איך להתכונן להפסקת הטיפול התרופתי | פסיכיאטר ברשת

איך להתכונן להפסקת הטיפול התרופתי

אחת השאלות הנפוצות ביותר בנושא הטיפול היא שכאשר מרגישים כבר טוב יותר (או שלא) ורוצים להפסיק, אין שום מידע רשמי על הדרך הנכונה להפסיק את הטיפול התרופתי. אז מה יכול לעשות אדם שרוצה להפסיק טיפול תרופתי פסיכיאטרי?  איך הוא מתכונן להפסקת הטיפול התרופתי הפסיכיאטרי?

ראשית ולפני הכל, אני חוזר ומדגיש שהחלטה על הפסקת תרופות חייבת להתבצע בהתייעצות עם הפסיכיאטר המטפל שלך. לא פסיכולוג, לא מאמן, לא מומחה לטיפול טבעי. הפסיכיאטר הוא זה שצריך ללוות אתכם בכל החלטה בנוגע לתרופות. אפשר כמובן לדבר על זה עם אנשים אחרים, אבל חייבים לדבר על זה עם הרופא. הסיבה היא שאם יהיו בעיות, החמרה במצב, תופעות לוואי או אשפוזים – כל אותם אנשים אחרים ישלחו אתכם לפסיכיאטר. לכן כדאי להתחיל את הדיון בעניין אצל הפסיכיאטר ולא להגיע אליו כאשר כבר הופיעה בעיה.

במקרים רבים (ובניגוד למה שחלק חושבים), הפסיכיאטרים הם לא "בעד" טיפול תרופתי. הפסיכיאטרים רוצים שהמטופלים ירגישו טוב ואם הם יחשבו שאפשר או שכדאי להפסיק תרופה זו או אחרת, אז הם ימליצו לכם על הדרך הטובה ביותר לבצע זאת. כדאי לדעת שיש מקרים שבהם תקבלו המלצה שלא להפסיק את הטיפול התרופתי, כיוון שהפסיכיאטר יחשוב שמצבכם יכול להחמיר אם תפסיקו את הטיפול התרופתי.

הפסקת טיפול תרופתי פסיכיאטרי

כדאי לזכור שכמו שאנו שונים, כך התגובה שלנו להפסקת טיפול יכולה להשתנות מאדם לאדם. יש כאלו שלא יחושו שום בעיה בזמן הפסקת הטיפול, אחרים ירגישו תופעות לוואי קלות ויש כאלו שירגישו כאבי ראש, בחילות, זרמים בראש או בידיים או סחרחורות. לכן יש מקום להערך מראש להפסקת תרופה ולא להפסיק אותה ביום בהיר אחד.  כדאי לזכור שכל דבר שאנחנו מפסיקים באופן פתאומי יכול לגרום לנו לתופעות לוואי. הפסקת עישון, הפסקת שתית קפה, הפסקת פעילות ספורטיבית, הפסקת אכילה, אפילו שינוי משמעותי ופתאומי בהרגלים. כל דבר שאנחנו רגילים אליו ומשנים בפתאומיות יכול לגרום לתופעות לוואי.

תקראו את כל מה שצריך לדעת על הפסקת התרופה שלכם.

ראשית, זו משימה מורכבת. הבעיה עם קריאה באינטרנט היא שמצד אחד יש באינטרנט כל כך הרבה מידע אינטרסנטי שקשה מאד לדעת מה נכון ומה לא, ואיך אפשר להסיק מכל המידע משהו. גם המידע המקצועי לוקה בחסר כיוון שיש מעט מאד מחקרים ספציפיים על הפסקת טיפול תרופתי ותופעות הלוואי שלו (כפי שכבר נאמר, אין לחברות המייצרות באמת אינטרס שתפסיקו, וזה מובן). מצד שני, יש תחושה פעמים רבות שהפסיכיאטרים לא מספיק מעריכים ומסייעים להתכונן להפסקת הטיפול. לכן כדאי להקדיש זמן לישיבה מסודרת עם הרופא ולדון איתו בהפסקת הטיפול.

