תאבון, אי שקט, מצב רוח רע שבגללם לקחתי את הכדור הועצמו מאוד והפכו לבלתי נסבלות. הבנתי שלפעמים זה קורה בהתחלה אבל העוצמה בנתיים רק גדלה ואני חוששת להמשיך. חושבת אולי זאת לא התרופה האידיאלית עבורי. אני אומרת זאת כי לפני 12 שנים לקחתי סרוקסט למשך 8 חודשים והיא עזרה לי מאוד. היו לי קצת תופעות בהתחלה אבל לא זכור לי שהיתה עוצמה כזאת. במה שונה סרוקסט מציפרלקס? אני שוקלת לרדת בהדרגה מהציפרלקס ולנסות את הסרוקסט. אודה אם תוכל להשיב בהקדם, כי דחוף לי – אני אמורה לטוס לארה"ב בעוד פחות בשבוע ולא יודעת איך אתמודד עם התופעות האלה. תודה רבה

 163. מאת גורי:

  איזה יום שמח לי היום
  איזה יום!
  הציפרלקס עושה לי את היום
  איזה יום!

  איזה יום שמח
  דאגות לי אין
  רק רוצה לאכול אך לא ל..ין
  איזה יום שמח
  מרגיש כמו אחרי
  אפילו ששבועיים לא קראתי היי
  איזה יום!

  הרסתי את אושרי במו ידי ועכשיו אני חי על סם.
  האם אדם נורמטיבי שחווה אובדן (כלכלי) חייב ציפרלקס לכל החיים?

 164. מאת אילן:

  שאלה #1-
  האם ניתן, באופן כללי, לשלב את הציפרלקס עם wellbutrin?

  שאלה #2-
  האם ידועה לך על תופעה שצפיפות הטסטוסטרון בדם יורדת עקב נטילת
  תרופות ממשפחת ה-ssri? והאם ידועה לך מה הסטטיסטיקה אומרת, ז"א
  מהיא ההשפעה הממוצעת על רמות הטסטוסטרון? (דוגמא- בממוצע נמדדה
  ירידה של 36.8% ברמות הטסטו' לאחר נטילת ssri כלשהו)

  שאלה #3-
  האם דיכאון וחרדה (בנפרד ויחדיו) יכולים להשפיע "לרעה" על רמות הטסטוסטרון?

  תודה

 165. מאת ..... תקופה קשה.....:

  אני נוטלת ציפרלקס כשנה וחצי התחלתי עם התרופה כי הרגשתי שאני עצבנית ברמות קשות וחסרת סבלנות… (עברתי את הסרטן ואולי בגלל כ,ך רופא המשפחה נתן לי את התרופה, למרות שהפסיכיאטרית גם יודעת מכך)
  בזמן האחרון אני נוטה להתפרצויות קשות ודכאונות- חשוב לי לציין כי אני לא מקפידה על שעה מדוייקת של נטילת התרופה ולפעמים גם שוכחת לקחת יום אחד….

  אני לא יודעת אם יש קשר בין הדברים אבל אני שוקלת להפסיק את התרופה ומתלבטת…

  אשמח לעזרה בהקדם.

 166. מאת ירדן לוינסקי:

  @אפרת, מדובר בתרופות שונות שעובדות במנגנון דומה, לכן יכול להיות הבדל בהשפעה. כדאי להתייעץ עם הרופא שרשם לך את הטיפול.

  @גורי, אין הכרח לקחת ציפרלקס כל החיים. ממש לא.

  @אילן, השילוב ציפרלקס – וולבוטרין אפשרי ומקובל. בנוגע לטסטוסרטון, יש דיווחים ספוראדיים על השפעת תרופות מסוג זה על טסטוסטרון אך המידע כל כך לא עקבי שאין סטטיסטיקה ברורה. מה שכן ידוע, זה שאין קשר בין דכאון חרדה וטסטוסטרון, למעט במצב של דיסתימיה, אז מצאו שאם יש גם דיסתימיה וגם טסטוסטרון נמוך במקביל, תוספת טסטוסטרון יכולה לשפר גם את הדיסתימיה. זה לא הוכח במצבים אחרים.

  @תקופה קשה, אני מבין את ההתלבטות, אבל בוודאי שלא אוכל לסייע ולהמליץ בלי להבין את כל הרקע והמצב הנוכחי. מציע לשבת עם איש מקצוע לפגישה ולדון באפשרויות.

 167. מאת אילן:

  בהמשך לשאלות שלי:

  האם במקרה שהתרופות משפיעות לרעה על הטסטוסטרון, ניתן לשלב clomid
  בכדי לפתור את הבעיה?
  ברור שזריקות טסטוסטרון למשל יפתרו את הבעיה – מה שמפריע לי כאן זה שבהרבה מקרים טיפול מחליף לטסטוסטרון הוא deal לכל החיים, ורמות תקינות
  ואף גבוהות של טסטוסטרון חשובות לי כי אני מתעסק הרבה בפיתוח גוף ואתלטיקה וכו'. תודה

 168. מאת אורן:

  האים פרפנאן זה תחליף לציפרלקס ? אותה משפחה , או משהו שונה ?

 169. מאת אלא:

  שלום… היה לי התקף חרדה חזק שיום אחריו העולם השתנה … התחלתי לחקור את התופעה דרך מסע נפשי עמוק אל תוך עצמי בלי לקחת כדורים שנמשך יותר מ 4 שנים בהם לרוב התחמקויות התבודדות …. שהתגלה לי הואפין זה עזר לי להשתלב חזרה לחברה נורמלית טבעית אחרי זה ניסיתי את הקלונקס שהיה מעולה אבל נסחפתי במינון ואני עומד כיום על כדור וחצי ביום …. איך שהבנתי מהתגובות למעלה שהקלונקס רק מרגיע ולא מטפל בבעיה לכן אני שוקל לעבור ל ציפרלקס … השאלה שלי להתחיל את זה במינון גבוהה כי אני לוקח כל יום כדור וחצי של קלונקס 20מ״ג או להתחיל עם ציפרלקס במינון נמוך …. הקלונקס היה מעולה אבל אחרי 3 שנים אני מתחיל לסבול מעייפות יתר במיוחד במשרד בעבודה ונדודי שינה ויש לי תחושה שהוא זול אז הו לא איכותי …. האם הציפרלקס יותר איכותי ?!! אבל במידה וכן האם שווה לנסות ולחוות את תופעות הלוואי שלו שלא סבלתי מהם מהקלונקס בעיקר תיפקוד מיני שזה אחלה עד … אשמח לתשובה

 170. מאת פנינית:

  שלום לך דוקטור
  לפני חצי שנה הוחלפה התרופה פבוקסיל שלקחתי כ 15 שנים, ללוסטרל 250 מ"ג.
  האם יתכנו עדין מידי פעם, תופעות חרדה? לאחר כ"כ הרבה שנים, הגוף מתרגל
  לתרופה והאפקטיביות יורדת? כמו כן הוספתי כ 30 ק"ג במשקל. בעבר ניסיתי להגמל
  אך ההתקפים חזרו. כנראה אני במעין מאסר עולם. מה ניתן לעשות בקשר למשקל?
  האם יש לעשות בדיקות מיוחדות? בעבר נמצאו נוגדנים לבלוטת התריס. כמו כן יש לי
  פלומה בהירה על הפנים של שיער, ועל גב הידים היא יותר כהה. אני טיפוס חרדתי,
  עברתי הרבה טראומות. שכחתי לציין, אני בת 64 ותזונה שלי מבוקרת.
  תודה על הסבלנות.

 171. מאת אלי:

  יש לי חיידק בקיבה ואני שותה אנטיביוטיקה וקארין מותר לשתות אם זה לוריוון??

