מושגים : פרוזאק / פריזמה

פרוזאק (Prozac) הייתה הראשונה במשפחת תרופות שנקראת SSRI (ר"ת של Selective serotonin reuptake inhibitor, מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין). תרופה זו היוותה בשנות השמונים פריצת דרך משמעותית בטיפול בדיכאון, כיוון שהיא מייצגת משפחת תרופות עם פחות תופעות לוואי מהתרופות הישנות יותר. התרופה הפכה פופולרית בארה"ב עד כדי כך שנכתבו עליה ספרים וצולמו סרטים.

החומר הפעיל בתרופה פרוזאק הוא פלואוקסטין (Fluoxetine), והיום לאחר שהפטנט של התרופה פג, היא נמכרת גם תחת השמות פלואוקסטיןפלוטין, פריזמה ופריזמה פורטה. משפחת התרופות SSRI משפיעה על סרוטונין, חומר שקיים במוח של כולנו ותפקידו לקשר בין תאי העצב באיזורים שונים במוח. במהלך השנים התברר שיש קשר בין דיכאון וחרדה לבין הפרעות במערכת הפועלת עם סרוטונין.

הפרוזאק והתרופות האחרות ממשפחת ה SSRI מעלות את רמת הסרוטונין באזורים מסויימים וכך משפיעה על החרדה והדיכאון. בין התרופות המוכרות במשפחה הזו אפשר למצוא גם את ציפרלקס, סרוקסט, לוסטרל, פבוקסיל ואף שמות ישראליים יותר כמו רסיטל, סרנדה ואסטו.

מתי משתמשים בפריזמה ובפרוזאק?

פרוזאק משמשת לטיפול במצבים של דיכאון מאג'ורי, אבל נמצאה יעילה ואושרה לטיפול גם במצבים של הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD), בולמיה, תסמונת קדם וסתית וגם משמשת לטיפול בבני נוער וילדים מתחת לגיל 18. לעיתים התרופה ניתנת לטיפול גם במצבים כמו פיברומיאלגיה, עייפות כרונית, טרשת נפוצה, כאבי ראש, סינדרום המעי הרגיז (IBS) וגם למניעת שפיכה מוקדמת.

לכל התרופות ממשפחת SSRI יכולות להיות תופעות לוואי שונות כשהנפוצות ביותר הן תופעות לוואי של מערכת העיכול כמו כאבי בטן, בחילות או יובש בפה. לפעמים מופיעים גם קשיים בשינה, ו/או ירידה בחשק המיני. אין צורך להיבהל – לא כל מי שנוטל פרוזאק חייב לסבול מכל התופעות האלה, ובוודאי שלא באותה חומרה. התועלת שמביאה פרוזאק בטיפול בדיכאון ובחרדה עולה בהרבה על אי-הנוחיות שבכמה מתופעות הלוואי הללו.

זוהי תרופה ותיקה ומוכחת ולכן פסיכיאטרים רבים ממליצים עליה למטופלים שלהם.  תופעות לוואי הן כמובן שיקול בעת מתן תרופה, ומצד שני יש לשקול מה יקרה אם לא תקחו את התרופה. כמו כל התרופות ממשפחת SSRI לא מומלץ לשתות אלכוהול בזמן נטילת פרוזאק, ומומלץ להתייעץ עם הפסיכיאטר אם את אשה בהריון או מניקה. לא כדאי להגדיל מינוני פרוזאק/פריזמה או להתחיל או להפסיק טיפול מבלי להתייעץ עם פסיכיאטר מומחה.

אז כדאי לקחת תרופה כמו פרוזאק / פריזמה?

לתרופה יש זמן מחצית חיים ארוך, לכן גם אם שוכחים לקחת אותה מדי פעם לא יופיעו תופעות לוואי. מצד שני, לוקח לה יותר זמן להעלם מהגוף לאחר ההפסקה (ויש פסיכיאטרים שמשתמשים בתופעה זו כדי לעזור למטופלים להגמל מתרופות אחרות). פרוזאק גם יכולה להשפיע על ההשפעה של תרופות פסיכיאטריות נוספות לכן כדאי לוודא שהפסיכיאטר שלכם יודע שאתם לוקחים עוד תרופות. לתרופה לוקח לרוב כארבעה שבועות כדי להגיע להשפעה מלאה ואם אתם לא מרגישים כלום לאחר 6 שבועות, כדאי להתייעץ עם הפסיכיאטר שלכם. גם במקרה כזה וגם אם תופעות הלוואי לא חולפות, ישנן אלטרנטיבות.

