על נוגדי דיכאון והשמנה

אחת הבעיות העיקריות של הטיפולים הנפוצים נגד דכאון וחרדה היא שחלק גדול מהתרופות הללו יכולות לגרום לתופעת לוואי של השמנה. לא תמיד ולא אצל כולם, אבל עדיין.

מצד אחד, זו בעיה שאי אפשר להתעלם ממנה, למרות שרבים מהרופאים והפסיכיאטרים ביניהם נוטים לזלזל בתופעות לוואי כשיקול משמעותי בהחלטה לגבי נטילת תרופות. מצד שני, זה לא יכול להיות תירוץ לאי נטילת טיפול תרופתי כאשר קיים צורך אמיתי בנטילת תרופה.

אנשים שסובלים ממשקל יתר ועברו מספר דיאטות בחיים שלהם, מכירים את הסימנים המוקדמים של עליה במשקל: רעב חדש ובלתי פוסק לפחמימות, תחושה שאין תחתית לקיבה וגם לאחר ארוחה מרגישים רעבים, התגברות של נשנושים בין הארוחות ותחושה של עייפות מתגברת. אבל אנשים שלא סובלים בדרך כלל לא מכירים את התופעות הללו, ויכולים למצוא את עצמם לאחר כמה חודשים עם כמה קילוגרמים במשקל עודף שהם לא מבינים מאיפה הם הגיעו.

אני מודה שגם אני וגם פסיכיאטרים רבים אחרים לא עוקבים באופן אדוק אחר השינויים במשקל המטופלים. אבל המחשבה על הסוגיה הזו העלתה אצלי מספר שאלות. האם אני מקפיד לומר למטופל חדש על הסיכון לעליה במשקל כתוצאה מנטילת ציפרלקס, לוסטרל או פלוטין? (התשובה לכך היא כן). האם אמרתי למטופלים לשקול את עצמם לפני התחלת הטיפול ומדי שבוע-שבועיים? האם יש תיעוד של השינויים במשקל לאורך הזמן? האם אני עושה מעקב אחרי שינויים בדפוסי האכילה של כל המטופלים שלי? יתכן שאם הייתי עושה את זה היינו גם מצליחים ל'תפוס' את השינוי בזמן ולעזור למטופל להתמודד טוב יותר כדי לעצור את השינוי במשקל.

כל האנשים שסובלים ממשקל יתר יודעים שככל שהעליה במשקל גדולה יותר כך המוטיבציה והיכולת להתמודד עם המשקל קטנה יותר. בשלב מסויים האמונה שאתה יכול לעשות משהו כדי להתמודד פשוט נעלמת ואתה נשאר עם תחושת יאוש ובגדים במידה גדולה במיוחד. בשלבים כאלו תוכניות של פעילות גופנית גם קשות יותר לביצוע, פשוט כי יש הרבה יותר קילוגרמים שצריך להפעיל. אבל אנשים רזים שעולים במשקל בגלל תרופות לא סובלים בדרך כלל מהרגלי אכילה בעייתיים, הם פעמים רבות גם עוסקים בפעילות גופנית קבועה והם לא מגיבים למצוקה רגשית באכילה מיותרת. דווקא במקרים כאלו, הדרכה מקדימה יכולה לעשות את ההבדל בין עליה במשקל ושמירה על משקל.

מה אפשר לעשות כדי לצמצם עליה במשקל עקב נוגדי דכאון

למזלנו, יש דברים שכן אפשר לעשות כדי להשפיע על המגמה של עליה במשקל. כדאי לעקוב בצורה מסודרת אחר שינויים בדפוסי אכילה, פעילות גופנית ושינה. הסרוטונין, שהוא חומר חשוב בתהליכים שמשפיעים על הדיכאון, משפיע גם על תחושת השובע של האדם. מסיבות שעדיין לא ברורות מספיק, תרופות נוגדות דיכאון כמו שציינתי (ואחרות, כמו פאקסט, ויפאקס או מרוניל), משבשות על מנגנון השובע. אבל למרות שאנחנו לא יודעים איך התרופות משבשות את המנגנון, אנחנו עדיין יכולים לעשות משהו בעניין.

