חרדה, הפרעה אובססיבית קומפולסיבית ודברים שמחוץ לשליטתנו

באופן כללי בני אדם אוהבים ביטחון ויציבות. אנחנו מעדיפים לחשוב שאם גדלנו בישראל, למדנו בבית-ספר, הלכנו לצבא, עבדנו קשה ושילמנו מיסים אז הדברים יסתדרו עבורנו באופן משביע רצון. אם גם נשמור על החוקים של המדינה ונחסוך בצורה סבירה לימים קשים אז כנראה שמצבנו אפילו יהיה טוב. כל זה כמובן נכון עקרונית, אבל גם לאנשים טובים וזהירים יכולים לקרות דברים רעים.

כל אזרחי ישראל יכולים לזכור משהו שקרה מעבר לשליטתם. טילים נופלים על שליש מדינה במלחמת לבנון השניה. הר הכרמל בוער ללא שליטה. אסון התאומים. ואז אנחנו מבינים שאין לנו יכולת להמנע מהאירועים האלו, אין לנו יכולת לשלוט בהם. לא חשוב כמה אנחנו חרדים ומוטרדים ואין גבול לחרדה שלנו. רוב האנשים יירגעו ברגע שהאירוע ייגמר או שהחרדה תדעך לאחר שיעברו כמה ימים או כמה שבועות. רוב האנשים חיים בצורה טובה עם אירועים כאלו, כי הם מצליחים לא לחשוב עליהם.

מחשבות אובססיביות על אבדן שליטה?

אנשים בחרדה סובלים מהערכת סיכון ביתר: אם יש רעידת אדמה ביפן הם בטוחים שתיכף תהיה רעידת אדמה בעוצמה זהה בישראל. הם גם בטוחים שהם יהיו בדיוק באיזור שייפגע הכי הרבה ושהסיכוי שלהם להפגע מאד גבוה. לאלו שסובלים מ-OCD (הפרעה אובססיבית) בפרט יש נטיה לחשיבה קטסטרופלית: אם התרחשה רעידת אדמה ביפן, החרדה הטבעית שמתעוררת אצל כולם תתגבר אצלם. הם יהיו בטוחים שלא רק שהקרינה הרדיואקטיבית ביפן תשפיע על היפנים, אלא המחשבה הטורדנית שלהם אומרת שבטוח היא תגיע לארץ, ותגרום להם לחלות בסרטן.

התקשורת כמובן מסייעת להעצמת החרדה. היא מכניסה אלינו לבית דיווחים על דברים שפעם היו מאד רחוקים. קרינה ביפן? קטיושות בדרום? אתה מרגיש את זה גם כשאתה נצא בבית, במקום המוגן והבטוח שלך. אנשים שנמצאים במצוקה ממגוון סיבות (אפילו לא קשורות) יכולים פתאום לחשוב מחשבות טורדניות על הקרינה ביפן. כי כשאנחנו בלחץ, בחרדה או בדיכאון פתאום המוח שלנו מתחיל לקדוח ללא הפסקה. ככל שהגורם מעורר החרדה נראה לנו יותר מחוץ לשליטתנו, כך אנחנו מעצמים אותו, מגדילים אותו, מנפחים אותו עד למצב שהוא מאיים ומפחיד אותנו באופן ישיר.

אז מה אפשר לעשות עם זה?

  • לצמצם את השעות שאתם חשופים לדיווחים ממוקדי האסון / האירוע. גם אם תקשיבו לחדשות פעם ביום תהיו מעודכנים. מילא החרדה שאתם מתמלאים בה מדיווחים מהשטח, אבל גם להשתעמם מדיווחים שבאים בלופ אינסופי?
  • תזכירו לעצמכם שבגלל החרדה אתם מעריכים את הסיכון ביתר והסיכוי שמשהו יקרה לכם אישית הוא ממש מזערי.
  • אל תנסו להרגיע את עצמכם ללא הפסקה או לעסוק בשיחות הרגעה למישהו שיש לו חרדה או OCD. זה רק מחמיר את החרדה שלהם.
  • אתם יכולים לתרום לניצולי הצונאמי ביפן או לשיקום הכרמל, לסייע לנפגעי הגראדים בדרום אבל תשתדלו להמשיך בחיים שלכם ולא לעסוק רק בגורמים מעוררי חרדה.
  • שננו לעצמכם שהחיים מלאים בחוסר ודאות ואם נעסוק רק בדאגות וחרדות לא ישאר לנו זמן להנות מהם.
  • דברו עם איש מקצוע.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

אסתי: האם ניתן ליטול אטנט לבעיות קשב וריכוז כשנוטלים קלונקס, האם יש להפסיק את הקלונקס לפני תודה

סני גורדון בר: מבקשת לדעת עבור בת משפחה בחו"ל האם אפשר לקבל קשר לפסיכיאטר ישראלי או דובר עברית בברלין שיכול לתת טיפול...

אור: המטפל מביא את עצמו לטיפול . את החוויות שלו , את הרגישות, החכמת חיים, הנסיון ועוד, לבינה אין את זה . פשוט אין . ...

טולידו רות: ברצוני להפסיק לקחת מירו 30 ופובוקסיל 50. האם הפסקה הדרגתית כלומר לרדת אחרי שש,בועיים לחצי כדור ולאחר מכן לרבע...

אור: לאור מה שאתה כותב, כמטופלת לשעבר אצל פסיכולוגית מדהימה, וכאחת שמשתמשת בAI ליישומים שונים , אני לא חושבת...

נעמה: אנחנו לא "לפעמים" מכירים את הגוף שלנו טוב יותר מכל אחד אחר - אנחנו תמיד מכירים את הגוף שלנו הכי טוב. וחולים לא...

חיים: מאמר מחכים, תודה

אדוה: היי ירדן, האם אתה יכול לתת דוגמאות לאסטרטגיות התמודדות?

תגובות

תגובה אחת לרשימה ”חרדה, הפרעה אובססיבית קומפולסיבית ודברים שמחוץ לשליטתנו“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

  1. מאת ענבר:

    אני מאוד מעריכה את הכתבה בתור מישהי שסובלת מבליל ההפרעות שהזכרת, טיפ מספר שלוש הוא נכון מאוד אבל טיפ מספר 5 הוא ממש בדיחה לאנשים שסובלים מדיכאון זה לא באמת עוזר ואין באמת שליטה על המחשבות האלה

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.