דרמטילומניה (גירוד עור כפייתי)

בין ההתנהגויות האנושיות יש מגוון תופעות כפייתיות כאשר הידועה שביניהן היא טריכוטילומניה. אבל לטריכוטילומניה יש בת דודה שפחות מוכרת בציבור אבל היא מציקה לא פחות שנקראת דרמטילומניה ואפילו אנשים מתחום הפסיכיאטריה לא תמיד מכירים את התופעה.

מהי דרמטילומניה (גרד עור כפייתי)?

דרמטילומניה שייכת לקבוצת בעיות שנקראת 'הפרעת שליטה בדחפים', אשר מופיעות כשאדם רוצה לעשות משהו שאינו טוב עבורו ומתקשה לשלוט בדחף זה. דרמטילומניה מתבטאת בגרד כרוני של איזורים ספציפיים בגוף אד כדי פציעה עצמית משמעותי. אנשים עם דרמטילומניה (גירוד עור כפייתי) יכולים לגרד דברים ספציפיים בגוף כמו נמשים או נקודות חן, לגרד צלקות ישנות יותר, לגרד פצעים או פצעי בגרות או אפילו לגרד איזורים שבהם נדמה להם שיש משהו לגרד בהם. גירוד העור יכול להיות באמצעות הציפורניים אבל גם תלישת עור או באמצעות השיניים ואפילו באמצעים מלאכותיים כמו מספריים ועוד. כתוצאה, הדרמטילומניה יכולה לגרום לפציעה, דימום, זיהומים או צלקות בלתי הפיכות על העור. פעמים רבות הגירוד בדרמטילומניה אינה גורמת בהכרח לכאב, ולהפך – היא לפעמים מלווה בתחושת ריגוש ומתח לפני התלישה עצמה ותחושה של הקלה אחריה. פעמים רבות האנשים שסובלים מדרמטילומניה מגרדים באיזורים מוסתרים כמו באיזור הקרקפת, או מתחת לבגדים, אך בעצם כל איזור בגוף יכול להיות מטרה לגרד, ואנשים יכולים לסבול מפצעים באיזורים נראים כמו הפנים או הידיים.

אפיזודה של דרמטילומניה יכולה להיות תגובה של הגוף למצוקה, מתח  או דכאון. הבעיה העיקרית וסיבת הפניה לטיפול לרוב היא פציעה עצמית שפוגעת ממש בעור, הופעה של קרחות באיזורים שונים, או לדוגמא פציעת עור הקרקפת עד לדימום או דמומים בפנים. אנשים לרוב פונים בראשונה לרופאי עור אשר מנסים לטפל בעור הפגוע אך לא מטפלים בגרד עצמו. לפעמים האדם עצמו לא חש בבעיה והוא מגיע לטיפול כי מעירים לו על התנהגותו.

עוד פרטים על דרמטילומניה

לדרמטילומניה יש מן המשותף עם הפרעות כפייתיות אחרות כמו הפרעה אובססיבית קומפולסיבית וטריכוטילומניה. היא לפעמים מופיעה אצל אנשים שיש להם בעיות גופניות שונות אבל יש ממצאים שמראים קומורבידיות גבוהה ואחוזים גבוהים מהסובלים מ OCD יכולים לסבול גם מדרמטילומניה. למרות שאין אבחנה ספציפית לדרמטילומניה בספר האבחנות הפסיכיאטרי, יש חוקרים הסבורים שהגיע הזמן להגדיר את ההפרעה הזו באופן נפרד.

יש מגוון השערות בנוגע לגורמים להופעת דרמטילומניה.

 • מספר גישות בפסיכולוגיה תולות בתופעת גרד העור כפיצוי מסויים על אובדן (ממשי או מדומיין) של אנשים או אובייקטים חשובים לאדם. תאוריה אחרת קושרת את הגירוד הכפייתי כביטוי סמלי של דחפים תוקפניים ומיניים.
 • תאוריה נוירופסיכולוגית: מכיוון שהמנגנון הביולוגי של דרמטילומניה לא ברור קשה להסביר את המנגנון שגורם להפרעה. ההשערה שמדובר בבעיה נוירופסיכיאטרית מתחזקת כיוון שטיפול תרופתי שמשפיע על רמת נוירוטרנסמיטורים שונים שניתן על ידי פסיכיאטר מוביל במקרים רבים לשיפור והקלה בסימפטומים.
 • גורמים חברתיים והתנהגותיים: התיאוריות ההתנהגותיות מסבירות את הגרד כהתנהגות שמסייעת בהפחתת מתח בתגובה למצבי לחץ. ישנם אף מחקרים שמראים שאצל אנשים שסובלים מטראומה, פוסט-טראומה או שחוו בעבר טראומה ישנם תסמינים של דרמטילומניה. כלומר יש בגרד העור הכפייתי אלמנט נלמד.

