למה אני לא אוהב קסנקס

אני נגד – את זה אפשר להבין מהכותרת – ויש לי כמה סיבות טובות. הרשימה הבאה באה להציג את דעתי האישית בנוגע לתרופות כמו קסנקס (Xanax). כמובן, אם אתם כבר משתמשים בתרופה זה לא אומר שעליכם להפסיק, אבל מה שאומר כאן אולי יעזור לכם לקבל החלטות בעצה אחת עם הרופא שלכם.

קסנקס (ובארץ גם קסנגיס, אלפרליד) היא תרופה ממשפחת הבנזודיאזפינים. בנזודיאזפינים (באנגלית Benzodiazepine) הן תרופות בעלות השפעות מרגיעות (סדציה), היפנוטיות, נוגדות חרדה, נוגדות פרכוסים, אמנזתיות, ונוגדות עוויתות. הם משמשים לטיפול קצר טווח בחרדה חמורה או נדודי שינה.

זמן "חצי החיים" של קסנקס הוא 6-18 שעות, ומשמעות הדבר שרוב התרופה מתפרקת בדם כעבור 6-12 שעות ולכן היא מפסיקה לעזור לאחר תקופה זו. בנוסף, התרופה בנויה כך שהיא נספגת במוח במהירות, וכתוצאה מכך מרגישים את האפקט שלה מהר יותר מתרופות אחרות במשפחת הבנזודיאזפינים. המשמעות היא שהתרופה מתחילה לעבוד מהר, ומפסיקה לעבוד מהר. נשמע טוב, נכון?

אבל ככל שתרופה עובדת מהר יותר, כך היא יותר ממכרת. הסיבה היא שככל שהסיבה (נטילת התרופה) קרובה יותר לתוצאה (הקלה בסימפטום) אנו מחזקים את הקשר הזה מבחינה מנטלית. אם כשאנו מרגישים חרדה נתרגל לניטול את התרופה ומייד יעלמו הסימפטומים, אז ניקח את התרופה גם כשיש חרדה קלה, וניקח אותה יותר ויותר פעמים כי אנחנו יודעים שהיא מייד מעלימה את החרדה. אנשים שבתחילה לוקחים תרופה כזו פעם בכמה ימים, מוצאים עצמם לוקחים את התרופה כל יום, ואף כמה פעמים ביום.

אבל זו לא הבעיה הגדולה. הבעיה הגדולה יותר היא שהמוח האנושי מייצר בעצמו חומרים דמויי קסנקס, שנקראים GABA, ותפקידם להרגיע את המוח ולהאט את פעילותו. הם מופעלים כאשר המוח עובד במרץ רב מדי, לדוגמא במקרים של סכנה: אחרי שהסכנה נגמרת משהו צריך להפסיק את "ההתרגשות" וזה תפקידו של ה-GABA.

הקסנקס וחבריו פועלים בדיוק כמו GABA, מחקים את פעולתו ומרגיעים את המוח. כשלוקחים קסנקס כל יום אז המוח העצלן שלנו אומר "למה לי בעצם לייצר GABA אם יש לי כבר קסנקס? לא חבל על האנרגיה? אני אייצר רק 20% מהכמות". לוקח למוח משהו כמו שבוע להפסיק לייצר GABA, ומשהו כמו שבוע להתחיל לייצר אותו מחדש, אם הוא זקוק לו.

כאן מתחילות הבעיות הגדולות באמת. אם קסנקס עובד רק כמה שעות, אבל למוח לוקח שבוע ימים לייצר GABA חדש במקומו, מה יקרה אם לא ניקח את התרופה?

תסמיני גמילה: דופק מואץ, התקפי חרדה, לחץ דם גבוה, הזעה, רעד. במקרים החמורים יהיו אפילו פרכוסים ופסיכוזה. ומה עושים אנשים שמרגישים שהתקף חרדה מגיע? לוקחים עוד קסנקס.

בבית החולים אפשר לראות אנשים שזה קורה להם. חולים במחלקה כירורגית, יומיים אחרי ניתוח, מפתחים לפתע פתאום אי שקט, בלבול, ואין להם שום סימפטום אחר. או שסתם אזל להם המרשם והם החליטו להפסיק את התרופה. הם פשוט לא ידעו מה יכול לקרות.

יש אנשים שחושבים שקסנקס עוזר לחרדות ולדכאון אבל הוא לא. יש אנשים שחושבים שהוא לא ממכר כי הוא קצר טווח – אבל הוא כן ממכר.

אז הנה צרור עצות למי שרושם או נוטל תרופות:

 • לא לתת לאנשים קסנקס
 • אם כבר לוקחים, לא לקחת כל יום, ולא לקחת הרבה
 • אף פעם לא לתת לאנשים עם היסטוריה של שימוש באלכוהול, סמים או התמכרויות
 • להזהיר אנשים מהפסקה מהירה מדי לאחר שימוש ממושך בתרופה.

