ויואנס לטיפול בהפרעת קשב

ויואנס Vyvanse היא תרופה נפוצה לטיפול בהפרעות קשב וריכוזורבים מעדיפים אותה על ריטלין לסוגיו בגלל הבדל באופי ההשפעה ותופעות הלוואי. ומה אתכם?

הפרעת קשב וריכוז (ADHD) היא הפרעה התפתחותית שיכולה להתבטא בחלק או בכל תחומי החיים ובאה לידי ביטוי בבעיות קשב וריכוז, באימפולסיביות ובהיפראקטיביות. הביטויים להפרעה יכולים להשתנות עם הגיל. אם תשאלו מישהו שיש לו בעיות קשב, ילד ואפילו מבוגר הוא לא יטען שאין לו בעיה – במקרים רבים הוא כבר מודע לכך שיש לו הפרעת קשב. אולי הוא יקרא לזה בשמות שונים: קשיים בהתארגנות, בעיות בהתמדה. העדר מוטיבציה. פזיזות. אימפולסיביות. קושי לסיים משימות. מעבר בין עבודות לעבודות. משתעמם מהר. הבעיות האלו הופכות עם הזמן לדימוי עצמי נמוך, לחרדות, לדכאונות ולנטייה לקחת סיכונים מיותרים.

ויואנס (Vyvanse) היא תרופה ממשפחת האמפטמינים שנמצאת בשימוש משנת 2007. היא מכילה חומר הנקרא lisdexamfetamine  שהוא בעצם חיבור של דקסאמפטמין יחד עם ליזין. כאשר המולקולה נכנסת לזרם הדם הדקסאמפטמין נפרד מהליזין והופך לחומר פעיל. המשמעות היא שהויואנס בצורתה הטבעית היא בעצם לומר תרופה שניטלת ללא אפקט פרמקולוגי, אולם בגוף היא מפורקת וכתוצאה מכך משתחרר החומר הפעיל של התרופה. לתכונה הזו יש השפעה יחודית וארוכת טווח מכיוון שבניגוד לתכשירים אחרים ממשפחת הממריצים, קשה הרבה יותר לעשות שימוש לרעה בכדור, ובנוסף הוא משפיע לזמן ממושך .הויואנס יעילה כמו אטנט או ריטלין לסוגיו, והיא מהווה אלטרנטיבה טובה לטיפול בריטלין כיוון שיש אנשים שמגיבים היטב לויואנס גם אם לא הגיבו לטיפול בתכשירי מתילפנידט.

התרופה פועלת על מערכת העצבים המרכזית. אצל אנשים עם היפראקטיביות יש לה השפעה מרגיעה, למרות שברמת המוח לדקסאמפטמין יש השפעה מעוררת (פסיכוסטימולנטית). בנוסף, בגלל השינוי האיטי בריכוז התרופה בדם, חלק מהאנשים שנוטלים את הגרסה קצרת הטווח סובלים מתופעות לוואי שונות.

תופעות הלוואי העיקריות של הויואנס קלות וחולפות, לרוב כאבי ראש או כאבי בטן בימים הראשונים של הטיפול. לעיתים יש תופעות לוואי שלא ממהרות לחלוף, בעיקר כאלה שקשורות לתיאבון או לקושי להרדם. במקרים נדירים יותר יכולה להיות תגובה הפוכה (של החמרה בקשיי הקשב והריכוז). כל תופעות הלוואי האלו נוטות להצטמצם עם תכשירים ארוכי טווח כמו ויואנס שמטרתם שיפור ההענות בטיפול.

ישנה התוויה נוספת של ה FDA לשימוש בויואנס והיא כטיפול לאנשים עם הפרעת התקפי זלילה (Binge eating disorder), והיא מסייעת לצמצם את הדפוס של התקפי זלילה חסרי שליטה.

הפרעת קשב

היתרונות והחסרונות של ויואנס

ההבדל הבולט של השימוש בויואנס הוא שאנשים שניסו מספר סוגי מתילפנידט (כמו ריטלין, קונצרטה או אפילו פוקלין) מדווחים לעיתים שיש להם פחות תופעות לוואי. התרופה מאפשר נטילה חד פעמית ביום, והוא משפיע עד 14 שעות, כך הסיכוי שתשכחו ותגיעו לישיבה או לשיעור בלי שלקחתם כדור בצהריים, קטן יותר. השינוי ההדרגתי בריכוז התרופה בדם ככל הנראה גם גורם לפחות תופעות לוואי בהשוואה לאטנט.