 172. מאת קרים:

  היי אני בת 23 ולוקחת רסיטל כ3 חודשים כדור אחד ביום,ממה שהבנתי צריך לעשות הפסקה של שבועיים כל כמה חודשים בשביל הבריאות או שזה לא נכון וגורם לנזק?

 173. מאת ירדן לוינסקי:

  @אילן, אם התרופות משפיעות על רמות פרוגסטרון/טסטוסטרון ניתן לקבל השלמה בדרכים אחרות.

  @אלא, כדאי להתייעץ עם רופא המכיר את התיק הרפואי. בכל מקרה מומלץ להתחיל טיפול כזה בהדרגה ולא לקפוץ ישר למינון גבוה כיוון שזה מגדיל סיכוי לתופעות לוואי.

  @פנינית, את שואלת שאלות רבות, שכל תשובה יכולה להשפיע על דברים אחרים. מציע לקבוע פגישה עם פסיכיאטר ולהתייעץ.

  @אלי, עקרונית כן. התייעץ עם הרופא שלך.

  @קרים, פעם ראשונה שאני שומע את השטות הזו.

 174. מאת שרון:

  שלום דר' ירדן

  אני נוטלת ציפרלקס כבר קרוב לשמונה חודשים ללא עקביות והתמדה.
  מצבי הרוח שלי ירודים מאוד וכעת מחשבות אובדניות עולות בראשי.
  במידה ואקח כמות של 4 כדורים ליום האם זה עלול להשפיע במיידי?
  מה ההלשכות?
  תודה

 175. מאת ירדן לוינסקי:

  @שרון, ציפרלקס לא עוזר במיידי. נטילת כמות גדולה בזמן קצר לא גורמת להשפעה מהירה יותר אלא רק לתופעות לוואי.

 176. מאת שרית:

  שלום רב.מזה כחודשיים אני נוטלת אסטו 10מ"ג ביום.תופעות הדיכאון חלפו ואני מרגישה טוב. עם השיפור במצב התפקוד הכללי ,החלה תופעה של רעד בידיים.הפעולות הבסיסיות אינן חדות וחד משמעיות(מן קלאמזינס).הופניתי על ידי הפסיכיאטר לבדיקה אצל נוירולוג.בדיקת סי טי מוח תקינה וכנ"ל בדיקת emg בגפיים העליונות .כמו כן קבע שאין מדובר במחלת פרקינסון. אני ב 66.אמי סבלה מרעד בידיים במשך שנים רבות.הפסיכיאטר מתעקש שתופעת הרעד אינה קשורה לתרופה שאני נוטלת.הנוירולוג המליץ על פיזיוטרפיה כנסיון לשיפור הרעד.אינו ממליץ על תרופות נגד הרעד כי הן עלולות לשבש את בעיית לחץ הדם (אני מאוזנת כיום בעזרת תרופות) הרעד מאד מפריע לי בתפקוד היום-יומי.מה היי ממליץ דוקטור? תודה רבה

 177. מאת טובה:

  שלום. אני נוטלת מזה כשנתיים סימבלטה בשל כאבים המלווים בדיכאון. גשלא כואב אין דיכאון.. שמתי לב שמה שמגביר הכאב הוא דוקא חרדה מדברים קיומיים למיניהם ואני חושבת שאוחי כני צריכה טיפול נגד חרדה ולא נגד כאב ודיכאון, ואז גם הכאב יפחת. האם בתקופת ביניים ניתן לקחת ציפרלקס ביחד עם סימבלטה ולהפחית הסימבלטה בהדרגה ולהישאר רק עם ציפרלקס? תודה.

 178. מאת סוזי:

  שלום. אני סובלת מתופעת כביכול צרבת. בבדיקות גסטרו שנעשו לי לא מצאו שום דבר. רופאת הגסטרו אמרה שאני כנראה סובלת מתופעת סטרס של הושט והמליצה לי לקחת את התרופה ציפרלקס. עלי לציין שאני לוקחת כבר 5 שנים פעם ביום אלטרול 25 מ"ג בערב וזאת למטרת עזרה בשינה, בתוספת 1/2 לוריון. נאמר לי שכדי לקחת ציפרלקס עלי להפסיק את האלטרול ל20 יום ורק אז להתחיל את הציפרלקס.
  השאלה היא האם בזמן שבין שתי התקופות אני יכולה לקחת לשינה כדור לורין שלם?
  והאם כשאקח ציפרלקס אוכל לחזור ולקחת 1/2 לוריו לשינה?
  מטרת הציפרלקס היא להרגיע את תחושת הצרבת הקשה של הושט.

 179. מאת גיא:

  שלום.
  אני לוקח esto מזה כחודשיים. מינון כרגע הוא 15 מ"ג.
  לאחרונה שמתי לב שאני סובל מגזים ושלשולים ובימים האחרונים גם כאבי שרירים ברגליים.

  מעבר לזה אני ממש מרוצה מהתפקוד שלי. הכדור ממש החזיר אותי לתפקד. רציתי לשאול מה כדאי לעשות לטיפול בתופעות הלוואי. האם כדאי לרדת במינון? להחליף לכדור אחר.

  אני רוצה להיפתר מתופעות הלוואי אך לא לעבד את השיפור במצב הרוח והתפקוד..

  אשמח לעזרה

 180. מאת ירדן לוינסקי:

  @שרית, אני ממליץ לדון שוב עם הפסיכיאטר אם מדובר בתופעת לוואי נדירה (הכל אפשרי ברפואה).

  @טובה, סימבלטה יכולה לסייע גם בטיפול בחרדה ודיכאון. כדאי להתייעץ עם פסיכיאטר בעניין.

  סוזי, אפשר גם במקביל בהשגחת רופא, כדאי להתייעץ עם הרופא שנית.

  @גיא, כדי לבדוק את הקשר בין התזונה למועד נטילת הכדור, לפעמים שינוי בתחום זה פותר את הבעיות שציינת

 181. מאת ל.ב.:

  שלום,
  אני שותה כבר חודשיים צ'יפרלקס במינון 10 מ"ג לטיפול בחרדות. הכדור החזיר אותי לעצמי, אבל לא ב- 100%. הרופא המליצה לי להעלות את המינון ל- 15 מ"ג. כבר יומיים אחרי ההעלה אבל היום אני מרגישה לא מאופסת… כמו זומבי… זה קשור לשינוי במינון?
  אגב, לא מצאתי את ה- 15 מ"ג אז שתיתי כדור וחצי של 10 מ"ג, קראתי כאן שזה לא טוב… מה לעשות?
  אפשר לחזור ל- 10 מ"ג ולחיות איתו ככה או להמשיך עם ה-15 מ"ג עד שהתופעות יחלפו?
  אגב נוסף,,, תופעת לוואי קשה – ירידה משמעותית בחשק המיני,,, מה אפשר לעשות? כדי לנסות כדור אחר?
  תודה מראש!!!

 182. מאת חני:

  אני בהריון נוטלת אסטו 5 מג האם זה בסדר ? האם זה עלול לפגוע בעובר ? בנוסף אנמ נועלת מקרופיבין תחליף לאספירין וכדור להורדת לחץ דם אנדומין וכדורי ברזל האם זה בסדר ליטול את האסטו עם כדורים אחרים ? אשמח חקבל תשובה בהקדם .
  תודה

 183. מאת ירדן לוינסקי:

  @ל.ב. אין בעיה לקחת כדור וחצי ולא כדאי לשפוט השפעה של כדור לאחר יומיים. הירידה בחשק המיני יכולה לחלוף לאחר כחודש חודשיים של שימוש או בהחלפת כדור.

  @חני, אין בעיה לקחת עם הכדורים האחרים. נטילת כל כדור בזמן הריון יכולה פוטנציאלית להשפיע על העובר. לכן כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל שלך האם כדאי להמשיך או להפסיק, זאת בהתאם לסיבות שבגללן לקחת את הכדור ומצבך האישי, וסוג הטיפול.