ניתן לקבל עדכונים על רשימות חדשות באתר על ידי הרשמה לרשימת התפוצה .
נכתב במקור במרץ 2007.

השפעת הקסנקס מתחילה מהר ומסתיימת מהר ואז במשך שבוע המוח לא מייצר Gaba. תסמיני הגמילה עלולים להיות קשים

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

מור: שלום, אני נוטלת אספירין קרדיו במינון של 100מג ליום ובנוסף לכך מירו 30 מ״ג+ריווטריל בטיפות בוקר וערב האם השילוב...

פנינה שיינברגר: הייתי רוצה לשמוע יותר על טיפול או אימון מקוון להפרעת קשב. ותודה על הפוסטים הכל כל מחכימים!

הילה: שלום. נוטלת מזה 4 וחצי שבועות ציפרלקס. 3 שבועות כדור שלם. עדיין לא חזרתי לעצמי. מתי ארגיש שיפור מלא…?...

יעקב ברגר: תמיד אמרו אלי יש לו כח רצון ושהוא רוצה הוא מצליח ואני האמנתי שאם אני רוצה אני מצליח היה בזה קצת אמת וקצת...

יוסי: כמי שהתאלמן מבת זוג אהובה, התמודד עם סרטן מסוכן, פוטר בצורה מכוערת מהעבודה אחרי הרבה שנים ומנהל עכשיו תביעה...

ורד מוסנזון: מאוד אוהבת את המילים והמחשבות. תודה

ליאור: תראה, אולי אני חוטאת בהטיית אישור, ולמען הגילוי הנאות למדתי קורס אחד בפסיכולוגיה אצל ד"ר יעקב אופיר, אבל...

דניאל: שלום לכולם גם אני לוקח ציפרלקס מינון 20 מיליגרם והכדור עוזר אין מחשבות טורדניות אין דיכאון אבל ברגע שמפסיקים...

תגובות

50 תגובות לרשימה ”למה אני לא אוהב קסנקס“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת חיה אידלמן:

  שמי חיה אידלמן , אני בת 48 .לפני 6 שנים ברחתי ב 1 בלילה מגבר אלים מהעיר אילת לאחר שנתיים שחייתי איתו.מבקשת לא להיחשף בפורום הזה על הימים הקשים שעברתי.הוכרתי כנכה. נכון להיום אני מקבלת את הרסיטל, וגם זאת לאחר תקופה ארוכה של החלפת תרופות.התחלתי בתקופה האחרונה להשתמש בקסנקס.עברו רק מספר ימים , אבל יש לי תחושת בטן שאם אני ייתמכר לו , אז המחיר הוא לא קל. ההכרה שלי כנכה היא על העובדה שחייתי לאורך שנים בחרדה מבן הזוג.קיבלתי בחומר שכתבת פה הרבה מידע.כרגע אני על כדור אחד ביום.תודה על האינפורמציה , שלא תמיד יש לנו את מי לשאול.די לאלימות! ובנימה החיובית חג אהבה שמח לכולם!תודה , ואשמח לקבל תגובה.

 2. מאת רגב:

  אני בן 49 ולוקח 1 קסנקס ביום (0.50) כבר 7 שנים.
  אני מאוד מאוד רוצה להפסיק להיות תלוי בתרופה. מה אתה מציע.
  תודה רבה
  רגב

 3. מאת ירדן לוינסקי:

  @רגב, אני מציע שתפנה לאיש מקצוע ותבחן איתו את הסיבות שבגללן אתה לוקח את הכדור, וכיצד ניתן להפסיק את נטילתו.

 4. מאת יעל תף:

  בתקופה האחרונה אני סובלת מדיכאון, בעיקר לקראת מחזור. אני בת 47. רופאת המשפחה נתנה לי עכשיו מרשם של קסנקס. האם זו תרופה שטובה לדיכאון? אני לא רוצה להתחיל איתה בגלל ההתמכרות השאלה מה אפשר לעשות במקום?

 5. מאת ירדן לוינסקי:

  @יעל, אני יכול רק להמליץ לך לפנות לפסיכיאטר כדי לבדוק אם זה באמת הטיפול המתאים ואם יש דרכי התמודדות אחרות.

 6. מאת טלי:

  קיבלתי קסנאקס, אני מאוד מקווה לנטול את התרופה לזמן קצר (כמה חודשים) ואז לנסות להתמודד בעצמי (חייבת מנוחה מתחושת המתח והחרדה המלווים אותי כמה חודשים)….
  אני יכולה להיות אופטימית שאני אוכל להפסיק את התרופה מתי שרק ארצה?

 7. מאת דרקונית:

  אבל שניה, מה בנוגע לשאר הבנזודיאזפינים?