אם תדעו למה לצפות, כך גם רמת החרדה תרד ויש סיכוי טוב שגם יהיו פחות תופעות לוואי. תופעות לוואי יכולות להופיע בהפסקת התרופות והן לא בהכרח תופעות של הבעיה המקורית שממנה סובל האדם. אדם שלוקח טיפול אנטי-חרדתי כמו ציפרלקס במשך שנים ומפסיק את הטיפול יכול לחוות התקפי חרדה בגלל מספר סיבות, כולל עצם הפסקת הטיפול. כלומר, עצם קיום תופעה מסויימת לא קושרת אותה בהכרח לתופעה אחרת.

תכינו לכם מערכת תמיכה

אם החלטתם  להפסיק את הטיפול, תדאגו שהנוגעים בדבר ידעו שאתם עושים את זה. אני מתכוון לפסיכיאטר שלכם כמובן, אבל גם לבני הזוג, למשפחה, לחברים ואפילו לקבוצת התמיכה שלכם ברשת. אם אתם והסביבה יודעים שיכולה להיות תקופה רגישה יותר אז מצד אחד לא ילחצו עליכם יותר מדי, ומצד שני יהיו מוכנים לקבל התנהגות לא רגילה מצדכם. לדוגמא אם אתם מפסיקים כדור שינה, אז יתכן שיהיו לכם ימים יותר עייפים, וכשאנחנו עייפים אנחנו יכולים להיות פחות מרוכזים ויותר עצבניים.

תזכרו למה אתם מפסיקים.

כדי להפסיק טיפול, צריכה להיות סיבה טובה. כמו שלא מתחילים טיפול בלי סיבה, גם לא מפסיקים טיפול תרופתי פסיכיאטרי בלי סיבה. אחד לא רוצה לקחת כדורים, השני לא אוהב תופעת לוואי מסויימת ושלישי חושב שיהיה לו טוב יותר בלי תרופות. לכל אחד יש סיבה אחת לפחות, והוא צריך לזכור אותה טוב כיוון שאם בזמן תהליך ההפסקה הוא ירגיש טוב, הוא צריך משהו לשאוף אליו. אפשר לרשום את הסיבה בגדול על דף נייר ואפשר סתם לשנן.

תמצאו דרך אחרת לטיפול בבעיה.

אם החלטתם להפסיק את הטיפול התרופתי, יתכן וחלק מהסיבות שבגללן התחלתם את הטיפול יופיעו מחדש. אם לא תטפלו בבעיה המקורית, הרי שבשלב כלשהו היא תצוץ בצורה זו או אחרת ואז תרוצו בחזרה אל רופא המשפחה או הפסיכיאטר לקבל שוב מרשם לכדור שעזר לכם. על מנת למנוע את הצורך בטיפול נוסף, כדאי להקדים ולטפל בקושי שלכם בצורות אחרות. יש אפשרות ללכת לטיפול פסיכולוגי על כל מגוון הסוגים שלו. אחרים ישנו את ההתמודדות עם הטריגר למצוקה (לדוגמא להתגרש או לעבור מקום עבודה)

כפסיכיאטר, אני לא חושב שתרופות הן הפתרון לכל בעיה, אלא כלי בסל הכלים שלי לעזור לאדם להתגבר על קושי מסויים שלו. אבל אם הוא בוחר שלא להתמודד עם הקושי , יש סיכוי סביר שהוא ימשיך לסבול. ואז כל הפסקת הטיפול תהיה לחינם.

 

הפסקת טיפול תרופתי פסיכיאטרי צריכה להתבצע בליווי הדוק של הפסיכיאטר שלכם.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

מחשבות של אחרים

Simonbabor@gmail.com: אני מוגדר כחולה במאניה דיפרסיה שנים ארוכות. ההתמודדות קשה עלי מאוד, אשמח לעזור ולהיעזר בך .אני...

Simonbabor@gmail.com: אני גם מוגדר כחולה במאניה דיפרסיה. עברתי כצה אפיזודות , עם עליות ומורדות ממש עד כדי ייאוש. אשמח...

שירה: אשמח להיכנס לקבוצה

עדי גנני: מעניין מי החמודה שמעזה להגיב בנושא כה רגיש, כבקיאה ומבינה, אבל פחדנית מכדי אפילו לתת את שמה המלא. רק נ. אני...

