אפקסור (Venlafaxine) | פסיכיאטר ברשת

אפקסור (Venlafaxine)

אפקסור היא תרופה ותיקה אשר משמשת מזה שנים לטיפול בדיכאון ובחרדה כללית, אך משמשת לעוד מצבים רבים כמו פיברומיאלגיה ועייפות כרונית, טרשת נפוצה, לופוס, כאבי ראש, תסמונת המעי הרגיז, הפרעות אכילה ואפילו הפרעות קשב וריכוז.

החומר הפעיל באפקסור נקרא ונלהפקסין (venlafaxine) והוא פועל באמצעות עיכוב הספיגה החוזרת של הנוירוטרנסמיטורים סרוטונין, נוראדרנלין ודופמין. מכיוון שאנו מניחים על בסיס מחקרים שדיכאון וחרדה קשורים לרמות נמוכות של החומרים הללו במקומות שונים במוח, הרי שתרופה שמעלה את החומרים הללו בסינפסות בדרכים שונות תוביל לשיפור בדיכאון או בחרדה.

האפקסור עובד על הנוירוטרנסמיטרים בצורה הדרגתית. במינונים הנמוכים הוא ישפיע על הסרטונין בלבד. במינון של 150-200 מ"ג ליום האפקסור מתחיל לעבוד על הנוראדרנלין ובסביבות מינון של 300 מג ליום הוא מתחיל לעבוד על הדופאמין. כמובן שההתנסות תהייה שונה מאדם לאדם, ומכיוון שרוב האנשים לא מגיעים למינון של 300 מ"ג, לרובם לא תהיה השפעה דופמינרגית.

האפקסור נמכר בארץ גם תחת שמות נוספים, כשהמוכרים ביניהם הם ויפאקס (Viepax), ונלה או ונלפקסין. לתרופה יש גם גרסאות של שחרור מושהה אשר ניתן ליטול רק פעם ביום. השחרור המושהה אמור לגרום לשחרור הדרגתי יותר של התרופה לזרם הדם וכתוצאה להפחית את תופעות הלוואי. גרסאות אלו נקראות Effexor XR או Viepax XR. בארה"ב נמכרת גרסה חדשה יותר של האפקסור שנקראת פריסטיק Pristiq.

תופעות הלוואי של אפקסור

כמו כל תרופה אשר משפיעה על סרוטונין ונוראדרנלין גם לאפקסור יכולות להיות תופעות לוואי של כאבי ראש, בחילות, יובש בפה, הזעת יתר, הפרעות בשינה, שינויים ביציאות, עלייה במשקל, ירידה בחשק המיני או קושי בתפקוד המיני.

רוב תופעות הלוואי, פרט לעליה במשקל והפרעה בתפקוד המיני, יעברו בתוך מספר שבועות, כאשר הירידה בחשק יכולה לעבור תוך כמה חודשים. לפעמים הירידה בחשק תחלוף כאשר עולים במינון מעל ל-225 מ"ג ליום.

תופעות לוואי נדירות יותר הן עלייה או ירידה בלחץ דם, ירידה בתאבון, רעידות ותחושות דמויות זרם חשמלי. אחת התופעות שלא מדברים עליה כמעט היא שלחלק מהאנשים קשה להפסיק את השימוש באפקסור, יתכן שזה בגלל שהיא עובדת על כל כך הרבה נוירוטרנסמיטורים, יתכן שבגלל שהיא מתפרקת בדם למטבולטים פעילים שונים. בכל מקרה, אם מחליטים לרדת מהאפקסור יש לרדת באיטיות רבה, אפילו 37.5 מ"ג ירידה לשבוע.

האם לקחת אפקסור?

כיוון שהדיכאון יכול להיות קשור לסרוטונין, לדופמין, לנורדרנלין או לכל קומבינציה שלהם, מנגנון הפעולה המשולב של אפקסור מהווה יתרון מסויים, וגמישות מסויימת מתאפשרת עם המינונים.

אם הדיכאון שלכם קשור לנוראדרנלין תרגישו השפעה רק לאחר שתגיעו למינון המתאים. ההשפעה על הסרוטונין מגיעה תוך עד חודש לאחר התחלת נטילת אפקסור. חסרון יחסי בתרופה הזו היא שלחלק קשה להפטר ממנה, אבל היא יעילה פעמים רבות בטיפול בדיכאון קשה שלא חולף.

לסיכום, אפקסור היא תרופה טובה. היא לא בהכרח יעילה בטיפול בחרדה ודיכאון יותר מתרופות אחרות ממשפחות ה-SSRI וה-SNRI אבל אנשים מסויימים יחוו פחות תופעות לוואי כתוצאה מהשימוש בה. בכל מקרה, החלטה בנוגע לשינוי בתרופה או במינון צריכה להתקבל בעצה אחת עם הרופא המטפל וכדאי שהוא יהיה פסיכיאטר.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

מחשבות של אחרים

ירדן לוינסקי: כן, הסיכוי למישהו שאחיו סובל מסכיזופרניה לסבול גם מסכיזופרניה הוא פי 5 מאדם שאין לו בן משפחה שסובל....

ירדן לוינסקי: @אלון, הכוונה שאם אתה מתחיל סוג גנרי מסויים, לנסות לא להחליף לסוג אחר.

