הקשר בין כאב נפשי לכאב גופני | פסיכיאטר ברשת

הקשר בין כאב נפשי לכאב גופני

לא מזמן הגיע אלי מטופל וסיפר לי על הסתמנות די ממושכת של דיכאון וחרדה. אבל התלונות העיקריות שלו לא היו מצב רוח ירוד או התקפי חרדה אלא דווקא מתחום שונה לגמרי: כאבים. הוא סיפר שבשנה האחרונה הוא כל הזמן סובל מכאבי גב וכאבי מפרקים, ופנה לאורתופדים, לראומטולוגים וגם לפיסיותרפיה, אבל הוא לא הצליח להתגבר על הכאבים.

בתקופה האחרונה פורסמו בעיתון Psychological Science כמה מחקרים על הקשר שבין כאב נפשי לבין כאב גופני. במחקר הראשון המשתתפים ענו על שאלונים בנושא כאבים רגשיים (עצבות, תחושת פגיעות ומצוקה), כאשר חצי מהנבדקים קיבלו לפני כן תרופה נוגדת כאב (acetaminophen), וחצי קיבלו פלסבו. החוקרים מצאו שאנשים שקיבלו תרופה נוגדת כאבים נטו לדווח על פחות מצוקה וכאב נפשי לאורך זמן לעומת אנשים שלא קיבלו תרופה נוגדת כאב.

במחקר אחר הנבדקים קיבלו מינון גבוה של אותה תרופה נוגדת כאב במשך שלושה שבועות, ואז בדקו את המשתתפים באמצעות סורק fMRI, כדי לבדוק את התגובה העצבית לדחייה רגשית. הנבדקים שיחקו במשחק מחשב אשר גרם להם לחוות תחושת דחיה (כמו במצב שמישהו מתייחס אליך בזלזול או מתעלם ממך). הבדיקות הראו שאצל אנשים שקיבלו תרופה נוגדת כאב האזורים במוח שאחראים על כאב פיסי ועל כאב רגשי (תחושת דחיה) הופעלו פחות מאשר אצל אנשים שלא קיבלו תרופה נגד כאב.

אז מה זה אומר לגבי כאב נפשי?

אצל מטופלים, המשמעות היא שהכאב שנוצר מדחיה רגשית או מ"פצע בלב" קיים בדיוק כמו כאב שנוצר מרגל שבורה או מכאבי מפרקים. פסיכיאטר נפגש בעבודתו היומיומית עם מטופלים רבים שסובלים מדיכאון או מהפרעות חרדה שונות, ואני רואה מדי יום איך יש טשטוש מונחים בין כאב רגשי לכאב גופני. עבור מישהו שסובל מדיכאון הכל כואב. הנפש כואבת, הגוף כואב והנשמה כואבת. עכשיו יש גם הוכחות ברורות לכך שמדובר בעצם באותם מנגנוני כאב שמופעלים במצבים השונים.

פעמים רבות אנחנו משתמשים במונחים ומושגים שונים לתיאור כאב נפשי וכאב גופני. על אדם עם שבר נאמר כואב לו, אבל על אדם עם דיכאון נגיד שהוא במצוקה או שרע לו. גם הטיפול התרופתי שונה והגישה לטיפול פסיכיאטרי תהיה שונה. זאת למרות שאנו יודעים כיום שתרופות שפותחו נגד דיכאון כמו תרופות ממשפחת טריציקלים משמשות היום לטיפול במרפאות כאב, ותרופות כמו סימבלטה cymbalta משמשות גם לטיפול נוגד דיכאון וגם לכאב נוירופתי.

כשאדם סובל, כואב לו. מטרת הטיפול היא לפתור את המקור לסבל, אשר יקל על הכאב.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

מחשבות של אחרים

טל: אתה מדוכא? אתה יודע מה אני עברתי ואני לא מדוכא. מה לעשות? לכולם קשה. אין דבר כזה דיכאון, אם תתעמל/תעשה...

בדוי: יש לי בעיות שינה, אינני יכול להרדם במשך כול הלילה. אגב, אני אוכל בריא, ללא קפאין בצהריים או בערב ומתאמן. אולי...

חלי: אמונה יוצרת מציאות אצל אנשים עם או סי די?