עדי גנני: תקשיבי טוב טוב שרה. שמי עדי, אבא ל-3 בנות. חשוב להדגיש מראש שאיני מדבר כאיש מקצוע, אני לא איש מקצוע, אלא...

שרון: בחור בן 36 שנקלע לבעיות פרידה מחברה, עזיבת עבודה ,דר רחוב משתמש בסמים באופן קבוע שהפכוהו לעצבני ,בתת תזונה,...

סנדרה: שלום, בתי בת 12 לקחה קונסרטה 27 ויש לה פריחה בפנים. האם להפסיק?

לילוש: שאלה , האם אפשר לעשן גראס רפואי עם סימבלטה??????????????

תגובות

40 תגובות לרשימה ”איך להתכונן להפסקת הטיפול התרופתי“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת האורגניזם:

  ומה בנוגע לאנשים שנוטלים SSRI שהם קיבלו מרופא משפחה, ובכלל לא מטופלים אצל פסיכיאטר?

  פסיכיאטר, לפחות על פי נסיוני, הוא רופא מומחה כמו רופא עור או רופא עיניים. הוא יושב ומדבר איתך על הסימפטומים בערך חמש דקות, ואז רושם תרופה וקובע לך תור לעוד חודש, חודשיים או שלושה. בפגישה הבאה, מתרחש בדיוק אותו הדבר. ברוב המקרים הוא גם לא זוכר אותך מפגישה לפגישה וצריך לספר לו הכל מההתחלה.

  לכן, הרבה יותר קל לקבל SSRI מרופא המשפחה. הוא, לפחות, מכיר אותך.

  כמובן שיש מקרים חריגים של אנשים שעדיף שיתייעצו עם פסיכיאטר, אבל ברוב המקרים אין לו יותר אינפורמציה מאשר לרופא משפחה, הוא הרי לא בהכרח עושה שיחות של שעה עם המטופלים שלו אחת לשבוע.

  יש אנשים שילכו לרופא על כל שפעת, ויש כאלה שילכו על דעת עצמם לקנות דקסמול קולד. לדעתי זה בדיוק אותו דבר. אם המצב הרפואי שלך מורכב – לך לרופא. אם המצב הרפואי שלך פשוט – תפעיל שיקול דעת.

 2. מאת לביאה:

  חבל שפסיכיאטרים שוכחים לציין שכדי להגמל מאפקסור, תיאלץ לעבור יסורי גיהנום של חודש חודש וחצי…..

 3. מאת אליה:

  איך נמנעים מתופעות לוואי בזמן הפסקת התרופה?
  ואחרי שהגוף התנקה, איך לא ממשיכים יותר בצריכת התרופה כמו מלפני השימוש? מה השלב הבא? הרי יש צורך בטיפול מסוים.

 4. מאת ירדן לוינסקי:

  אני חושב שהדרך להתכונן, היא להערך לתופעות הצפויות בעיקר נפשית. במידה ויש תופעות לוואי יש להתמודד איתן אחת אחת ולשם כך יש את הרופא הפסיכיאטר שמלווה.
  בנוגע למה שאחרי התרופות, גם לכך אפשר ורצוי להעזר בפסיכיאטר. אם יש צורך בטיפול אחר, כדאי להעזר בו.

 5. מאת ליאת:

  אני סובלת ממספר תופעות לוואי כגון: סחרחורות וזרמים בכל הגוף ובעיקר בידים, כתוצאה מהפסקת וולבוטרין. כמה זמן אמורים להימשך תופעות הלוואי? יש משהו שאפשר לעשות?

 6. מאת ירדן לוינסקי:

  @ליאת, תופעות לוואי של ההפסקה יכולות להמשך אפילו חודש ימים ומעלה.

 7. מאת מירי:

  היי אני משתמשת כבר שנה בסרוקסט , אני רוצה להפסיק איך עושים את זה ?

