כמה דברים שלא לומר למי שסובל מדיכאון | פסיכיאטר ברשת

כמה דברים שלא לומר למי שסובל מדיכאון

אחד הקשיים שכמעט לא מתייחסים אליהם בנושא הדיכאון הוא האינטראקציה עם אנשים אחרים. הקושי נובע מכך שרבים לא בדיוק מבינים מה זה דיכאון וקשה למי שסובל בעצמו מדיכאון להסביר להם (בטח כשהוא מדוכא).

הנה רשימה של דברים שאנשים שסובלים מדיכאון לא אוהבים לשמוע. אני כמובן לא רוצה למנוע מאנשים שרוצים לעזור לדבר עם מי שסובל מדיכאון, אלא לאפשר דיאלוג שאינו שיפוטי, אלא בונה ותומך. כתבתי את המשפטים הנפוצים ומתחתם את מה שהאדם אליו אתם מדברים חושב – אבל לא תמיד אומר …

"אתה לא נראה מדוכא"
לא כל הדיכאונות נראים אותו דבר, ואנשים שסובלים מדיכאון שונים אחד מהשני. אנשים מדוכאים עדיין יכולים להסתפר, להתלבש, להתקלח, לשים איפור ואפילו לספר בדיחה או שתיים, ועדיין לסבול מדיכאון.

"כדאי שתנסה מדיטציה"
אני ממש שמח שהחבר שלך מהעבודה הצליח לטפל בדיכאון שלו בעזרת מדיטציה. זה ממש משמח שהוא מצא את הדרך שטובה עבורו. גם אני ניסיתי ומדיטציה זה באמת משהו מוצלח אבל בשבילי זה לא בדיוק עזר, ומה שעזר לי זה שיחות עם הפסיכולוגית שלי ולקחת תרופות בצורה מסודרת.

"אני מתעמל ולכן אני לא מדוכא"
נכון שפעילות גופנית משחררת סרוטונין לאחר שאנחנו מסיימים את האימון. גם אנשים מדוכאים יכולים להרגיש טוב יותר לאחר פעילות גופנית, אבל זו לא תרופה ולא פתרון. אי אפשר לרוץ 12 שעות ביממה. גם אם אני ארגיש טוב יותר אחרי אימון, זה לא יתן לי פתרון קבוע.

"אז למה אתה פשוט לא לוקח תרופות?"
יש אנשים שתרופות עוזרות להן מאד. יש אנשים שתרופות עוזרות להן רק בצורה חלקית, ואני לא יכול לספר לכם כמה אנשים חושבים שעצם העובדה שהמציאו את הטיפול התרופתי נוגד הדיכאון, אז כל הבעיה נפתרה. לא, גם אם אני לוקח תרופות יש מצבים שבהם זה לא מבטיח לי להרגיש טוב.

"זו רק ארוחה משפחתית"
מה שמרגיש עבור רוב האנשים כדבר הכי קל, יכול להרגיש עבור אנשים שסובלים מדיכאון כמו טיפוס על הר גבוה. יש ימים שבהם אנשים שסובלים מדיכאון מרגישים שלצחצח שיניים זו מטלה בלתי אפשרית. ארוחות זה באמת נחמד,אבל כשאתה מתקשה בדברים בסיסיים, תבינו שאירוע מרובה משתתפים זה קצת יותר מדי.

"אל תישן כל כך הרבה"
אנשים שמתמודדים עם דיכאון לא ישנים כי הם עצלנים. הם ישנים כי יש להם תסמינים גופניים ונפשיים שמתישים אותם כל יום, כל היום. לפעמים זה טוב לישון, ולפעמים הגוף מטפל בעצמו כשאנחנו ישנים.

"אני יודע! בחורף גם אני נהיה ממש מדוכא!"
כשכולם משתמשים במילה דיכאון, אז אנשים לא מבינים למה הכוונה כשאתם מספרים להם שאתם מדוכאים. דיכאון קליני זה לא מה שקורה לכם כשקיבלתם 85 במבחן שחשבתם שתקבלו בו 100.