ירדן לוינסקי: @שיר, אפשר ביופידבק, היפנוזה, דיקור, טיפולים תרופתיים שונים וכמובן כמובן טיפול פסיכולוגי. כדאי להתייעץ...

נעמה: http://www.telegraph.co.uk/new s/health/news/11394575/Woman-d iagnoses-her-own-ovarian-ca...

סודי: יש קשר לסיכון לקבל את המחלה אם לאחי בן ה30 יש סכיזופרניה ואני 22? יכול להיות לי סיכון אם אשתמש בסמים? כולם?...

אלון: כמו שמישהו כבר ציין- כתבה יסודית וחשובה. מה שלא הבנתי ההיא כוונתך במילים:"אני חושב שיותר חשוב להתחיל בסוג...

שיר: שלום, אובחנה אצלי הפרעת סומטיזציה עם מרכיבי חרדה המתבטאת בכאבי ראש כרוניים יום יומיים , ממש קשה לי לתפקד ואני...

נאני: אני בת37..אחרי מחלת דם בעקבותה השתלת מח עצם ..ואז מחלה חדשה בגלל ההשתלה מה שמביא את הרופאים לתת לי המון תרופות...

תגובות

7 תגובות לרשימה ”אפקסור (Venlafaxine)“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת נטע:

  מעניין אותי לדעת אם באמת ישנו הבדל בין כל התרופות לחרדה/דכאון לבין עצמם, או אם יש הבדל בין תרופות להפרעת קשב – לבין עצמן.

  לדוגמא: מה ההבדל בין נטילת ציפרלקס (סרוטנין) עם ריטלין (דופמין) לבין נטילת אפקסור (משפיע על שניהם)?

  זה כמו נניח להשתמש בשמפו ומרכך במוצר אחד במקום במרכך לחוד ושמפו לחוד, לא?

  האם ההבדלים הללו באמת משמעותיים, או שמה שהתרחש בשוק התרופות שברגע שחברה אחת יצרה משהו מוצלח – פרוזק – מבוסס סרוטנין, כל החברות האחרות החלו לחקות אותה וליצור מעכבי ספיגת סרוטנין, ולמעשה אין ממש הבדל בין התרופות למעט התווית על הקופסא

 2. מאת ירדן לוינסקי:

  נטע, ממש לא, אפקסור לא עובד כמו ציפרלקס + ריטלין. יש הבדלים גם בין תרופות באותה קבוצה.

 3. מאת תמר:

  לקחתי ציפרלקס למשך חודשיים וחצי והיו לי תופעות לוואי לא נעימות כגון הפרעות בשינה חוסר תאבון נמנום יתר במהלך היום חוסר יכולת לצאת מהמיטה ושיתוק תפקודי כללי. יצאתי מהבית רק לעבודה וזהו. כשסיפרתי לפסיכיאטרית היא החליטה אחרי שהמליצה להעלות מינון לרדת במינון חזרה ל10 מ"ג אני החלטי על דעת עצמי להפסיק וזה מה זה שימח אותי חבל על הזמן העדפתי את הדיכאון והבכי על פני הנימנום הלא ניגמר והמותשות שהוסיפה התרופה על המותשות הקיימת. עכשיו היא המליצה לי לקחת בנוסף לציפרלקס 10 מ"ג גם ויפאקס, אני כבר חוששת לקחת ושוקלת כבר להישאר עם התשישות והעצבות ורק לא שיהיו לי שוב הפרעות שינה ודיכוי כללי כזה ושיתוק של ההתנהלות היום יומית מהציפרלקס

 4. מאת שמיל:

  שלום וברכה
  ותודה מראש
  התרופה מאוד עוזרת לי בה
  האם יש פיתרון לירידה בחשק המיני
  אני מרגיש שאני טובה למשהוי.. כשאני מקיים יחסים
  האם יש לדבר פתרון
  תרופות אחרות לא עזרו לי

 5. מאת ירדן לוינסקי:

  @תמר, אם הציפרלקס לא סייע לך, צריך לשאול מדוע להוסיף לו כדור ולא פשוט להחליף….

 6. מאת מוטי:

  שלום דר,אני סובל מדיכאון שמזוהה כדיסתמי,10 שנים לקחתי סרוקסט 20 מילגרם וממש החיים הפכו להיות חיים טובים, ואז עברתי טראומה אישית ואז התרופה הפסיקה לעבוד , גם מינון יותר גבוה וגם הרבה תרופות אחרות לא עזר זואת אומרת שנים לא מעטות ועדין לא הרמתי דגל לבן,ב-45 הימים האחרונים אני נעזר בויפקאס 150 מילגרם ואז אני מרגיש יותר טוב מבחינה הדיכאון אבל יש לי תופעת אי שקט
  וממש לא רגוע והרבה מחשבות טורדניות ממש פגיעה באיכות החיים ,דר ירדן מה עושים תודה מוטי וחג שמח.

 7. מאת ירדן לוינסקי:

  @מוטי שלום, יתכן שאתה צריך מינון שונה במעט, פחות או יותר 37.5 מ"ג. כדאי להתייעץ עם רופא שלך.

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.