 184. מאת סוזי:

  אני סובלת מרפלוקס וחומציות יתר. לאחר גסטרוסקופיה תקינה שלא נמצא דבר. אמרה רופאת הגסטרו שאני סובלת מתופעה שנקגראת ושט חומצי על רקע לא פיזי . היות וכל התקופות נגד חומציות לא עזרו לי, היא ממליצה לי לקחת ציפרלקס.

  האם ציפרלקס היא תרופה מתאימה לתופעה כזו?

 185. מאת ח.מ:

  שלום ירדן,

  לפני 10 חודשים התחלתי לקחת אסטו. התחלתי עם 5 מ"ג ששיפרו את מצבי ואחרי כשבועיים עליתי ל- 10 מ"ג. הגבתי מצוין לכדור, מצב הרוח השתפר ובהתייעצות עם הפסיכיאטרית החלטתי שכשארגיש שאני מוכנה ארד שוב ל- 5 מ"ג.
  לפני 5 שבועות ירדתי ל- 5 מ"ג. אני מודה שאני מרגישה שוב קצת שינוי לרעה, אבל במידה שאני יכולה להתמודד איתה (אני במקביל גם בטיפול פסיכולוגי). העניין הוא שבמקביל לירידה במינון התחלתי לחוות הזעות לילה (לא קרה קודם לכן), וזה מלחיץ אותי.
  האם הזעות הלילה שהופיעו יכולות להיות מוסברות עקב השינוי במינון (למרות שמדובר בירידה במינון ולא עלייה)?

 186. מאת יקיר:

  שלום,
  לאחר פגישה אצל פסיכיאטר בנוגע לחרדה מחשבות טורדניות וocd כתב לי הפסיכיאטר מרשם לציפרלקס, קראתי שיש תופעות לוואי לתרופה ואני ממש מפחד להשתמש בה ושהיא תגרום לי למצב בלתי הפיך כמו שקורא לאנשים שצורכים סמים "ונשרטים" . השאלה שלי הא התרופה יכולה לגרום למצב כזה ? והאם יש משהו טבעי שאפשר לקחת במקום?

 187. מאת ירדן לוינסקי:

  @סוזי, ציפרלקס היא תרופה שמסייעת בטיפול בדיכאון וחרדה אך גם בהתמודדות עם סטרס. היא גם מסייעת בטיפול בבעיות כמו מעי רגיש, קרוהן וקוליטיס. יתכן שהיא תסייע גם לך.

  @ח.מ., הזעות הלילה יכולות להיות קשורות בשינוי במינון. אם הן לא נרגעות/חולפות התייעצי שוב עם הפסיכיאטרית.

  @יקיר, טיפולים טבעיים לא הוכחו כיעילים למחשבות טורדניות. התרופה איננה נחשמת כממכרת ותמיד תוכל להפסיקה.

 188. מאת חן:

  היי ד"ר יקר. מזה כשלוש שנים אני סובלת מסימפטומים שונים שתוקפים אותי אחת לשבוע בערך. זה כולל בחילות בלתי פוסקות (גרפסים רצון לשחרר לחץ) חולשת שרירים קשה, רעד , לחץ חזק בראש ובעיניים עד שלא יכולה לחשוב או להתרכז.תחושה שהגוף מאבד שליטה הכל זז ופעימות הלב לוחצות על המוח.זה ממש בלתי נסבל. אני מטופלת אצל פסיכולוגית ונוטלת לוסטרול כבר שלושה שבועות. בעבר נטלתי ציפרלקס. אני חוששת נורא שמדובר במחלה כרונית כמו טרשת או משהו כזה. אני מתחזקת מאוד את הפן הנפשי ועדיין זה ממשיך לתקוף אותי לפעמים לימים שלמים.מה דעתך??

 189. מאת ארון:

  אני נוטל ציפרלקס ורציתי לדעת אם זמן השפיכה מתארך ?

 190. מאת רונה:

  ד"ר ירדן שלום רב

  לקחתי ציפרלקס שנים אחדות לטיפול בדיכאון קליני וחרדות. הכדור עזר לי מאד! לפני חצי שנה ירדתי במינון מ20 מג ל10 ואז לחצי מזה ואז הפסקתי כלומר, הפסקה הדרגתית. היום, אחרי 6-7 חודשים ללא ציפרלקס בהם הרגשתי טוב מאד, אני חשה שוב לאורך השבועיים האחרונים בעצבנות, דכדוך, חרדות שמתחילות להתגבר ועצבות- כל אלו ללא סיבה נורמלית וממשית. אני מתחילה לחזור לציפרלקס ויש לי בבית חבילת כדורים. האם זה יהיה בסדר להתחיל לקחת שוב 10 מג לאחר הפסקה כזו ארוכה? מצבי הבריאותי תקין ואיני לוקחת תרופות נוספות.
  תודה מראש
  רונה

  תודה על התשובה

 191. מאת ירדן לוינסקי:

  @חן, בהעדר מידע נוסף זה אכן יכול להיות חרדה ותו לא, וכדאי להתייעץ עם המטפלים שלך מה עוד אפשר לעשות כדי להרגיש טוב יותר.

  @ארון, הציפרלקס יכול לעכב שפיכה.

  @רונה, אפשר לחזור לקחת את הטיפול התרופתי, אך מציע לך להיות במעקב של רופא (מומלץ לכל מי שנוטל תרופות)

 192. מאת ליה:

  שלום דר ירדן , אני כבר חצי שנה לוקחת ציפרלקס/אסטו במעקב עם פסיכיאטר פניתי עקב כאבים בגוף בעיקר בצד שמאל של הראש … הכאבים היו באופן קבוע במשך שנים והתווספו גם סחרחורות הרופא הבחין שאני סובלת מהתקפי פניקה ! היום הכאבים באים והולכים לא קבועים ושבבית מרקחת אין להם ציפרלקס נותנים אסטו או הפוך ואז ביום הראשון של שינוי בכדור יש לי יום לא טוב אי שקט עייפה ומסוחררת הם משכנעים אותי שמכיל אותם מרכיבים והכל בראש האם זה נכון ?? והאם הכאבים בגוף אמורים להיעלם עם נטילת הכדור ??? תודה רבה

 193. מאת הגר:

  שלום ד״ר, לפני שבוע התחלתי לקחת ציפרלקס 5 מ״ג בהמלצת רופא משפחה. כיון שגרם למין טשטוש/ירידת אנרגיה אני לוקחת את הכדור בערב, וכיון שיצר לי בעיה בשינה, לוקחת גם זודורם 10 . האם הצירוף הזה בסדר? האם יש כדור שיעזור לשינה והוא עדיף עלה זודורם? כי עכשיו מהצרוף הזה אני מרגישה מסטולית ודאון

 194. מאת אלינור:

  שלום ,התחלתי לקבל את הצירפלקס לפני כשבוע ימים בעקבות התקפי חרדה קשים. בופתאום אני מרגישה יובש בפה ורעד בידיים ממש מקשה לכתוב . האם זה יכול להיות חלק מהתופעות ?

 195. מאת דבורה:

  אני לוקחת ציפרלקס ואני לא זוכרת אם היום לקחתי את הכדור או לא ?
  מה לעשות ? לקחת כדור שאולי זה יהיה הכדור השני, או לא לקחת ?

 196. מאת ירדן לוינסקי:

  @ליה, אינני מסכים. החומר הפעיל בכדורים השונים זהה, אולם המעטפת שונה ולכן יתכנו הבדלים. בנוגע ליעילות הטיפול והמשכו, כדאי להתייעץ עם הרופא שלך.

  @הגר, מדובר בצירוף אפשרי אך כדאי לשאול את הרופא שלך איזה שילוב עדיף עבורך בהתחשב בתיק הרפואי המלא שלך.

  @אלינור, יובש בפה ורעד בידיים יכולים להיות תופעות לוואי של הכדור.