 8. מאת מתעניינת:

  על אלו תרופות הרגעה/שינה אחרות אתה ממליץ בכל זאת אם יש צורך?

 9. מאת דנה:

  עברתי תקופה מאוד קשה בחיי האישיים,ואני מגיל 26 נוטלת תרופות נגד דיכאון וחרדה,(היום בת 43) בחודשיים האחרונים הרגשתי הכי גרוע שיכול להיות לאחר שניסיתי את התרופה פבוקאסיל שעשתה לי מאוד רע,לא התאימה לי ,הרגשתי בלבול וחרדה נוראית ,ניגשתי לפסיכיאטר באזור מגוריי שנתן לי קסאנקס, כבר שבוע אני נוטלת ואני מרגישה שיפור ורגיעה קלה, מה לעשות?? לאחר שאני קוראת תגובות אני מפחדת מה יהיה?? תודה מצפה לתגובה.

 10. מאת פסיכיאטר, ד"ר ירדן לוינסקי | האם לקחת תרופות שינה?:

  […] זמן ארוך יחסית. לעומתן הבנזודיאזפינים הקצרים כמו קסאנקס או קלונקס, יצליחו להרדים אתכם אך לא בהכרח ימשיכו את […]

 11. מאת כרמל:

  אני בת 59 ,לפני 25 שנה ביתי בדכאון טופלתי במרוניל מינון נמוך ל-3 חודשים
  שלא הפסיק את בעיות הסחרחורת הקשות שנלוו. עם השנים למדתי להרפות ולהרגיע בשיטות שונות כאשר ברקע מדי פעם היתי עדיין מתעוררת הפתאומיות בהרגשת חרדה קטנה או גדולה אבל התגברתי.
  לאחרונה צברתי מתח רב בעבודה ומבלי שהייתי ערה לכך התפרקתי שוב.
  בחודש האחרוןיש לי סחרחורות מלוות בבחילה הולם של דופק באיזור הצוואר ומאחורי הראש,הבזקים של כאבים באיזור הראש והרקות והרגשת חרדה- לא כל יום -אחת ליומיים שלושה וזה בלתי נסבל. ואז אני לוקחת קסאנקס 0.25 מ"ג
  לפי עצת רופאת המשפחה.האם זה נכון? או שעלי לקחת משהו על בסיס יומי.תודה רבה מראש.

 12. מאת ירדן לוינסקי:

  @כרמל, כמובן שאיני יכול לענות לך כך. קסאנקס הוא כדור הרגעה שפועל מהר ומפסיק לעבוד מהר. זה יתרונו וזה חסרונו. האם הוא מתאים לבעיה שממנה את סובלת, אין לי מספיק מידע כדי לענות לך על כך

 13. מאת יקיר:

  אני מטופל במתדון5% 120 מ"ג כבר שנתיים כתחליף סם ניסיתי את התרופה סרדנדה 6 חודשים והיא לא עזרה הכפילו ושילשו את המינון וגם לא עזר הפסקתי אותה על דעת עצמי ועזבתי תפסיכיאטר. פניתי למשפחת הבנזודיאזיפינים למרות ידעיתי על הניגוד והסיכון עם השילוב במתדון אני מחזיק בבית קלונקס 2 מג קסנקס 1 מג וסיוול 10 מיג ופרוטזין עכשיו אני מטפל בעצמי בלי תדרוך רופא כמה זמן אני יכול להישתמש בתרופות אלה לא כולם ביחד נגיד כל יומים אני מחליף תרופה בלי להיתמכר להם ומה את ממליץ לי לעשות כי הנוגדי דיכאון שפועלים רק אחרי 3 חודשים אין לי כוח ויכולת לחכות להשפעתם ושאלה נוספת באיזה נוגדי דיכאון קיימים עם השפעה מידים לא ממשפחת הבנזודיאזיפינם

 14. מאת ניקי:

  חברים תזהרו אני לא ממליצה לרדת מסמים פסיכיאטרים….. אני ירדתי ועושה גמילה כבר כמה חודשים מ ssri….. תסמיני גמילה גרועים יותר מאלה של הרואין! ומערכת העצבים משתקמת אבל לאט מאוד…..

 15. מאת נועה:

  יש לי שאלה, אם אפשר.
  יצא מצב שאני לוקחת כבר כשנה וחצי קלונקס כל לילה, לפני השינה. אני לוקחת מינון נמוך עד כמה שאני יודעת – 0.25 מ"ג. חצי כדור של הכדור הכתום הרגיל. בעבר לקחתי 0.5 מ"ג והצלחתי לרדת לאט לאט ובהדרגה למינון הנוכחי.
  הבעיה היא שכשאני מנסה להמשיך ולרדת במינון (במטרה לרדת מהכדור לחלוטין), מתחילות לי תופעות לוואי של תחושת אימה בלתי פוסקת, רעידות, כעס ומה לא. האם כזה נורא שאמשיך להשאר על המינון הזה? האם זה משהו שניתן לקחת, באמת, על בסיס יומי?
  יש לציין שהכדור ניתן לי ל"עזרה" להתקפי חרדה בזמן החלפת תרופות, ופשוט יצא שנשארתי איתו עד עכשיו, ובנוסף – שמתי לב שהוא עוזר לי לתזוזת רגליים בלתי רצונית בשינה – עד שלקחתי אותו הייתי בועטת מתוך שינה וזה היה מציק וכואב ועכשיו זה הפסיק.

