למיקטל (Lamotrigine): מה חשוב לדעת עליה

למיקטל (Lamotrigine) היא תרופה ותיקה יחסית אשר משמשת מזה שנים כטיפול נוגד אפילפסיה. ברבות השנים התברר כי היא גם יעילה כטיפול בתחום הפסיכיאטריה למגוון של מצבים ובכלל זה: טיפול מייצב מצב רוח למצבים של מחלה דו קוטבית (ביפולרית), תרופה משלימה לחיזוק טיפול בדיכאון, הפרעה סכיזואפקטיבית וכן סוגי כאבים עצביים שונים.

הפרעה דו קוטבית (מאניה-דפרסיה) כוללת תקופות של דיכאון משמעותי ושל מצבים בהם אדם סובל מעליה קיצונית במצב הרוח (מאניה). בתקופה של הדיכאון יהיו תסמינים של דיכאון מאג'ורי ובתקופה של מאניה יהיו תסמינים כמו מצב רוח מרומם בצורה לא מתאימה, פעילות יתר, חוסר רצון בשינה, לעיתים דיבור בשטף עד כדי חוסר יכולת לעקוב אחרי השיחה, הפרעות קשות בריכוז, עיסוקים כמו בזבוז כספים חסר שיפוט או בסקס חסר אבחנה.

במקרים מסויימים גם יהיו אפילו תסמינים פסיכוטים כמו מחשבות גדלות, השפעה ויחס, שבהם אדם יכול לחשוב לדוגמא שהוא הנשיא או ראש הממשלה. 

דיכאון היא בעיה שלעיתים באה כחלק ממאניה דפרסיה ולפעמים באופן עצמאי. דיכאון יכול להתבטא בירידה בתאבון, בעיות שינה, מחשבות טורדניות, בעיות בריכוז ואי שקט – לאו דווקא מצב רוח ירוד, חוסר מוטיבציה, או מחשבות אובדניות, כפי שמקובל לחשוב.

על הלמיקטל

למיקטל (lamotrigine) עובדת על ידי השפעה על נתרן ואולי גם על תעלות סידן במוח, על הנוירוטרנסימטור גלוטמט, וכנראה גם על קולטני סרטונין מסוג 5-HT3. התרופה נמכרת בארץ תחת מספר שמות כמו למיקטל, למודקס ולמוטריג'ין-טבע.

זוהי תרופה טובה ויעילה אשר אחד היתרונות המשמעותיים שלה היא מיעוט תופעות לוואי משמעותיות. לעומת זאת חסרון אפשרי הוא שיש לעלות במינון בצורה איטית עד למינון שאותו קבענו, ולכן במקרים של מצב מאני הלמיקטל לא תמיד אפשרות מתאימה.

ישנן שתי תופעות לוואי שהן המשמעותיות ביותר וצריך להתייחס אליהן: תופעת הלוואי הכי משמעותית היא פריחה שנקראת תסמונת סטיבנס-ג'ונסון ונראת כמו פריחה מפושטת על כל הגוף מלווה חום ותחושת גרד. במצב זה יש להפסיק מייד את הטיפול בלמיקטל. ניתן לצמצם את הסיכוי להופעת פריחה בכך שהעליה במינון התרופה צריכה להיות הדרגתית. תופעת לוואי נוספת יכולה להיות כאבי ראש. ללמיקטל יש אינטראקציות עם תרופות אחרות כך ששינויים בתרופות אחרות שהאדם נוטל יכולות להפחית או להגביר תופעות לוואי שלה.

למיקטל אינה בהכרח יעילה יותר לטיפול בהפרעה ביפולרית מאשר תרופות אחרות, אבל עשויה לגרום לכם לפחות תופעות לוואי מתרופה אחרת. את ההחלטה כדאי לקבל, בכל מקרה, עם ההפסיכיאטר המטפל.

למיקטל כנראה לא יעילה יותר מתרופות מייצבות אחרות, אבל אצל אנשים מסויימים יש לה פחות תופעות לוואי

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

עומר: יש לי ריטואל כזה של 4 חודשים מניה 8 חודשים דיכאון ואז חודשיים מאוזנים. אני לא יודע אם הוא ימשיך כי עכשיו אני עם...

ירדן לוינסקי: @יאיר, כן זה אפשרי. בחו"ל יש עוד מינונים כולל 40, 60…

ירדן לוינסקי: @לילי, נשמע שבן הזוג צריך טיפול ויתכן שצריך טיפול זוגי.

