קסנקס? לא בטוח שכדאי לכם | פסיכיאטר ברשת

למה אני לא אוהב קסנקס

אני נגד – את זה אפשר להבין מהכותרת – ויש לי כמה סיבות טובות. הרשימה הבאה באה להציג את דעתי האישית בנוגע לתרופות כמו קסנקס (Xanax). כמובן, אם אתם כבר משתמשים בתרופה זה לא אומר שעליכם להפסיק, אבל מה שאומר כאן אולי יעזור לכם לקבל החלטות בעצה אחת עם הרופא שלכם.

קסנקס (ובארץ גם קסנגיס, אלפרליד) היא תרופה ממשפחת הבנזודיאזפינים. בנזודיאזפינים (באנגלית Benzodiazepine) הן תרופות בעלות השפעות מרגיעות (סדציה), היפנוטיות, נוגדות חרדה, נוגדות פרכוסים, אמנזתיות, ונוגדות עוויתות. הם משמשים לטיפול קצר טווח בחרדה חמורה או נדודי שינה.

זמן "חצי החיים" של קסנקס הוא 6-18 שעות, ומשמעות הדבר שרוב התרופה מתפרקת בדם כעבור 6-12 שעות ולכן היא מפסיקה לעזור לאחר תקופה זו. בנוסף, התרופה בנויה כך שהיא נספגת במוח במהירות, וכתוצאה מכך מרגישים את האפקט שלה מהר יותר מתרופות אחרות במשפחת הבנזודיאזפינים. המשמעות היא שהתרופה מתחילה לעבוד מהר, ומפסיקה לעבוד מהר. נשמע טוב, נכון?

אבל ככל שתרופה עובדת מהר יותר, כך היא יותר ממכרת. הסיבה היא שככל שהסיבה (נטילת התרופה) קרובה יותר לתוצאה (הקלה בסימפטום) אנו מחזקים את הקשר הזה מבחינה מנטלית. אם כשאנו מרגישים חרדה נתרגל לניטול את התרופה ומייד יעלמו הסימפטומים, אז ניקח את התרופה גם כשיש חרדה קלה, וניקח אותה יותר ויותר פעמים כי אנחנו יודעים שהיא מייד מעלימה את החרדה. אנשים שבתחילה לוקחים תרופה כזו פעם בכמה ימים, מוצאים עצמם לוקחים את התרופה כל יום, ואף כמה פעמים ביום.

אבל זו לא הבעיה הגדולה. הבעיה הגדולה יותר היא שהמוח האנושי מייצר בעצמו חומרים דמויי קסנקס, שנקראים GABA, ותפקידם להרגיע את המוח ולהאט את פעילותו. הם מופעלים כאשר המוח עובד במרץ רב מדי, לדוגמא במקרים של סכנה: אחרי שהסכנה נגמרת משהו צריך להפסיק את "ההתרגשות" וזה תפקידו של ה-GABA.

הקסנקס וחבריו פועלים בדיוק כמו GABA, מחקים את פעולתו ומרגיעים את המוח. כשלוקחים קסנקס כל יום אז המוח העצלן שלנו אומר "למה לי בעצם לייצר GABA אם יש לי כבר קסנקס? לא חבל על האנרגיה? אני אייצר רק 20% מהכמות". לוקח למוח משהו כמו שבוע להפסיק לייצר GABA, ומשהו כמו שבוע להתחיל לייצר אותו מחדש, אם הוא זקוק לו.

כאן מתחילות הבעיות הגדולות באמת. אם קסנקס עובד רק כמה שעות, אבל למוח לוקח שבוע ימים לייצר GABA חדש במקומו, מה יקרה אם לא ניקח את התרופה?

תסמיני גמילה: דופק מואץ, התקפי חרדה, לחץ דם גבוה, הזעה, רעד. במקרים החמורים יהיו אפילו פרכוסים ופסיכוזה. ומה עושים אנשים שמרגישים שהתקף חרדה מגיע? לוקחים עוד קסנקס.

בבית החולים אפשר לראות אנשים שזה קורה להם. חולים במחלקה כירורגית, יומיים אחרי ניתוח, מפתחים לפתע פתאום אי שקט, בלבול, ואין להם שום סימפטום אחר. או שסתם אזל להם המרשם והם החליטו להפסיק את התרופה. הם פשוט לא ידעו מה יכול לקרות.

יש אנשים שחושבים שקסנקס עוזר לחרדות ולדכאון אבל הוא לא. יש אנשים שחושבים שהוא לא ממכר כי הוא קצר טווח – אבל הוא כן ממכר.