תזכורת: אין בשום פנים להשתמש בתרופה הזו או בכל תרופה אחרת ללא המלצה מפורשת מרופא ובענייני נפש מומלץ כי זה יהיה פסיכיאטר או פסיכיאטר מומחה.

בסך-הכל פרוזק היא תרופה טובה, שמצד אחד נחשבת בטוחה מאד ומצד שני יתכנו תופעות לוואי במהלך השימוש בה. ההחלטה על הטיפול צריכה להתקבל ביניכם לבין הפסיכיאטר שלכם.

Selective serotonin reuptake inhibitor

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

נועה לוי: התחלתי לקחת פריזמה חצי כדור בבוקר ויום לפני שהתחלתי לקחת את התרופה שתיתי אלכוהול בלילה, ושמעתי שאם לוקחים...

אני: ללא למודקס אני לא יכולה לקום מהמיטה. הכדור היחידי שלוקח ממני את הדיכאון ומעלה חיוך נותן לי לקחת דברים קשים בשיא...

אברהם: עדיין ניתן להשיג את הספר בסטימצקי?

קטי: ביתי בת 19 וחצי סובלת מכמה דברים בו זמנית, חרדות, רזון, חוסר מוטיבציה, מרבה לצעוק, חדר מבולגן נראה כמו מחסן,...

אברהם: שלום אני בחור בן עשרים בגיל 16 היה לי כפייתיות קשה לקחתי פריזמה 20 מ"ג למשך שנתיים והייתה לי נסיגה בחברה...

חן: מכירה משהו שמרגיש לפעמים שנבלעת לו הלשון

מלי: דוקטור שלום רב, אני לוקחת ציפרלט במינון 10 מ"ג בעוד 3 ימים ימלאו שישה שבועות אני מרגישה שיפור, אבל לא לגמרי...

רותם: התחלתי לקחת ציפרלקס. ואני מרגישה רדומה בכל שעות היום מתי זה יחלוף

תגובות

59 תגובות לרשימה ”מושגים : פרוזאק / פריזמה“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת גדי:

  ה – SSR הפכו את חייהם של מיליונים ברחבי העולם, שהיו אומללים וחסרי אונים, והחזירואותם לחיים הנורמליים, לרוב כמעט ללא תופעות לוואי כלל או כאלו שאינן ברות השוואה לתופעות שסבלו מהן אותם אנשים.

 2. מאת ספק סביר #27 – מחדשות מדע, עד בריאתנות, דרך דת, אבולוציה וכישוף | ספק סביר:

  […] 2. הסבר קצר על פרוזאק ושימושיו. […]

 3. מאת פסיכיאטר | סרוקסט / פאקסט:

  […] בניגוד לחלק מהתרופות האחרות ממשפחת ה SSRI כמו רסיטל או פריזמה, היא תרופה עם אפקט מרגיע יותר. במקרים שבהם הדיכאון […]

 4. מאת בתשבע:

  יש להוסיף כי על הטיפול התרופתי בא טיפול פסיכולוגי הכולל שיחות עם פסיכולוג

 5. מאת יעלה:

  בני בכיתה יא ואובחן עם בעיית מוסחות (לא קשב).
  קשה לו לשבת לאורך זמן וללמוד, וציוניו צנחו בשל כך.
  ניתנה לו פריזמה – חצי כדור ביום.
  א. האם זה מתאים לבעיית המוסחות שלו וחוסר "ישבן" ללמידה ממושכת? האם זה בעייתי בלקיחה ע"י קטין?
  ב. האם זה ישפיע על צו גיוס ראשון לצבא ועל תפקידים אפשריים בצבא? – האם רצוי לקנות במרשם פרטי בשל כך, או דרך קופ"ח ובכך ליידע גם את הצבא?
  תודה רבה,
  מודאגת…

 6. מאת מירי:

  לפי יעוץ היועצת של בית הספר, לקחתי את ביתי לפסיכיאטר והוא נתן לה תרופה בשם פריזמה. אני מבינה שזו תרופה נגד דיכאון. מה הן תופאות הלוואי של התרופה? אני מתלבטת אם לתת לה או לא?