 8. מאת חנה עדי:

  אני רוצה להפסיק סורקסט ובמקביל לקחת כדור אחר שלא משמין – איזה כדור ניתן לקחת ואיך מפסיקים או לוקחים במקביל , אני העלתית 25 קילו בסורקסט ניסיתי להפסיק אלך ללא הצלחה , איזה כדור הכי מתאים שלא משמין תודה וחג שמח

 9. מאת חנה עדי:

  סורקסט הטובה ביותר אבל משמינה מאוד

 10. מאת ירדן לוינסקי:

  @חנה עדי, יעוץ תרופתי מקבלים בצורה מסודרת ולא בשאלות אנונימיות באינטרנט. פני לרופא שלך והתייעצי עמו.

 11. מאת ח:

  אני מנסה להיגמל מציפרלקס לאחר שנה וחצי. ירדתי ל5 מל . איך ממשיכים מכאן לרדת לאט שלא יהיו תופעות לוואי וכדי שלא תחזור התופעה? עכשיו התחלתי להוריד ל5, כמה זמן להמשיך במינון הזה עד להורדה הבא? נ ב. שואלת כאן כי לא מרוצה מהפסיכיאטרית שהייתי אצלה

 12. מאת קארין:

  איך מפסיקים לקחת ציפרלקס צריך להפסיק בהדרגה אני לוקחת כבר שנתיים ומרגישה הרבה יותר טוב ורוצה להפסיק מה התהליך שצריך להתחיל תודה רבה

 13. מאת אבי:

  שלום, אני לוקח ציפרלקס כבר שנתיים ואני רוצה להפסיק עם זה. הפסקתי ביום אחד וזה עשה לי כאבי ראש וסחרחורות. איך אני יודע לאיזה מינון לרדת לפני שאני לא משתמש בזה?
  היום אני לוקח 10 מיליגרם

 14. מאת ירדן לוינסקי:

  @ח, הכל בסבלנות ותחת פיקוח. אם את לא מרוצה ממשהו, אז תלכי למישהו אחר. זו לא חתונה.

  @קארין ואבי, תקראו את הטקסט, ותתייעצו עם הרופא משפחה או הפסיכיאטר שלכם.

 15. מאת יוסי:

  שלום אני השתמשתי בויפאקס ועכשיו אני בתהליך סיום שלו בימים האחרונים אני מרגיש מותש ומיואש , אחד הסיבות שהפסקתי הבנתי שהכדור גורם לי לבעיה של דחיפות במתן שתו רציתי לדעת עד כמה זה נכון ?

 16. מאת אורטל:

  אני רוצה להפסיק כדור שאני לוקחת כבר חצי שנה בשם אלפרליד 0.5 פעמיים ביום איך מפסיקים אותו בצורה נכונה ובלי תופעות לוואי…

 17. מאת גולדנברג אביב:

  אני בת 21 ולוקחת ציפרלקס כבר כ-3 שנים. רוצה להפסיק את השימוש בו, איך נכון לעשות זאת בלי שום תופעות לוואי פיזיות ורגשיות ?

 18. מאת בן:

  אני לוקח סרנדה כבר כמעט שנה וזה העלים לי לגמרי את החרדות כבר מהחודשיים הראשונים, אני מאמין שבקרוב הפסיכיאטר יגיד לי להפסיק לקחת.
  שאלתי: אני בחול לתקופה של כמה חודשים ואני מגיע לארץ עוד כמה ימים, הבעיה שלי שנגמרו לי הכדורים ונאלצתי להפסיק במכה לפני כמה ימים, ובסך הכל יהיה לי שבוע שלם עד הפגישה עם הפסיכיאטר שהפסקתי לקחת את הכדור במכה, 1.כמה רע זה? 2. לחשוש ולרוץ לרופא ביום שאני נוחת או שזה לא סוף העולם להפסיק לכמה ימים?
  תודה

 19. מאת ליטל:

  אני לוקחת אריפליי 10 לדכאון וחרדות כבר חודש פלוס אני חסרת שקט בגוף לגמריי ודכאון ונוקדות וחרדה משתקת לגמריי יותר גרוע מי מה שהגעתי לפסיכאטר שלי…אני מנסה לתפוס את הפסיכאטר שלי וזה בלתי אפשרי סרט אני רוצה להפסיק תוכל להמלית לי איך?