הטיפול בגרד עור כפייתי (דרמטילומניה)

דרמטילומניה יכולה לגרום למצוקה, לפגיעה קשה בהופעה החיצונית וגם לפגיעה תפקודית . דרמטילומניה כמעט ואינה נעלמת ללא טיפול. עם הנסיון התברר שטיפול משולב של טיפול פסיכיאטרי תרופתי יחד עם טיפול פסיכולוגי בגישה קוגניטיבית התנהגותית הוא היעיל ביותר. מתוך השיטות הללו, נראה ששיטה שנקראת היפוך הרגלים (Habit reversal Training) המבוססת על התפיסה שהגרד הוא אלמנט שהפך להרגל שמופיע בתגובה לטריגרים ועל כן ניתן לשנות הרגל זה על ידי זיהוי הטריגרים והפניית הדחף למקום אחר או מענה לו. גם שיטות המשלבות מיינדפולנס עם CBT כמו  MCBT יכולות להיות רלוונטיות בטיפול. בנוסף יש להתייחס להפרעות נלוות אם קיימות כמו חרדה, דיכאון, שימוש בחומרים ממכרים וכדומה, וחייבים לשקול טיפול פסיכותרפי בגישה דינמית אם התמונה מורכבת יותר.

דרכים נוספות לטיפול בטריכוטילומניה כוללות גם ביופידבק ללימוד שליטה בדחפים ובתחושות הגוף והיפנוזה אשר יכולה לסייע לגרום לאדם תחושת התנגדות לדחף לתלוש את השיער.

לפעמים האדם עצמו לא חש בבעיה והוא מגיע לטיפול כי מעירים לו על התנהגותו.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

תום: התחלתי לקחתי ציפרלקס דרל פסיכיאטר נגד התקפי חרדה המינון שלי הוא 10 והוא התעקש שאקח כדור שלם מההתחלה, זה היום ה3...

Marina Vergin: בפיסקה לפני אחרונה במאמר התהפכו המילים ולא ניתן לקרוא. כך זה נראה במהופך: "אם כן, אולי תשאלו את...

לירי: את לא רצינית- תקחי טיפות קנאביס- אפס תופעות לוואי – מעלה מצב רוח- יש אלפי זנים- תמצאי מה מתאים לך,...

אנונימי: אנונימית, אנחנו חווים בדיוק אותו דבר אחד לאחד עם אמא שלי. אחרי שניסינו הכל, אנחנו כרגע מחפשים עוד משפחות...

יעלה: האם ייתכן שלפתע אחרי שנים של נטילת רסיטל, התחלתי לפתח גרד ופריחה אחרי לקיחה שלו? מקבלת גם אימפרמין וחצי קלונקס...

איתי: שלום אני חווה כרגע דיכאון שזה מורכב מעצב פנימי סמוי שאני לא יודע עד כה מה זה מרגיש רע חוסר אונים נמצא בבור בלי...

Yhufs: תרופת סוליאן האם נחשבת לבעיתית כמו רספירגל מנסיון עם הילדה בת 19 גרם לה להזיות סובלת מזה כשנתיים מחרדה שהתפרצה...

סופי: לצערי מאוד נכון .ההבדל בין רצוי למצוי הולך וגודל וגורם לתסכול מותגבר

תגובות

72 תגובות לרשימה ”דרמטילומניה (גירוד עור כפייתי)“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת לבונה:

  הי, אני פותחת את העור ברגליים בנקודות שיוצאות משם שערות, בהרגשה שלי זה כדי להוציא את השערות הקטנטנות כי זה מכער נורא, אבל זה כפייתי ואני עושה את זה כל הזמן גם לייד אנשים, למרות שזה יכול לכאוב לי וזה מכער… לאיזה מן תופעה זה יכול להיות שייך?

 2. מאת רון:

  לאמא שלי יש את זה כשנה אם תוכלו לחייג אליי 0544242591 רון

 3. מאת רון:

  שוב רון האם את הרגישה עקצוצים ולאחר מכן מגרדת או מגדת כפייתי כיוון שאמא שלי מרגישה עקצוצים ולאחר מכן מגרדת האם זה גם קשור??