ראשית, אפשר להתייעץ עם דיאטנית. אפשר לצרוך כמויות קטנות של פחמימות פעמיים או שלוש פעמים ביום. צריכת פחמימות גורמת לשחרור טבעי של סרוטונין אשר ישפיע במישרין על מנגנון השובע, והפחתת הצורך לאכול. יש מחקר שמראה שכדאי לשלב 25 גרם לפחות של פחמימות, אבל פחות מ 3 גרם חלבון, כיוון שהחלבון משפיע לרעה על ספיגת טריפטופאן ויצירת סרוטונין במוח.

פעילות גופנית גם היא קריטית לשמירה על משקל גוף תקין. לפעמים הפסיכיאטר שלכם לא יזכיר לכם את הנקודה ולכן זו האחריות שלכם – ללכת ברגל כשאפשר, לעשות פעילות גופנית, לשחות או ללכת למכון כושר. ברוב המקרים תרגישו פחות עייפים אחרי הפעילות הגופנית.

ולא יזיק אם יהיה לכם משקל בבית.

אני מתכוון להכין דף הסבר למטופלים שמתחילים תרופה שיעסוק בחלק של המשקל. יש לכם רעיונות מה כדאי שיהיה רשום שם?

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

 • תגובות

  59 תגובות לרשימה ”על נוגדי דיכאון והשמנה“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

  1. מאת news:

   כמי שמשתמש שנים סבלתי מעליה במשקל. עד שגיליתי את דיאטת הלם של אולגה רז. הדיאטה נותנת מענה יעיל למדי לצורך בפחממות מאשביעות ולא משמינות. הפחממות מסייעות גם לשמירה על רמת הסרטונין. השיטה באופן כללי היא עשר פרוסות לחם קל ביום. אכילה אחת לשלוש שעות אם רעבים וגם אם לא. לא לערבב פחממות עם חלבונים. אם יש תכנון אפשר לעשות את זה בלי לסבול בכלל. אחת הבעיות היא שדיאטה פוגעת ברמת הסרטונין ומגבירה את הדיכאון. הדיאטה הזאת לא.

  2. מאת איילת:

   להתחיל בהסברים הבסיסיים –
   – האם יש תרופות שידועות כ"משמינות".
   – מה נכנס להגדרה של "השמנה" – האם שינוי במשקל או תחושת נפיחות.
   – מתי ברור הקשר בין ההשמנה לתרופה.
   – האם יש אלטרנטיבות לתרופה הספציפית.

  3. מאת ירדן לוינסקי:

   תודה איילת, אנסה להכניס למעט הסעיף האחרון. הדף הוא דף גננרי בנושא השמנה, לכל תרופה יש אלטרנטיבות אבל זה תלוי במצב המטופל ולכן לא אוכל להכניס טקסט מתאים מראש.

  4. מאת זיו:

   – אני חושב שהכי חשוב להתחיל בטריוויאלי שקל לפספס: זה בסדר. זה נורמלי. זה קורה, זה קורה לרבים אחרים, זה קורה ואפשר לשלוט בזה. זה בסדר.
   – במחיר של משקל דיגיטלי פשוט (~40 ש״ח בסופר פארם) אפשר ורצוי לעקוב אחרי המשקל לאורך זמן. הייתי גם מחפש באפסטור ובגוגל פליי 2-3 אפליקציות חינמיות ובעיקר פשוטות למעקב אחרי המשקל באופן קבוע לאורך זמן, כאלה שכוללות תזכורות. ״מרשמים״ לאפליקציות הם אפשרות שלא כדאי לפספס.
   – שוב טריוויאלי, אבל ההתעסקות בלשמור על המשקך הקיים יכול להיות חלק חיובי בטיפול, כזה שאולי נותן מטרה, עיסוק חיובי בבריאות וכו (כל עוד שומרים על המשקל הקיים ולא מנסים לרדת יותר ממנו)

  5. מאת חנה עדי:

   ד"ר הצילו אני לוקחת סורקסט לחרדות פאניקה 13 שנים , מאז ועד היום אני רק עולה במשקל – 20 קילו – אני לא מעוניינת להפסיק כי זה מושלם לי מבחינה נפשית , הבעיה שאני מאוד מדוכדכת מההשמנה , אין אדם שלא מעיר לי על כך , וגם בן זוגי לא אוהב את זה , בבקשה עזור לי למצוא תרופה מקבילה לדיכוי תיאבון
   תודה חנה דורית

  6. מאת ירדן לוינסקי:

   @תודה זיו

   @חנה, כדאי לדבר עם רופא ולקבל יעוץ מסודר. אינני יכול להמליץ על תרופה זו או אחרת בלי להכיר את התיק הרפואי של אדם.

  7. מאת מירי אביב:

   מאד מעניין ואני תומכת ברעיון שצריך ליידע את המטופלים
   באופן מודגש עם הדרכה
   לגבי האפשרות של עלייה במשקל בעת נטילת התרופה.

  8. מאת מיה:

   חשבתי שויאפקס ידועה כאחת מהתרופות שלא גורמות להשמנה? לי ולאחרים שאני מכירה זה גורם דווקא להשגת האפקט ההפוך.

  9. מאת טלי:

   כדאי ליידע גם לגבי תופעות הלוואי האחרות, כמו למשל חיסול החשק המיני, גרימה לבריחת סידן מהעצם, (מה שעלול לגרום לאוסטיאופורוזיס), לגבי חלק מהתרופות- יצירת כולסטרול (בלי קשר להשמנה) מה שיוצר אבני מרה, ועוד.

  10. מאת ורדה:

   שלום,
   התחלתי ליטול פלוטין 60 מ"ג ופרפאנן 0.5 מ"ג
   עליתי 10 קילו בחצי שנה
   נרשמתי לחלי ממן ואני לא מצליחה לרדת במשקל למרות המשטר הקפדני.
   האם לאחר הפסקת התרופה המשקל ירד חזרה?
   האם ללכת לנטורפת ?

   תודה

  11. מאת אורלי:

   שלום ירדן,
   "…יש מחקר שמראה שכדאי לשלב 25 גרם לפחות של פחמימות, אבל פחות מ 3 גרם חלבון, כיוון שהחלבון משפיע לרעה על ספיגת טריפטופאן ויצירת סרוטונין במוח…."
   הכוונה לשילוב פחמימות וחלבונים בארוחה אחת?
   האם ניתן להסיק מכך שאם מפרידים חלבונים ופחמימות, יצירת הסרוטונין תוגבר?
   תודה רבה.

  12. מאת ירדן לוינסקי:

   @ורדה, צריך תזונה בריאה. ספורט לא מספיק. אבל יותר מכך גם לתרופות יש השפעה ולכן כדאי להתייעץ עם עם דיאטנית קלינית וגם עם הרופא שלך.

   @אורלי, לא ממש. זו קפיצה למסקנה. אפשר להסיק רק שהתרופה משנה משהו במוח, ללא קשר למה שקורה בלי קשר לתרופה.

  13. מאת דורה:

   האם פריזמה גם גורם להשמנה??

  14. מאת ליז:

   15 קילו עלייה ב3 חודשים מציפרלקס לא ברור אם תחושת ההתעלות וההי גורמים לך לטרוף פחמימות ועדיין להרגיש טוב עם עצמך או שפשוט חיוף החומרים נדפק למי שחייב ציפרלקס עדיף ליהיות שמן אבל מאושר … אני לא חייבת אז הרופא הוריד לי אני בדיאטה שזזה לאט מאוד בגלל שכל מנגנון חילוף החומרים שלי נדפק אבל הרופא החליף לי למשהו אחר שאין בו אזהרה לגבי משקל רופאים יקרים נא להגיד שציפרלקס שווה להראות היפופוטם אם זה עדיין שווה אושר למה לא אבל בחורה שסובלת גם ככה מדימוי נמוך כי היא מלאה אל תדחפו לה את הכדור הזה זה מרסק דימוי עצמי ובסוף גורם לפעולה הפוכה וזה לא פייר

  15. מאת הדס:

   אני ממש מיואשת לוקחת ציפרלקס 10 מ"ג 7 חודשים ועליתי במשקל 10 ק"ג לא יודעת מה לעשות אני גם מפחדת להפסיק מה לא משמין???????