אז הנה צרור עצות למי שרושם או נוטל תרופות:

 • לא לתת לאנשים קסנקס
 • אם כבר לוקחים, לא לקחת כל יום, ולא לקחת הרבה
 • אף פעם לא לתת לאנשים עם היסטוריה של שימוש באלכוהול, סמים או התמכרויות
 • להזהיר אנשים מהפסקה מהירה מדי לאחר שימוש ממושך בתרופה.

ניתן לקבל עדכונים על רשימות חדשות באתר על ידי הרשמה לרשימת התפוצה .
נכתב במקור במרץ 2007.

השפעת הקסנקס מתחילה מהר ומסתיימת מהר ואז במשך שבוע המוח לא מייצר Gaba. תסמיני הגמילה עלולים להיות קשים

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

מחשבות של אחרים

אולי בי פולארית: מתמודדת גאה שלום, האם אפשר ליצור אתך קשר ?

מירי: היי אני משתמשת כבר שנה בסרוקסט , אני רוצה להפסיק איך עושים את זה ?

הודיה: אמא שלי לא מוכנה לשמוע על זה שהיא צריכה עזרה נפשית. מה אפשר לעשות?

מירב: בוקר טוב, מבקשת לשאול, אחרי חודשיים כמעט עם ציפרלקס, מרגישה נהדר, רק עם נפיחות וכאב בשדיים, שאלתי היא האם זאת...

שחר: ממה שכתבתה עולה ,הבעיה העיקרית בקנאביס היא חוסר היכולת לקבוע מינון, אני מכיר את הטענה ואכן יש בא אמת. אם זאת...

גיורא: אמא שלי בת 89 מתקשה להרדם בלילה.עד לפני כחצי שנה השתמשה בבונדורמין וזה היה בסדר, אבל הרופא הפסיכו גריאטרית...

קריסטינה: היי רציתי לדעת מה אינטראקציה בין פרוזק וולבוטרין אם יש תופעות לווי ומה הם?תודה

מתמודדת גאה: היי, ערב טוב…אני חולת מנייה כשלוש שניים אני פשוט לוחמת, זו התמודדות יום יומית לא קלה. אני אמא לילד...

תגובות

25 תגובות לרשימה ”למה אני לא אוהב קסנקס“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת חיה אידלמן:

  שמי חיה אידלמן , אני בת 48 .לפני 6 שנים ברחתי ב 1 בלילה מגבר אלים מהעיר אילת לאחר שנתיים שחייתי איתו.מבקשת לא להיחשף בפורום הזה על הימים הקשים שעברתי.הוכרתי כנכה. נכון להיום אני מקבלת את הרסיטל, וגם זאת לאחר תקופה ארוכה של החלפת תרופות.התחלתי בתקופה האחרונה להשתמש בקסנקס.עברו רק מספר ימים , אבל יש לי תחושת בטן שאם אני ייתמכר לו , אז המחיר הוא לא קל. ההכרה שלי כנכה היא על העובדה שחייתי לאורך שנים בחרדה מבן הזוג.קיבלתי בחומר שכתבת פה הרבה מידע.כרגע אני על כדור אחד ביום.תודה על האינפורמציה , שלא תמיד יש לנו את מי לשאול.די לאלימות! ובנימה החיובית חג אהבה שמח לכולם!תודה , ואשמח לקבל תגובה.

 2. מאת רגב:

  אני בן 49 ולוקח 1 קסנקס ביום (0.50) כבר 7 שנים.
  אני מאוד מאוד רוצה להפסיק להיות תלוי בתרופה. מה אתה מציע.
  תודה רבה
  רגב

 3. מאת ירדן לוינסקי:

  @רגב, אני מציע שתפנה לאיש מקצוע ותבחן איתו את הסיבות שבגללן אתה לוקח את הכדור, וכיצד ניתן להפסיק את נטילתו.

 4. מאת יעל תף:

  בתקופה האחרונה אני סובלת מדיכאון, בעיקר לקראת מחזור. אני בת 47. רופאת המשפחה נתנה לי עכשיו מרשם של קסנקס. האם זו תרופה שטובה לדיכאון? אני לא רוצה להתחיל איתה בגלל ההתמכרות השאלה מה אפשר לעשות במקום?

 5. מאת ירדן לוינסקי:

  @יעל, אני יכול רק להמליץ לך לפנות לפסיכיאטר כדי לבדוק אם זה באמת הטיפול המתאים ואם יש דרכי התמודדות אחרות.

