גם הערות קטנות יכולות לפגוע

אם את/ה מתמודד/ת עם בעיה נפשית, אתם בטח מכירים את ההערות האלו שאנשים אומרים לכם במהלך שיחה, שהן לכאורה אמפתיות אבל בעצם מאד פוגעות.

לפעמים המשפטים האלו יכולים לבוא בצורת שאלה. לפעמים בצורת הצעה לפתרון אבל בעצם הם מבטאים חוסר הבנה לקשיי ההתמודדות עם משבר נפשי. למרות שפעמים רבות ההערות הללו מושמעות מתוך כוונה טובה, הן בעצם יכולות לפגוע במאבק של האדם הסובל עם המחלה שלו. כי פעמים רבות כשאדם שמתמודד עם קושי כמו דיכאון, חרדה או אובססיה, הוא לא מצפה שתמצאו לו פתרון או שתגידו לו מה לעשות. לרוב כשאדם מביא עצמו להפתח בפניכם, הוא פשוט מחפש מישהו שיקשיב ויהיה שם בשבילו.

צריך לזכור שמשהו שנראה חסר חשיבות עבור אדם אחד יכול להיות פוגעני עבור אדם אחר. הנה כמה דוגמאות למשפטים חסרי חשיבות שמטופלים אמרו לי שהם שומעים מדי פעם, ומה הם באמת חושבים על זה.

"לקחת את התרופות היום?"
כן, לקחתי. רק בגלל שאני מרגיש עכשיו חרדה או מוצף לא אומר שלא לקחתי את התרופות הקבועות בבוקר. המשפט הזה רק אומר לי שאסור לי להרגיש את מה שאני מרגיש, כי אם הייתי לוקח את התרופות לא הייתי מרגיש את זה.

"רק תחשבי על כל אלו שמצבם גרוע משלך"
לא מספיק לי שאני מרגישה רע, אני צריכה גם לחשוב על אנשים אחרים שמרגישים רע? אני באמת לא מעוניינת לחשוב על כל האנשים שסובלים ובמילא המחשבות שלי שליליות. אז לא תודה.

"כל אחד נלחץ לפעמים" 
כן, לכל אחד יש לחץ לפעמים. אבל אני סובל מזה כל הזמן ולא לפעמים. ומה שאני מרגיש שזה לא לחץ אלא המוח שלי שמשתולל ואני לא יכול להפסיק את זה אז אם תגידו לי שמה שאני מרגיש לא נחשב, רק יגרום לי להרגיש רע יותר.

"אבל זה קרה לפני כל כך הרבה זמן…"
נכון, אבל זה עדיין משפיע על איך שאני מרגישה ביומיום. זה עד כדי כך השפיע עלי, ואני מתמודדת עם המחשבות השליליות האלו כבר הרבה שנים. קוראים לזה פוסט טראומה ותהיה לזה השפעה עלי תמיד. עדיין יש לי סיוטים, עדיין אני מתמודדת עם המחשבות. זה לא משנה מתי זה קרה.

"תחשוב חיובי"
אם זה היה כל כך קל, היינו עושים את זה מזמן לא? אם דכאון או חרדה היתה בחירה שאני יכול בחור באופן עצמאי, ברור שהייתי מפסיק את זה ולא הייתי בוחר להרגיש רע. אף אחד לא בוחר בזה.

"אתה צריך להרגע"
נו, באמת. אני מעדיף להיות בהתקף חרדה.

"אני לא יודע מה לומר לך"
ברור שאתה לא יודע, אבל זה לא אומר שאני מקרה אבוד. כל פעם שאומרים לי אני לא יודע מה לומר לך, זה גורם לי להרגיש שאני לבד בהתמודדות ואין מי שיעזור לי. במקום זה אפשר פשוט להיות איתי, או לשאול אותי מה אני מרגיש שאני צריך עכשיו.

"את נראית הרבה יותר טוב!"
העובדה שהתקלחתי והתאפרתי לא אומרת שאני מרגישה יותר טוב, אלא שנמאס לי להיות מרופטת ושאני פשוט התחלתי להסריח. זה לא אומר שהדיכאון עבר, שמצאתי עבודה או שאני מתקדמת. הרי מחר תגידו שהייתי יותר טובה ולמה ההתדרדרות.

"את צריכה לצאת להליכה ברגל"
באמת? איך לא חשבתי על זה. אם הייתי יכולה לצאת מפתח הבית הייתי עושה את זה. זה כואב שאנשים לא מבינים את המאמץ שנדרש ממישהו שלא יכול לעשות את הפעולה הזו.

"אני בחיים לא הייתי לוקח תרופות"
כן. גם אני לא רוצה לקחת תרופות, אבל אין לי בנתיים ברירה אחרת כי זה מאפשר לי לתפקד עד שהטיפול הפסיכולוגי יתחיל לעבוד.

הכוונה כאן היא לא לגרום לכם להפסיק לנסות לעזור לאנשים שנמצאים במצוקה, אלא לגרום לכם להבין שיש משמעות למה שאנחנו אומרים ועושים.

יש לכם עוד משפטים כאלו ששמעתם? תכתבו בתגובות.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

אורי: על רקע התפרצויות זעם קיבל בני בן ה13 בטווח 4 חודשים zypteza 2.5 ) פעם אחת בערב. tegretol 200 בבוקר ו 400 בערב....

בתעמי: שלום. מה המינון הגבוה ביותר המקובל לאילת סרוקסט?

Anama: אין ספק שיש מצבים שדורשים להיעזר בכל הכלים שעומדים לרשותינו. דבר שחשוב לזכור הוא הדרך שמביאה את השילוב המדויק...

מתן: בפסקה האחרונה כתוב שתרופה לא מפסיקה לעבוד פתאום אחרי שנתיים. בגלל שקרה לי שהתרופה אדרל הפסיקה לעבוד אחרי תקופה...

ג'ני: שלום, האם לתרופה יש השלכות שליליות על תפקוד הכבד? האם מתאים למישהו שהוא נשא וריוס צהבת c ?

חנה מקלר: יש ליocd מבין הקשים.קוראים לי חנה מקלר ואני בת 18, אני צריכה שהכל יהיה זוגי אני אוכלת בזוגות שוטפת ידיים...

מצב חראאאא: לקחתי עכשיו 1500 מג למודקס בפעם אחת.50 מג לכדור כפול 30 כדורים.נמאס לי מהחיים האלה.ביייייייייייייייייייייי

אפי: הקביעה שמישהו הוא בלתי נסבל נוצרת אצלנו בעצמנו. זוהי הגזמה שלנו כלפי התנהגות (או מראה, לפעמים) של אדם מסוים. זה...

תגובות

2 תגובות לרשימה ”גם הערות קטנות יכולות לפגוע“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

  1. מאת יוסי:

    אהבתי את התשובה על "רק תחשבי על כל אלו שמצבם גרוע משלך". היא כמובן מעידה על אי הבנת העצה, או שהבחורה מבינה את העצה אבל מתעקשת לראות את עצמה כמרכז היקום, אבל בכל מקרה התשובה שלה באמת סותמת את הפה למי שניסה להציע פרופורציות.

  2. מאת עדנה:

    ברור שכל המשפטים האלה יכולים לעצבן ולפעמים אתה במצב שכל מה שיגידו לך יעצבן ושמח שיש בסביבה מישהו שאפשר להתעצבן עליו. עם זאת הייתי שמחה להצעות מה כן להגיד…

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.