 7. מאת ירדן לוינסקי:

  @יעלה, בקשר לשאלתך, גמובן שאיני יודע אם התרופה מתאימה כיוון שאיני מכיר את בנך ואת הגורמים לקשיים שלו. עצם נטילת תרופה איננה פוסלת היום משירות צבאי אלא הבעיה עצמה. במיוחד אם האדם כבר הפסיק טיפול לפני השירות.

  @מירי, תופעות הלוואי הנפוצותכתובות בטקסט של המאמר עצמו. אנא קראי.

 8. מאת יאיר:

  תופעות הלוואי הנפוצות כוללות מגוון רחב של תופעות שלא הייתם רוצים לפגוש לעולם…! 🙂

 9. מאת ציפרלקס | פסיכיאטר:

  […] בין התרופות המוכרות במשפחה הזו אפשר למצוא גם את פרוזאק, סרוקסט, לוסטרל, פבוקסיל ואף שמות ישראליים יותר כמו […]

 10. מאת מתוסכלת:

  אני בחורה בת 23. התחלתי לפני 5 ימים לקחת פלוטין בגלל דיכאון ובולימיה.
  ביומיים הראשונים הכל היה סביר לגמרי, אך בימים האחרונים אני לא מצליחה לישון ואני מרגישה זוועה בעקבות כך. הראש מתפוצץ, הכל מעורר בחילה ואין תקווה בבריחה לשינה.

  גם לפני הטיפול היו לי יקיצות מרובות בלילה, אך כעת אני פשוט לא מצליחה להירדם במשך שעות, ואני סטודנטית בסוף סמסטר..

  האם יכול להיות שתופעות הלוואי התחילו באיחור, או שאין לכך קשר לתרופה?

  תודה..

 11. מאת ירדן לוינסקי:

  @מתוסכלת, אכן יתכן שמדובר בתופעת לוואי מאוחרת. במרבית המקרים היא חולפת לאחר מספר ימים

 12. מאת מירה:

  מפליא אותי שכמעט אף אחך בתגובות לא מזכיר תופעות לוואי. לי היו תופעות לווי נוראיות כמו בחילה, יובש בפה, עצבנות, חוסר תאבון, כאב ראש. אולי קל לעבור אותם כאשר יושבים בבית, אך מה לעשות שצריך לתפקד בעבודה ולא רוצים שאנשים ידעו שאת סובלת מדכאון. אני פשוט נאלצתי להסתיר הכל. אז ממש לא הכל וורוד בתרופות אלה

 13. מאת עזרו לי:

  אני ילדה בת 12 והתחלתי לקחת פריזמה לפני שבוע. ישר ביום שהתחלתי לקחת אני מרגישה ממש לא טוב. יש לי בחילות, סחרחורות, כאבי ראש ויש לי תחושה כזאתי מוזרה. אני לא יודעת מה לעשות. מישהו אמר לי שאם אני לוקחת את התרופה הזאתי זה כמו לקחת סמים ואני התחלתי להרגיש שזה נכון. אני מאוד רוצה להפסיק לקחת אבל אני לא יכולה. אני ממש לא יודעת מה לעשות כי אני מרגישה שאני לא יכולה יותר לקחת את התרופה ולהתמודד איתה ועם העולם. בבקשה תעזרו לי

 14. מאת אורי:

  שלום רב, רציתי לדעת האם כטיפול נוגד דיכאון לאחר שוולובטרין לבד לא עזר יצא לך לתת שילוב של וולבוטרין ופרוזק\ וולבוטרין וציפרלקס ועד כמה השילוב הזה הוא אפקטיבי ויעיל כנוגד דיכאון?