 6. מאת טלי:

  קיבלתי קסנאקס, אני מאוד מקווה לנטול את התרופה לזמן קצר (כמה חודשים) ואז לנסות להתמודד בעצמי (חייבת מנוחה מתחושת המתח והחרדה המלווים אותי כמה חודשים)….
  אני יכולה להיות אופטימית שאני אוכל להפסיק את התרופה מתי שרק ארצה?

 7. מאת דרקונית:

  אבל שניה, מה בנוגע לשאר הבנזודיאזפינים?

 8. מאת מתעניינת:

  על אלו תרופות הרגעה/שינה אחרות אתה ממליץ בכל זאת אם יש צורך?

 9. מאת דנה:

  עברתי תקופה מאוד קשה בחיי האישיים,ואני מגיל 26 נוטלת תרופות נגד דיכאון וחרדה,(היום בת 43) בחודשיים האחרונים הרגשתי הכי גרוע שיכול להיות לאחר שניסיתי את התרופה פבוקאסיל שעשתה לי מאוד רע,לא התאימה לי ,הרגשתי בלבול וחרדה נוראית ,ניגשתי לפסיכיאטר באזור מגוריי שנתן לי קסאנקס, כבר שבוע אני נוטלת ואני מרגישה שיפור ורגיעה קלה, מה לעשות?? לאחר שאני קוראת תגובות אני מפחדת מה יהיה?? תודה מצפה לתגובה.

 10. מאת פסיכיאטר, ד"ר ירדן לוינסקי | האם לקחת תרופות שינה?:

  […] זמן ארוך יחסית. לעומתן הבנזודיאזפינים הקצרים כמו קסאנקס או קלונקס, יצליחו להרדים אתכם אך לא בהכרח ימשיכו את […]

 11. מאת כרמל:

  אני בת 59 ,לפני 25 שנה ביתי בדכאון טופלתי במרוניל מינון נמוך ל-3 חודשים
  שלא הפסיק את בעיות הסחרחורת הקשות שנלוו. עם השנים למדתי להרפות ולהרגיע בשיטות שונות כאשר ברקע מדי פעם היתי עדיין מתעוררת הפתאומיות בהרגשת חרדה קטנה או גדולה אבל התגברתי.
  לאחרונה צברתי מתח רב בעבודה ומבלי שהייתי ערה לכך התפרקתי שוב.
  בחודש האחרוןיש לי סחרחורות מלוות בבחילה הולם של דופק באיזור הצוואר ומאחורי הראש,הבזקים של כאבים באיזור הראש והרקות והרגשת חרדה- לא כל יום -אחת ליומיים שלושה וזה בלתי נסבל. ואז אני לוקחת קסאנקס 0.25 מ"ג
  לפי עצת רופאת המשפחה.האם זה נכון? או שעלי לקחת משהו על בסיס יומי.תודה רבה מראש.

 12. מאת ירדן לוינסקי:

  @כרמל, כמובן שאיני יכול לענות לך כך. קסאנקס הוא כדור הרגעה שפועל מהר ומפסיק לעבוד מהר. זה יתרונו וזה חסרונו. האם הוא מתאים לבעיה שממנה את סובלת, אין לי מספיק מידע כדי לענות לך על כך

 13. מאת יקיר:

  אני מטופל במתדון5% 120 מ"ג כבר שנתיים כתחליף סם ניסיתי את התרופה סרדנדה 6 חודשים והיא לא עזרה הכפילו ושילשו את המינון וגם לא עזר הפסקתי אותה על דעת עצמי ועזבתי תפסיכיאטר. פניתי למשפחת הבנזודיאזיפינים למרות ידעיתי על הניגוד והסיכון עם השילוב במתדון אני מחזיק בבית קלונקס 2 מג קסנקס 1 מג וסיוול 10 מיג ופרוטזין עכשיו אני מטפל בעצמי בלי תדרוך רופא כמה זמן אני יכול להישתמש בתרופות אלה לא כולם ביחד נגיד כל יומים אני מחליף תרופה בלי להיתמכר להם ומה את ממליץ לי לעשות כי הנוגדי דיכאון שפועלים רק אחרי 3 חודשים אין לי כוח ויכולת לחכות להשפעתם ושאלה נוספת באיזה נוגדי דיכאון קיימים עם השפעה מידים לא ממשפחת הבנזודיאזיפינם

 14. מאת ניקי:

  חברים תזהרו אני לא ממליצה לרדת מסמים פסיכיאטרים….. אני ירדתי ועושה גמילה כבר כמה חודשים מ ssri….. תסמיני גמילה גרועים יותר מאלה של הרואין! ומערכת העצבים משתקמת אבל לאט מאוד…..

