אסוציאציות לסופ"ש, 27.6.14

מצבור לינקים שקראתי לאחרונה ואולי גם אתם תהנו מהם.

נתחיל במלחמות הפסיכולוגים. 
כידוע, בארץ ובעולם יש מאבק בין גישות טיפוליות שונות בתחום הפסיכולוגיה, בין גישות דינמיות לגישות קוגניטיביות התנהגותיות. תוסיפו לזה את הרפורמה בבריאות הנפש שכבר כתבתי עליה רבות, והרבה הרבה אגו ותקבלו ענף שבאופן עקבי מצליח לכרות לעצמו את העץ שעליו הוא יושב. בזמן שהפסיכולוגים הקליניים מתקוטטים בינם לבין עצמם בסוגיות עקרוניות וחשובות כמו דיאגנוסטיקה ורורשך, הדרכה, משכי טיפול וגישה טיפולית, הארץ מלאה בעלי מקצועות שונים (ומשונים) שנותנים מענה (איכותי פחות או יותר) למטופלים. למקרא הכתבה המעניינת אך ארוכה מדי, עולה השאלה אם מישהו שם בנאבקים זוכר למה הם שם מלכתכילה. למטופל זה לא משנה אם קוראים לזה דינמי או התנהגותי. הוא רק רוצה להרגיש טוב. אז אתה יכול לבוא עם אידיאולוגיה כזו או אחרת, אבל השטח הוא זה שיקבע מה יקרה בסוף….
(טיפ קטן, אפשר דרך פייסבוק להגיע ללינקים הסגורים של הארץ)

מדעת
מדעת הוקם על ידי קבוצת הורים שרצו לבדוק מידע אובייקטיבי ואמין בשאלת מגפת הפוליו של 2013. אחרי שהם גילו כמה דיסאינפורמציה מסתובבת ברשת ובציבור, הם החליטו לעשות מעשה והקימו קבוצת משימה שתפקידה להפחית את הבורות ולספק מידע אמין בצורה ברורה לאנשים שרוצים לדעת קצת יותר על הבריאות שלהם. האתר בתהליכי גדילה ואתם מוזמנים להצטרף.

הבעיה של הפרטיות היא ציבורית ולא אישית.
נכון שפרטיות היא סוגיה אישית, אבל היא מייצרת בעיה חברתית וציבורית. יש לגופים רבים, דמוקרטיות ודיקטטורות אינטרס שאנו נשתף את הכל באינטרנט ובפייסבוק. וזה לא בהכרח האינטרס שלנו כפרטים בודדים.

תשתית הדיגיטלית החדשה, המבוססת על מידע שנתרם על ידי אזרחים בזמן אמת, מאפשרת לטכנוקרטים להוציא את הפוליטיקה, על כל הרעש, החיכוכים והסכסוכים המתלווים אליה, אל מחוץ לתהליך הפוליטי. היא מחליפה את העסק המלוכלך של בניית קואליציה, משא ומתן ודיון בניקיון וביעילות של מנהל מבוסס נתונים. לתופעה יש שם ידידותי לממים: טים אוריילי מכנה אותה "אסדרה אלגוריתמית". הרעיון שעומד מאחוריה הוא שדמוקרטיות עשירות במידע הגיעו לנקודה שבה הן רוצות לנסות לפתור בעיות ציבוריות מבלי שיצטרכו להסביר או להצדיק את עצמן לפני האזרחים. במקום זאת הן יכולות פשוט לפנות לאנוכיות שלנו – והן יודעות עלינו מספיק כדי להנדס נדנוד מותאם אישית מושלם, שלא נוכל להתנגד לו.

פרטיות היא אמצעי לדמוקרטיה, לא מטרה בפני עצמה.

הלשון הנקיה של הכאבים.
נעמה כרמי על הכאב וחוסר היכולת של המטפלים לראות את כאבם של המטופלים שלהם

“לא כואב”. אינני יודעת מתי לאחרונה הכניסו לברוך זונדה, אם בכלל. לי עשו את זה לפני פחות משנה. הוצאה של זונדה אפשר לתאר כהליך ”לא נעים”. הכנסת זונדה, גם כשאת משתפת פעולה כנדרש, היא, בפשטות, כואבת. (על אחת כמה וכמה כשעושים לך את זה שלוש פעמים כי לא מצליחים. בגלל “מבנה האף הצר” שלך, כמובן…).

אבל מה חדש? לי יש כבר מזמן כלל אצבע לגבי רופאים: בכל פעם שאני שואלת אם זה יכאב והם אומרים שלא, זה רק יהיה “(קצת) לא נעים" – אני יודעת שזה הולך לכאוב…

רגע לפני סיום

שלבקת חוגרת.  הייתי חייב.

 

ולסיום, מוקדש לכל ההורים שאוהבים את הילדים שלהם, בסוף היום.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

תום: התחלתי לקחתי ציפרלקס דרל פסיכיאטר נגד התקפי חרדה המינון שלי הוא 10 והוא התעקש שאקח כדור שלם מההתחלה, זה היום ה3...

Marina Vergin: בפיסקה לפני אחרונה במאמר התהפכו המילים ולא ניתן לקרוא. כך זה נראה במהופך: "אם כן, אולי תשאלו את...

לירי: את לא רצינית- תקחי טיפות קנאביס- אפס תופעות לוואי – מעלה מצב רוח- יש אלפי זנים- תמצאי מה מתאים לך,...

אנונימי: אנונימית, אנחנו חווים בדיוק אותו דבר אחד לאחד עם אמא שלי. אחרי שניסינו הכל, אנחנו כרגע מחפשים עוד משפחות...

יעלה: האם ייתכן שלפתע אחרי שנים של נטילת רסיטל, התחלתי לפתח גרד ופריחה אחרי לקיחה שלו? מקבלת גם אימפרמין וחצי קלונקס...

איתי: שלום אני חווה כרגע דיכאון שזה מורכב מעצב פנימי סמוי שאני לא יודע עד כה מה זה מרגיש רע חוסר אונים נמצא בבור בלי...

Yhufs: תרופת סוליאן האם נחשבת לבעיתית כמו רספירגל מנסיון עם הילדה בת 19 גרם לה להזיות סובלת מזה כשנתיים מחרדה שהתפרצה...

סופי: לצערי מאוד נכון .ההבדל בין רצוי למצוי הולך וגודל וגורם לתסכול מותגבר

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.