 15. מאת אורי:

  שכחתי לשאולשאלה נוספת, מניסיונך האם יש הבדל בתופעות לוואי או אפקטיביות בין פלוטין לפרוזק? מכיוון שאם אכן יש הבדל שאלתי בקופ"ח לגבי פרוזק וטענו שם בתוקף שלא מקבלים יותר פרוזק – אז כיצד אוכל להשיג את הפרוזק והאם אכן יש הבדל בין פרוזק לפלוטין?
  האם פלוטין גורם לעלייה במשקל?

 16. מאת ירדן לוינסקי:

  @אורי, פעמים רבות משלבים SSRI יחד עם וולבוטרין. צריך לשבת עם המטפל ולהחליט מה השילוב המתאים ביותר. יש הבדלים בתגובה של אדם ספציפי לפרוזק ולפלוטין. אם אתה רוצה סוג ספציפי שלא נמצא בקופה עליך לדרוש אותו ממנה או לרכוש בעצמך.

 17. מאת אורי:

  תודה על התגובה, ומיסיונך פלוטין יעיל או שאני חייב להתעקש על פרוזק?
  איך פלוטין מניסיונך(כלומר מטופלייך).

 18. מאת ירדן לוינסקי:

  פלוטין יכול להיות יעיל במידה זהה. אי אפשר לדעת בלי לנסות

 19. מאת ניגי:

  מקבלת פריזמה החרדות ירדו אך בולמוסי האוכל החריפו.מה עושים?

  כיצד ניתן להפסיק והאם כדאי?

 20. מאת ירדן לוינסקי:

  אינני יכול לענות לך מכיוון שאינני יודע דבר על מצבך. פריזמה עוזר רק חלקית בטיפול בבולמוסים וצריך מסגרת טיפול משולבת הכוללת מעקב תרופתי וטיפול פסיכולוגי התנהגותי.

 21. מאת אור:

  שלום רב, אני מטופל כנגד דיכאון ב300 מ"ג וולבוטרין+20 מ"ג פלוטין כבר כחצי שנה, אינני יודע מדוע אבל יש ימים שאני קם ופשוט מצליח להיות כאדם רגיל, ללמוד כרגיל, לאכול כרגיל, לעשות פעילות גופנית כרגיל וכו'…
  אבל מנגד יש ימים שאני קם, ופשוט לא רוצה לעשות כלום, כל היום יושב בבית וממש אוכל כל היום – רציתי לדעת מה כדאי לעשות כנגד זה? האם כדאי לשנות תרופה?
  כמוכן רציתי לדעת מה לדעתך עדיף פלוטין או פריזמה(אני יודע שכעיקרון זה אותו דבר, אבל לפי מטופלייך וניסיונם מה עדיף?).

 22. מאת אני32:

  הייי…איפה אפשר לדבר קצת עם אנשים ( קבוצת תמיכה כזו) על הנושאים האלה- חרדה תרופות ומה שביניהם..:)?

 23. מאת לולי:

  יש לך מייל או כתובת פייסבוק שניתן להתקשר איתך ?

 24. מאת ירדן לוינסקי:

  @אור, לשאלתך, מה שכדאי זה לשבת עם הרופא שלך שמכיר אותך, ושקול את כל האפשרויות ולהחליט. מבחינתי, עדיף פרוזאק.

  אם מישהו מחפש אותי, כתובת הדואר שלי מופיעה בכל עמוד באתר הזה

 25. מאת מיכל:

  שלו' אני סובלת מכאבי ראש באופן כרוני (ז"א, 24 שעות ביממה, עם עוצמה משתנית בהתאם ללחץ הלימודים, ושעות שינה וכדו') כ-4 שנים, וקיבלתי מרופא
  המלצה ל- T. Prizma, רציתי לדעת אם התרופה באמת יכולה להועיל, מה דעתכם בזה, והאם זה גורם תלות???
  ועוד שאלה, האם זו נחשבת כתרופה שאם יוודע שאני לוקחת אותה, זה יכול להשפיע על קבלה למקום עבודה וכעין זה?? אודה לתשובה בהקדם, תודה!

