תרופות להפרעת קשב וריכוז. 9 דברים שכדאי לדעת.

טיפול בהפרעת קשב וריכוז הוא תהליך מורכב, שקשור במגוון נושאים ובין היתר קשור באיזון הטיפול התרופתי אשר יכול להיות ארוך ובעייתי. אחת הבעיות בטיפול התרופתי ל ADHD הוא שיש מעט מדי אנשים שמעמיקים בטיפול ובתהליכים הדרושים, אלא מעדיפים לרשום טיפול כזה או אחר ולשלוח את המטופל הביתה. מצד שני יש גם הרבה מטופלים שחושבים שטיפול תרופתי להפרעת קשב זה סוג של קסם, אשר מצליח או לא מצליח בתוך ימים לפתור את כל הבעיה.

כמובן שהמציאות מורכבת יותר. מרבית האנשים שעסקו עד השנים האחרונות בתחום עובדים במסגרות שמטפלות בילדים. יש מעט מדי פסיכיאטרים מומחים שעוסקים ביומיום שלהם בטיפול במבוגרים שסובלים מהפרעת קשב וריכוז. יש אנשים שמטפלים במבוגרים עם הפרעת קשב במסגרת מרפאות מיוחדות, ויש כאלו שמייחדים זמן ללמוד לעומק את הטיפול בהפרעת קשב. בכל מקרה, כדאי לדעת שיש יותר מדי מידע שגוי שמתפרסם ברשת סביב הטיפול שיכול להביא לטעויות באסטרטגיית הטיפול.

הנה כמה טעויות נפוצות בנוגע לטיפול התרופתי בהפרעת קשב וריכוז:

1. "התרופה הטובה ביותר להפרעת קשב היא תרופה X "
מי שחושב שיש תרופה אולטימטיבית לטיפול בהפרעת קשב לא ראה מספיק אנשים עם ההפרעה. בעקרון, יש שני סוגים עיקריים של תרופות ממריצות, הקבוצה הראשונה כוללת סוגים שונים של מתילפנידט (החומר שבתוך ריטלין) כמו ריטלין או קונצרטה, והקבוצה השניה היא סוגים של אמפטמינים כמו אדרל (adderall) או ויואנס (Vyvanse). פרט לכך יש תרופות שמשפיעות יותר על נוראדרנלין כמו סטרטרה ואדרונקס. אחת מהן משפיעה יותר על אנשים שאובחנו כסובלים מ ADHD אבל תשפיע פחות על אחרים שגם הם אובחנו כסובלים מ ADHD. כך שאין תרופה אחת שמתאימה לכולם, ובוודאי שאי אפשר לדעת אם התרופות שאתם לוקחים הכי טובות בלי לשאול אם ניסיתם לבדוק את האחרות.

2. "מבוגר במשקל שלך צריך מינון Y".
אין מינון שמתאים למבוגרים במשקל מסויים. לכל אחד יש את המינון האופטימלי שלו. אצל ילדים יש עליה במינון עם ההתפתחות והעליה במשקל אבל החל משלב מסויים החישוב הזה משתבש.

3. "המינון ההתחלתי הממוצע הוא".
אין מינון התחלתי ממוצע. המינון תלוי במשתנים רבים, ביניהם ההשפעה שהיו לתרופות אחרות להפרעת קשב בעבר, חילוף החומרים של המטופל (חלקנו מפרקים תרופות מהר מאחרים), האם יש הפרעות נוספות כמו חרדה או דיכאון, חומרת הפרעת הקשב וריכוז ועוד.ADHD, ADD

4. "תתחיל במינון הזה ובכל שבוע תעלה עשרה מ"ג עד שתגיע לארבעים מ"ג ליום."
אף מומחה מקצועי לא יאמר לכם מראש לאיזה מינון להגיע כיוון שהוא לא יכול לחזות איך תגיבו לתרופה. לכן אתם צריכים להיות במעקב ולבצע פעולה שנקראת טיטרציה – עליה הדרגתית עד למציאת המינון האופטימלי, תוך כדי איזון בין יעילות הטיפול לבין תופעות לוואי.

5. "נו, אז איך התרופות עובדות?"
הבעיה היא שאין לאנשים סבלנות. רוב האנשים חושבים שהם יודעים איך התרופה משפיעה אחרי חמישה ימים, למרות שבחלק מהמקרים אנשים מגיעים לאיזון והתאמה תרופתית מלאה לאחר חודשים. בין לבין רצוי לראות את המטופל לפגישות קצרות, אבל משיקולים כלכליים (רוציםפ לחסוך כסך), משיקולים מעשיים (מה, אני אסע לרופא כל שבועיים?) ובגלל חוסר הבנה, המעקב הזה כמעט אף פעם לא מתבצע. רק על ידי מעקב הדוק אפשר באמת להבין את השפעת הטיפול.

6. "מרגישים את השיפור באופן מיידי".
לא ממש. בחלק מהתרופות (כמו ממריצים) באמת אפשר להרגיש השפעה מיידית כמעט ביום שלוקחים את הכדור, אבל מכיוון שכולנו לא חיים בתנאי מעבדה ורוב הסובלים מהפרעות קשב גם מתמודדים עם עבודה, משפחה ופעמים רבות עם הבטים נפשיים של החיים ההשפעה המלאה לא תבוא לידי ביטוי בתוך ימים. למעשה, לוקח זמן לשים לב על ההשפעה המלאה של התרופה על יכולות השיחה, הזוגיות, העבודה ועוד. סימפטומים יכולים להגיב בתוך שבועות, ההתנהגות שלכם תשתנה בתוך חודשים ודפוסי התנהגות יכולים להתארגן מחדש בתוך שנים.