  @דבורה, אפשר לדלג, אם עבר זמן רב מהמועד שבו היית אמורה לקחת

 197. מאת מאור:

  שלום ד"ר.
  אני מאובחן כסובל מהפרעת אישיות נרקיסיסטית (שהיא הדומיננטית והמזיקה ביותר אצלי), הפרעת אישיות גבולית, הפרעת אישיות היסטריונית ו-OCD.

  מאז ומתמיד הייתי מנותק רגשית וחסר אמפתיה כיאה לנרקיסיסטים, אך לפני שנתיים כשנטלתי מינון כפול של ציפרלקס בהמלצת הפסיכיאטר, אני זוכר ניתוק רגשי ברמה הגבוהה ביותר, והתעוררו אצלי דחפים לרצוח ולאנוס, כולל אין ספור מחשבות ופנטזיות, עד למצב בו הייתי נועל את עצמי בחדר כדי לא לצאת לרחוב ולבצע את המעשים הללו. כיום אחרי שנתיים, אני עדיין מנותק רגשית לחלוטין, ועדיין יש לי דחפים ומחשבות בלתי פוסקות לרצוח ולאנוס

  האם זה הגיוני? האם זה מה שכדורים מסויימים עושים לאנשים בעלי הפרעת אישיות נרקיסיסטית? אשמח לתשובה מפורטת. (גם כי אני סוג של מאוהב בהפרעה הזו וקורא וחוקר עליה בלי סוף, כולל קניית ספרים בנושא מחו"ל)

  תודה;

 198. מאת דנה:

  בת 52 התחלתי לקחת הורמונים לפני חודשיים בהמלצת רופא נשים. מאחר וחסר ההורמונים גרמו לי גם לתופעת חרדה שלא חלפה עדיין הוסיף לי הרופא ציפרלקס 10. אני לוקחת אותו במשך שבועיים ולא רואה שינוי של ממש. אתמול בלילה עלה לי לחץ הדם ל -160/100 ודופק 140…עליי לציין שאין לי שום בעייה לבבית (עשיתי סיט טי לב הכל תקין) לחץ הדם שלי נמוך בדרך כלל…האם זו יכולה להיות תופעה של אי התאמה של הכדור אחרי שבועיים וחצי?

 199. מאת שרון:

  לפני כ8 שנים חטפתי התקף חרדה בעקבות שימוש חד פעמי ב"טריפ" טופלתי ברסיטל לשנה ויצאתי מזה די מהר והחלטתי להפסיק עם התרופה. שמונה שנים לא פגשתי את זה שכחתי מזה, כיום אני נשואה + 2 (בן 3 ובן 8 חודשים) מאז הלידה סבלתי מפיסורה נוראית שלא עזבה אותי ופיתחתי סוג של אובססיה וחרדה סביב הכאב הזה. נותחתי לפני כשלושה שבועות , יומיים אחרי חשתי כאבים והייתי בטוחה שהסתבכתי שוב עם זה , נתקפתי פאניקה וחרדה,בחילות ואי יכולת לאכול, הלכתי לפסיכיאטר תורן שנתן לי חצי קלונקס בבוקר וחצי בערב למשך שבוע. זה עזר לי אחרי יומיים שלושה וחזרתי לעצמי הפסקתי (בהדרגה ) אחרי ארבעה ימים לקחת את הכדור והייתי בטוחה שזה מאחורי אפילו לביקורת לא הלכתי. לבינתיים עניין הפיסורה השתחרר ומרגישה שם טוב. שלושה ימים בלי קלונקס והכול טוב, בבוקר הרביעי שוב תחושה מגעילה חרדות ודיכאון מתמשך ולא משתחרר, בחילות וחוסר יכולת לאכול- לקחתי חצי כדור והלכתי למיון פסיכיאטרי שוב. קיבלתי ציפרלקס חצי כדור ולהמשיך עם הקלונקס, כבר שלושה ימים לוקחת ציפרלקס המצב החמיר מאוד חרדות ודיכאון קשה יותר אי יכולת לתפקד לאכול ולישון- לא רגועה כל הזמן, מבולבלת לא מצליחה לטפל בילדים ולהרים את עצמי, אם זה תופעת לוואי של הציפרלקס תוך כמה זמן זה יעבור? כי שבועיים לא אוכל לחיות ככה זה פשוט נורא ואיום (השארתי את בעלי עם הילדים ו"ברחתי" לאמא…) ממשיכה עם הקלונקס אך הוא לא עוזר. מפחדת משינוי נוסף. מתחננת לעזרה

 200. מאת אורי:

  ד"ר לוינסקי שלום,
  נוטל ציפרלקס במשך כ-4 שנים במינון של 10 מ"ג וחווה הקלה משמעותית מאד בהתקפי הדיכאון והחרדה. בחודשים האחרונים התחדשו ההתקפים בתדירות גבוה יותר (אחת לחודש בערך).
  האם מוכרת תופעה של נסיגה בהשפעת הטיפול לאורך זמן ממושך? והאם פיתרון אפשרי הוא הגדלת המינון?

 201. מאת ירדן לוינסקי:

  @מאור, כדורים לא גורמים לדחפים רצחניים. לאנשים יש דחפים כאלו או שאין להם. גם הטענות בבתי משפט בארה"ב בנושא נפסלו.

  @דנה, התרופה רק מתחילה להשפיע לאחר כשבועים, כך שנדרשת סבלנות….

  @שרון, אני לא יודע אם זו תופעת לוואי או חלק מהסיבה שבגללה את לוקחת את הכדורים (יותר סביר), אם אין שיפור, כדאי שתלכי לאיש מקצוע בצורה מסודרת ולא לחדרי מיון שם רואה אותך כל פעם מישהו אחר…

  @אורי, עקרונית זה אפשרי, אם כי צריך לזכור שגם הנסיבות השתנו במשך השנים. אחת האפשרויות היא לשנות מינון. כדאי להתייעץ עם איש מקצוע בצורה מסודרת

 202. מאת אני:

  ד"ר שלום.
  התחלתי לקחת כדור ציפרלקקס בבקרים. לאחר מספר ימים עליתי למינון של כדור מחצי כדור.
  מזה 9 שבועות הפסקתי בכוחות עצמי, לאחר 52 שנות עישון הפסקתי לחלוטין לעשן.

  שאלתי, בשבועות האחרונים אינני פוסקת מלישון. חייבת להכנס למיטה או נרדמת בכורסא. שעות על גבי שעות ישנה.
  מה הסיבה לכך???

  תודה עבור המידע שתספק לי.

 203. מאת מפוחדת:

  היי,
  לפני כחודש החלטתי שאני רוצה להפסיק את האסטו לאחר שנה וקצת עם הטיפול. לאחר פגישה עם הרופאים אמרו לי לרדת לחצי כדור לחודש וקצת. לפני שבוע התחילו לי החרדות ועליתי חזרה לכדור שלם. אני לא מצליחה לישון או לעבוד בלי שיופיעו לי כל מיני רעד בגוף או חולשה או עייפות. האם זה בגלל שנטלתי חצי כדור ועכשיו חזרתי לכדור שלם? כמה זמן יהיה לי את הסימפטומים האלה ושאני אחזור למי שהייתי שנה על אסטו? אני רוצה לחזור לתפקד ולישון כמו בן אדם.
  תודה וסליחה על החפירה

 204. מאת ירדן לוינסקי:

  @מפוחדת, סביר להניח שמצבך שוב יתייצב כפי שהיה בעבר. כדאי להתייעץ עם הרופא שלך על דרכים אחרות להפסיק את הטיפול התרופתי

 205. מאת מיכל:

  מבקשת תשובה מהירה ככל האפשר.
  אני בת 59.
  עקב פרידה טראומטית ולא צפויה נכנסתי למצבי דכדוך, חרדה, אי שינה.
  קיבלתי כדור ציפרלקס במינון 10MG יום כן יום לא.
  אני חוששת מתופעות הלוואי כולל השמנה וטרם לקחתי את התרופה.
  במידה ואתחיל מתי ישפיע הכדור והאם ניתן להיגמל ממנו מהר כשאעמוד על הרגליים.
  אני מאיישת תפקיד רם בעבודה וזקוקה לריכוז וחזרה לשמחת החיים גם בחיי האישיים.
  תודה מראש.