 26. מאת תגלית:

  לקחתי ציפרלקס כשנה , השינוי במצבי לא היה הכי משמעותי , ובמקביל יש לי חוסר מוחלט ביחסי מין, האם מעבר לפריזמה , יכול להועיל לי יותר , אצין שאני מטופלת אצל רופא משפחה ולא אצל פסיכיאטר, כי זה דיכאון קל ומתחים.

 27. מאת ירדן לוינסקי:

  @תגלית, אם תרופה לא עוזרת כדאי לשקול החלפתה בהתייעצות עם רופא המומחה בתחום הבעיה.

 28. מאת מור:

  כבר בערך ארבע שבועות אני שותה פלוטין וזה גורם לי כאבים בחזה וכאבי ראש ובלילה לוקח לי הרבה זמן להרדם וישלי כל הזמן בחילות וחוסר תאבון והרבה פעמים עייפות אני לא יודעת מה לעשות להפסיק עם התרופה?

 29. מאת ירדן לוינסקי:

  @מור, אם אחרי 4 שבועות יש רק תופעות לוואי, כדאי לפנות לפסיכיאטר כדי לשקול אלטרנטיבה.

 30. מאת עידן:

  היי, הייתי מעוניין לדעת כמה מסוכן/לא מומלץ לעשן מריחואנה במשך כמה ימים שבוע אחרי שמתחילים ליטול פריזמה (אפשרי שבתוספת קלונקס).

 31. מאת ירדן לוינסקי:

  @עידן, לא כדאי לערבב שמחה בששון.

 32. מאת כלום כבר לא יעזור:

  היי..
  אני כבר ניסיתי פריזמה
  ותופעות הלוואי שלה היו יותר זריזות "מהשפעתה"

 33. מאת אני:

  לכלום כבר לא עוזר תמיד התופעות לוואי באות לפני ההשפעה הטובה של התרופה

 34. מאת שירי:

  היי
  אני לוקחת פלוטין מגיל 16 במינונים שונים עקב הפרצות חרדות וocd.
  היום אני בת 24 והפסקתי בהדרגה ליטול את התרופה לפני ארבעה חודשים. אני מטופלת אצל פסיכולוגית שמתמחה בcbt אבל עדיין לא מאוזנת לגמרי למרות שאני מתפקדת תפקוד מלא בחיי היום יום.
  אני לא יודעת אם כדאי לחזור לקחת את התרופה כיוון שאני מפחדת שבעתיד יפריע לי עם הריונות ויהווה נזק לעובר.
  מה עלי לעשות?

 35. מאת ג'וי:

  שלום.
  לאחר נטילת פלוטין 20 מ"ג במשך 5 חודשים החלטתי עקב הרגשת הרמוניית יתר לקחת 10 מ"ג פריזמה.
  האם זה אפקטיבי או לא?

 36. מאת ירדן לוינסקי:

  @ג'וי, רק את תגידי. יש אנשים שמגיבים למינונים נמוכים ואחרים לא.

 37. מאת נורית:

  אני כבר פניתי אליך העבר בנוגע לפלוטין ולאוסיידי שלי אני כבר מטופלת משנת 2004 בפלוטין ולוקחת 60 מלגרם יש לציין שבהתחלה עזר לי מאד ועכשיו שאני בגיל המעבר מרגישה הרבה תנודות במצב רוח בכי חוסר אנרגיות עצבות וזה קורה לי לעיתים מאד קרובות מה זה יכול להיות שזה כבר לא אפקטבי עבורי אני כל הזמן בנפילות שבועיים מלאת אנרגיות ושבועיים ממש מדוכאת בלי אנרגיות בלי שמחה ממה זה נובע דר מגיל המעבר או מיזה שהפלוטין כבר לא עוזר לי אשמח לתגובה כאן ממך או בדואר האלקטרוני שלי בתודה נורית

 38. מאת יפתח:

  אפשר לקחת נרבן ופלוטין ביחד?

 39. מאת dy:

  האם ניתן לקחת פריזמה ורילרט (למיגרנות) באותו היום ?

 40. מאת ירדן לוינסקי:

  @נורית, וכבר כתבתי לך שאת צריכה ללכת לפסיכיאטר לקבל יעוץ מסודר. טוקבקים אינן תחליף לטיפול.

  @יפתח, כן.