  16. מאת ירדן לוינסקי:

   @ליז והדס. פנו לאיש מקצוע להתייעצות בנוגע לטיפולים אחרים אפשריים. אין סיבה שתעלו כך במשקל.

  17. מאת איילת עטר:

   שאלה מאוד מענינת האם התרופה גורמת להשמנה או אכילה מוגברת?

  18. מאת מרי:

   היי, הכדור גרם לך לרדת במשקל?

  19. מאת יפעת:

   לאיזה כדור החליפו לך?

  20. מאת נירה:

   האם הכדור ציפרלקס גורם להשמנה או ההשמנה היא כתוצאה מאכילת יתר?

  21. מאת ניבוס:

   לוקחת ציפרלקס שנה וחצי. כן מרגישה ירידה בחשק המיני ועליה בתיאבון. כמו כל טיפול יש יתרונות וחסרונות אבל אנשים בואו נודה בזה שזה גם קצת אחריות שלנו. אם עליתי 10 קילו בלי לשים לב זה לא באשמת התרופה זה באשמכם. תפסיקו לחפש אשמים ותעשו חושבים כמה אתם מרשים לעצמכם.וזאת גם חלק מבעיית ההשמנה אני כל הזמן נמצאת במגמת השמנה שאני מנסה לעצור. אני יכולה להגיד שזאת הוותרנות שגורמת להשמנה המשמעותית, אנשים מתנהים כאילו מישהו דוחף להם תאוכל לתוך הפה ואין להם מה לעשות בעניין. אז יש לי גישה שהולכת מעולה עם התרופה יש לנו שליטה על החיים שלנו. עם הציפרלקס זה הפך להיות יותר קל להתחיל לחשוב ככה

  22. מאת אני:

   שמחה לדעת שאני לא לבד בגוף שעלה עשרה קילו ובמחשבות שלא ממש אכפת לי מספיק כדי לרדת כי סוף סוף יש לי שקט נפשי. לא נאמר לי שאשמין ושאהיה עייפה כל הזמן, אבל כן נאמר לי שארגיש טוב יותר מול החיים. וזה קרה. אז כנראה שיש אנשים שאצלם יש יחס הפוך בין להרגיש טוב ולהיראות טוב, מה שאומר שבסהכ זה גם פוטנציאל לסמוך על משהו בפנים ולא רק בחוץ. ואז להתחיל לחזור לגוף, אולי קצת אחר ומידה יותר, אבל לפחות לשמור עליו.

  23. מאת אילנית:

   קראתי את כל התגובות של כולם..
   ורוצה להוסיף ולאמר גם אני נוטלת את הציפרלקס מזה שנה וחצי ואכן עליתי במשקל מאז משהו כמו 7 קג וכשהבנתי שאמשיך להשמין לקחתי את עצמי בידיים והתחלתי להתאמן בחדר כשר, ולאכול תזונה בריאה וברוך ה חזרתי למשקל שלי וממשיכה עם הציפרלקס .בהצלחה לכולם!!

  24. מאת ADI:

   שלום רב
   לאחר קריאה ממושכת על תופעות לוואי של כדורים נוגדי דיכאון
   דיכוי השמנה כתוצאה יש לשלב כדורים נוגדי סכרת
   האם זה בסדר
   למרות שאין סכרת

  25. מאת ירדן לוינסקי:

   @ADI, זו לא התערבות נפוצה. יש מחקרים בודדים על השיטה הזו אצל חולי סכיזופרניה שנוטלים תרופות נוגדות פסיכוזה, אך אני לא מכיר את זה בתחום של תרופות נוגדות דיכאון. קודם כל כדאי לשקול תכישר אחר או שינוי תזונתי.