7. "אפשר לשלב קפה ומשקאות אנרגיה עם ריטלין".
אנשים באופן כללי שותים קפה או משקאות אנרגיה בכדי לשפר את התפקוד והריכוז. אבל אותם חומרים גם יכולים להשפיע על התרופות הממריצות, להוסיף תופעות לוואי ולא תוכלו לדעת אם זה בגלל הקפה או הריטלין אם תשלבו את השניים. לכן מומלץ שלא לשלב ובוודאי לא בשלב שבו אתם מנסים למצוא את ההשפעה המיטבית על הפרעת הקשב שלכם.

 8. "אם יש יתר לחץ דם אסור לקחת ריטלין". 
כמובן שלא מומלץ לקחת תרופה שיכולה להעלות לחץ דם אם יש לכם כבר יתר לחץ דם. אבל אם מטפלים קודם בלחץ הדם ומאזנים אותו באמצעות תרופה, אפשר גם לאחר מכן לאזן את הפרעת הקשב באמצעות ריטלין, תוך כדי מעקב מתאים.

9. "אם את חושבת שהריטלין הפסיק לעבוד אחרי שנתיים, תחליפי לתרופה אחרת"
בדרך כלל תרופה שעוזרת לא מפסיקה פתאום לעבוד אחרי שנתיים. סיבה אפשרית אחת היא שהתרגלתם למצב החדש ונראה לכם שהכדור לא עובד, אבל אם תבדקו מה היה קודם תגלו שאתם במצב אחר לגמרי מאיפה שהתחלתם והתרופה לא "הפסיקה לעבוד". התופעה של חיפוש ריגושים בולטת במיוחד אצל הסובלים מהפרעת קשב כחלק מה ADD, וברגע שהתרגלתם למצב החדש, אז נראה לכם שהכדור כבר לא עובד. מצד שני, כדאי לשים לב אם יש התדרדרות פתאומית או תופעת לוואי משמעותית ולהתייחס אליה בהתאם.

אני מזמין אתכם להוסיף טיפים מנסיונכם.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

 • תגובות

  51 תגובות לרשימה ”תרופות להפרעת קשב וריכוז. 9 דברים שכדאי לדעת.“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

  1. מאת דורון:

   תודה על המידע. שאלה, האם יכול להיות מצב שילד מטופל בתרופה מסויימת ובשל התבגרות יש להחליף לתרופה אחרת? וגם, אם ילד מטופל בתרופה והמורה אומרת שיש שיפור, איך ההורים יכולים לדעת אם הגענו למנוחה והנחלה או שצריך לנסות עוד תרופות כדי להגיע למצב האופטימלי?

  2. מאת ירדן לוינסקי:

   עם השנים גופנו עובר שינויים ויתכן שתרופה תשפיע פחות או בכלל לא כעבור מספר שנים. כדי לדעת את היעילות מומלץ לבצע מעקב על ידי שאלונים או בדיקות CPT כמו טובה לצורך השוואה.

  3. מאת נועה:

   קודם כל – תודה לך ד"ר לוינסקי, זה בלוג מרתק.
   בנוסף יש לי שאלה – יותר נכון, תמיהה. האם אתה חושב שבימינו יש נטיה לאבחון יתר של הפרעות קשב וריכוז? האם יש נטיה למתג פשוט כל ילד שובב וחסר מנוחה – שזה בתכלס, התנהגויות שניתן למצוא בד"כ אצל ילדים – בתור ילד היפראקטיבי?

   בנוסף שאלה אישית – אני מטופלת בלוסטרל לחרדה ודכאון, שעובד ממש טוב. אני בסוף שנות העשרים לחיי. בשנים האחרונות איבחנו את אחי הצעיר, סטודנט, בתור סובל מהפרעת קשב וריכוז, את אחי הקטן יותר, תלמיד תיכון, כסובל מהפרעת קשב וריכוז, ואת אבי. הפסיכיאטרית שלי טוענת שגם אני סובלת מהפרעת קשב וריכוז.
   השאלה שלי היא כזו – האם זה גנטי? ואיך בעצם אני "סובלת" מקשב וריכוז, אם הצלחתי לסיים בהצלחה מרובה תיכון, אוניברסיטה וכו' בלי להתחרפן לחלוטין תוך כדי? האם יש צורך בכל זאת, לדעתך, לנסות לקחת ריטלין ודומיו גם אם אני בסדר עם ה"הייפר" שלי?

  4. מאת ירדן לוינסקי:

   @נועה, יש בהחלט מרכיב גנטי של הפרעת קשב וריכוז ולכן רואים גם תורשה גנטית. אין צורך לקחת תרופה אם אין בעיה שאנו מנסים לטפל בה.היום יש אכן נטיית יתר לאבחן הפרעות קשב גם בגלל שזה פופולרי וגם בגלל שזה יותר נחמד לומר שלא מצליחים בגלל הפרעת קשב מאשר בגלל חרדה

   זו גם הסיבה שרצוי שמבוגר יפנה לפסיכיאטר מנוסה לצורך אבחון, ולא לנוירולוג (אלא אם יש סימנים נוירולוגים נוספים)

  5. מאת מירב:

   לבני בן ה-7.6 עשינו אבחון MOXO האבחון הראה הפרעת קשב שמתאפיינת בהיפראקטיביות אבל ללא הפרעת קשב (אני לא מבינה איך זה הולך ביחד), כמו כן הצוות בבית הספר חושב שיש לו ODD , מה זה ODD ? האם הטיפול לזה הוא בריטלין? מיותר לציין שבבית הספר הוא חווה חויות מאוד לא נעימות, מוציאים אותו משיעורים, הוא מסרב לשתף פעולה בכיתה, למרות שאין לו בעיות לימודיות, הוא "חבוט" בבית הספר….האם אפשר לטפל ב-ODD בצורה אחרת או רק בריטלין על נגזרותיה? (טיפול התנהגותי/פסיכולוגי). האם כדאי לעשות אבחון דידקטי/פסיכיאטרי?
   תודה על התשובה,
   כל טוב,
   מירב