בארה"ב יש סוגי מינונים רבים יותר מאשר קיים בישראל. בארץ כרגע קיימים רק כדורי 30, 50, 70 מ"ג, ואילו בארה"ב קיימים מינונים נוספים כמו 10, 40, 60 מ"ג. ניתן להגיע למינונים הללו גם בישראל אך זה מורכב יותר.

החיסרון: אי אפשר להפסיק את ההשפעה באמצע. יש אנשים שלא באמת צריכים את ההשפעה המתמשכת לאורך 14 שעות והם מעדיפים השפעה מוגבלת בזמן. חיסרון נוסף של התרופה היא שהיא לא נכללת כרגע בסל התרופות למבוגרים, ולכן עלותה גבוהה יחסית ויכולה להגיע ל-300 שקלים בחודש דרך הביטוחים המשלימים. אצל אלו שאין להם ביטוח משלים העלות אף גבוהה יותר.

ויואנס: האם היא תתאים לכם?

ויואנס היא תרופה טובה ויעילה, והשימוש בה בטוח לאורך זמן. השיקול בבחירת תרופה צריך להעשות ביחד עם הפסיכיאטר המומחה שמטפל בכם ולכלול שיקולים כמו יעילות הטיפול והתאמתו לכם באופן אישי, פרופיל תופעות הלוואי וגם שיקולים כלכליים שלא ניתן להתעלם מהם.

אם יש לכם חשד שיש לכם או למישהו שקרוב לכם הפרעת קשב וריכוז, כדאי לפנות להתייעצות עם אנשי מקצוע בתחום האבחון והטיפול בהפרעת קשב.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

מור: שלום, אני נוטלת אספירין קרדיו במינון של 100מג ליום ובנוסף לכך מירו 30 מ״ג+ריווטריל בטיפות בוקר וערב האם השילוב...

פנינה שיינברגר: הייתי רוצה לשמוע יותר על טיפול או אימון מקוון להפרעת קשב. ותודה על הפוסטים הכל כל מחכימים!

הילה: שלום. נוטלת מזה 4 וחצי שבועות ציפרלקס. 3 שבועות כדור שלם. עדיין לא חזרתי לעצמי. מתי ארגיש שיפור מלא…?...

יעקב ברגר: תמיד אמרו אלי יש לו כח רצון ושהוא רוצה הוא מצליח ואני האמנתי שאם אני רוצה אני מצליח היה בזה קצת אמת וקצת...

יוסי: כמי שהתאלמן מבת זוג אהובה, התמודד עם סרטן מסוכן, פוטר בצורה מכוערת מהעבודה אחרי הרבה שנים ומנהל עכשיו תביעה...

ורד מוסנזון: מאוד אוהבת את המילים והמחשבות. תודה

ליאור: תראה, אולי אני חוטאת בהטיית אישור, ולמען הגילוי הנאות למדתי קורס אחד בפסיכולוגיה אצל ד"ר יעקב אופיר, אבל...

דניאל: שלום לכולם גם אני לוקח ציפרלקס מינון 20 מיליגרם והכדור עוזר אין מחשבות טורדניות אין דיכאון אבל ברגע שמפסיקים...

תגובות

3 תגובות לרשימה ”ויואנס לטיפול בהפרעת קשב“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת יאיר:

  יפה מאד ותודה רבה.
  בנוגע לויואנס מינון 60 מ"ג, האם ניתן לקחת שני כדורים של שלושים? הד"ר רשמה לי התנסות ב50 וב70 ויש לי קופסה של שלושים ואחר שניסיתי את ה50 אני רוצה לנסות קודם 60 כנ"ל האם זה אפשרי?
  תודה רבה.

 2. מאת ירדן לוינסקי:

  @יאיר, כן זה אפשרי. בחו"ל יש עוד מינונים כולל 40, 60…

 3. מאת נעם חדד:

  האם זה נכון שהתרופה הזו מחייבת לקיחה כל יום כי היא משפיעה לטווח הארוך? או בדומה לריטלין אני יכול לקחת רק בימים שאני צריך?

  תודה.

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.