 20. מאת שלמה:

  אותו דבר בדיוק

 21. מאת גיא:

  שלום עדי,
  אני בעיצומו של תהליך הפסקת סרוקסט ויש לי כבר 3 שבועות כאבי ראש וסחרחורות איומים.
  וכמוך גם אני מאוד השמנתי.
  מכיוון שהפוסט שלך כאן יחסית ישן אני מניח שאת כבר אחרי.
  תהיתי אם יהיה אפשר להחליף איתך רשמים מתקופת הגמילה.
  תודה,
  גיא

 22. מאת ס:

  היי גיא, אני גם הפסקתי כדור ועוברת גיהנום- כמה זמן לקחת וכמה זמן עכשיו התופעות נמשכות? אצלי זה בעיקר הרבה בכי וכאבי ראש שהורגים אותי!

 23. מאת גיא:

  היי "ס",
  נטלתי את הכדורים במשך כשלוש וחצי שנים.
  התחלתי את תהליך "הגמילה" שבוע לפני פסח ובמשך כחודש וחצי היו לי כאבי ראש נוראיים בעיקר החל משעות הערב.
  לאחרונה כאבי הראש ממש פחתו אבל כמובן שיש עוד אתגרים שצריך לעמוד מולם מפני שיש כאן קושי פסיכולוגי להיפתר מהתלות בכדורים.
  אשמח אם תכתבי לי במייל, נוכל להחליף רשמים בצורה שלא תלויה באתר (וניראה לי שבאופן כללי לדבר עם מישהו שמבין מה את חובה, יכול לתת כוח להמשיך):
  Chaos374@gmail.com

 24. מאת נופר:

  שלום וברכה , אני משתמשת באסציטאלופרם כשנה פלוס , בתחילה 10 מ"ג ולא כ"כ השפיעה והמימון הועלה ל15 מ"ג ע"י פסיכיאטרית שדברה איתי כדקה והעלתה מינון.
  בעקרון אני מרגישה טוב , אך הפחד שלי הוא תמיד מה יקרה אם יהיה לי התקף חרדה , לכן שאני הולכת ברחוב תמיד חשוב לי לראות שיש לצידי מישהו למקרה שאצטרך עזרה .
  השאלה היא האם לשם הבעיה הזאת צריך כדור?
  העלתי כ-16 ק"ג כ 20 אחוז ממשקל גופי.
  האם ניתן להחליף כדור ?
  ראי לציין שעשיתי גם כמה מפגשים cbt
  תודה רבה

 25. מאת דורון:

  שלום לכולם,
  לאחר 8 שנים של לקיחת ציפרקלס החלטתי להפסיק, אני כבר שלושה חודשים בתוך התהליך, כמו רובנו פה קיבלתי את המרשם מרופא המשפחה.
  בהתחלה היו לי סחרחורות וכאבי ראש ועכשיו בעיקר חווה זרמים בגוף כמו שרובכם ציינתם.
  ידעתי מראש שפיתחתי תלות בכדור ולכן הכנתי את עצמי נפשית ואני נתמכת על ידי קאוצ'ר.
  לא העלתי במשקל מאז הפסקת התרופה והרעב דווקא פחת.
  הייתי שמחה לדעת שעוד אנשים נמצאים בתהליך כמו שלי ולמרות כל החששות והפחדים מצליחים לראות את האור בקצה המנהרה בכל הנוגע לגמילה.
  הרי פחדים ולחץ תמיד יהיו, השאלה היא מתי זה נהפך ממשהו מציאותי לפחד תלוש מהמציאות.

 26. מאת גיא:

  היי דורון,
  את בחברה טובה,
  רובנו נימצאים באותה סירה.
  תופעות הלוואי יכולות להיות קשות אך הן עוברות בסופו של דבר, הגוף מתרגל.
  העניין הוא האם החרדה תחזור.
  מאז שירדתי במינון (כרגע נוטל רבע מהמינון המקורי) אני בוחן את מצבי בכול רגע נתון, זה הולך איתי כמעט לכול מקום.
  קיימת תלות פסיכולוגית, אחרי שהכדורים עשו את מה שהם היו צריכים לעשות הם מהווים רשת ביטחון וכשמפסיקים אותם גם אם המצב בסדר מרגישים קצת תלושים.
  זה כמו לוליין שהולך על חבל- עם ובלי רשת ביטחון למוה היכולות שלו הם אותן היכולות, הגורם המשתנה זאת הידיעה שאין רשת אי שם למטה.