ירדן לוינסקי: רותי, זה באג במערכת שטרם הצלחתי לפענח @תומר, אני באמת לא יכול לומר לך איזה תרופות צריך לקחת בלי להכירך....

ירדן לוינסקי: @טל, אני חולק על דעתך. איש מקצוע יכול לומר שהטיפול הנוכחי מיצה את עצמו. אם אתה לא יודע מדוע אתה נשאר,...

ירדן לוינסקי: @ליאת, מותר עקרונית לקחת שניים, תתיעצי עם הרופא שלך אם צריך לקחת…

ליאת חליבה: היי מעוניינת לדעת אם מותר 2 פאקסט

יעקב: ל. א יש אנשים שרוצים להפסיק להיות מטומטמים ולהתחיל ללמוד ואהבתם הגדולה היא להוסיף אנטלגנציה ללכת לעבוד עבודת...

תגובות

63 תגובות לרשימה ”למיקטל (Lamotrigine): מה חשוב לדעת עליה“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת נועה:

  אני לוקחת למיקטל מזה חצי שנה, שכחתי לקחת בשלושה ימים האחרונים, האם זה גרוע? אוכל לרכוש את הכדורים רק מחר.

 2. מאת ויקי:

  ===לא מצאתי תשובה בכיתוב שלך===האם לקיחת תרופה זו כבר שנים, אני בן 37 וסובל מאין אונות, זיקפה חלשה
  אודה על תשובתך

 3. מאת רותם:

  האם יש לקטוז לא מפורק / מפורק בלמוג'ין?

 4. מאת שרה:

  האם למיקטל יכול לגרום לנדודי שינה?

 5. מאת נעמן:

  האם הורדת מינון של קפרה (כדור לטיפול באפילפסיה)עלולה לגרום לדיכאון ? ובלבול ?

 6. מאת ישעי':

  האם למיקטל יכולה לגרום גם בעיות בקיבה

 7. מאת נאני:

  הי רופא שלי רשם לי למודקס בעקבות כישלון טיפולי ב ציפרולקס…. מייצב מצב רוח קיצוניים… אני סובלת מדיכאון וחרדה.. האם הטיפטל יעיל כרגע ביום א הקרוב מעלה מינון ל100 ביום. תודה מראש

 8. מאת נאני:

  לי לפעמים יש כאבים בקיבה

 9. מאת מור:

  אני משתמש בלמי קטל שנים, אבקש לדעת אם אשתמש בתרופת למורגייין במקום למיקטל זה יגרום לי לבעיות כלשהן?

 10. מאת מצב חראאאא:

  לקחתי עכשיו 1500 מג למודקס בפעם אחת.50 מג לכדור כפול 30 כדורים.נמאס לי מהחיים האלה.ביייייייייייייייייייייי

 11. מאת לחלח:

  היי דר,
  לחרדה כללית, ואגרופוביה.
  עד כמה זה שכיח להשתמש בלומוג'ין עם לוסטרל. לוקח גם תרופות ל"ד וגם לומד, לכן הרופאה הציעה את זה. טיפה מפחד כי לא ראיתי התוויה שזה נגד חרדה. אשמח לדעת גם מה השכיחות שמשתמשים במייצבי מצב רוח בחרדה.
  וכמו כן תוך כמה זמן בערך הלומוג'ין מתחיל להשפיע.
  מודה לך מראש על התשובה!

 12. מאת ירדן לוינסקי:

  @לחלח, במקרים שהחרדה לא מגיבה למספר סוגי תרופות מקובל לנסות לבצע אוגמנטציה עם תרופות או ממשפחת המייצבים או ממשפחת הנוירולפטיקה. ההשפעה היא בתוך מספר שבועות מהגעה למינון היעד שקבעתם

 13. מאת ישעיה אייכלר:

  כמטפל רגשי מוסמך ומומחה לשיטת c.b.t. אני קורא את מאמרך בשקיקה רבה ולומד המון. למרות שיש לי תואר שני ולמדתי קורס פסיכופתלוגיה ועד היום אני מתמקצע, ראיתי מאות מאמרים, אולם נאמריך כתובים ברהיטות ובבהירות השווים לכל נפש ובלי להתנשאות על הקוראים. כל הכבוד עלה והצלח.

  בהערכה ישעיה אייכלר
  0533102690

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.