 16. מאת ירדן לוינסקי:

  @נועה, זה לא נורא, אבל אם אין צורך אמיתי מדוע לקחת? תופעות הלוואי שאת מציינת יכולות להופיע לאחר שימוש ממושך.

 17. מאת רונית:

  לוקחת אלפרליד במשך כחצי שנה 0.25מג לפני שינה. ישנה טוב. רגוע ומאוזנת גם במשך היום. ניסיתי להפסיק על דעת דעת עצמי והבנתי שהתמקרתי- חוסר שקט? נידודי שינה עצבנות יתר. מה הפתרון- איזה תחליף יש ל תרופה הזו.

 18. מאת טיטיאנה:

  שלום ד"ר ירדן.

  בת 56, מידי פעם חרדות, הפסיכיאטרית נתנה לי סימבלטה 60 מ"ג, לפני 3 שבועות התחלתי. תופעות לוואי לא נוראיות דפיקות לב, כאב ראש טישטוש בראיה נדודי שינה
  בחילות חוסר תיאבון(ירידה במשקל 3 ק"ג).נכנסתי לאתרים באינטרנט לקבל עוד אינפורמציה על התרופה, באחד מהאתרים מתאר את הכדור כ"קטלני" ביותר, (התיאור שלי הוא בקצרה לעומת הכתבה " האמתית"שם האתר "מגן לכזיות אינוש".. ) הרופאה ביקשה להמשיך עד לפגישה הבאה בעוד שבוע. האם היא באמת תרופה מסוכנת?
  אשמח לשמוע ממך מילת עידוד כי אני חרדה..
  תודה

 19. מאת ירדן לוינסקי:

  @טטיאנה, הכדור איננו קטלני וכל טקסט שנקרא באתרים של מגן לזכויות אנוש צריך להקרא בזהירות מקסימלית ובעין ביקורתית

 20. מאת חרדות:

  אמרת מה לא לקחת .אבל מה כן ?לאחר הרבה שנים שכל ה תרופות מסוג ssri כבר לא משפיעים ושיחות כבר לא עוזרות.אז מה עושים אין ברירה צריך לתפקד.

 21. מאת רחל:

  שלום,אני חייה סיוט עם התרופות האלו.לפני כחודשיים עברתי התמוטטות נפשית ומאז חרדות דופק לב מהיר,יכולתי עוד להירדם ולהתעורר לאחר כמה שעות שינה.רופא המשפחה נתן לי כדורי בונדורמין,ואז נעלמה לי השינה לחלוטין!כל כמה ימים משנים לי את התרופות מקלונקס לוובן ועכשיו קסנקס!איזה סיוט אני עוברת רשמו לי 1מג ערב ו 0.50 בבוקר אני לא יכולה לתפקד זה מרדים לא יכולה לעעבוד ולהתרכז ואם לא לוקחת אני בשיא הערנות ולחץ!נראה לי שזה יגמר רע שאצטרך אישפוז למכור את הרכב ומה יהיה אני גרה בשותפות ולבד בארץ תעזרו לי!אין לי שינה יותר !!!

 22. מאת ירדן לוינסקי:

  @רחל, כדאי שתפני לפסיכיאטר שינחה אותך מה לעשות. אפשר לסייע לך.

 23. מאת רון:

  בן 51 מובטל כ3 שנים, התודעתי לנושא הפרעות קשב מילדי שאובלנו לאחרונה וחשבתי אולי יש לי גם ואולי טיפול ישפר את מצבי התעסוקתי והרגשי הנלווה אליו.
  הריטלין לא ממש עזר וחזרתי לפיכיאטר. ברור שהמצב התעסוקתי וכו' מביא לדאגות ועצב – אך הפסיכיאטר חושב שיש לי דיכאון קל ורשם לי ויאפקס. אני מצד אחד מוכן לכל דבר שאולי ישנה את מצבי האובייקטיבי, אולי משהו שאני מקרין, אבל לא מרגיש בדיכאון קליני, אוכל, ישן, צוחק (פחות) ובסהכ מתפקד טוב. חושש מתופעות הלוואי ובעיקר מהשמנה, עייפות וחוסר חשק מיני אפשריים – כשהאיבחון מבחינתי לא בטוח.

 24. מאת אייל:

  שלום רב,

  היום לראשונה לקחתי אלפרליד+פרולול לפני פגישה מאד חשובה ומלחיצה.