  6. מאת יעל:

   ד"ר לוינסקי שלום,
   אני בת 41 ויש לי 3 ילדים מהם 2 מאובחנים כHDHD מובהק וזאת לאחר מילוי שאלונים מכל הכיוונים ואבחונים ממוחשבים. לאחר ההבנה כי ילד אחד במשפחה זה "קורה" אבל שניים זה לרוב "גנטי" החלטתי לעבור אבחון בעצמי לפני כשנה וחצי וראה איזה פלא… נמצאתי מובהקת למרות פיצויים גופניים שלא הייתה לי שליטה עליהם במהלך המבדק הממוחשב (נדנוד רגליים בלתי פוסק, תזוזת הגוף ללא הפסקה וכו'). לאורך השנים סיימתי תואר ראשון ושני בהצטיינות תוך השקעה אין סופית במהלך הלימודים האקדמאיים ומבדיקת ההסטוריה כילדה (ותוך ליווי בעיות התנהגותיות ולימודיות של הבן שלי) התברר לי כי למעשה סבלתי מהנושא כל חיי…
   התחלתי לקחת קונצרטה והשינוי היה מדהים לטובה, אם בעבודה ואם אחה"צ בבית עם הילדים. הסבלנות עלתה, הסדר והשקט בראש קיבלו משמעות אמיתית וגיליתי שאפשר לחיות ברוגע.
   האם אתה ממליץ לנסות טיפולים חלופיים פסיכולוגיים / פסיכיאטריים / הומאופטיה למרות כל האמור?

  7. מאת ירדן לוינסקי:

   @מירב, אינני פסיכיאטר ילדים אולם ריטלין כשלעצמו לא יפתור הפרעת התנהגות ויש צורך בשילוב של טיפול פסיכולוגי, הדרכת הורים ולשקול אם באמת יש צורך בטיפול תרופתי. כדאי לעשות אבחון אצל אנשי מקצוע כיוון ש MOXO בלבד לא אומר כלום.

   @יעל, כדאי מאד לשקול טיפול פסיכולוגי ו/או אימון שפעמים רבות משפיעים על ההתנהלות שלנו וכתוצאה מקלים גם הם על הריכוז.

  8. מאת אסתר:

   הבן שלי בן 38.5 מקבל תרופה- ויפאקס xr 75, לטיפול בדיכאון וחרדה.

   לדעתי יש בו את מירב המאפיינים של חוסר קשב וריכוז. אני גם חוששת שהתרופה הנ"ל לא מקילה על קשיי הקשב והריכוז. מה אתה ממליץ לעשות ?

   בתודה מראש

  9. מאת ירדן לוינסקי:

   @אסתר, אני ממליץ לפנות למישהו שמתמחה בהפרעת קשב. ויפאקס במינון כזה לא צפוי כלל להשפיע על הפרעת קשב ויתכן שהוא זקוק לטיפול אחר.

  10. מאת נטע:

   מאמר מקסים ואתר מרשים. רציתי לשאול אותך על דילמה שמציקה ל 30% ממופרעי הקשב המבוגרים שסובלים גם מחרדה (כך לפי מאמר שהוצג באתר שלך).

   בעבר נטלתי ריטלין שהגביר חרדות. ירדתי במינון של ריטלין (קונצרטה 18), והתחלתי במקביל ליטול ציפרלקס. הגעתי למינון של 15 מ"ג ציפרלקס שמיתן חרדות, וחשתי נחיתה עזה בריכוז בהרצאות באונ'.

   קראתי שציפרלקס מקשה על ספיגת הדופמין או מוריד אותו. אז העלתי את הקונצרטה מ 18 ל 36. הריכוז חזר להיות נפלא, אבל שבתי לחוש טיפה דריכות… שכיום אני מזהה כניצנים של חרדתיות משהו…

   השאלה היא איפה נגמר הפינג פונג בין קונצרטה לציפרלקס? כל פעם שהקונצרטה תעורר לי חרדות או דריכות אני אעלה ציפרלקס, כל פעם שהציפרלקס ינחית את הריכוז שלי ויגרום אפטיה אני אעלה ריטלין?

   מכל חברי מופרעי הקשב אני שומעת שהשילוב של ריטלין וציפרלקס הוא אידיאלי וקלאסי למי שסובל מהפרעת חרדה + קשב וריכוז. מצד שני, הנטרול ההדדי שלהם לא גורם למצב שכל תקופה מעלים מינון באחד מהם כדי להתגבר על התופעות של השני?

   למען הסדר הטוב אציין כי אני בדיוק שבועיים על ציפרלקס, וכמה ימים על המינון של 15 מ"ג, אז יכול להיות שרק כשיחלפו 3 שבועות מהיום שבו התחלתי 15 מ"ג ציפרלקס – הציפרלקס והקונצרטה יעשו הודנה ויחיו בשלום זה עם זה?

  11. מאת ירדן לוינסקי:

   @נטע, השילוב נפוץ מאד והחוכמה היא להגיע לאיזון האופטימלי. כדאי להמשיך לחפש עד שמגיעים לאיזן הזה… לרוב כאשר מגיעים לנוסחת הקסם אפשר להמשיך בה לתקופה ארוכה מאד

  12. מאת נטע:

   לירדן, תודה תודה תודה תודה תודה רבה. הרגעת אותי. אם יש משהו שאני מתעבת, זה לשחק עם מינונים של תרופות, להוריד, להעלות, לנסות. איכשהו אני רוצה להגיע למנוחה ולנחלה – מבחינה פרמקולוגית. כל השאר יבוא בעצמו. אני חסידה גדולה של פרמקולוגיה ומאמינה שאם מוצאים את ה"כדור הנכון", חלק ניכר מהחיים מסתדרים (מה שנשאר זה המלחמות, הממשלה, המצב הכלכלי וכו', אבל הם פתאום הולכים לעמוד בפינה והופכים לא חשובים ומצטמקים במימדיהם כשאין חרדות).