  26. מאת מלי:

   שלום. לקחתי סרוקסט 3 שנים ועליתי 20 קילו. לבקשתי הרופא החליף לי את התרופה ונתן לי איקסל.
   האם התרופה הזאת יעילה לדיכאון קליני?
   והאם יש סיכוי של עליה במשקל?
   תודה

  27. מאת ג:

   לצערי גיליתי עם ציפרלקס וגם עם סרנדה שהם גורמים לי לעליה במשקל ולא לא בגלל שיש לי יותר תיאבון(נכון יש יותר תיאבון אבל זו לא הסיבה), גם כשאני שומרת דיאטה אני לא מצליחה להוריד גרם, למה?! כי התרופות האלו פוגעות בחילופי חומרים! בפעם הקודמת שלקחתי ציפרלקס עליתי תוך כמה חודשים 10 קילו ואני בחורה יחסית רזה ותמיד שמרתי על משקל קבוע, בלי לשים לב עליתי והייתי בהלם, ברגע שהפסקתי את התרופות נכנסתי לדיאטת םחממות קלה ורזיתי 10 קילו חזרה מה שלא הצלחתי גם עם דיאטה בזמן נטילת התרופות… זה מאד מבאס כי אני כן מרגישה שהתרופות עוזרות לנפש, אבל מצד שני להשמין!? אני מדוכאת כל פעם שאני רואה את עצמי במראה!… לא מצליחה להוריד גרם… החלטתי להפסיק את הסרנדה כי גם היא גורמת לעליה במשקל…

  28. מאת רותי נגר:

   סוף סוף אני מבינה מה קרה לי למה אף אחד לא אמר לי חשבתי חילוף החומרים של גיל 39 השתנה והאט אפשר לתבוע את החברה שזה לא רשום בתופעות לוואי ?

  29. מאת רותי נגר:

   וואי אחותי בדיוק גם לי קרה אותו דבר . זה פשוט מזעזע שהרופא לא אומר לנו דבר כזה פשוט נורא ! כמו שהרופא בכתבה אמר אם היינו יודעות מראש … אסור להתחיל ציפרלקס בלי תוכנית אימונים זה צריך להיות תנאי . כמו שאומרים לך לא לקחת אנטיביוטיקה לפני שאוכלים !

  30. מאת חולמת להיגמל:

   היי ג. אני כבר למעלה מ10 שנים נוטלת כדורים נוגדי דיכאון. החליפו לי המון סוגי כדורים וניראה לי שנפשית זה הכדור שהכי עזר לי..למרות שמרגישה רדומה כאבי שרירים ועוד תופעות … הכי מדכא אותי ההשמנה. כל חיים הייתי רזה וחטובה. אני מתה מפחד להפסיק עם הכדור..חוויתי טראומות קשות לפני כ10 שנים ופוחדת שהכל יצוף ולא אוכל לתפקד ולטפל בילדיי. פוחדת גם להרגיש שוב חשופה מציינת ששני הוריי נפטרו ואני חושבת שזאת עיקר הסיבה שאני מרגישה חשופה ולא מוגנת. האם יש לך ילדים קטנים ואיך את מתמודדת?

  31. מאת לירון:

   היי
   אני נוטלת 15 מג כבר 4 שנים עושה מלא ספורט ויחסית שומרת על תזונה והעלתי 18 קג .
   הגוף פשוט מתנפח וגודל…אין הסבר לזה.

  32. מאת טלי:

   וואייי אני בשוק חשבתי שרק לי זה קרה, אני שותה ציפרלקס כבר שנה שלמה ועליתי 15 קילו כל הזמן אני בדייטות וזה פשוט סיוט אני לא יורדת במשקל,אני ממש רוצה להפסיק את הכדור וניסיתי אבל כל פעם שאני מפסיקה יש לי סחרחורות ואני רצה לשתות כדור אני לא יודעת מה לעשות הייתי שמחה לדעת איך מפסיקים???

  33. מאת טלי:

   אני שותה את הכדור בגלל שסבלתי כמה חודשים מדופק מהיר מתוך שינה וחרדות .