  הייתי מאד רגוע ואין ספק שהתרופה מעמעמת את החרדה.

  מינון של 1-2 בשבוע עלול להביא למצב של סימפטומים של גמילה בעת שאפסיק.

  תודה.

 25. מאת יוסי:

  הי, תודה על הכתבה המצויינת שרשמת. אני החלטתי בעקבות הכתבה שלך להפסיק אם קסאנקס. לקחתי קסאנקס במשך שנה, הרגשתי את התלות החזקה שבהתמכרות לתרופה ולא יכלתי לעביר את היום בלי לקחת את הכדור. היו לי התקפי חרדה קשים בעקבות נפילה כלכלית שעברתי וזה פיתח לי חרדות אחרות, מחשבות תורדניות, התרגשות ולחץ דם גבוה וכו'. הרופא משפחה המליץ על קסאנקס בשילוב תרופא נוספת. וגם כדור להורדת לחץ דם . חייתי על כדורים ואני רק בן 29 היום כבר 30. הרופא המליץ גם על טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי שכמובן סירבתי ללכת אליהם כי זה היה לי מובן מאליו שזה לא שאני חולה נפשי, זה התקפים כתוצאה ממשבר וחייב ליהות דרך לטפל בזה. ראיתי זמן מה בעיתון פרסום של מומחה (NLP- IEMT (Time line therapy Neuro-linguistic programming שמטפל בחרדות וכל מיני בעיות עצבים בעזרת בניית קו זמן של זכרונות וטיפול במערכת עצבים דרך מערכת הניורונים של העיניים. לא הפרט לגבי הטיפול בהרחבה אבל אני רק יגיד לכם שזה הציף לי זכרונות עבר עמוקות בתת מודע שאורך השנים בנו לי את החרדות ובזמן המשבר הכל צף ללא שליטה. הטיפול עזר לי ב 95 % שאין דבר כזה 100% כי אנחנו בני אדם אם פחדים והתרגשויות טבעיות לנו , אבל אני היום בליטה בחיים בי כדורים ובלי פסיכולוגים או פסיכיאטרים הגמילה מקסאנקס היתה קשה , ליווה אותי בכאבי ראש , הזיות קלות והרגשה של סחרור, לא הפסקת מיד כמובן פניתי לאותו רופא וביקשתי שיחליף לי למינון יותר נמוך וכמובן הייתה מופתע מהשינוי שחל בי. רשם לי תרופא אחרת שעשתה חצי ממה שקסאנקס אבל גם לא היה לי כבר חרדות רק התלות בתרופא. ואם הזמן ירדתי לכדור ממש נמוך 10 מ"ג ובסוף לחיים ללא תלות בכדורים בכלל. החיים השתנו לי מקצה לקצה. וגם היום שלא תמיד הכל דבש כי החיים לפעמים קשים מה לעשות . אני חיי ללא חרדה. אז אני ממליץ לכל מי שמרגיש שטיפולים בכדורים כאלו ואחרות לא עוזרים להם ורק משכח זמני את ההתקפים וגם פסיכולוגים רק מחמירים את הצורך בתרופות אלו , תתייעצו אם מומחים מחוץ לתחום הרפואי שמטפלים ב מקרים אלו בעזרות שיטות קונבינציונליות ומותאמות לתכנת מחדש את החשיבה ואיזון המוח והניורונים . אני פניתי לזאב טוהר לב – בן אדם מדהים שגר באילת. הוא שינה לי את היים מקצה לקצה .

 26. מאת סטודנטת לרפואה:

  חבל, אתה מתבסס על תחושות בטן ואמונות, ולא על עובדות רפואיות – שום דבר ממה שאת כותב כאן אינו יותר ממיתוסים ואמונות בעלמא כך למשל אין שום קשר בין זמן מחצית החיים של תרופה לבין היותה ממכרת. קנקס לא ממכרת.

 27. מאת אני:

  עברו הרבה שנים מהתגובה האחרונה, אבל אני רוצה לכתוב לכל מי שקורא את זה:
  אל תקחו קסנקס. לא אם יש לכם נטייה התמכרותית.
  אני מבקשת מכם- אל תגעו בקסנקס!!!
  יש היום תחליפים אחרים, אל תתפשרו ואל תקשיבו לרופא שלכם, הוא רק יודע לדחוף כדורים.
  זה הגוף שלכם- תשמרו עליו. אני לא שמרתי.