   שאלתי את עצמי אם לנצח כמו טבח שמוסיף לתבשיל עוד תבלין ועוד רוטב ועוד ירק, אני אעלה עוד קצת ציפרלקס ועוד קצת ריטלין, במן מאזן אימה שמסרב להתאזן. והרי אני יודעת מכל כך הרבה חברים שציפרלקס וריטלין זה צמד מנצח שאחראי לאיכות החיים של המון אנשים.

   הבוקר, בעקבות החרדה שעוררה בי קונצרטה 36, החלתי להקפיץ את הציפרלקס מ – 15 ל- 20. אצלי ציפרלקס משפיע מיידית, אז אני יכולה לאמר בזמן אמת שרבע כדור לכאן או לכן משפיע. פתאום לא היו לי דפיקות לב הבוקר, והקונצרטה 36 נחה בשכל שלי כמו דוב גריזלי שמן אחרי ארוחה דשנה. היא לא הפריעה ו"קפצה" והקפיצה אותי עם דפיקות לב.

   זהו, נראה לי שכאן אני עוצרת ולא מנסה לרבע את המעגל. אני מקווה שזו ראשיתה של ידידות מופלאה של מינון שלא ישתנה עד בית החולים הגריאטרי. שגם בגיל 101 אני אשב בבית החולים הגריאטרי עם הקונצרטה והציפרלקס, ואנצח את כולם בבינגו בזכות קונטרצה 36, וכמובן, כשאלחץ על כפתור החירום לאחות הסיעודית אלחץ אך ורק פעם אחת ולא מליון פעם בהיסטריה, כי העשרים מ"ג ציפרלקס יגנו עלי מפני מחשבות חרדתיות שהאחות לא תבוא (הרי אין על בתי חולים גריאטרים ממשלתיים, לא? )

  13. מאת ליאור:

   אני בת 21 ובגיל 15 עשיתי אבחון וגילו שיש לי הפרעת קשב וריכוז. כבר אז הומלצתי לקחת ריטלין אבל הוריי התנגדו לכך .

   היום אני עושה קורס פסיכומטרי וניגשת בסוף החודש למבחן. התקשתי מאוד להתגבר על קשי הלמידה וניסיתי לקחת ריטלין בסיסי. חוץ מתופעות לוואי אני לא בטוחה שהרגשתי שינוי.

   לאחר התייעצות עם מומחית בעניין הומלצתי לקחת ריטלין la. לקחתי במשך יומיים 20 מג.. אני לא בטוחה שאני מרגישה שינוי …האם זה הגיוני? האם אני צריכה להגדיל את המינון? האם ההשפעה לוקחת זמן?

  14. מאת ירדן לוינסקי:

   @ליאור, יש כל מני סוגי השפעה. יש השפעה מיידית, יש השפעה ארוכת טווח. זה לא קסם. התאמת תרופה היא תהליך שיכול לארוך זמן ודורש סבלנות, וכדאי לעשותו עם מומחה

  15. מאת gidontuvi@gmail:

   מה הפרוש nvr ובמה הוא שונה מרטלין 10 מ'ג

  16. מאת יפית:

   שלום רב
   אמא לילד 6.5 התחלנו עם קונצרטה ישר 18 מ"ג לפני שנה וחצי, בעקבותיו העלינו את המינון ל 27 מ"ג ואחרי זמן מה הוחלט להעלות שוב ל 36 מ"ג
   כיום אחרי שנה וחצי שמתי לב שבני קצת צרוד ויש לו כמו מחנק בגרון מה עושים?
   האם יש קשר????
   האם נדרש לעשות בדיקות דם ע"מ לעקוב אחר שאר תפקוד הגוף…
   ע"מ שלא יצור נזקים בעתיד.
   יש לציין שללא הקונצרטה – אין עם מי לדבר ..!
   הלוואי ולא היינו תלויים בתרופה

  17. מאת ירדן לוינסקי:

   @יפית, כדאי לעשות בדיקות תקופתיות (אחת לחצי שנה עד שנה), אם מופיעה בעיה כדאי לפנות לרופא המשפחה בשלב ראשון כדי לשלול בעיות אחרות, ואם נשללו בעיות אחרות יש לחזור לרופא שרשם את הטיפול.

  18. מאת ליטל:

   שלום,
   מזה 4 חודשים אני בחרדות שהפכו להפרעת אכילה, ודיכאון מן הסתם בגלל כל התחושות.
   הטריגר היה יציאה מקשר של 8 שנים.
   אני בעיקר בסטרס מטורף ועם תחושת מחנק בגרון ופחד מאיבוד שליטה.
   לא מצליחה לאכול כמו שצריך, הרבה בחילות לאורך היום, בעיקר בבוקר… השינה לא מה שהייתה, מתעוררת נורא מוקדם בפחד… השיער נושר ברמה מפחידה.
   פסיכיאטרית המליצה על פאקסט בגלל שעזר לי בזמנו בצבא, אבל זה היה לפני המון שנים, ומה גם שאז לא הייתה שום בעיה עם האוכל.
   לא הצלחתי להסתגל לכדור והפסקתי.
   כרגע, בהמלצת רופאת המשפחה, התחלתי ציפרלקס רבע כדור של 2.5 מ"ג, ויש לי לוריוון להרגעה, שלא בטוחה עד כמה עוזר, לפעמים כן לפעמים פחות, לא יודעת כמה כדאי לקחת.
   האם יכולה להיות הטבה כלשהי גם עם מינון כזה נמוך? אני בכוונה מנסה שתהיה כמה שיותר הדרגתיות בגלל שלא אוכלת כמו שצריך ..
   אפילו מהרבע אני מרגישה דפיקות לב ואי שקט. .
   האם כדאי אפילו להיות שבועיים עם רבע לפני שמעלה לחצי? מה אתה חושב?
   במקביל התחלתי טיפול בEMDR, הייתי בטיפול ראשון, ויש לי טיפולים ברפואה משלימה, אבל מרגישה שזה קצת עמוס לי, ומתה כבר לאיזושהי הקלה שתאפשר לי המשך טיפול ביותר נחת וביטחון לצאת מהבית.