 27. מאת שירי:

  דורון אפשר לדבר איתך בפרטי בבקשה?

 28. מאת דורון:

  בוודאי
  Doron3sharon@gmail.com

 29. מאת דורון:

  מדוייק, ההגדרה הזו מלווה אותי מאז שנה לטיפול, הרופא והפסיכיאטר הצבאי אמרו לי להפסיק ואמרתי להם שאני יודעת שהכדור עשה את שלו אך הידיעה שהרשת הזו נמצאת הקלה עלי.
  אני כבר שלושה חודשים ללא כדורים כלל, לאט לאט מתחילה לעכל רגשות בצורה נכונה, לקבל את מה שאפשר לשנות ולהניח למה שלא.

 30. מאת גלי:

  היי קודם כל את אלופה!! כל הכבוד על החוזק הנחישות ועל כל מה שאת עוברת. אני לקחתי 8 שנים ציפרלקס הפסקתי לפני כחודשיים בערך. עוברת עליות וירידות קשיים פיזיים בעיקר. מנטלית ורגשית אני בסדר . צריך כל הזמן להזכיר שרוב הקושי מאחור. בסוף הגוף מתאזן והכל עובר. מגלים דברים עצומים בתהליך הזה והם יפים וטובים. הרבה ספורט ויטמינים מוסיקה מדיטציה דמיון מודרך משפר בהחלט את התהליך. וכמובן אומגה גליל כמה שיותר. בהצלחה… יש דברים קשים יותר

 31. מאת אורטל:

  גלי שלום,
  שמי אורטל ואת הראשונה שראיתי שלקחה בטווח קרוב לשלי כדורים אנטי דיכאוניים
  אצלי הסיפור היה 6 שנים ציפרלקס ואחריו 4 שנים לוסטר. אני כבר שנה בתהליך של הורדת מינונים ובארבעת החודשים אני ללא כדורים בכלל.
  מה שחשוב לי לומר לך ולכולכם שתזונה הוא מרכיב חשוב וויטמינים. מעבר לכך אינני מומחית והייתי שמחה לדבר איתך או עם מישהו שעובר את זה במקביל ולשאוב תמיכה ועידוד אחד מהשני או השנייה.
  אין מספיק מאמרים שמדברים על גמילה ועל הצלחתה כשבמקביל כל רופא משפחה ראשי לתת מרשם לתרופות מסוג זה. כולי תקווה שאצליח בתהליך בכדי לחזק אחרים שיאמינו במסע ושהוא אפשרי גם עבורם. המייל שלי הוא ortalh1983@gmail.com
  בהצלחה לכולם בתהליך

 32. מאת שירי:

  הי גלי
  אפשר להתיעץ איתך במייל בנוגע לגמילה מציפרלקס?
  תודה

 33. מאת יפעת:

  מה זה אומגה גליל?

 34. מאת אגם:

  היי
  אני לקחתי במשך 5 שנים כל מיני כדורים כמובן בהוראה של רופא משפחה ופסיכאטר לצערי כלום לא עזר….לפני כשבועיים חזרתי לציפרחקס במינון 5 מ"ג אחרי כשבוע הפסקתי לגמרי פשוט נימאס לי שכלום לא עוזר לי ואני סתם לוקחת כדורים.
  צריכה טיפים או הסבר לגמילה…האים זה עושה רע?
  תודה על העזרה

 35. מאת יהודית:

  שלום לכולם. לפני שמפסיקים את הכדורים חיבים להתיעץ עם הפסיכיאטר או רופא שרשם לכם את הכדורים ולרדת מהם בהדרגה בלבד. בשום אופן לא בבת אחת זה מסוכן מהרבה סבות ותופעות הלוואי עלולולת להיות קשות. יש להורידן בהדרגה ולהיות מוכנים להכין שעורי בית פסיכולוגית ולהשלים שאתם מוכנים אולי לעבור תקופה קצרה או למשהו אחר ארוכה יותר של תופעות לא נעימות. ותכינו תוכניות מגירה. אולי בימים הראשונים וכל אחד לפי איך שירגיש. כמו ימים ראשונים לא לצאת מהבית. לתפקד בבית כרגיל ואם מרגישים רע לשכב לצפות בטלויזיה לקרוא ךשמע מוסיקה ……לשתות הרבה מים. אך לא להכנע להרגשה וקצת שיכולים שוב לתפקד ולעשות דברים……וחשוב להבין שזה זמני…..והגוף יתרגל והכל יסתדר…. והרופא מייעץ מה הלאה……