 206. מאת ירדן לוינסקי:

  @מיכל, הכדור מתחיל להשפיע לאחר כעשרה ימים והשפעתו מתגברת עד לשיא שלאחר כחודשיים. אין בעיה מיוחדת להפסיק את הציפרלקס כשיש בכך צורך.

 207. מאת דרור:

  לד"ר לוינסקי שלום
  מבקש לברר בתודה מס נושאים:
  1.האם יש מחקרים על נטילת ציפרלקס לאורך שנים רבות או למעשה האם מוכרים
  לכם מקרים בהם אנשים טופלו בציפרלקס לאורך שנים רבות (מה שקרוי בשפת העם לכל החיים)ומה ההשלכות או עקרי הממצאים ?
  2.אם המשתמש בציפרלקס דילג על לקיחת הכדור היומית(שכח למשל)
  האם למחרת עליו לקחת מנה כפולה?
  3.לחילופין אם משתמש לקח בטעות מנה כפולה האם עליו "לדלג" על לקיחת הכדור ביום שלמחרת?
  בתודה מראש
  דרור

 208. מאת רותם:

  שלום ד"ר ירדן , לפני כשנתיים סבלתי מדיכאון לאחר לידה שהתבטא בעיקר בחרדות בריאות ששיתקו אותי, טופלתי בציפרלקס שהחזיר אותי לתפקוד מלא ואף הרבה פחות התעסקות אם לא לגמרי במחלות. לאחר שנה פלוס הפסקתי על דעת עצמי ולאחר חודשיים הרגשתי רע ושוב שייכתי את זה למחלות. כיום במצב רע מחסירה המון מהעבודה ובקושי מתפקדת בבית. הומלץ לי שוב על ציפרלקס ושאלתי האם בפעם השניה הוא עובד מהר יותר או אולי בכלל לא משפיע? האם הגוף שוב מפתח תופעות לוואי ? והאם שמעת על גאבה? אשמח לקבל קצת מהידע שלך…
  בברכה ושבוע טוב
  רותם.

 209. מאת מיכל:

  אני נוטלת 10 מג ביום מזה כחצי שנה. ומרגישה מצויין.
  אך לצערי עם העליה ברמת הסרוטונין במוח השיער נושר לי באופן מאסיבי.
  עשיתי את הל בדיקות הדם האפשריות והכל תקין.
  האם בתחליפים הגנריים. תופעת הלוואי שונה?

 210. מאת ירדן לוינסקי:

  @דרור, אין מספיק מחקרים ארוכי שנים בתחום. זה כשל ידוע בתרופות רבות. אם מדלגים על יום אחד או לוקחים כדור אקסטרה, למחרת יש לנהוג כרגיל.

  @רותם, הציפרלקס בפעם השניה ישפיע באותה צורה, לא מהר יותר, לא פחות מהר, פחות או יותר אותן תופעות לוואי. בנוגע לגאבה, אין שום מחקר שהוכיח שזה באמת עוזר.

  @מיכל, יתכנו תופעות לואי שונות בתחליפים בגלל קצב ספיגה שונה.

 211. מאת מנואל:

  שלום דר' ירדן לוינסקי: אני יליד 1939 וסובל שנים רבות בטיניטוס, כנראה נגרם עוד בטירונות בצה"ל (ירי ללא אטמי אוזניים) בתחילה כמעט לא הורגש ואם השנים הצילצולים הולכים ומתגברים בשתי האוזניים. איני סובל כלל מדכאון או חרדות והפרעות נפשיות אחרות. רופא א.א.ג. זיהה ירידה קלה בשמיעה: סף 25/35 דיבי ב 6000 הרץ. דיסקר 96%. ממליץ שיקום שמיעה.ממליץ על מכשירי שמיעה. לאחרונה שמעתי בתכנית רדיו את פרופ' קראסו שתרופה ציפרלקס יכולה, בנוסף, להקל על הסובלים מטיניטוס באוזניים. אני נוטל תרופה להורדת לחץ דם באופן קבוע. שאלתי האם אדם שאינו סובל מבעיות נפשיות יכול לטול את התרופה ומה אם תופעות הלוואי שמרבים להתייחס אליהן.

 212. מאת ירדן לוינסקי:

  @מנואל, אנשים לוקחים ציפרלקס מסיבות רבות. תופעות הלוואי מופיעות בטקסט הרשמה בראש הדף, ובכל מקרה כדאי להתייעץ עם הרופא שלך להתאמת טיפול ולא עם יעוץ כללי ברדיו.

 213. מאת יהל:

  שלום,
  נוטלת ציפראלקס כעשר שנים,לפני כשנה חזרו לי החרדות.
  החלפתי לוייפאקס וזה היה פשוט נורא ומה שעשינו זה להוריד מהוייפאקס ולאזן עם ציפראלקס,סה׳כ ביום 300 mg וייפאקס ו10mg ציפראלקס.
  אין לי מזמן התקפי חרדה אבל מדי פעם יש חרדות קטנות והמצב רוח ירוד רוב הזמן,
  ברור לי שזה קשור לתקופה (בת 32 מחפשת עבודה בתחום שלי).
  הדופק שלי מהיר מאוד במצב סטטי וזה כך כבר הרבה זמן ובנוסף יש לי נשירה כבר שנתיים.
  האם הדופק קשור לכדורים? זה לא תמיד היה כך
  וגם הנשירה? והאם שמעת על הקסדה של בריינסוויי ומה אתה חושב?
  האם כדאי לנסות ?
  נמאס לי מהכדורים ממש בא לי לראות איך אני בלי
  תודה רבה
  יהל

 214. מאת ירדן:

  שלום דר',
  הפסיכיאטר שלי המליץ לי להתחיל לקחת אסטו, וכשרופא המשפחה נתן לי מרשם לתרופה הופיעו כמה שמות כמו ציפרלקס, אסטו, ואסציטאלופרם טבע. בבית המקחת נתנו לי אסציטאלופרם טבע ואמרו שכל התרופות זהות. האם יש הבדל? משנה אם אקח את מה שנתנו לי בבית המרקחת או את ה"אסטו" שהמליץ לי עליו הפסיכיאטר?

  בנוסף, רציתי לשאול האם התרופה גורמת להשמנה, והאם יש הבדל בנושא ההשמנה בין כל הסוגים השונים (אסטו, ציפרלקס…)? יש סוג אחד שידוע כמשמין יותר או פחות?

  תודה רבה,
  ירדן.

 215. מאת שירי:

  היי בוקר טוב…. אני לוקחת כדורי אסטו 10 כבר 6 ימים.. חצי כדור כל לילה לפני השינה , בהתחלה היו לי תופעות לוואי נוראיות כללו: סחרחורות , יובש בפה, חוסר תיאבון, בחילות , צמרמורות , חום פנימי אבל תודה לאל לאט לאט זה משתפר. יש לי 2 שאלות . הראשומה האם התופעות לוואי האלה הם ידועות ונורמליות? השאלה השנייה האם אפשר ליטול כדורי פיקנוגנול המכיל סידן קרבונט , צלולוז, טיטניום, דיאוקסיד , ברזל אוקסיד ופיקנוגנול ( מקליפת עץ אורן) . הכמוסה צימחית. כי אני הפסקתי לקחת את הכמוסות האלה כשהתחלתי לקחת את האסטו 10 כי פחדתי שזה לא טוב לקחת את זה ביחד. אז שוב שאלתי היא אם אפשר ליטול את הכדור הזה עם אסטו 10. תודה רבה

 216. מאת אבי_אבו:

  אני אתמול התחלתי עם ציפראלקס 5 מ״ג לקחתי בלליה אז בבוקר תופעות לוויא סחרחורת כל הזמן ומחשבות ייאוש עייפות אין חשק לצאת או לעשות דבר האם זה טבעי ויחלוף וגם זמן זה יקח עד שיחלפו את התופעות וארגיש שיפור

  תודה רבה

 217. מאת מירב:

  בוקר טוב, מבקשת לשאול,

  אחרי חודשיים כמעט עם ציפרלקס, מרגישה נהדר, רק עם נפיחות וכאב בשדיים, שאלתי היא האם זאת תופעה מוכרת כתופעת לוואי והאם זה אמור לעבור מתי שהוא.