"אל תראה את התוכנית הזו, אתה לא במצב כדי לראות"
זה נחמד שאנשים מנסים לשמור על בן משפחה שלהם שמתמודד עם דיכאון מדברים שהם חושבים שהוא לא יהיה מסוגל להתמודד איתם. אבל אתם צריכים לזכור שמדובר באנשים בוגרים, שמכירים את עצמם. אם נרגיש שזה לא בשבילנו לא נכריח את עצמנו לראות את זה. אם נרגיש שאנחנו צריכים עזרה, אנחנו יכולים לבקש.

באופן כללי,  התמודדות עם דיכאון זה דבר קשה ושוחק. כולם צריכים אנשים שילוו אותם ויתמכו בהם, אבל אף אחד לא מחפש מישהו שינסה לעזור ובמקביל יגרום לו להרגיש עוד יותר רע. אני יודע שאתם מנסים לעזור, תחשבו על זה.

אגב, אם יש לכם עוד דוגמאות, זה זמן טוב לנסות ולכתוב אותן כאן. 

 

הקושי נובע מכך שרבים לא בדיוק מבינים מה זה דיכאון

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

מחשבות של אחרים

גיא: אכן ,בהחלט היתמודדות יום יומית גם בתקופות המיוצבות. בעל מישפחה עצמאי בן 48 כבר הספקתי להיות בתקופות שפל ובתקופות...

מאיה: בעקבות מחלת הנשיקה שגרמה לי לחוסר איזון חרדות ודיכאון לקחתי סרוקסט שהיה מצןין בשבילי אבל אף רופא לא טרח לעדכן...

חיים: אני לקקחתי והפסקתי בגלל הסטיגמה למרות שהתרופה עזרה תתיעצי אם פסיכיאטר לא מומלץ להפסיק לעניות דעתי חזרתי לזה כמו...

לוברבום: שלום אני בת 25 כתוצאה מפגות קוצ ראיה גבוה אני פרודה מבעלי כמעט שנה הבריחה היה בגלל שלא הייתי יכולה לשתף אותו...

אייל: הכרתי מישהו מאוד קרוב אלי שמת. אני כל הזמן בוכה ולא רוצה לזוז. כל הזמן אני מרגיש שהוא חסר לי.

מיקה: אם אתם יוצרים קבוצת וואטסאפ אני אשמח להצטרף. אולי יחד נוכל להתחזק ולחבק אחד את השני. אני עוברת תקופה אפלה...

אב: בתור פאצינטית שטופלה גם בכדורים וגם בשיחות עברתי כאלה תהליכים ששיפרו את ההרגשה, הביטחון והדימוי העצמי שלי שלא פעם...

קובי: שכחתי לציין שמאותו רגע שבו חבר שלי התוודה, אז הגעתי הביתה, תקף אותי מעין גל חום, ומאותו היום אני פשוט קורס. זה...

תגובות

4 תגובות לרשימה ”כמה דברים שלא לומר למי שסובל מדיכאון“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת גיל:

  1. תחשוב על דברים שמחים
  2. תסביר לי מה מדכא אותך
  3. זה לא באמת

 2. מאת מ:

  מה הבעיה – יש לך עבודה טובה, שכר גבוהה, הכל מצויין

 3. מאת א:

  לא נורא, אל תדאגי, יהיה בסדר
  את תעברי את זה

 4. מאת טל:

  אתה מדוכא? אתה יודע מה אני עברתי ואני לא מדוכא.

  מה לעשות? לכולם קשה.

  אין דבר כזה דיכאון, אם תתעמל/תעשה מדיטציה/תרזה/תחשוב חיובי/תהיה צמחוני/תקנה ממני את המכשיר, לא תהיה בדיכאון

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.