 4. מאת רון:

  אמא שלי חולת לב אי ספיקה
  לפני כשנתיי עברה טראומה שהקוצב לב נכנס לפעולה ונתן לה מכות חשמל
  כ חצי שנה מאז( לפני כשנה וחצי) היא מתגרדת ומתנהגת מוזר במהלך הזמן אחרי הטראומה לקחה ציפלקס וראינו שיפור אך נשאר הגרד והיא הפסיקה להתנהג מוזר ואז הפסיקה ציפ וזה חזר גם הגרד יותר חזק , ראוי לציין לפי הבנתי יש לה עקצוצים באיזורים מסויים ואז מתחיל גרד מה אתם חושבים

 5. מאת גיל:

  היי אני מגרדת בקרקפת מגיל ממש קטן (היום בת 30) עד שנוצרים פצעים קטנים ואני מגרדת את הגלד וחוזר חלילה. לרוב זה לא ככ מפריע לי כי לא רואים – פעם מישהו בעבודה שאל אותי אם נפצעתי כי ראה נקודה אדומה בראש וממש הובכתי.. אבל מעבר לזה אני לא מרגישה שזה מפריע לי יותר (השיער נהיה שומני מהר יותר אבל זה הכל)
  שמתי לב שאני עושה בניה בציפורניים זה מקשה על הגירוד ואז אני כמעט לא מגרדת. האם זה פתרון שיכול לעזור לטווח ארוך או שיש צורך בטיפול משמעותי יותר במצב כזה?

 6. מאת אביב:

  היי. בת 29. מגרדת מגיל 10
  חשבתי אולי לפתוח קבוצה בפייסבוק או בוואטצאפ כמו קבוצת תמיכה שתעזור לנו.
  מישהו מעוניין?

 7. מאת אילן:

  שמתי לב שהרבה נשים סובלות מזה. אני מגרד בראש מגיל 11 (היום בן 55)…
  הראש שלי הקריח מהפצעונים שהרסו כל חלקה טובה ושערות לא גדלות יותר.
  זה דבר בלתי נשלט. בעבטדה לא אבל כשאני לבד מגרד וכשאני במצבים מסויחמים זה רק מחמיר

 8. מאת לי:

  היי
  יש לך קבוצה זאת?
  יש לי גרד שמגרד לי כבר 8 שנים וממש נימאס לי

 9. מאת נוי:

  תעשי את זה!

 10. מאת גיל:

  נפתחה קבוצה?

 11. מאת א:

  אנן מאוד מעוניינת!

 12. מאת א:

  קונצרטה מחמירה את זה! ממש אסור!

 13. מאת א:

  בפרטי במייל

 14. מאת א:

  אבל איך יוצרים קשר באופן פרטי?

 15. מאת שירה:

  אשמח להיכנס לקבוצה

 16. מאת מלי:

  הבת שלי מגרדת כפייתית מתחת לחולצה בידיים . אני לא יודעת מה לעשות איתה . עד שהפצעים חולפים ומתרפים היא שוב פוצעת את עצמה . קשה לי מאוד לראותה ככה . מה הטיפול לכך.

 17. מאת ירדן לוינסקי:

  @מלי, הטיפול לכך יכול להיות בגישה פסיכולוגית התנהגותית, ביופידבק, היפנוזה או טיפול תרופתי. כדי לראות מה מתאים כדאי ללכת לאיש מקצוע.

 18. מאת רוני:

  אני מחפשת קבוצה כזאת. אני רוצה לדעת איך אחרים מתמודדים עם המחלה. מקלים עליה.
  אם יש כזה עדכנו בבקשה.

 19. מאת אודליה:

  0527468664
  נמאס לי להתבייש

 20. מאת יש קבוצה בפייסבוק !!:

  כבר 22 שנה שאני יוצרת ומקלפת ומחטטת בעור. אושפזתי 5 פעמים במחלקת עור עם זריקות סטרואידים לתת הפצע בשביל לעזור להחלים. התקשתי מאוד במצבים אימטימיים וניסיתי הכל סי בי טי. פסיכולוגיה. היפנוזה. תרופות שונות. קרמים. אםילו לישוו ים ידיים קשורות.
  אני לא מכירה אף אחד כמוני אבל אשמח להכיר. יד קבוצה בפייסבוק בשם המחלה. דרמטילומניה. אנא הצטרפו לקבוצה ואולי באמת נוכל להתחיל פורום בדן בדרכי הקלה והתמודדות.

 21. מאת א.:

  פותחת קבוצה נא לשלוח הודעה להצטרפות במייל: malachiaff@gmail.com

 22. מאת א:

  פותחת קבוצת ווצאפ שם נוכל לדבר על הנושא להעלות דעות, רעיונות, ועזרה מעשית, בקיצור לתת כוח…
  נא לשלוח הודעה להצטרפות במייל: malachiaff@gmail.com

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.