כמה דברים שלא לומר למי שסובל מדיכאון | פסיכיאטר ברשת

כמה דברים שלא לומר למי שסובל מדיכאון

אחד הקשיים שכמעט לא מתייחסים אליהם בנושא הדיכאון הוא האינטראקציה עם אנשים אחרים. הקושי נובע מכך שרבים לא בדיוק מבינים מה זה דיכאון וקשה למי שסובל בעצמו מדיכאון להסביר להם (בטח כשהוא מדוכא).

הנה רשימה של דברים שאנשים שסובלים מדיכאון לא אוהבים לשמוע. אני כמובן לא רוצה למנוע מאנשים שרוצים לעזור לדבר עם מי שסובל מדיכאון, אלא לאפשר דיאלוג שאינו שיפוטי, אלא בונה ותומך. כתבתי את המשפטים הנפוצים ומתחתם את מה שהאדם אליו אתם מדברים חושב – אבל לא תמיד אומר …

"אתה לא נראה מדוכא"
לא כל הדיכאונות נראים אותו דבר, ואנשים שסובלים מדיכאון שונים אחד מהשני. אנשים מדוכאים עדיין יכולים להסתפר, להתלבש, להתקלח, לשים איפור ואפילו לספר בדיחה או שתיים, ועדיין לסבול מדיכאון.

"כדאי שתנסה מדיטציה"
אני ממש שמח שהחבר שלך מהעבודה הצליח לטפל בדיכאון שלו בעזרת מדיטציה. זה ממש משמח שהוא מצא את הדרך שטובה עבורו. גם אני ניסיתי ומדיטציה זה באמת משהו מוצלח אבל בשבילי זה לא בדיוק עזר, ומה שעזר לי זה שיחות עם הפסיכולוגית שלי ולקחת תרופות בצורה מסודרת.

"אני מתעמל ולכן אני לא מדוכא"
נכון שפעילות גופנית משחררת סרוטונין לאחר שאנחנו מסיימים את האימון. גם אנשים מדוכאים יכולים להרגיש טוב יותר לאחר פעילות גופנית, אבל זו לא תרופה ולא פתרון. אי אפשר לרוץ 12 שעות ביממה. גם אם אני ארגיש טוב יותר אחרי אימון, זה לא יתן לי פתרון קבוע.

"אז למה אתה פשוט לא לוקח תרופות?"
יש אנשים שתרופות עוזרות להן מאד. יש אנשים שתרופות עוזרות להן רק בצורה חלקית, ואני לא יכול לספר לכם כמה אנשים חושבים שעצם העובדה שהמציאו את הטיפול התרופתי נוגד הדיכאון, אז כל הבעיה נפתרה. לא, גם אם אני לוקח תרופות יש מצבים שבהם זה לא מבטיח לי להרגיש טוב.

"זו רק ארוחה משפחתית"
מה שמרגיש עבור רוב האנשים כדבר הכי קל, יכול להרגיש עבור אנשים שסובלים מדיכאון כמו טיפוס על הר גבוה. יש ימים שבהם אנשים שסובלים מדיכאון מרגישים שלצחצח שיניים זו מטלה בלתי אפשרית. ארוחות זה באמת נחמד,אבל כשאתה מתקשה בדברים בסיסיים, תבינו שאירוע מרובה משתתפים זה קצת יותר מדי.

"אל תישן כל כך הרבה"
אנשים שמתמודדים עם דיכאון לא ישנים כי הם עצלנים. הם ישנים כי יש להם תסמינים גופניים ונפשיים שמתישים אותם כל יום, כל היום. לפעמים זה טוב לישון, ולפעמים הגוף מטפל בעצמו כשאנחנו ישנים.

"אני יודע! בחורף גם אני נהיה ממש מדוכא!"
כשכולם משתמשים במילה דיכאון, אז אנשים לא מבינים למה הכוונה כשאתם מספרים להם שאתם מדוכאים. דיכאון קליני זה לא מה שקורה לכם כשקיבלתם 85 במבחן שחשבתם שתקבלו בו 100.

"אל תראה את התוכנית הזו, אתה לא במצב כדי לראות"
זה נחמד שאנשים מנסים לשמור על בן משפחה שלהם שמתמודד עם דיכאון מדברים שהם חושבים שהוא לא יהיה מסוגל להתמודד איתם. אבל אתם צריכים לזכור שמדובר באנשים בוגרים, שמכירים את עצמם. אם נרגיש שזה לא בשבילנו לא נכריח את עצמנו לראות את זה. אם נרגיש שאנחנו צריכים עזרה, אנחנו יכולים לבקש.

באופן כללי,  התמודדות עם דיכאון זה דבר קשה ושוחק. כולם צריכים אנשים שילוו אותם ויתמכו בהם, אבל אף אחד לא מחפש מישהו שינסה לעזור ובמקביל יגרום לו להרגיש עוד יותר רע. אני יודע שאתם מנסים לעזור, תחשבו על זה.

אגב, אם יש לכם עוד דוגמאות, זה זמן טוב לנסות ולכתוב אותן כאן. 

 

הקושי נובע מכך שרבים לא בדיוק מבינים מה זה דיכאון

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

מחשבות של אחרים

חולמת להיגמל: היי ג. אני כבר למעלה מ10 שנים נוטלת כדורים נוגדי דיכאון. החליפו לי המון סוגי כדורים וניראה לי שנפשית זה...

יפית: זה אומר שלא טיפלת בפאן הנפשי תרופות פסיכיאטריות אינן מטפלות בנפש. אשמחלשוחח איתך על כך . 0544791227

ללא שם: היי יש לי תחושה של עצב כבד בבית ואין חשק לכלום אבל בחברה אני סבבה עם עצמי ומרגיש רגיל לחלותין אבל שאני לבד...

אנונימי: הי קיבלתי ציפרלקס רציתי לדעת האם זה גורם למחשבות הטורדניות להפסק? והאם זה גורם לחרדה להפסיק כרגע אני לא...

איסקו: נוי היקרה, אל תדאגי ואל תתייאשי! לנפש יש עוצמות חזקות מאוד.. הרבה מעבר למה שאת יכולה לדמיין..! אומרים שבחיים...

קובי: סליחה trepiline

קובי: קיבלתי תרופה כזאת בשם trampoline מותר לקחת את זה עם יש הפרעות קצב לב ?

שרית בסלו: הי אני סבלתי שניםםם ממגרנות נוראיות שום כדור כבר לא השפיע עליי …וממש סבלתי זו מגרנה פעמים בחודש שתפס...

תגובות

4 תגובות לרשימה ”כמה דברים שלא לומר למי שסובל מדיכאון“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת גיל:

  1. תחשוב על דברים שמחים
  2. תסביר לי מה מדכא אותך
  3. זה לא באמת

 2. מאת מ:

  מה הבעיה – יש לך עבודה טובה, שכר גבוהה, הכל מצויין

 3. מאת א:

  לא נורא, אל תדאגי, יהיה בסדר
  את תעברי את זה

 4. מאת טל:

  אתה מדוכא? אתה יודע מה אני עברתי ואני לא מדוכא.

  מה לעשות? לכולם קשה.

  אין דבר כזה דיכאון, אם תתעמל/תעשה מדיטציה/תרזה/תחשוב חיובי/תהיה צמחוני/תקנה ממני את המכשיר, לא תהיה בדיכאון

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.