גוונים שונים של אובססיה

OCD (ר"ת של Obsessive Compulsive Disorder או "הפרעה טורדנית כפייתית") היא אחת ההפרעות הפסיכיאטריות המרתקות ביותר. ראשית, מאד מעניין לעבוד עם אנשים שסובלים מ-OCD בגלל המוטיבציה של רבים מהם להיפטר מהאובססיות.

שנית, יש הצלחות לא רעות בטיפול ב-OCD בשילוב של טיפול פסיכיאטרי באמצעות תרופות יחד עם טיפול פסיכולוגי בגישה קוגניטיבית התנהגותית. אבל הדבר המרתק ביותר בהפרעה הזו היא המגוון של הצורות בה היא מופיעה.

אנחנו מנסים להכניס דברים לקטגוריות כדי שנוכל להתמודד בצורה טובה יותר, שנוכל למצוא טיפולים ממוקדים יותר לסוגים השונים של OCD. במקרים רבים יש גם חפיפה בין הסוגים, ולפעמים יש מעבר של המטופל מסוג אחד של אובססיה לסוג אחר. לאנשי המקצוע אין רשימה מוחלטת של סוגים שעומדת לרשותם, אבל ניסיתי להכין פה רשימה של הקבוצות הגדולות ביותר:

OCD של זיהום: ככל הנראה מדובר בצורה הנפוצה ביותר של OCD. אנשים שסובלים ממחשבות של זיהום עמוסים במחשבות שהם יקבלו זיהום או מחלה בעצמם, או שהם יעבירו זיהום.

OCD של ספקות: אנשים אלו עמוסים בספקות אם הם אמרו או עשו דברים. הם לא בטוחים אם הם נעלו את הדלת, אם סגרו את החלונות, כיבו את האש וכדומה. אצל אנשים מאמינים לפעמים יש ספקות אם הם התפללו כמו שצריך או קראו את המילים בסדר הנכון.

OCD של סימטריה: כאן אפשר למצוא הבדל גדול מאד בין אנשים שונים. כל הספרים צריכים להיות במרחק של חצי סנטימטר מהקצה של המדף. כל התיקיות צריכות להיות מסודרות לפי א'-ב'. המיטה צריכה להיות בזווית מסויימת או שדברים חייבים להיות בסדר מסויים.

OCD של אמונה: כל מיני אמונות, טקסים והתנהגויות הן חלק מהסוג הזה של OCD. לדוגמא כשאנשים חייבים לחזור על דברים בצורה מסויימת כדי להתגונן מפני עין הרע. אחרים נמנעים מכל דבר שקשור למוות או עושים טקסים מסויימים כדי שלא יקרה אסון או מחשש שיקרה משהו רע לאנשים שהם אוהבים.

OCD של בושה: אנשים עם סוג זה של אובססיה דואגים כל הזמן שהם יעשו משהו שיבייש אותם או יפריע להם מאד. אנשים דתיים יכולים לסבול ממחשבות טורדניות על כך שהם חוטאים. אדם אחר יכול לחשוב מחשבות טורדניות על כך שהוא יאמר שטויות כשהוא יתחיל לדבר.

OCD של תוקפנות: במקרה הזה מדובר על מחשבות תוקפניות או דחפים תוקפניים שמציפים את האדם, בניגוד לרצונו, או פחד שלו מפני מצב שבו ינקוט באלימות ויפגע או ייפגע. אמא יכולה לסבול ממחשבות שהיא תהרוג את התינוק שלה. אדם יכול לחשוב שהוא יתנגש במכוניות בכביש המהיר ויגרום לתאונה.

OCD של אגירה: זה סוג מיוחד של OCD בכך שהוא מתאפיין בדפוס של איסוף חפצים. לא מדובר באספן בולים שלא רוצה לזרוק את הבולים הישנים שהוא מצא, אלא באנשים שעוסקים באיסוף כפייתי, שממלאים את הבית שלהם בדברים שהם לא צריכים ולא מסוגלים להפטר מהם גם כשכבר אין מקום בבית. יכול להיות שמדובר בעיתונים ישנים, בחפצים שאספתם ברחוב, בחבילות או אפילו בבעלי חיים. אספנים כאלו בדרך כלל לא פונים לטיפול כי הם לא מוכנים לוותר על האוספים שלהם. מדברים על כך שיתכן שלא מדובר בדיוק ב-OCD, כיוון שזה לא בדיוק מטריד את האנשים.