  19. מאת ירדן לוינסקי:

   @ליטל, אני חושב שאינני יכול לענות מבלי להכיר את הפרטים המלאים. כדאי להתייעץ עם המטפלים שלך

  20. מאת יוסי:

   שלום ירדן,
   אני בן 27 ולוקח ויואנס 30 מ"ג מזה 10 ימים ברציפות.
   שמתי לב כי הכדור גורם לי לריח רע מאוד מהפה .
   רציתי לשאול האם זה תקין או שיש סיבה לדאגה?
   פרט לכך ההשפעה של הכדור מאוד חיובית ללא תופעות לוואי.

   תודה רבה,
   יוסי.

  21. מאת ירדן לוינסקי:

   @יוסי, איני מכיר תופעת לוואי כזו אך ברפואה הכל יכול להיות.

  22. מאת אונית:

   שלום
   בני בן 8.5 עם בעית קשב התחלנו לפני שנתיים בטיפול
   תרופתי התחלנו בראטלין אך הוא אינו הגיב טוב לתרופה
   אחרי נסיונות הגענו לכדור אדרל הוא הגיב טוב לתרופה ללא תופעות לוואי אך היה קושי בבליעה ועם הזמן הוא ניגעל ולכן נאלצנו להחליף את הכדור לויאנס התחלנו ב 30 מ"ג הילד היה חסר סבלנות ולקראת הערב עצבני מאוד היה קשה להרגיע אותו האם להמשיך לנסות ? הגוף צריך ליתרגל או להפסיק ?מה ההבדל בין הכדורים?

  23. מאת טל:

   שלום,
   אני מנסה למצוא את הדרך לשלב בין ציפרלקס לריטלין ואשמח לשמוע את דעתך.
   אני בת 21 ומאובחנת מילדות כסובלת מהפרעות קשב וריכוז.
   בגיל 16 התחלתי לקחת ריטלין, לאחר התנסויות עם מינונים שונים הגעתי למינון של 30 מ"ג LA ל8 שעות ו15 מ"ג LA ל6 שעות.
   יש לציין שבגיל ההתבגרות התמודדתי עם דיכאון וחרדתיות וטופלתי בעיקר במסגרת טיפול שיחתי דינאמי ובנוסף ברמוטיב. כמו כן, אני סובלת מהפרעת OCD שבאותה תקופה לא הייתה מאובחנת.
   הריטלין ללא ספק גרם לירידה במצב הרוח, עליה בדריכות והגברת חרדות. בדיעבד, קיום אני יודעת שגם הגביר את הצורך בטקסים והחמיר את הOCD. בשל היותי תלמידה הישגית סבלתי את תופעות הלוואי, השלמתי איתן והמשכתי לקחת את הריטלין באותו המינון.
   בגיל 18 לאחר שינויים במצבי הנפשי הגעתי לפסיכיאטרית חדשה שאבחנה אותי כסובלת מOCD והתאימה לי טיפול חדש שכלל טיפול שיחתי בשיטת CBT וציפרמיל 20 מ"ג. תחילה סבלתי מתופעות לוואי קשות מהציפרמיל שלבסוף חלפו ומצבי הנפשי התייצב והשתפר. הפסקתי לקחת ריטלין על מנת להמנע מתופעות הלוואי וכן היות והייתי בצבא ולא הייתי צריכה רמת ריכוז גבוה לא הייתה בעיה.
   לפני חצי שנה ,לאחר החמרה במצבי הנפשי , הפסקתי לקחת ציפרמיל 30 מ"ג ועברתי לקחת 15 מ"ג ציפרלקס – מינון שאותו אני לוקחת עד היום. תחילה לא סבלתי משום תופעות לוואי ותוך מספר שבועות ניכר שיפור במצבי הנפשי והתייצבות. כיום אני בשליטה על הטקסים וכמעט שלא סובלת מOCD.

   כעת אני מתחילה ללמוד קורס פסיכומטרי- לכן חזרתי לקחת ריטלין.
   הפסיכיאטרית שלי אמרה לי שאסור לקחת ריטלין וציפרלקס באותו הזמן וצריך שיחלוף פרק זמן של כ12 שעות מרגע לקיחת הציפרלקס עד שמותר לקחת ריטלין. הסידור הזה לא כל כך נראה לי הגיוני ולא מאפשר אפשרות לנהל זמנים ללמידה.
   האם באמת ישנה הגבלה בין הזמן שמותר לקחת ציפרלקס וריטלין?
   בקריאה באינטרנט לא נתקלתי בשום מקום בהגבלת השעות בלקחית ריטלין וציפרלקס.

   בתקופה האחרונה, בנסיון לחפוף את שתי התרופות כמה שפחות, אני לוקחת בבוקר ציפרלקס ובצהריים ריטלין.
   מבחינת ריכוז- גיליתי ירידה קלה בתחושת הריכוז כאשר אני עם ריטלין (במינון 30/15 מ"ג שאני אותו לקחתי תמיד).
   מבחינת תופעות הלוואי של הריטלין- בזמן שאני תחת השפעת הריטלין מופיעה ירידה קלה במצב הרוח, הגברת תחושת דריכות והחרדה.