  זה לא ממש מפריע לי, רק אני לא יודעת אם זה בסדר ולא מסוכן.

 218. מאת דמרי מאיר:

  לדוקטור לוינסקי שלום
  האם ציפרלקס מעלה את רמת הסוכר בדם ? אני סובל מסכרת ושמתי לב לכך שמאז שאני לוקח את התרופה הסוכר קופץ לשמיים . את התרופה אני לוקח זה כחודש.

 219. מאת ירון:

  שלום
  כבר הרבה שנים אני סובל
  כניראה מחרדה חברתית כיום אני בן 26 ומרגיש שזה מחמיר קשה לי לשבת
  במסעדות ולאכול לייד אנשים זרים רוב הזמן אני במצב רוח יירוד כל אירוע או בילויי ללא אלכוהול הופך לסיוט תמיד חושב מה אנשים חושבים עליי ואיך אני ניראה וככה החרדה גוברת אני חייב לישתות אלכוהול ורק כמו גדולה עוזרת לי ואני מרגיש נינוח
  רציתי לדעת אם אני צריך טיפול תרופתי ואיזה ?

 220. מאת ירדן לוינסקי:

  @מאיר, זו לא תופעת לוואי נפוצה. כדאי לבדוק אם יש דברים אחרים (כמו הסיבה שבגללה התחלת את הטיפול)

  @ירון, אתה כנראה צריך טיפול. כדאי לפנות לאיש מקצוע (פסיכיאטר) ולקבל יעוץ מסודר.

 221. מאת שואלת:

  אני כבר שנים לוקחת ציפרלקס
  התרופה עושה לי טוב
  אבל בחודשים האחרונים אני חשה צורך להגביר את המינון
  הפסיכולוגית אמרה לי לפנות לפסיכיאטר שכנראה ימליץ להעלות מ10מג ל20מג
  האם עליי לחכות על שאקבע תור או שאני יכולה להתחיל בעצמי להעלות בחצי כדור עד כדור בנתיים?

 222. מאת ירדן לוינסקי:

  @שואלת, תתיעצי עם רופא שמכיר את הפרטים שלך, לפני שינויים בתרופות

 223. מאת דניאל:

  שלום דר ירדן ,
  אני בן 38 וסובל מחרדות והתקפי פאניקה המון שנים , טופלתי בציפרלקס
  בהצלחה במשך 7 שנים מינון של 20 ,הכל היה בסדר
  לא חוויתי התקף חרדה ממשח מאז תחילת הטיפול בציפרלקס והייתי מאוד מאושר.
  לפני 9 חודשים חוויתי התקף חרדה מאוד קשה והיו עוד מספר התקפי משנה נוספים,
  ניגשתי לפסיכיאטר הוא הציע לעלות את הציפרלקס ל30 מג ,
  נטלתי את המינון הגבוה אולם ההתקפי חרדה המשיכו ,
  הרופא הציע רסיטל אולם גם הפעם לא ממש עזר .
  עד שהתחלתי לקחת לוסטרל 200 מג במשך כחצי שנה שהכל נראה טוב ,שוב ההתקפים חזרו , אני עובד עצות האם הכדורים לא אמורים
  למנוע התקפי חרדה מלכתחילה ? האם יש סיכוי שאשוב לציפרלקס
  ואחווה שוב תקופה רגועה במשך כמה שנים כמו בעבר או שמא המוח
  הסתגל לתרופה והיא אינה אפקטיבית לגביי יותר?
  תודה רבה ד״ר

 224. מאת תילי:

  שלום, אשמח לדעת האם מספיק שאעשה הפסקה של שבוע לפני הלידה מהציפרלק כדי לגמול את התינוק לפני הלידה ושלא יוולד עם תסמינים/צורך בגמילה.
  אני מעוניינת מאוד שבלידה כבר לא תהיה השפעה של התרופה על התינוק, ואשמח לדעת כמה זמן דרוש לכך.
  תודה רבה!

 225. מאת אורי:

  היי.
  נטלתי לאחרונה 4 חצי כדורי של סרנדה (סרטרלין) במשך 4 ימים זאת לאחר הפסקה של כשנה בנטילת התרופה (שהיתה במינון של כדור ליום).

  חשוב לי לציין שלא חוויתי דכאון בימים האחרונים אלא מצב רוח ירוד במיוחד וירידה בתפקוד היומי יומי.

  האם ישנו נזק כלשהו מלקיחת התרופה במינון חצי למשך 4 ימים והאם ניתן להפסיק כרגע.

 226. מאת ליטל:

  שלום,
  התחלתי את הטיפול עם הכדור לפני כחודש וקצת, בהתחלה הוא גרם לי לישנוניות והרופא אמר לי להעביר אותו לערב. כשהתחלתי ליטול אותו בערב, התחילו לי נדודי שינה ויקיצה טבעית בשעות מוקדמות מאוד.
  החלטתי לחזור ליטול את הכדור ביום. האם זה יוצר בעיה? האם נטילת הכדור לאחר מעט שעות מאז הערב יהווה לי איזשהו נזק?

 227. מאת ציפי:

  שלום,
  רציתי לשאול מה ההבדל בין סרנדה (סרטרלין) לציפרלקס (אסציטאלופרם)? האם אחד חזק מהשני? האם פעולתם שונה באופן מהותי? האם נכון לומר שתופעות הלוואי של ציפרלקס קלות יותר?
  תודה רבה.

 228. מאת אלי:

  אני חי חיים לא רגילים ואני סובל כבר שמונה שנים מחרדות בהתחלה קשות אך עם השנים התחילו לי הרגשות שאיני יכול להסביר היתי רוצה המלצה על מישהו טוב שיכול לעזור לי תודה

 229. מאת שרה ליבה:

  ד"ר ירדן שלום,
  אני נוטלת ציפרלקס מזה כ8 חודשים. לפני כשבוע עברתי לקחת את התחליף, אסציטלופארם. במקביל באותו שבוע הרגשתי שחוזרות לי תחושות של אי שקט שהיא לי בעבר. האם השינוי קשור, או שיכולים להיות, גם עם הטיפול התרופתי ימים כאלו?

 230. מאת שרון:

  שלום לדר ירדן,

  שמי שרון, ומזה כ 15 שנה אני לוקחת כ 60 מ"ג סרוקסט , עקב OCD, מינון זה עזר לי מאד.
  לפני חודשיים וחצי החלטתי שאני רוצה להרות, והפסקתי ליטול סרוקסט. אך לאחר חודש פשוט לא החזקתי מעמד , עקב חזרתם של מחשבות אובססיביות.
  חזרתי לרופא והוא נתן לי ציפרלקס 10 מ"ג התחלתי עם 5 מ"ג במשך שבועיים וחצי, ואחר וכן העלתי את המינון ל 10 מ"ג ואז המצב החמיר, כעת אני לוקחת 10 מ"ג במשך שבוע וחצי, ואין כל שיפור.
  האם עליי להמתין עוד קצת כדי לדעת אם צפרלקס אפקטיבטית עבורי ( שבועיין וחצי עם מינון של 5 מ"ג + שבוע וחצי עם מינון של 10 מ"ג )
  האם ניתן לקחת סרוקסט במהלך הריון ? או שציפרלקס יותר בטוחה

  אודה על התיחסותך

  ז"א

 231. מאת שי:

  שלום דר'
  אני לוקח ציפרלקס במיינון 10 מג כבר כמה שנים עם הטבה משמעותית בחרדות. בעבר ניסיתי להפסיק ללא הצלחה מכיוון שהחרדות חזרו. האם ישנו מינון נמוך יותר מ10? האם אני יכל לקחת חצי כדור כל יום?