ישנם עוד דפוסים של מחשבות טורדניות וטקסים אולם אלו הדפוסים העיקריים. למרבה המזל, ניתן להתאים את הטיפול כדי שיתאים לסוג הספציפי של ה-OCD, וכך להגביר את יעילות הטיפול. אחד הדברים שחשוב ביותר לזכור, שאמנם לאנשים יש OCD, אבל הם לא לבד בעניין הזה. אתם לא לבד.

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה, להרשם לטוויטר שלי, או להכנס לאתר של מרכז רזולוציה.

במקרים רבים יש גם חפיפה בין הסוגים השונים, ולפעמים יש מעבר של אדם מסוג של אובססיה לסוג אחר.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

שרה: אני התחלתי לקחת סרנדה חצי כדור וקמתי בלילה עם התקף חרדה קשה ורעידןת ולא הצלחתי לישון כמעט עד הבוקר. הרופא נתן לי...

זה אני...: אני מסכימה עם יוסי שגם עובדות זה דבר נזיל וגם עליהן אפשר להתווכח כי הן נתונות לפרשנות, לתחושה...

נועה: היי אני לוקחת לוסטרל לחרדה כפייתית כבר 11 חודש,במינון של 200 מ"ג .התרופה משפיע עלי טוב..עד מלפני שבוע.היה...

יוסי: הניתוח שלך מעלה נקודות שאני מסכים איתן, אבל עוד קודם צריך לזכור שהמונח "עובדה" עצמו מייצג עמדה ודעה,...

רפאל: היי דוקטור. מה עם לקיחת גלולת מלטונין לפני השינה ? אני יודע שזה מוגדר כהורמון ולכן לא נמכר בארץ, אבל אין בעיה...

ירדן לוינסקי: @שמואל, באופן כללי אין בעיה לקחת לוסטרל במינונים אלו לאורך שנים, אבל בנוגע אליך, מכיוון שאיני יודע מה...

ירדן לוינסקי: @מתן, המטרה היא שגם אם יש מחשבות טורדניות, הן לא מנהלות אותך אלא שאתה מנהל את המחשבות. לכולנו יש דברים...

ירדן לוינסקי: @אפרת, אני ממליץ להתייעץ עם מישהו שמכיר את הבעיה שממנה את סובלת. לא בתגובות.

תגובות

62 תגובות לרשימה ”גוונים שונים של אובססיה“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת עומרי:

  לפעמים זה בא לידי ביטוי במחשבות נבואיות? או מחשבות שמדברות איתי?

 2. מאת ספיר:

  כל פעם שאני מדברת עם מישהו, אז את כל מה שאני אומרת אני כאילו חייבת לרשום באוויר את מה שאני אומרת, ואני לא מצליחה להפסיק. יש לי ocd?

 3. מאת ירדן לוינסקי:

  @עומרי, צריך להבין בדיוק במה מדובר, עד כמה אתה מאמין במחשבות הללו ומה אופיין.

  @ספיר, זו אכן אפשרות, כדאי ללכת לאבחון מסודר

 4. מאת Liel:

  האם הרופא יכול לבחון ולגלות שמדובר בOCD. ? אם כן אז איך ?

 5. מאת אילנה:

  שלום רב, בני בן 20 קצין שעבר מסלול מאד קשה מלחיץ ו.חרותי מתלונן שסובל ממחשבות טורדניות שמנקרות כל היום הוא חושב כל הזמן שהוא לא מספיק טוב, לא מספיק אגרסבי ושהוא לא יצליח ל תמודד בכל מיני סיטואציות. המחשבות כל היום מטרידות ומערערות את איכות החיים וטיב היחסים עם החברים במסלול הוא מודע שזה לא נכון אך לא מצליח לעצור את המחשבות הוא מבקש עזרה דחופה . לציין כי בזמן התיכון היו לו מחשבות טורדניות ופחד שלא יפגע בילדים והוא היה מבוהל מזה, האם זה או סי די? האם זה מתפרץ בתנאי לחץ ? למי אפשר לפנות?