  34. מאת שירה:

   מטופלת כ 20שנה בסרוקסט שעושה עבודה טובה לגבי הנפש….. לגבי הגוף, לא ממש…. עליתי במשקל.אבל אני מסתדרת . לאחרונה, אבל….עקב מצב נפשי לא טוב, הפסיכיאטר העלה לי עוד בחצי כדור את המינון. מרגישה טוב אחרי חודש ….חזרתי לחיים וגם העליתי עוד אולי 3 ק״ג שזה כבר ממש מייאש. זה ממש טרי ככה שאני מנסה לראות איך אני יכולה לפחות להוריד את מה שעליתי רק לאחרונה…..
   תובנות למישהו ?!! והעיקר להיות מאושר ללא חרדות ודיכאונות.

  35. מאת לילה:

   אני בדיוק בשלבים של התלבטות אם להתחיל…
   רק כדי להבין:
   התרופות עצמן גורמות לשיבוש חילוף החומרים, ואז בעצם זה לא משנה כמה משנה זהירות אנקט?
   או שהן גורמות לתיאבון מוגבר, שעליו אולי אפשר להשתלט…
   תודה:)

  36. מאת סיוון:

   ירדן ואם אי אפשר טיפולים אחרים שיפחיתו את העלייה במשקל אם הכדור איתך במשך שנים ואת משמינה בלי סוף שכבר גורם לך להרגיש רע ולא בא לך להרגיש ככה?

  37. מאת סיוון:

   @ג ,איך פתאום הפסקת הרופא נתן לך אישור?

  38. מאת מתלבטת:

   הי,
   יואוו.. הסתבכתי לגמרי!
   הפסיכיאטר נתן לי ציפרלקס 10 מ"ג.. כבר לפני חודש.. ועדין לא התחלתי לקחת.
   אני עם הפרעות אכילה – אנורקסית ובולימית.. ופוחדת שזה יגרום לי להשמין.
   לפי התגובות פה. נשמע שזה בהחלט גורם להשמנה..
   האם יש כדור אחר?
   מישהו יודע?
   תודה!

  39. מאת בר:

   לא ידוע ממה נובעת תופעת הלוואי של ההשמנה, האם זה כתוצאה מתיאבון מוגבר או מפגיעה בחילוף החומרים או שיש משהו בכדור שמנפח. לראייה היא שישנם אנשים שנוטלים ציפרלקס ולא מדווחים על שינוי בתזונה או עלייה בכמות האוכל שאוכלים ועדיין העלו הרבה במשקל. העלייה במשקל היא אינדיוודואלית וישנם אנשים שנוטלים את התרופה ולא משמינים.

  40. מאת רווית:

   לקחתי ריסיטל ועליתי תוך שלושה חודשים 10 קילו. הרופא החליף לי את הכדור בגלל זה לאקסל. מישהו לוקח גם אקסאל ויודע אם המשקל יריד בעקבות כך?

  41. מאת איציק:

   צודקת הרופאים לא אומרים לנו כלום.. נתנו לי פאקסט במינון של 40מ"ג בעיקר לטיפול באוסידי מפה לשם עליתי 12 קילו בחצי שנה!!! אני בנאדם שמתאמן כל חיי בחור שרירי וחטוב במקור ומאמן כושר. העלייה במשקל הלא ברורה הזאת גרמה לי להתעצבן בטירוף על כל התרופות האלה.. הפסיכיאטר הזה אמרתי לו שאני מאמן ומתאמן לפני שהוא רשם לי את זה אבל הוא?? כנראה שעל הזין שלו.. סליחה על השפה אמר לי אל תדאג תופעות לוואי קלות…. לא לי!!! אני די בטוח שפאקסט ובטח עוד כמה כאלו דומות מאות משמעותית את המטבוליזם – קצב חילוף החומרים וככה גורמות להשמנה.. אם אני השמנתי אני די בטוח שאם אתם גם לא מתאמנים כמוני ופעילים כמוני אז בטוח בטוח אתם תעלו במשקל משמעותית!!! זה החיסרון של התרופות האלה

  42. מאת איציק:

   אני בטוח ב100% שחלק מהתרופות לא כולן משבשות את החילוף חומרים – מטבוליזם של הגוף וככה גורמות להשמנה כתבתי את תגובתי פה