   בתקופה שניסיתי לחפוף בין שתי התרופות חלה ירידה קלה במצבי הנפשי מחינת עוצמת החרדתיות והיציבות הנפשית. חשוב לי להתאים את הטיפול ולא למנוע הדרדרות ואני מנסה להבין כיצד לעשות זאת.
   האם לדעתך הירידה קשורה ללקיחת הריטלין והציפרלקס בזמנים קרובים מדי? אם כן באילו מרווחי זמן רצוי לקחת אותם
   או האם יכול להיות שעצם הוספת הריטלין ל"משוואה" יכול להיות שגרם לשינוי, במקרה זה מה ממולץ לעשות?

  24. מאת ירדן לוינסקי:

   @אונית, אינני מטפל בילדים, אבל תופעות לוואי אמורות לחלוף ואם לא חולפות יש לפנות שוב לרופא להתייעצות חוזרת.

   @טל, מציע לך לקרוא את מדיניות התשובות שלי. https://www.thingsonmymind.com/?page_id=70

  25. מאת אריקה:

   לאחר שאובחנתי כבעלת הפרעת קשב התחלתי ליטול ריטלין והתחושה הייתה מאוד טובה. אבל בפעילות ספורט מאומצת שאני נוהגת לעשות דרך קבע, הרגשתי עליית דופק והיה לי מאוד קשה, על אף שאני בכושר טוב, מה גם שאת התרופה נטלתי יום קודם.
   שאלתי האם זו השפעה הקבועה או האם זה מתמתן לאחר תקופה מסוימת ובכלל האם נטילת ריטלין ופעילות פיזית מאומצת יכולות להשתלב. לאחר התגובה הזו פחדתי להמשיך ליטול ריטלין.

  26. מאת ירדן לוינסקי:

   @אריקה, זו תופעת לוואי. כדאי לחזור ולהתייעץ עם רופא שמטפל בהפרעות קשב כדי לבחון אפשרויות טיפוליות מתאימות.

  27. מאת איריס:

   בני בן 8.5 ואובחן באבחון קשב ולא פסיכודידקטי עם בעיית קשב וריכוז גבולית ובמקביל בעיה רגשית גם כן קלה. הוא עבר מבחן מוקסו שיחות עם מאבחנות והוחלט על טיפול בויונס 30 שאותו ניסינו במבחן טובה שהראה סטיית תקן של 8 שנאמר לי בעבות זה שהכדור עובד טוב אך לאחר שעה וחצי מרגע נטילת הכדור נראה שהילד איבד את שמחת החיים כאילו גדל בכמה שנים בבת אחת וניהיה רציני ולא כלכך שמח… האם זה מראה על תופעה של דיכאון מסויים יש לציין שהוא נהיה מפוקס ונראה שטיפל בבעית הקשב אך נעלמה השמחה ולאחר 12 שעות לערך היה לו ריבאונד של בכי רגישות יתר ואמר שהוא לא שווה כלום ולא מצליח בכלום וקושי בשינה.. האם לנסות למרות זה להמשיך בויונס והאם אתה מכיר תופעות לואי בלתי הפיכות משימוש בויונס כלומר יכולות לגרום לנזק בריאותי או נפשי בלתי הפיך. אני יודעת שהתרופה קיימת רק מ 2007 ואין הרבה מחקרים עליה אודה לך על תשובתך לכל שאלותי

  28. מאת ירדן לוינסקי:

   @איריס, אינני פסיכיאטר ילדים. לא מוכרות לי תופעות לוואי בלתי הפיכות, אבל מציעלהרים טלפון לרופא שלו ולהתייעץ.

  29. מאת תילי:

   שלום ותודה על המענה בפורום,
   קראתי שיש המלצות להימנע מרטלין בהריון.
   שאלותי:
   1. במרכז הטרטולוגי אמרו לי שלא נמצא סיכון מעבר לסיכון בסיסי. מה דעתך? 2. אני לוקחת גם ציפרלקס 20 מג והשילוב עם ריטלין מצוין לי. מרגע שידעתי שאני בהריון החלטתי להפסיק עם הרטלין, אבל זה ממש קשה לי. אני ממש הופכת לסמרטוט. יתכן מהעייפות של הציפרלקס ושל תחילת הריון, אבל כשלוקחת ריטלין זה ממש מחייה אותי… גם במצב רוח, באופטמיות, מרץ וחשק לעשייה זה מחולל פלאים. משתדלת לא לקחת אבל אז בקושי מתפקדת ומרגישה דכדוך ומועקה ועייפותתתת… לאור האמור, יתכן שהתמכרתי לרטלין?? אציין שהייתי לוקחת 70 מג של l.a במשך חודשיים. בשבוע וחצי האחרונים מאז שנודע לי על ההריון לקחתי רק פעמיים והורדתי ל30 מג שגם עשו לי טוב. 3. מה בעצם הסכנות העלולות להיות? מומים או כיוון אחר? בסקירת מערכות מוקדמת אפשר לשלול תוצאות של ריטלין? יש לי פתרון ??
   ממש מרגישה נואשת…
   תודה רבה רבה!

  30. מאת ירדן לוינסקי:

   @תילי, לא נמצא סיכון אכן. לכן השיקול צריך להיות מה התועלת לעומת נזק פוטנציאלי. אם לא חייבים לא לוקחים ואם כן חייבים אז כן.
   הנזקים הפוטנציאלים לא ידועים כיוון שלא נעשו מחקרים בעניין.

  31. מאת ניר:

   האם ניתן לקחת ריטלין אם תרופות אחרות?
   נגיד רטלין עם ולריאן?