 28. מאת הילה:

  היי , לפני כשנה וחצי חוויתי התקף חרדה קשה להחריד עד כדי פינוי באמבולנס לבית חולים, לאחר שהבינו שאני רגישה לssri הפסיכיאר נתן לי קלונקס 0.5 מ"ג חצי בבוקר וחצי לפני השינה לאחר חצי שנה ירדתי עד רבע כדור לפני השינה ובאפריל 2015 הפסקתי כי הרבתי מצויין ללא התקפי חרדה.
  לצערי לפני חודש חזרו לי התקפי החרדה מחשבות טורדניות ופחדים
  הרופא אמר לי לחזור לרבע כדור לפני השינה ולהיות איתו בקשר
  עבר חודש ואני נוטלת רק קלמנרבין במינון של 3 כדורים ביום כי הוא טבעי
  לא ממש עוזר יש ימים טובים וימים לא טובים כצו כן אני נעזרת ברפואה משלימה כגון רפלקסולוגיה
  לחזור או לא ליזור לקלונקס זו השאלה

 29. מאת לוקח פעם בשבועיים בממוצע קסנקס:

  היי, אני לוקח כבר שנתיים קסנקס רק כשצריך, כלומר במצבי מתח מסוימים כמו לפני פגישות חשובות או מצבים אחרים. זה יוצא שאני לוקח כדור אחד פעם בשבועיים בממוצע. בשאר הזמן אני סבבה. יש לציין שאני ממש לא מרגיש התמכרות. האם זה בסדר? מזיק?

 30. מאת רבקה:

  היי

  אני לוקחת קסאנס במשך כבר 5 שנים ואני רק בת 29 אני לא רוצה להיות עם כדורים ואני רוצה להתגבר על זה לבד או אפילו לנסות משהו טבעי כי אני סובלת מחרדות באופן יום יומי שזה מלווה בדפיקות לב מהירות תחושת מחנק תחושת עילפון וכדומה,ניסיתי פסכולוגים ופסכיטרארים אך לדעתי הכול לשווא

  אשמח לעזרה

 31. מאת מריאל:

  להילה,מנסיוני עם קלונקס שהשתמשתי בו לאורך 4 חודשים במינונים נמוכים 0.25 מג ואחר כך 0.5 מג,ברגע שהפסקתי איתו כמובן בהדרגה ומחוסר ברירה נאלצתי לחזור אליו אחרי חודש וחצי פעם שניה הוא כבר לא השפיע עלי בשום מינון.עם קלונקס צריך להמשיך ברצף עד שמתייצבים עם אחד הכדורים מ ssri ורק אז לעשות גמילה.אם מפסיקים אותו ללא טיפול תרופתי אחר הוא כבר לא ישפיע פעם שניה והתוצאה שלו תהיה כאילו לקחת אקמול.

 32. מאת Nounou:

  מה יקרה אם אקח 8 קסאנקס במכה מרגישה בדיכאון…

 33. מאת שמעון תורג׳מן:

  אני לוקח קסנאנקס שבועים אחרונים יחד אים רסיטל שחצי משפיע עלי שהיהתי על רסיטל תיפקדתי בשגרה עד שהתראומה חזרה והרסיטל לא ממש עבד לי והכול חזר השבועים אחרונים קבלתי את הקסנאקס ואני מרגיש מבודד ומפוחד מאנשים יש לי סיוטים בלילה חלומות לא טובים ישן רוב הזמן ולא פעיל בחוגים ומפגשים כמו בעבר המצב שהיה לי חזר אלי ואני מרגיש משהו במערכת העצבים שלא נותן לי לזוז ומפחיד אותי בשנה ואני נמצאה בתוח יאוש חזק בלתי פוסק שעד היום שנתים וחצי אני סובל ותמיד מצאתי איך להרים את עצמי וזה ממש מעמיד אותי במקום בלי. תזוזה מה אתם מי יעצים לי וברור שאני גם יקבל יעוץ אצל הפסכיטר שלי !

 34. מאת ירדן לוינסקי:

  @שמעון, עם כל הצער, איני יכול לומר מה התרופה המתאימה בלי לדעת את כל ההסטוריה הרפואית שלכם. פנו לרופא בצורה מסודרת והתייעצו.

 35. מאת דוד:

  שלום לכולם, מזה כארבע חודשים מטופל בציפראלקס 20 מ"ג פלוס אלפרליד 0.5 מ"ג שלוש פעמים ביום, אני סובל מדיכאון עמוק וחרדות והתקפי זעם ועצבים ומוכרח לציין שלא ממש מרגיש שינוי במצבי ואפילו החמרה, אני מבודד ולא מסוגל לבצע פעולות יום יומיות פשוטות ולא מפסיק לחשוב בצורה קיצונית, אני מטופל על ידי בסיכאטר ופסיכולוג אך עדיין ללא תועלת מעשית מה ניתן לעשות?