 6. מאת טיל:

  יש לי בעיה רצינית אני לא יכולה לשבת ליד בן אדם שאוכל זה מפריע לי ואני עצבנית מאוד מזה

 7. מאת שרוו:

  שלום
  אני סובלת מאוסידי כ 15 שנה
  וכעת בן זוגי רוצה שנביא ילדים לעולם
  יש לי חשש שמא הילד שלי יקבל את הגן של האוסידי, כך שהמחשבה מביאה לי בחילה
  אני צריכה להחליט אם אני רוצה להביא ילדים כדי לא להשלות את בן זוגי שרוצה מאוד ילדים
  אם חי ישב אוסידי ולבן זוגי אין יש סעכויי שילדינו גם יסבול מאוסידי

 8. מאת חרדתית:

  אני סובלת ממחשבות בלתי פוסקות על האוסידי הקשה של אחי. יש לי אוסידי על אוסידי של מישהו אחר. האוסידי שלו הוא באמת הקשה ביותר שקיים כנראה – למשל פתיחת הברז בבית הוריי כל היום ורחיצת ידיים עד זוב דם ופתיחית/סגירת דלתות + מבטים מסויימים, המנעות מלגעת בדברים, אכילה ושינה מאוד מסויימת בתנוחה מאוד מסויימת עם טריליוני טקסי ביניים. בנוסף הוא כנראה אוטיסט ולכן האוסידי שלו כה קשה. הוא אוטיסט לא מאובחן וחולה בכמה מחלות כרוניות נוספות. ההורים בהכחשה ואני כל היום חושבת על הסבל שלו ועל הטקסים שלו או על מה שמגרד וכואב ומלחיץ אותו/לו.

  כל אוסידי אחר )לסדר ונקיון או לקשר רומנטי) נראה לי כמו פריבילגיה מדהימה לעומת האוסידי שלי, הגורם לי להתקע במחשבות על טחי עד כדי מוות מוחלט בעודי בחיים.

 9. מאת גלית:

  היי
  יש לי חרדות שנובעות מזה שכל הזמן אני חושבת שאם אני יעשה משהו אז יקרה משהו רע .כת הזמן אני עושה התניות בראש ומפחדת לא להצליח כי אז אני בהתקף חרדה שזה יתממש. אני יודעת שזה לא ממש הגיוני ועדיין אני כל היום עוסקת במחשבה שלא הצלחתי לקיים איזה שהוא תנאי בראש ואז יקרה משהו רע. אני כל הזמן דואגת ומפחדת ונורא קשה לי .אני מרגישה כבר שאני לא מצליחה להשתלט על הפחד ומחשבות לא עוזבות .מה עליי לעשות

 10. מאת אבי:

  שלום אני רציתי לדעת איך אני יכול להעביר את האובססיה מהשיער לתנוך אני סובל כבר כמה שנים מתלישת שיער וכל חברי צוחקים עליי האם יש דרך לעשות זאת תודה.

 11. מאת ליאור:

  את כ"כ נבונה ואני מאוד מזדהה עם הסימפטומים שציינת אשמח אם תיצרי קשר ונדבר על הנושא..lior10620@walla.co.il

 12. מאת ליאור:

  היי אני ליאור ואני בן 28 ואני פשוט בשוק מכל מה שכתבת..עד לא מזמן לא הייתי בטוח מה לא בסדר איתי..תמיד ידעתי שמשהו לא הכי תקין בראש שלי אבל לא ניסיתי להתעמק בזה ממש..תמיד אמרתי לעצמי טוב נו לכל אחד יש בטח מחשבות מוזרים ולא הגיוניים על כל מיני דברים מוזרים שלרוב מגעילים אותי מעצם החשיבה עליהם בעיקר תכנים מיניים שפולשים לראש שלי ואני מקבל מהם צמרמורת..תקשיבי הקטע עם הבעיטה באבנים ולחזור אחורה שהאבן בורחת ריסק אותי אני עד היום מסוגל לעשות את זה חח..אשמח אם יצא לנו לשוחח ולשתף בחוויות שלנו..אני יחסית חושב שיש לי ocd ברמה נמוכה למעט במצבי לחץ שאני ניכנס ממש למעגל קסמים של ניתוחים חוזרים של אירוע מסויים שמטלטל אותי ואני מנסה לפתח יכולת שליטה ומעניין אותי המנגנוני חשיבה שפיתחת עם השנים..אשמח שתיצרי קשר 0502972072

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.