  32. מאת מירב:

   שלום דוקטור לוינסקי,
   אני בת 45, לוקחת 150 סרנדה (100+50) וולבטרין 75. רוב הזמן אני מאוזנת מבחינת מצב הרוח אבל יש ימים שקשה לי, קשה מידי, וגיליתי שאם אני לוקחת 2 ריטלין של 10 אני חשה יותר אסופה ואנרגטית.
   אין לי בעיות קשב וריכוז ואת הריטלין אני מפלחת מהילדה שלי.
   היום הרגשתי עייפה ועצובה אז לקחתי הפעם 2 כדורים של ריטלין 30 la… בבת אחת. וכן, זה עוזר!
   האם זה מוכר לך? ריטלין כתוספת לכדורי נוגדים דיכאון?
   ויכול להיות שהגזמתי עם המינון… אבל זה לא יהרוג אותי נכון????
   שבת שלום!

  33. מאת אילנה:

   שלום,
   בני בן 19 סובל מבעיית קשב. ניסינו את כל סוגי התרופות שיש בארץ, לצערנו שום תרופה לא גרמה לשינוי ממשי, והתופעות לוואי היו ממש בלתי נסבלות, כולל דכאון נוראי. מה אתה ממליץ לעשות?

  34. מאת יאיר פריד:

   ערב טוב
   אני בן 38 עם הפרעות קשב קשות מלווה בדכאון קל.
   ניסיתי לקחת את כל סוגי הרטחין ןקונצרטה וכולם ללא יוצא מן הכלל הועילו לבעיות הקשב אך גרמו לי ללחץ ודכאון .
   הבנתי שסטרטרה מטיב גם עם בעיות חרדה והאם יש עוד תרופה להפרעות קשב שמסייעת גם לחרדה

  35. מאת איימי:

   שלום ד"ר לוינסקי.
   אני בת 47 לוקחת קונצרטה בערך 5 שנים במינון נמוך של 27 כשבהתחלה התחלתי מ- 18. עם השנים אני מרגישה שההשפעה יורדת וגם כאשר עשיתי ניסיון להגביר את המינון לא ראיתי השפעה טובה יותר. לדעתי מעבר לקושי בקשב וריכוז יש לי גם קושי בשמירה על רמת עוררות קבועה כלומר, יש לי המון מרץ שמתחלף בישנוניות יומית שמאוד מפריעה לי בתפקוד. יש לי קושי בעיקר בתחילת יום ובוויתור על שנת צהרים.
   את ההתרגלות לקונצרטה אני רואה בהגברת התיאבון לעומת פעם ויכולת לישון צהרים (שינה קלה ולא כמו בלי הכדור) . כמו כן גם בהרצאות בשעת הצהרים אני בקושי מצליחה להחזיק את עצמי ערה למרות הכדור.
   אני צריכה לעשות את בדיקת השינה לישנוניות יומי. רק שכדי לעשות אותה צריך "להתנקות" מהקונצרטה ולכן אני מחכה לקיץ כדי לעשות זאת.
   כמו שהבנת מעבר לקושי בקשב ריכוז, מיקוד התארגנות ועוד… הקושי העיקרי שלי הוא בשמירה על ערנות והדבר המדהים הוא שאני נראית לאחרים כל כך ערנית רק שהם לא יודעים שאני לוקחת את הכדור.
   האם קיימת התרגלות לכדור?

  36. מאת ירדן לוינסקי:

   הכדור לא מיועד לשמירה על ערנות, ובהכרח יפסיק בהדרגה להשפיע אם זו המטרה בשימוש. כדאי לך להתייעץ עם הרופא שמלווה אותך (אני מקווה שיש אחד כזה)

  37. מאת יעל:

   שלום דר' לוינסקי,
   אני בת 44, נשואה + 2, בעלת הפרעת אישיות סכיזואידית. עובדת ומנהלת חיי חברה מצומצמים, אך קיימים, לפחות למראית עין. כשאני מאלצת את עצמי לבלות עם ידידים, אני חווה מצוקה בגלל הקירבה הכפויה הזו. גיליתי באקראי שכשאני לוקחת ריטלין, אני מרגישה יותר מחוברת לסיטואציה, לאנשים, ופתאום "איכפת לי".
   אני נחשבת לאישה כריזמטית, חכמה, מצחיקה, אמפאתית. ההצגה הזו הולכת ונהיית קשה מיום ליום. חלק גדול מזה – תפאורה בלבד.
   הריטלין הופך את הזולת לנסבל ואפילו יותר מכך.
   האם נתקלת בסכיזואידים נוספים שהתרופה הזו מסייעת להם והאם לדעתך כדאי לי פשוט להשיג מרשם ולקחת ריטלין באופן קבוע?
   תודה –
   יעל

  38. מאת עומר:

   שלום,
   לקחתי ריטלין בפעם הראשונה ( מינון 30, שחרור מושהה)ואחרי שמונה שעות לקחתי עוד כדור.
   יש בזה בעיה?

  39. מאת עמיר:

   דר לוינסקי שלום,
   רציתי לשאול האם ניתן להתחיל לקחת ריטלין בתקופת מבחנים או שההשלכות ותקופת ההסתגלות יביאו לנזק גדול יותר מן התועלת?
   בנוסף, האם תופעות הלוואי משפיעות לטווח הארוך?
   מצפה לתשובתך.
   תודה,
   עמיר

  40. מאת אבי:

   היי
   בני ב 8 מאובחן adhd התחיל עם רטלין שלא עבד טוב עבר לקונצרטה שסגרה אותו חברתית משם עברנו לפוקלין שעדיין משאיר אותו מאוד כועס התחיל עכשיו ויונס 30 מתלונן על המון עייפות במקביל הוא לוקח רספרדל 0.5 מחולק לפעמיים בוקר וערב
   האם התופעה של עייפות אמורה לחלוף ? האם המינון של הרספרדל תורם לעייפות ?