 15. מאת נועה:

  יש לי שאלה, אם אפשר.
  יצא מצב שאני לוקחת כבר כשנה וחצי קלונקס כל לילה, לפני השינה. אני לוקחת מינון נמוך עד כמה שאני יודעת – 0.25 מ"ג. חצי כדור של הכדור הכתום הרגיל. בעבר לקחתי 0.5 מ"ג והצלחתי לרדת לאט לאט ובהדרגה למינון הנוכחי.
  הבעיה היא שכשאני מנסה להמשיך ולרדת במינון (במטרה לרדת מהכדור לחלוטין), מתחילות לי תופעות לוואי של תחושת אימה בלתי פוסקת, רעידות, כעס ומה לא. האם כזה נורא שאמשיך להשאר על המינון הזה? האם זה משהו שניתן לקחת, באמת, על בסיס יומי?
  יש לציין שהכדור ניתן לי ל"עזרה" להתקפי חרדה בזמן החלפת תרופות, ופשוט יצא שנשארתי איתו עד עכשיו, ובנוסף – שמתי לב שהוא עוזר לי לתזוזת רגליים בלתי רצונית בשינה – עד שלקחתי אותו הייתי בועטת מתוך שינה וזה היה מציק וכואב ועכשיו זה הפסיק.

 16. מאת ירדן לוינסקי:

  @נועה, זה לא נורא, אבל אם אין צורך אמיתי מדוע לקחת? תופעות הלוואי שאת מציינת יכולות להופיע לאחר שימוש ממושך.

 17. מאת רונית:

  לוקחת אלפרליד במשך כחצי שנה 0.25מג לפני שינה. ישנה טוב. רגוע ומאוזנת גם במשך היום. ניסיתי להפסיק על דעת דעת עצמי והבנתי שהתמקרתי- חוסר שקט? נידודי שינה עצבנות יתר. מה הפתרון- איזה תחליף יש ל תרופה הזו.

 18. מאת טיטיאנה:

  שלום ד"ר ירדן.

  בת 56, מידי פעם חרדות, הפסיכיאטרית נתנה לי סימבלטה 60 מ"ג, לפני 3 שבועות התחלתי. תופעות לוואי לא נוראיות דפיקות לב, כאב ראש טישטוש בראיה נדודי שינה
  בחילות חוסר תיאבון(ירידה במשקל 3 ק"ג).נכנסתי לאתרים באינטרנט לקבל עוד אינפורמציה על התרופה, באחד מהאתרים מתאר את הכדור כ"קטלני" ביותר, (התיאור שלי הוא בקצרה לעומת הכתבה " האמתית"שם האתר "מגן לכזיות אינוש".. ) הרופאה ביקשה להמשיך עד לפגישה הבאה בעוד שבוע. האם היא באמת תרופה מסוכנת?
  אשמח לשמוע ממך מילת עידוד כי אני חרדה..
  תודה

 19. מאת ירדן לוינסקי:

  @טטיאנה, הכדור איננו קטלני וכל טקסט שנקרא באתרים של מגן לזכויות אנוש צריך להקרא בזהירות מקסימלית ובעין ביקורתית

 20. מאת חרדות:

  אמרת מה לא לקחת .אבל מה כן ?לאחר הרבה שנים שכל ה תרופות מסוג ssri כבר לא משפיעים ושיחות כבר לא עוזרות.אז מה עושים אין ברירה צריך לתפקד.

 21. מאת רחל:

  שלום,אני חייה סיוט עם התרופות האלו.לפני כחודשיים עברתי התמוטטות נפשית ומאז חרדות דופק לב מהיר,יכולתי עוד להירדם ולהתעורר לאחר כמה שעות שינה.רופא המשפחה נתן לי כדורי בונדורמין,ואז נעלמה לי השינה לחלוטין!כל כמה ימים משנים לי את התרופות מקלונקס לוובן ועכשיו קסנקס!איזה סיוט אני עוברת רשמו לי 1מג ערב ו 0.50 בבוקר אני לא יכולה לתפקד זה מרדים לא יכולה לעעבוד ולהתרכז ואם לא לוקחת אני בשיא הערנות ולחץ!נראה לי שזה יגמר רע שאצטרך אישפוז למכור את הרכב ומה יהיה אני גרה בשותפות ולבד בארץ תעזרו לי!אין לי שינה יותר !!!

 22. מאת ירדן לוינסקי:

  @רחל, כדאי שתפני לפסיכיאטר שינחה אותך מה לעשות. אפשר לסייע לך.