 36. מאת אירית:

  הי אני בת 34 סובלת הרבה שנים מחרדות קשות. מטופלת בויפאקס שלא עוזר בכלל לאחרונה. ממשיכה לקחת אותו כי הגמילה היא נוראית.
  קיבלתי קסנאגיס מהתילה 0.5 מג והיום אחרי מספר חודשים אני לוקחת 1 מג פעמיים ביום בממוצע.
  קרה ששלושה ימים לא לקחתי כי נגמר לי המרשם ( בדיוק כמו שכתוב בכתבה).
  אני מרגישה סיוט, סחרחורות קשות חוסר שיווי משקל, כאבי ראש בחילות.
  לא מתפקדת לא יכולה לאכול בגלל הבחילות. והסחרחורות זה פשוט בלתי נסבל, אני מרגישה פשוט חוסר יציבות. הראש כואב והרגשת כבדות בתוכו.
  החרדות התגברו, אני פשוט שוכבת במיטה כל היום ומתאפקת לא להקיא.
  כשקיבלתי את הכדורים אף אחד לא ציין שזה מה שקורה כשמפסיקים אותם.

 37. מאת מושיקו:

  שלום לך ד"ר ירדן לוינסקי,אני כדור אפשרי מהמשפחה הזאת במינונים לא אנושים,שום כדור בשום מינון לא משפיע עלי,רציתי לשאול אם אני יקח הפסקה של חצי שנה האם הגוף יתנקה ומינונים נמוכים של קסנקס ודומיו ישפיעו,אודה לך לתשובה,אני אובד עצות..אני כבר מעבר למנה של התמכרות בכוונה לא כותב תמינונים כי זה מזעזע,הגוף כבר לא מגיב לכלום. תודה בכל מקרה.

 38. מאת אורטל:

  רוצה לדעת איך מפסיקים את כדורי האלפרליד 0.5 באופן הכי נכון אני מקבלת 2 כדורים כאלה ביום פעם בבוקר פעם בלילה כבר חצי שנה ומרגישה שלא מוצאת פיתרון איך להפסיק אותם מפחדת מהנזק שלהם .

 39. מאת ע:

  אתה לא יכול לענות על כלום כי אתה מפגר.

 40. מאת שושי:

  אני סובלת מפחד קהל וחברתי באופן כללי.
  נתנו לי אסיוול או ואבן לפי הצורך. האם אלפריד גם טוב? האם לקחת ציפרלקס להרגיע את עצמי בכללי? מפני שזהו פחד שמלווה אותי כל הזמן. אני גם בשיחות כבר יותר משנה. קצת עוזר אך לא מעלים את הפחד החברתי.

 41. מאת גלית:

  שלום דר' ירדן.
  אשמח להבהרה, האם הנאמר תקף גם לקלונקס? להבנתי הוא מתפרק הרבה יותר לאט מקסנקס, אבל אולי אני טועה. ואולי זה לא מספיק לאט? או עדיין משפיע על ייצור ה GABA במוח?

  תודה

 42. מאת שי:

  שלום רב,
  מצטער שרק עכשיו הגעתי לאתר שלך, כתבה מענינת וחבל שלא קראתי לפני שהתחלתי לקחת.
  עקב בירור ובדיקות רפואיות הייתי בלחץ והרופאה בהינף יד רשמה לי לוריוון (לא ידעתי מה זה ווהסבירה לי שזה כמו אקמול, אם ארגיש קצת לא טוב/לחוץ לקחת כדור), כך שבמשך חודשיים (ינואר / פברואר) גמרתי חבילה.
  בתחילת מרץ הרופא החליף לי לזנקס. השתדלתי לא לקחת (סתם תחושת בטן שלא רציתי כדורים) אך מצבח לא משתפר (עדיין בברורים רפואיים) והתחלתי לקחת, בתחילה כל כמה ימים אך השבוע האחרון כבר הגיע לחצי כדור כל יום. לא מצליח להפסיק. אר מפסיק לחץ הדם שלי בשמים.
  האם יש תחליפים טבעיים פחות ממכרים עם אפשרות להפסקה ?
  תודה

 43. מאת ס:

  היי
  אני נמנעת מבנזודיאזפינים.
  לוקחת 0.25 קלונקס רק אם כלו כל הקיצין. עכשיו אני מרגישה רע אחרי שלקחתי שמינית גרם קלונקס
  אודה לתשובה

 44. מאת עו"ד:

  אכתוב את דעתי, והיא לא תהיה פופלרית, זה בטוח.
  לאחר 12 שנים של מלחמה בדיכאון קליני במצב כמעט סופני (כלומר, ימים שלמים עוברים עלי בתכנון התאבדותי; תקופות של שנים שבהם אני לא עובד, לא פוגש אנשים, מתקשה לשמור על ההיגיינה שלי, ובוודאי שלא מצליח להתקדם במקצוע שלי כעו"ד), ניסיתי את כל התרופות, עברתי נזעי חשמל, אפילו ניתנה לי סדרה של זירקות קטמין בפיקוח רפואי. המסקנה שלי, שמגובה בלא מעט מחקרים, ד"א, שהטיפולים הפסיכיאטרים, התרופתיים והברוטאליים יותר (דוגמת ECT), הם לא יעילים יותר מאפקט הפלסבו.
  הבזודיאזפינים (להלן – בנזוס) אכן רחוקים מלהיות מושלמים, והם ממכרים (גם SSRI, SNRI ותרופות אחרות ממכרות, ותופעות הגמילה שלהן גרועות, אלימות וכואבות לעיתים עשרות מונים מגמילה מבנזוס). הבנזוס מאפשרים לי לקיים קשים בינאישיים ולהנות מהם, לעבוד באופן יעיל, להתרכז, להנות ממקומות ודברים שאיבדתי את היכולת להנות מהם כבר לפני עשור, להפסקת התכווצויות השרירים בגב ובצוואר שמעבירים אותי תופת, ואפשרו לי להיפטר מטיפולים עצמיים מזיקים בהרבה (כמו עישון טבק, עישון מריחואנה ושתיית אלכוהול). אז כן, יש להם מחיר, למרות שהסיכוי למות מהם ממנת יתר כמעט ואינו קיים, אבל לדעתי יתרונם עולה על חסרונם.
  יש שיאמרו שעדיף לא לעלות איתן על ההגה, וכך גם החוק קובע, אך לדעתי גם על הכביש הם מורידים את הסיכוי לפעולה הנובעת מחרדה, מתח ודווקא מאפשרות על ידי כך עלייה במהירות התגובה. כאן, כמובן, יש ללכת על פי החוק, שאוסר זאת.
  מה שכן, חשוב לדעתי להימנע מלקחת סוג אחד לאורך יותר מדי זמן, וצריך להשתדל להחליף בין הסוגים השונים של הבנזוס כל תקופה מסויימת.
  אז כן, לא צריך לרשום אותם לכל מי שיש לו שבוע לחוץ בעבודה, אבל להימנע מלרשום אותם לאנשים שחולים בדיכאון כרוני קשה וארוך שנים, ואף סופני, רק בגלל האמתלה השקרית שיש לכם תרופות שירפאו מצב זה, היא התאכזרות, לדעתי.

 45. מאת מאהר:

  את יכולה לאט לאט אם לוקחת כדור שלם אז לוקחת חצי כדור לשבוע אחר רבע כדור לעוד שבוע וזהו

 46. מאת ליזה:

  פשוט הלכת פעם אחת לפסיכיאטר בגלל דיכאון לפני מחזור והוא נתן לך קסנקס?אמא שלי בת 45 והיא חולה בדיכאון תמידי כבר כמה שנים,וציפרלקס עובד מצויין.עצה שלי-תחליפי פסיכיאטר!!ותגישי עליו תלונה אם צריך

 47. מאת ליזה:

  רגע רגע רופאת משפחה??
  ואו אין לה זכות לתת מרשמים לכדורים כאלה..טוב את יכולה ממש לתבוע אותה..

 48. מאת קרן:

  אני רוצה להתאבד או לחזור למחלקה הפסיכיארית רק עוד לא מצאתי את הדרך. התמכרתי לכדורים האלו ואני גם מערבבת בינהם, לא אחרונה קיבלתי קסנסק במינון 1 מג פעמיים ביום. הוא מרדים אותי, עד שמטפל בחרדה, עובר הרבה זמן שלא כמו הלוריבן. אני כבר לא מסוגלת עם החרדות האלו ועם הטיפול.

 49. מאת שרי:

  אני בת 54 ומטופלת כבר מעל 6 שנים בגלל בעיות חרדה ודיכאון, לקחתי אין ספור סוגים
  שונים של כדורים ורק הקסנסק XR 0.50 הציל אותי ומשאיר אותי שפויה,
  אבל לא רק שפויה, אלא מאושרת !
  גם אני עברתי "מלחמות" עם הכדורים, רוצה אותם ומפחדת מהם, לוקחת אותם בקביעות
  ומחליטה על גמילה,
  לקח לי זמן להבין מה עומד על מאזני משקל החיים שלי –
  זמן חיים איכותי עם אושר ורגיעה ומיקוד מול חרדות , מחשבות טורדניות, דיכאון.
  והשלמתי עם הכדורים,
  והשלמתי שכל חיי הנותרים הם יהיו חבריי הטובים ביותר.
  כדור אחד ביום של קסנקס 0.5 XR – שווה לי שקט שלווה רוגע מחשבות "נורמליות"
  אושר ועתיד טוב יותר (משהו שלא יכולתי להעלות במחשבותיי בגלל התקפי החרדה)

  אז מצטערת להרוס את חגיגת העליהום על הכדור הספציפי הזה,
  אין לי טענות כנגדו ,
  אני קוראת לו כדור ה- "HAPY – HAPY " שלי
  ולא אפסיק אותו עד ליום האחרון שלי כאן.

 50. מאת אמיר:

  דברי איתי 0548081819

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.