   אבי

  41. מאת דפנה:

   האם ויואנס 50 מג זה מעט מידי ל95 קג? האם הסימן שזה מעט מידי זה עייפות וחוסר אנרגיה? לבחור בן 21

  42. מאת יפעת:

   בני בן 11 מקבל טיפול תרופתי מאמצע כיתה א. בשנה האחרונה עברנו מריטלין LA לויואנס 50 מ״ג . בימי החופש הגדול הוא לא נוטל את הכדור למעט ימים מסויימים. בזמן זה שמתי לב שההתנהגות שונה ומטרידה, הילד מלקק את השפתיים ( כאילו יש לו יובש) נראה כאילו הוא בטריפ אפילו ״סוטול״
   רגוע יתר על המידה, צייתן, אפטי .
   חשוב לציין שאני נמצאת עם הילד כל יום מהשעה 2 ומעולם לא ראיתי אותו כך, הדבר ממש מדאיג אותי מה עליי לעשות?

  43. מאת פאולה:

   שלום ,
   הבן שלי ילד חכם הוא רק חצי שנה בכיתה א ולומד חומר בחשבון של ילד בכיתה ב יש לו יכולות אנליטיות משהימות .מה שאומר שאין לו בעיות בלימודים אבל יש לו בעיות קשות של התנהגות מאז היותו בגן היום הוא בן 6 והתחיל כיתה א לא מזמן , וכבר הושעה פעם אחת בגלל בעיות אלה . הוא מרבה לקום בכיתה , לדבר ללא רשות , לצאת מתי שהוא רוצה . לצערי כבר בשלב הזה סומן " כילד בעייתי" ,אני עוד בהיותו בגן לאחר בעיות דומות לקחתי אותו לבדיקת moxo והראה שאין בעיות קשב אבל כן הראה תזמון,אימולסיביות, היפראקטיביות בגבול התחתון של הנורמה .
   ולכן עפ"י המלצת הנוירולוג עקב בעיות קשות של התנהגותו נתן לו ריטלין La , הוא החל לקחת את הכדור בדיוק לפני שבוע וגם התחלנו טיפול רגשי (באומנות ) ולשמחתנו אכן אנחנו מקבלים כל יום תשבוחות על התנהגותו ושיפור מדהים.( וזה רק משהו שבבית ספר חווים ) אנחנו כהורים חווים אותו רק אחרי השעת הריטלין.
   לאחר השפעת הריטלין אנחנו רואים החמרה בהתנהגות ועצבנות קשה " ביציאה " ועד הלילה. ( מאוד שונה ממה שהיה לפני שהחל לקחת את הריטלין ).
   האם זה אומר שהכדור לא מתאים לו ? , אני פשוט סחוטה נפשית כאמא לצערי נמאס לי לכעוס עליו , פעם זה היה בגלל התנהגותו בבית ספר והיום בגלל התנהגותו בבית.

  44. מאת לילך:

   נהנתי לקרוא. את משעשעת

  45. מאת נועה:

   שלום וברכה,
   ראיתי כאן בתגובות שלך ש'ריטלין לא מיועד לשמור על עירנות'.
   בחוויה שלי, ריטלין הוא זריקת מרץ נהדרת.
   כשאני לוקחת ריטלין אני שמחה, רגועה, מרוצה ופרודוקטיבית.
   בלעדיו –
   אני עם פתיל די קצר, אנרגיה בינונית ומטה, ומשועממת מעט מהחיים.
   האם 'הכדור לא נועד להפוך אנשים למאושרים'
   או שאני במצב מצוין?

  46. מאת ליבר:

   את באמת שנונה ומשעשעת…☺

  47. מאת מתן:

   בפסקה האחרונה כתוב שתרופה לא מפסיקה לעבוד פתאום אחרי שנתיים. בגלל שקרה לי שהתרופה אדרל הפסיקה לעבוד אחרי תקופה ארוכה שפעלה עבורי כמו קסם, התחלתי לחשוד שבעצם המעבר לגרסה הגנרית של טבע (שהיא לכאורה ה"מותג" עכשיו), הוא מקור הבעיה. מאחר והייתי מטופל (ביבוא אישי) באדרל המקורי בזמנו (של החברה שייר) ומאז שהוא נכנס לסל בגירסה הגנרית של טבע פשוט התחלתי להרגיש שאני מפתח סבילות לתרופה עד כדי מצב שהיא מזיקה לי.
   בכל אופן רציתי לדעת אם ידוע לך מקרים כאלה.
   ובנוסף רציתי לדעת מה אפשר לעשות בעיניין. האדרל של שייר קיים כיום רק בצורת xr ובית מרקחת קשובים מיבא רק את הגנרי שלו. יש מעט מאוד תרופות בסל שלא ניסיתי ופשוט עצוב לי לוותר על תרופה שהתאימה לי כל כך טוב…

  48. מאת רוני:

   אני לוקחת וויאנס ללא מרשם רופא כדי שיעזור לי ללמוד לפסיכומטרי הכדור עוזר מאוד אבל ככל שעובר הזמן תופעות הלוואי של חוסר תאבון וקושי להרדם פוחתות האם גם היעילות של הכדור פוחתת כשהגוף מתרגל ?

  49. מאת ירדן לוינסקי:

   @רוני, התשובה היא שאם אין לך הפרעת קשב, כל ההשפעה של הכדור פוחתת. כולל מה שאת חושבת שזה עוזר לך ללימודים.

  50. מאת יוסי:

   שלום ד"ר אני מאובחן קשב וריכוז הלכתי לנוירולוג התחלתי עם ריטלין זה עזר לשבוע ואז הפסיק מאז נסתי בהוראת הרופא קונצרטה פוקלין ויואנס ואטומיק במינונים שונים ואף אחד לא עזר בצורה נורמלית מה יכולה להית הסיבה ואיזה עוד פתרונות יכולים להיות וכמה זמן הכי הרבה לוקח לתרופה להשפיע בתודה מראש

  הוספת תגובה


  דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

  על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
  אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.