  תודה

  שי

 232. מאת הילה:

  היי אני הילה ואני לוקחת ציפרלקס במינון 10 מ"ג כבר במשך ארבעה חודשים.שאלתי היא האם הכדור יכול לפגוע באחד מהאיברים בגוף?האם יש צורך לעבור כל חודש בדיקות דם לבדוק שהכל תקין?אשמח לתשובה!

 233. מאת נטלי:

  בעבר הייתי לוקחת אסטו 15 מג לאחר הפסקה של שנה מהכדור החלטתי לחזור לקחת.. התחלתי עם 7.5 מג ולאחר ארבע ימים שבהם הרגשתי בחילות קשות התעוררתי בלילה עם שריפה בבטן ובגרון ,תחושת קפאון שבכל החלק העליון של הגןף עם דקירות ודופק מהיר מאוד הייתי בבית חולים ושחררו אותי.. הפסקתי לקחת את הכדור עדיין חווה דפיקות לב מהירות ובנוסף התחילה אצלי תחושת חמוץ בפה עם יובש וריור בלילה…
  מה עליי לעשות עכשיו איך זה הגיוני שבעבר לקחתי מינון גבוה יותר והכל היה טוב ועכשיו כאלן תגובות… זה הגיוני?

 234. מאת חיים:

  שלום קוראים לי חיים …אני בן 28 לפני 9 שנים בערך חוויתי התקף פאניקה לאחר שנתיים של שימוש בסמים אל אס די חגיגת ועוד ומאז חיי הישתנו שנתיים בערך היו לי חרדות בעיקר ממחלות נפש סכיזופרניה וכאלה שזה לא יהיה לי אחרי זה זה הפך למחשבות טורדניות וכפייתיות שהיו מציקות לי .. גם קצת דיכאונות היו ולאט לאט זה עבר לי פשוט סיגלתי לעצמי כל מיני שיטות לא לפחד לא מהחרדות ולא מהמחשבות וכל זה בלי טיפול תרופתי קיצר אחרי שנתיים זה עבר לאט לאט חוויתי תקופה מאוד יפה בחייים בערך שלוש או ארבע שנים כמעט ללא הפרעה ….אז שהיזדמן לי לעשן נייס גאיי כמה פעמים … אחרי זה היו לי שבועייים של דיכאונות וחרדות ואחרי שבועיים פשוט נפלתי לחרדה איומה שנימשכה חמישה ימים כלל ריצה למיון פסיכאטרי ורצון להיתאשפז נם לא רצו זה היה בשלוותא יצאתי מי זה בעזרת כדור קלונקס פתאום הכל עבר כל החמישה ימים כאילו לא היו התחלתי לקחת ציפרלקס ובהתחלה כדור קלונקס כל ערב הכדור קלונקס הפך לאט לאט ל2 3 כדוריים ביום סתם ככה כי יש לי אופי של מיתמכר הציפרלקס עשה תעבודה טוב מאוד תיפקדתי בעבודה הכל כמו שעום לאחר 8 חודש בערך הפסקתי תציפרלקס והמשכתי רק עם הקלונקס…בערך שנתיים של שקט….התחיל ליהיות לי מצבי רוח לא טובים עד שזה הגיע לחוסר תיפקוד הלכתי לעבודה בכח לכמה שעות הגברתי תמינון של הקלונקס לשש דבע כדורים ביום התחלתי טיפול בסרוקסט כבר חודש אני לוקח הכדור צימצם תבעיה ב80 אחוז אין תמועקות הקשות שחוויתי אבל אני חודש לא נירדם טוב ובחייים עם כל מה שהיה לי לא היו לי בעיות שינה והמצב רוח קצת ירוד עדיין וקשה לי קצת גם בעבודה כאילו שאני בעבודה אני רוב הזמן סובל בגלל המצב רוח הירוד …השאלה העם הטיפול התרופתי יותר יובד על חרדות ופאניקה מאשר על מצב רוח ירוד לא יודע עם אפשר ליקרוא לזה דיכאון ….כי אני סך הכל מתפקד ביום יום …..והעם הבעיות שינה כבר חודש עם שלוש קלונקס אחד וחצי סוילנוקס בקושי נירדם וגם זה שינה ממש לא טובה העם כדאי להחליף תרופה או לתת זמן ?

 235. מאת קארין:

  היי.
  אני כבר חודשיים נותלת ציפרלקס 10, עקב דיכאון קצר שחוויתי וטיפלתי בו מיד.
  כמובן שהדיכאון עבר ואני מרגישה מעולה, וגם אין לי תופעות לוואי.
  מה שכן…אני כל הזמן מעדיפה להיות לבד בבית.
  בשלושה ימים האחרונים העלתי על דעת עצמי ל15. ואני קצת חוששת…
  אם אוריד עכשיו ל10 אחרי 3 ימים? יהיו לי תופעות של דכאון שוב?
  האם יש הבדל גדול בין ה10 ל15?

 236. מאת טל:

  שלום,
  אני בת 23 ולפני כשנה + התחלתי לקחת ציפרלקס עקב התקפי חרדה קשים.
  אני על מינון של 20 מג ביום כבר יותר מחצי שנה, יש שיפור בחרדה אך היא עדיין נמצאת שם ולא עברה לגמרי. (מידי פעם התקפים)
  אני כבר אובדת עצות כל רופא שהייתי אצלו בעבר לפני שהתחלתי לקחת את הציפרלקס אמר לי שההתקפים עוברים לגמרי גג אחרי חצי שנה והרמת חיים חוזרת לאיך שהייתה פעם.
  האם להחליף כדור? ולאיזה מומלץ?

 237. מאת אלמונית:

  שלום דוקטור
  אני חווה חרדה והתקפי חרדה במשך ארבעה חודשים. ניסיתי הכל לפני תהליך של טיפול תרופתי וכלום לא עזר.. אז התחלתי לפני שלושה ימים עם אסטו והוא גורם לי לרטט בבית החזה כאילו הכל זז שם בפנים. האם זה תקין ?
  ועדיין יש לי פחד למות. עדיין קוראת בגוגל על מחלות ועדיין לא רגועה..
  אשמח לתשובה

 238. מאת רועי:

  אני לוקח ציפרלקס 20 מ"ג כבר יותר משנה ומאושר. האסטו היה גרוע בשבילי
  כמו שכתבה ירדן כל אחד מגיב אחרת.. אני מרוצה +

 239. מאת רותם:

  דר יקר שנה טובה
  אני הת 52 ומיזה 15 שנה לקחתי 2 כדורי פריזמה 20 מג כולל כדורי אלפרליד 1 מג לכול כדורהמצב היה סטטי ובסדר אני לא דכאונית רק חרדתית וכבר מבינה שךא מתים מחרדות.החלפתי את נ

 240. מאת רותם:

  האם ציפאלקס אוגר נוזלים בגוף. הכליות שלי תקינות ושארת נבדחקות

 241. מאת רותם:

  יש פורום מדהים,
  מפרגנת
  ויש פסיכאטרית שלא תמיד מחזירה תשובה.
  חרדה זה דבר מתסכל.
  מצפה לקבל תשובה שבת שלום

 242. מאת איילת:

  שלום רב,
  האם אפשרי להתחיל לקחת רמוטיב יום אחרי שלוקחים אלפרליד?
  באלון של הרמוטיב כתוב לא לשלב עם תרופות ממשפחת ה-SSRI
  כמה ימים צריך בין לבין?