  @dy, לא מומלץ

 41. מאת יפתח:

  היי, רצתי לדעת אם פלוטין לוקחים אחרי אוכל או לפני וגם אחרי 3 שבועות שאני לוקח יש לי מין תחושה מוזרה כזאת שלא הבנתי עוד אם טוב או רע, החרדות ירדו טיפה.
  ויש לי תור לפסיכיאטרית לעוד 3 שבועות בערך, לפי ניסונך האם התופעה מוכרת או כדי להקדים את התור לפסיכיאטרית?

 42. מאת יפתח:

  יש לי עוד שאלה, בתקופה של השבוע שבועיים האחרונים בליקחת הפלוטין הזרע שלי נעשה נוזלי יותר כמו במרקם של שתן. ולוקח לי יותר זמן מהרגיל לגמור. יש קשר לתרופה? זה מוכר?

  תודה מראש,
  יפתח.

 43. מאת צ:

  אני לוקחת פריזמה מזה כחצי שנה. התרופה שינתה את חיי באופן משמעותי. תקופה ארוכה לפני כן סבלתי מתנודות דרמטיות במצב הרוח, בעיקר בשבוע שלפני המחזור(אבל לא רק). כאשר התחלתי לקחת פריזמה אכן היו תופעות לוואי לא נעימות – אי וחות בבטן ובעיקר כאבי ראש טורדניים. לאחר כחודש, כאשר כבר שקלתי לפנות לרופאה ואולי לשנות, זה פחת בהדרגה עד שלאחר שישה שבועות כאב הראש חלף לגמרי ואז גם הרגשתי (סוף סוף!!) הקלה משמעותית מאד במצבי הרוח. התפקוד היום יומי שלי השתפר פלאים ואין לי כבר תופעות לוואי. אני שמחה שלאחר לבטים רבים החלטתי ל"אזור אומץ" ולקחת את התרופה. חבל שלא עשיתי זאת קודם…

 44. מאת קמיס מרים:

  יש לי בן בן 25
  סובל מי או סי די
  רוצים לתת לו פריזמה
  ואני נורה מפחדת לתת לו תרופה פסיכיאתרי
  בגלל תופעות לווי
  מה עלי לעשות?

 45. מאת לללל:

  האם זה עוזר לישון ?

 46. מאת רין:

  שלום. ביתי בת ה 12 לוקחת פריזמה 20מ"ג לטיפול החרדות מזה מספר חודשים. ביתי היתה ילדה מאוד סקרנית, שאפתנית ופעלתנית. אני מזהה שינוי אופי אצלה במקביל לנטילת התרופה. היא כאילו איבדה את ה"אש" הפנימית שלה ושאפתנותה. והיא מתעניינת בעיקר בהיה בטלויזיה, במקום כל פעילותה הרבות. האם זה נורמלי?

 47. מאת אורית:

  חייבת לדבר מיד עם ההורים או רופא !!!הםיפתרו את בעית המינון או התאמה שלך לכדור.

 48. מאת ניסן:

  רציתי לשאול בשביל קרובת משפחה שסובלת מבוילמיה על רקע OCD
  ניסתה המון טיפולים ותרופות, כיום מטופלת בפרוזק+איקסל , הטיפול עוזר חלקית,
  שמעתי שישנם שילובים של פרוזק+ תרופה אחרת שעוזרים לבולמיה.
  כמובן שלא עושים שום שינוי ללא רופא, וכמובן ששום רופא לא יעשה שינוי ללא פגישה עם החולה , אך שאלתי באופן כללי על שילובים שהוכחו כעוזרים לבולמיה .

 49. מאת שלמה:

  אאני נוטל פריזמה מזה 3 שבועות
  שבוע ראשון 5 מ"ג
  שבוע שני 10
  שבוע שלישי 20
  יש לי תופעה של אי שקט ובעיות בשינה האם תופעות לוואי אילו יעברו עם הזמן

 50. מאת בר:

  אשמח לשמוע כיצד אתה מרגיש כיום? כחודשיים אחרי…האם בדיעבד היית מתחיל פריזמה או מוותר על התענוג? האם אתה בהקלה משמעותית?

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.