מתבוננים פנימה: מחלות חגים

האם יש דבר כזה מחלות חגים ואם כן, איך אפשר להתמודד איתן בצורה טובה?

אני רק רוצה לומר שאין דבר כזה בספרות הרפואית 'מחלות החגים' כמחלה פורמלית, אך כל מי שעוסק בבריאות הנפש מכיר ופגש איך אצל אנשים סביב חגים יש החרפה במצוקה נפשית. החגים, שאמורים להיות זמן של שמחה ואיחוד משפחתי, לעיתים קרובות הופכים למקור של מתח וקושי לרבים. ולפני שתגידי משהו, אני יכול להרגיע אותך שזה קורה בכל העולם ובכל המדינות. גם לפני כריסמס ויום השנה החדשה הסיני.

עוד מעט פסח, וחגים מביאים איתם ציפיות גבוהות לשמחה והתכנסות משפחתית, אבל לעיתים קרובות אלו ציפיות שלא מתממשות וגורמות לאכזבה ולתחושת כישלון. השנה גם נכנס מרכיב נוסף סביב המצב הבטחוני והכלכלי,  של התמודדות עם תחושות כמו איך אפשר לשמוח כשאנשים סובלים במנהרות של חמאס, או שפתאום המצב הכלכלי פחות טוב וההכנות ותכנון החג מוסיפים לחץ נוסף. נוספת התמודדות עם זיכרונות מכאיבים או אבדות שעלולים להתעצם בתקופה זו, מה שיכול להוביל לתחושות של דיכאון ובדידות.

במקרים מסוימים, החגים מציפים את האדם בדרישות חברתיות ומשפחתיות שאינו מסוגל או אינו רוצה לעמוד בהן, מה שגורם לתחושת לחץ וחרדה. לאורחי חיים מודרניים, שבהם רבים מאיתנו מרגישים נתק מחברתי או משפחתי, החגים יכולים להדגיש את התחושה הזו ולהעמיק את התחושה של בדידות.

לדוגמא, לפני חודש קיבלתי טלפון ממטופלת ותיקה שלי. היא שייכת למגזר החרדי וכמובן שהיא כמו כל בני משפחתה מקפידים על נקיון לקראת פסח ועל אירוח בני משפחה לליל הסדר. כל מי שמארח לחג יודע מה זה אומר. יש אנשים שעצם המחשבה גורמת להם מייד להזמין טיסה לחו"ל. ואצלה זה מגביר את הלחץ ואת ה OCD שלה, כך שהיא התקשרה אלי והתייעצה אם לשנות את מינון התרופות.

דוגמא אחרת, היא הארוחות המשפחתיות. בישראל במיוחד, אבל גם בעולם חלק מהותי מהחג הוא הארוחה המשפחתית. תחשבו לרגע איזה אתגר חווה מישהו שמתמודד עם הפרעות אכילה, שהוא צריך לשבת כמה שעות באירוע שחלק גדול ממנו סובב סביב אוכל. זה יכול להוביל לתחושות של חוסר שליטה, אשמה ובושה ולהחריף הפרעות אכילה קיימות.

ארוחות משפחתיות הן רקע נפלא ליצירת זיכרונות מתוקים, אבל יש אנשים רבים שזוכרים דווקא רגעים פחות נעימים. כמו כשדודה חסרת טאקט שואלת בדיוק כסיימתם לקרוא את ההגדה עם אפס מודעות עצמית, "אז מתי אתם מתכוונים להיכנס להריון?" השאלה, שאולי נשאלת בתום לב או מתוך סקרנות טהורה, יכולה להיות מכה לזוגות שמתמודדים עם פוריות, לאינדיבידואלים שבחרו בדרך חיים ללא ילדים, או לכאלו שפשוט מעדיפים לשמור על פרטיותם.

אז חגים יכולים להיות תקופה נהדרת וגם לפעמים פחות. ולכן אם החגים קשים עבורכם, צריך להיות מוכנים עם תכנית מוגדרת איך להתמודד:

  • לדעת לזהות מה הטריגר שמפעיל אתכם.
  • לקבוע תוכנית התמודדות מראש
  • אפילו לפנות לעזרה מקצועית. זו לא בושה.

 

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

דנה: סובלת מחרדות וסטרס בגוף כל היום, וגם דפיקות לב שהיו מעירות אותי בלילה. לוקחת ציפרלקס 10 מ״ג כבר 9 שבועות (שבוע...

SEGEV: שלום לכם האם ציפרלקס 10 מ"ג יכול לעזור לחולת אלצהיימר שסובלת מהזיות ובעקבותיהן מחרדות? מדמיינת שג'וקים נמצאים...

כ.ד.ז: מגיע הרגע שאין ברירה אי אפשר לבד תודה על החיזוק

מזל ר.: נושא מעניין. אני לא יודעת מה הייתי עושה אם הייתי במצב כזה. אבל אני מכירה הרבה מתמודדי נפש שההתמודדות שלהם...

אסתי: האם ניתן ליטול אטנט לבעיות קשב וריכוז כשנוטלים קלונקס, האם יש להפסיק את הקלונקס לפני תודה

סני גורדון בר: מבקשת לדעת עבור בת משפחה בחו"ל האם אפשר לקבל קשר לפסיכיאטר ישראלי או דובר עברית בברלין שיכול לתת טיפול...

אור: המטפל מביא את עצמו לטיפול . את החוויות שלו , את הרגישות, החכמת חיים, הנסיון ועוד, לבינה אין את זה . פשוט אין . ...

טולידו רות: ברצוני להפסיק לקחת מירו 30 ופובוקסיל 50. האם הפסקה הדרגתית כלומר לרדת אחרי שש,בועיים לחצי כדור ולאחר מכן לרבע...

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.