  תודה רבה, איילת

 243. מאת רותם:

  דיייייייייי נמאס לי!!!!
  נמאסו עלי כול הכדורים שאני לוקחת 5 מ"ג ציפרלקס ו2 מ"ג אלפרליד
  נמאס לי להיות משועבדת עליהם בעליל…
  מה עושים איך נגמלים…לא רוצה אותם
  מתחננת לעזרה
  פליז

 244. מאת מירב:

  ביקר טוב, ברצוני לדעת אם יש קשר בין לקיחת ציפרלקס ותוצאות בדיקות דם המודדות שומנים בדם, פתאום בבדיקות האחרונות שלי עלה לי מדד הטריגליצרידים ל-230 , כאשר בכל השנים קודם המדד היה תקין , אני בת 50 , בריאה בדר"כ.

 245. מאת שני אזולאי:

  פחדים וחרדות נוטלת רמוטיב חודש וחצי לאחר מכן פרובקסיל 3 ימים עשה לי לא טוב בכלל הרגשתי שהנשמה שלי מתנתקת אני מזיעה הזעת יתר בלילה טיפטופים קשים ולא נרדמת מה קורה לי ??? ואני לוקחת גם בקלמנרבין_ס בלילה אני מזיעה הזעה טיפטוף עקב מה זה אשמח לתשובה האם זה נובע מהרמוטיב ???

 246. מאת שירה:

  היי, אני סובלת מצינון כרוני שיושב על מערכת העצבים (יש לציין שזה התחיל בעקבות תקופה קשה וטראומטית) וכל פעם שאני קצת בחרדה כל הנשימה נסגרת .. האם ציפרלקס יכול לעזור במקרה כזה ?

 247. מאת יהלומים:

  אני מטופלת באסטו 10 מג בארבע השנים האחרונות.
  בת 40, נשואה ואמא לשלושה ילדים, אחד עם צרכים מיוחדים.
  אובחנתי כסובלת מדיכאון ופוסט טארומה כתוצאה ממשבר בזוגיות.
  כשהתחלתי את הטיפול הייתי במשקל עודף חמור 110 קג גובה170.
  בסיוע משטר אכילה מסודר ירדתי כ24 ק"ג והתחלתי בפעילות גופנית.
  מאז שהתעצמה הפעילות הגופנית (10שעות שבועיות ולעיתים13) הפסיקה הירידה במשקל ואף עליתי כ5 ק"ג.
  האם יתכן והאסטו משפיע על היכולת של הגוף לרדת במשקל?

  אני לא מטופלת אצל פסיכיאטר אלא אצל רופא משפחה שלא ברור לי מהרמת ההבנה שלו בעניין.

  תודה רבה מראש

 248. מאת ירדן לוינסקי:

  @שני, כדאי שתדברי עם פסיכיאטר. מה שאת מתארת יכול להיות תופעות לוואי אך גם חלק מהסיבה שבגללה את לוקחת את התרופות.

  @שירה, יכול לעזור, אבל כדאי שתשבי עם איש מקצוע לפני שאת מחליטה על טיפול.

  @יהלומים, אולי את מעלה מסת שריר? הכדור אכן יכול להשפיע על המשקל.

 249. מאת שושי:

  אני נוטלת ציפרלקס 20 מג כבר 3 שנים עקב דיכאון וחרדות.
  עליתי 10 ק"ג למרות שאני עושה המון ספורט.
  ובשבועות האחרונים אני חשה עצבנות יתר, חוסר סבלנות וקשה לי לעצור את עצמי מלהגיד דברים.
  האם כדאי לרדת במינון או להחליף תרופה?

 250. מאת Yosi:

  ערב טוב,
  רציתי לדעת אם יש בעתיות בלקיחת ציפרלקס 10 מ"ג
  עם סותרי חומצה – אומפרדקס או נקסיום, הרופא משפחה אמרה שניתן לקחת כדור או שניים ביום נגד צרבת. מקריאה בעלון לצרכן רשום שעלול להעלות את ריכוז הציפרלקס בדם ולגרום לתופעות לוואי
  תודה

 251. מאת יוסי:

  ערב טוב,
  רציתי לדעת אם יש בעתיות בלקיחת ציפרלקס 10 מ"ג עם סותרי חומצה – אומפרדקס או נקסיום? מה גם שיכול ואצטרך להגביר את מינון הציפרלקס בעתיד , רופאת המשפחה אמרה שניתן לקחת כדור או שניים ביום נגד צרבת. מקריאה בעלון לצרכן רשום שאומפרזול עלול להעלות את ריכוז הציפרלקס בדם ולגרום לתופעות לוואי או תסמונת סרטונין, תודה.

 252. מאת מירי:

  שלום,
  נטלתי ציפרליקס 10 מג למשך שנתיים עקב חרדות ופאניקה, עזר לי מאוד שיפר לי את איכות החיים ובטחון עצמי, הרגשתי שאני יכולה להתמודד עם המצבים הקשים בלי התרופה, אז הפסקתי לקבל ציפרלקס לפני 5 חודשים, מחודשיים אני מרגישה ירידות במצב הרוח, דכאון, בדידות, חוסר שליטה ובטחון עצמי, קיבלתי התקף חרדה ומאז אני בלחץ וחרדות. התחלתי עבודה חדשה אחרי חודשיים מהפסקת התרופה ומרגישה מוגבלת עובדת עם לחץ פנימי ופחד מהתקפי חרדות. ובאותה תקופה היה אזכרה לאמא.
  חזרתי למעקב אצל פסיכולוגית, השאלה אם זו תקופה ועוברת או זהו חזרו החרדות לחיים שלי, האם מומלץ לחזור לתרופה או לבדוק אופציה אחרת!!
  אשמח לעזרתך, תודה רבה

 253. מאת ג'וני:

  היי דוקטור,
  יש לי מחשבות שמטרידות אותי ולוקחות אותי למקומות שעושים לי לא טוב בלשון המעטה, מבוי סתום תחושה של תהום חרדה קיומית, אני מפחד להשתמש בכדורים בגלל הרבה דיעות שליליות מעבר לתגובות כאן, ולא הייתי רוצה להיות תלוי בכדורים במשך כל ימי חיי, כן הייתי רוצה להיות מאושר יותר ויותר משוחרר ופחות אובססיבי במחשבות שלי וכל הזמן עם האצבע על הדופק מתי החרדה תחזור וממש לחפש אותה, אני גם מאוד ממליץ לכל מי שכאן תמיד לשלב טיפול נפשי כדי לקבל כלים אמיתיים באומץ לטיפול בעצמכם, כי תרופה עם כמה שהיא מאזנת היא לא פותרת את המקור לבעיה.

  ואם היא כן עושה זאת אשמח לדעת איזה תחליפים טבעיים יש לתרופות נוגדות דיכאון חרדה וOCD, וגם אשמח לשמוע על סיפורים באופן כללי אפילו ולקבל הפניה לאתרים ולמקומות שמוכיחים סטטיסטית שהתרופות האלו מצילות ועוזרות לאנשים בלי צורך בהעלאת מינונים.
  ובנוסף אשמח לדעת אילו טיפולים נפשיים מומלצים בנוסף לחרדות ולמחשבות חוזרות ונישנות שליליות אובססיביות או כאלה שמטרידות שוב ושוב ומנתקות אותך מהאפשרות לחיות בשמחה :)
  תודה רבה מראש.

 254. מאת שאול:

  עקב תופעות לוואי של עייפות וירידה בתפקוד המיני, האם אפשר לקחת את הכדור כל יום לסירוגין?

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.