נעמן: האם הורדת מינון של קפרה (כדור לטיפול באפילפסיה)עלולה לגרום לדיכאון ? ובלבול ?

א: לא נורא, אל תדאגי, יהיה בסדר את תעברי את זה

מ: מה הבעיה – יש לך עבודה טובה, שכר גבוהה, הכל מצויין

גיל: 1. תחשוב על דברים שמחים 2. תסביר לי מה מדכא אותך 3. זה לא באמת

לינה קריספיל: שלום ד"ר לוינסקי. אני מטופלת חודשיים ברמוטיב ,לפני כן טופלתי בסרוקסט.האם יש לרמוטיב עדיפות על...

תגובות

6 תגובות לרשימה ”הקשר בין כאב נפשי לכאב גופני“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת ירדן לוינסקי:

  בפסיכיאטריה ובפסיכולוגיה מעולם לא היתה הפרדה כזו. גם פרויד כתב ותיאר שיתוק כחלק ממצבים נפשיים (אז קראו לזה שיתוק היסטרי). אבל שאר הרפואה המערבית מקבלת את השילוב היום יותר מבעבר, ואינדיקציה לכך היא כמות ההפניות לבריאות נפש מרופאים במקצועות אחרים.

 2. מאת מרגוליס:

  יפה שלאט לאט גם המדע מתחיל לגלות שהדיכוטומיה גוף/נפש אינה ברורה מאליה.
  על אף כל המקטרגים על הרפואה האלטרנטיבית, לפחות עומד לזכותה קידומו ל רעיון הגופנפש כמכלול.

 3. מאת גלית:

  אני אישית סובלת מפיברומאלגיה (FMS )
  וזה ידוע שבמחלה הזאת יש קשר בין stress וכאב

 4. מאת דנה:

  הקשר כל כך הדוק. סבלתי מכאבי גב כרוניים נוראיים במשך שנתיים וניסיתי כמעט הכל – פיזיוטראפיה, כדורים, שחייה, כירופרקטיקה ומה לא… בסוף הגעתי לפסיכותראפיסט גופני ולאט לאט חיברנו את הכאב לסוגיות בנפש ודפוסי התנהגות שלי במערכות יחסים. לא כל הסוגיות נעלמו כמובן, אבל כאבים כבר שנה שאין בכלל. גילינו שהכאב חוזר כשאני לא שמה גבולות לעולם ולא מתעקשת על הצרכים שלי. לצערי, הפסיכולוגית הקודמת שלי, לא עשתה את הקישור ולא התייחסה לגוף כחלק מהטיפול בכלל…

 5. מאת אסף:

  יכול להיות מצבים בהם כאב פיזי בא מכאב נפשי אבל אף רופא שנותן ביד רחבה את התרופות המרעילות האלו לא עושה הערכה פסיכיאטרית ובטח שהוא לא פסיכיאטר
  אז איך הוא מגיע לזה שזאת בעיה נפשית?? בעיקרון במידה והכאב הוא לא מוגדר אפשר לשלוח לפסיכיאטר שיבדוק אם יש בעיה נפשית אבל אם לא אז למה לתת כדורים כימיים עם כל כך הרבה תופעות לוואי כדורים נוגדי דיכאון שמשפיעים לך על הנפש??? ועוד לפי מה??? המחקרים שלכם מוטעים ומוטים וכנראה יש אינטרס גדול מאחורי השערוריה הזאת שאני מאמין שהולכת להתפוצץ בקרוב!!!
  כי ככה זה בטבע…

 6. מאת מיואשת:

  אני סובלת מכאבים עזים בכל הגוף . היו לי התקפי חרדה עוד לפני הכאבים . בזמנו טופלתי בתרופות נוגדי דיכאון שגרמו לי סבל נוראי בגלל תופעות הלוואי שלהם. היום אני ללא תרופות פסיכיאטריות וסובלת מכאבים עזים בשרירים. לוקחת כדורי הרגעה שעוזרים לי לשעתיים שלוש ואז הכאבים שוב חוזרים. אני רוצה להבין אם המצב שנקלעתי בו הוא אולי בגלל סוג של תופעות גמילה? לא יודעת מה לחשוב ואיך להתנהג. אין לי מענה מהרופאים שבדקו אותי עד היום . ממש מתסכל. חסרת אונים!

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.