  43. מאת עולם הבא:

   פסיכיאטרים אמן תרגישו כמונו כל שנייה ביום
   אני סובלת מדיכאון ואו סי די כבר 18 שנה
   נתנו לי את כל סוגי הכדורים כולם רק דפקו לי את המוח ושיגעו לי את כל השכל
   חוץ מהשמנה רצינית תקלטו שהייתי בחורה נורמלית לחלוטין
   היום אני בחורה שכל היום חושבת איך למות לא אתאבד כי אין לי אומץ אבל משאלתי היא למות
   הכדורים עשו לי התקפי זעם ואלימות אפילו כלפי ההורים שלי
   עצבות חרדות טקסים לא עובדת לא זזה מהמיטה לא מסוגלת שמישהו יעזור הבנתי שהפתרון של קנאביס מאוד עוזר למלא אנשים שדיברתי איתם מחוץ לארץ שם הסמים מותרים וזה פשוט הציל להם את החיים אבל אין לי מאיפה להשיג
   כותבת ובוכה רוצה רק למות

  44. מאת כל מה שהשם עושה לטובה הוא עושה!!!:

   שלום לך חמודה, אני אישה חרדית נשואה וסוסלת ממחשבות טורדיות מטורפות. עד שאני חווה דקירות בחזה שמלחיצים אותי שלא תיטרף דעתי חלילה. ויש לי כל מיני חיטוטים במחשבות לבדוק אם עברו לי המחשבות או לא. אבל…. יחד עם כל הסבל אני מאמינה באמונה שלימה שאני אצא מכל הסבל הנורא הזה!!!! אני מאמינה באמונה שלימה שהשם אוהב אותי ואותך ואת כל העולם כולו. ועוד ניראה את האור. אל תאבדי תיקווה אחותי היקרה.

  45. מאת כל מה שהשם עושה לטובה הוא עושה!!!:

   שלום לך חמודה, אני אותה אישה שכתבה לך את התגובה מקודם. המלצתי לך ללכת לטיפול אצל פסיכוטרפיסטית טובה או אצל מטפלת ריגשית שמטפלת בשיטת: סי בי טי בהצלחה!!!! שלא תעיזי לנסות אפילו בדיקה קטנה להזיק לעצמך.

  46. מאת תופרת:

   מדברים על זה שחשוב הקשר בין מטפל למטופל. מה לגבי תלות רגשית?

  47. מאת אפרת:

   בתכלס אתם מליצים לוסטרל או שעדיף להמשיך עם הדכאון עצבות עצבנות וכ'
   או לקחת ולהסתכן בתופעות לואי?

  48. מאת ירדן לוינסקי:

   @אפרת, אני ממליץ להתייעץ עם מישהו שמכיר את הבעיה שממנה את סובלת. לא בתגובות.

  49. מאת רוצה להפסיק:

   נוטלת פאקסט חמש שנים! ולא הבנתי למה פתאום עליתי כל כך במשקל.
   ולא ,אני לא אוכלת יותר מבעבר,אפילו פחות. החילוף חומרים נדפק והגוף מתנפח הפנים והכל .
   אם הייתי יודעת לפני תחילת הטיפול לפחות הייתי נערכת בהתאם או מחליטה שלא לקחת . ( לא הייתי חייבת את זה ) .כל כך חבל שלא אומרים שיש סיכון כזה, זה עוול.
   רוצה להפסיק !!!

  50. מאת איציק:

   צודקת פאקסט תרופה נוראית מבחינת ההשמנה ..לקחתי אותה במינון די גבוהה לocd 40 מ"ג היא עוזרת לזה מצויין וגם יש שקט נפשי אבל יש השמנה בלתי מוסברת..כמו שתיארת ועוד אני ספורטאי אז תפסיקו את המסקנות לבד..שלחי לי את המייל שלך אני יכול לומר לך מה עשיתי ואיך החלפתי את התרופה אם זה יכול לעזור לך…

  הוספת תגובה


  דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

  על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
  אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.