 23. מאת רון:

  בן 51 מובטל כ3 שנים, התודעתי לנושא הפרעות קשב מילדי שאובלנו לאחרונה וחשבתי אולי יש לי גם ואולי טיפול ישפר את מצבי התעסוקתי והרגשי הנלווה אליו.
  הריטלין לא ממש עזר וחזרתי לפיכיאטר. ברור שהמצב התעסוקתי וכו' מביא לדאגות ועצב – אך הפסיכיאטר חושב שיש לי דיכאון קל ורשם לי ויאפקס. אני מצד אחד מוכן לכל דבר שאולי ישנה את מצבי האובייקטיבי, אולי משהו שאני מקרין, אבל לא מרגיש בדיכאון קליני, אוכל, ישן, צוחק (פחות) ובסהכ מתפקד טוב. חושש מתופעות הלוואי ובעיקר מהשמנה, עייפות וחוסר חשק מיני אפשריים – כשהאיבחון מבחינתי לא בטוח.

 24. מאת אייל:

  שלום רב,

  היום לראשונה לקחתי אלפרליד+פרולול לפני פגישה מאד חשובה ומלחיצה.

  הייתי מאד רגוע ואין ספק שהתרופה מעמעמת את החרדה.

  מינון של 1-2 בשבוע עלול להביא למצב של סימפטומים של גמילה בעת שאפסיק.

  תודה.

 25. מאת יוסי:

  הי, תודה על הכתבה המצויינת שרשמת. אני החלטתי בעקבות הכתבה שלך להפסיק אם קסאנקס. לקחתי קסאנקס במשך שנה, הרגשתי את התלות החזקה שבהתמכרות לתרופה ולא יכלתי לעביר את היום בלי לקחת את הכדור. היו לי התקפי חרדה קשים בעקבות נפילה כלכלית שעברתי וזה פיתח לי חרדות אחרות, מחשבות תורדניות, התרגשות ולחץ דם גבוה וכו'. הרופא משפחה המליץ על קסאנקס בשילוב תרופא נוספת. וגם כדור להורדת לחץ דם . חייתי על כדורים ואני רק בן 29 היום כבר 30. הרופא המליץ גם על טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי שכמובן סירבתי ללכת אליהם כי זה היה לי מובן מאליו שזה לא שאני חולה נפשי, זה התקפים כתוצאה ממשבר וחייב ליהות דרך לטפל בזה. ראיתי זמן מה בעיתון פרסום של מומחה (NLP- IEMT (Time line therapy Neuro-linguistic programming שמטפל בחרדות וכל מיני בעיות עצבים בעזרת בניית קו זמן של זכרונות וטיפול במערכת עצבים דרך מערכת הניורונים של העיניים. לא הפרט לגבי הטיפול בהרחבה אבל אני רק יגיד לכם שזה הציף לי זכרונות עבר עמוקות בתת מודע שאורך השנים בנו לי את החרדות ובזמן המשבר הכל צף ללא שליטה. הטיפול עזר לי ב 95 % שאין דבר כזה 100% כי אנחנו בני אדם אם פחדים והתרגשויות טבעיות לנו , אבל אני היום בליטה בחיים בי כדורים ובלי פסיכולוגים או פסיכיאטרים הגמילה מקסאנקס היתה קשה , ליווה אותי בכאבי ראש , הזיות קלות והרגשה של סחרור, לא הפסקת מיד כמובן פניתי לאותו רופא וביקשתי שיחליף לי למינון יותר נמוך וכמובן הייתה מופתע מהשינוי שחל בי. רשם לי תרופא אחרת שעשתה חצי ממה שקסאנקס אבל גם לא היה לי כבר חרדות רק התלות בתרופא. ואם הזמן ירדתי לכדור ממש נמוך 10 מ"ג ובסוף לחיים ללא תלות בכדורים בכלל. החיים השתנו לי מקצה לקצה. וגם היום שלא תמיד הכל דבש כי החיים לפעמים קשים מה לעשות . אני חיי ללא חרדה. אז אני ממליץ לכל מי שמרגיש שטיפולים בכדורים כאלו ואחרות לא עוזרים להם ורק משכח זמני את ההתקפים וגם פסיכולוגים רק מחמירים את הצורך בתרופות אלו , תתייעצו אם מומחים מחוץ לתחום הרפואי שמטפלים ב מקרים אלו בעזרות שיטות קונבינציונליות ומותאמות לתכנת מחדש את החשיבה ואיזון המוח והניורונים . אני פניתי לזאב טוהר לב – בן אדם מדהים שגר באילת. הוא שינה לי את היים מקצה לקצה .

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.