 36. מאת אסף לרום:

  בן, היי. בקשר להפסקת ״סרנדה״, האם הפסקת אותה בבת אחת בסופו של דבר?
  אני סובל מכאבים בכליות שהתחילו בפתאומיות ובאופן מוזר ואני תולה את זה בסרנדה. אני לא רוצה להפסיק בהדרגה אלא להפסיק מיד.
  מה ההשלכות?

  (אם זה ממש אסור, אז איך מפסיקים בהדרגה סרנדה? יורדים לכדור אחד ביום ובוחרים אם לבטל את הבוקר או הערב? או לחצי כמות בבוקר וחצי כמות בערב? או משהו אחר? ולמשך כמה זמן?)

  אין לי זמן לחכות לתור אצל הפסיכיאטר. כואב לי בכליות. מפחד מנזק שעלול להיגרם 🙁

 37. מאת מאיה:

  בעקבות מחלת הנשיקה שגרמה לי לחוסר איזון חרדות ודיכאון לקחתי סרוקסט שהיה מצןין בשבילי אבל אף רופא לא טרח לעדכן אותי שצריך להפסיק מתישהו ולכן המשכתי עם הכדור 17 שנה. לאחר 17 שנה הכדור הפסיק להשפיע והחלו לי תופעות של קשיי נשימה קשים . הרופא המליץ להחליף כדור : החלפתי לציפרלקס לא עזר החלפתי לסימבלטה לא עזר החלפתי למירו, וויפאקס, חזרתי לסרוקסט תקופה ארוכה וקשה גם של גמילה מסרוקסט וגם תופעות של הכדורים החדשים שלא עזרו. היום אני מנסה ציפרמיל (רסיטל) כבר 3 חודשים וזה ממש לא עוזר לי לקשיי הנשימה . התחלתי טיפול עם פסכוטרפיסטית שהמליצה לי לרדת מהכדור בהדרגה ולקבל טיפול הדוק ממנה המכיל פרחי באך ,מדיטציה,שיחות ועוד . אני מנסה . אם יש למישהו רעיון נוסף אני אשמח לשמוע . לפי דעתי הגוף שלי עבר טראומה מכל הניסיונות הקלושים של הרופאים . סהכ התחיל במחלת הנשיקה . אני לא בחורה חרדתית בכלל .

 38. מאת נאני:

  הי לוקחת ציפרולקס חודש ימים, לא עושה לי טוב הכדור הזה… הוחלט עם פסיכיאטר להפסיק טיפול… האם ישנם תופעות לוואי אפילו אחרי חודש ימים??? הספקתי לקחת יומיים 15 מ"ג ביום השלישי אחרי שנהיה לי רע חזרתי ל10 כמובן בהתעייצות עם הרופא…. לא מבינה למה יש לי תופעות לוואי. אשמח לעזרה אך להוריד בלי תופעות לוואי.

 39. מאת קרן:

  היי מאיה, לאיזה מינון וויפאקס הגעת. אני אחרי שש שנים במינון 75xr, לפני שלושה שבועותקיבלתי התקף חרדה. החליטו להעלות לי את המינון ל 150xr. זה ממש לא עושה לי טוב, אני מרגישה בהתקף חרדה מתמשך מאז. אני רוצה לחזור למינון הקודם ולבדוק הוספה של תרופה שתחזק אותי. איך הצלחת להוריד במינון? תודה קרן

 40. מאת בר:

  התחלתי פריזמה לפני כיומיים בשל הפרע חרדה של 36 שעות. אני קוראת על כל ההתמכרויות והקושי להגמל…
  האם הייתם ממליצים להפסיק לפני שאצרוך את הכדורים לאורך שנים ואז יהיה קשה בלעדהם ולהרגיע הפרעת חרדה עם כדור הרגעה נקודתי?

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.