דיכאון, אבל לא טיפוסי

יש כל מני סוגי דיכאון. יש דיכאון קל, יש דיכאון מאג'ורי ויש גם דיכאון לא טיפוסי, Atypical. אבל בניגוד לשמו, הוא נפוץ יותר ממה שחושבים ולכן כדאי להכיר גם אותו. בגלל שהתסמינים שלו שונים מהתסמינים של דיכאון קלאסי, אנשים נוטים לפספס אותו.

היסטורית, המונח דיכאון לא טיפוסי (Atypical depression) ניתן לפני שנים רבות לקבוצת מטופלים שסבלו מדיכאון, לא הגיבו לטיפול המקובל באותו זמן של נוגדי דיכאון טריציקליים או לטיפול בנזעי חשמל, אבל כן הגיבו לטיפול בתרופות ממשפחת ה MAOi. באותו זמן לא היו תכשירים מודרניים כמו SSRI (ציפרלקס, פרוזאק ודומיהם) שהיום אנו יודעים שגם אנשים עם דיכאון לא טיפוסי יכולים להגיב להם היטב. 

אז הנה כמה נקודות שכדאי לדעת על דיכאון אטיפי:

דיכאון אטיפי יכול להתבטא בתגובתיות מצב הרוח או רגישות יתר
אחד המאפיינים של דיכאון אטיפי הוא 'mood reactivity' או תגובתיות מצב הרוח. אצל אנשים רבים שסובלים מדיכאון, מצב הרוח לא מושפע מאירועים המתרחשים סביבם. לעומת זאת הסובלים מדיכאון אטיפי יכולים להינות ולשמוח כשמשהו סביבם משמח כמו ביקור של הנכדים או אם מישהו אהוב מתקשר. באותה מידה, גם חוויות שליליות מורגשות על ידי מי שסובל מדיכאון אטיפי, ולעיתים אפילו ביתר עוצמה. לדוגמא מספיק אם מישהו בעבודה יאמר לך שהפרוייקט היה 'בסדר' ולא מצויין, אתה יכול להגיב בפגיעה תפקודית שתמשך ימים ואף שבועות. הרגישות הזו יכולה לשבש לחלוטין את התפקוד החברתי או התעסוקתי.

אנשים עם דיכאון אטיפי יכולים לסבול מכבדות
מסיבה לא ברורה, חלק מהאנשים שמתמודדים עם דיכאון מדווחים על תחושה של כבדות בגפיים. רוב האנשים שסובלים מדיכאון מרגישים עייפות, אבל אלו שמתמודדים עם דיכאון אטיפי מדווחים לעיתים על תופעה יחודית, כאילו חיברו להם משקולות לידיים או לרגליים ותחושה שממש קשה להם להניע את הגפיים. לתופעה הזו קוראים leaden paralysis. 

אנשים עם דיכאון אטיפי נוטים לאכול ולישון יותר.
רוב האנשים שסובלים מדכאון מתמודדים עם הפרעות שינה וירידה בתאבון. אבל דיכאון אטיפי גורם לאנשים לאכול הרבה מעבר לרגיל, ולרצות לישון יותר ממה שהם רגילים. אנשים עם דיכאון אטיפי לפעמים מעלים במשקל בזמן הדיכאון כי הם נוטים לאכול מאכלים מרגיעים כמו בורקסים, חטיפים או פיצה. הם יכולים לישון בלי בעיה שעות ארוכות, בעוד האחרים סובלים מקושי להרדם, מיקיצות מרובות או מיקיצה מוקדמת. 

התסמינים לרוב מופיעים בגיל צעיר יותר ונוטים להיות כרוניים
במקרים של דיכאון אטיפי, התסמינים נוטים להתחיל בגיל צעיר יותר, לפני גיל 20 ולא חולפים בקלות רבה. יש אפילו מחקר שמראה שככל שהתסמינים מתחילים בגיל צעיר יותר, כך הסיכוי שהאדם שסובל מדיכאון אטיפי יאכל וישן יותר. בנוסף, נראה כי נשים יותר סובלות מדיכאון אטיפי מגברים ויש החושבים שדיכאון אטיפי הוא סוג דיכאון שמבטא שילוב של הופעה בגיל צעיר אצל נשים יחד עם תסמינים כרוניים אפל פחות קשים. דיכאון אטיפי מופיע לפעמים יחד עם הפרעה ביפולרית, אבל כמובן מדובר בהפרעה שונה. 

אז אם יש לכם דיכאון מתמשך, ואתם לא מבינים מדוע הטיפולים שלקחתם עד היום לא עזרו, יכול להיות שמדובר בתת-סוג של דיכאון שצריך התייחסות טיפה שונה.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

דנה: למי שקשה לישון המליצו לנו על מנטולין טבעי. לילדים יש לפי המינון ולפי הגיל ואפילו טיפה פחות ממה שמומלץ למדך עד...

שחר: האם יש דרך להתאבל "נכון"? כלומר איזה תהליכים וכלים שחשוב לעבור דרך "עבודת האבל" כמו שכתב פרויד. יש המלצות איך...

אדרה: שלום, הפסקתי לקחת כדור פולסן לאחר שנתיים(יש לי בריחת סידן בגב - אוסטופוריזיס) וכעת אני סובלת מכאבי גב תחתון. ...

יעל: היי אני יעל טסתי לאמריקה לשבועיים ויומיים ועכשיו עברו כבר כמה ימים אבל אני עדיין לא מצליחה להירדם לפני 2...

נסים: אבחנה פסיכיאטרית מה הם הכלים של רופא לאבחן מטופל במחלה פסיכיאטרית ? כאשר רופא נותן שם של אבחנה פסיכיאטרית...

אלי: ויאגרה הולך עם פאקסט 20 מג כל בוקר ?

יוסי: אני לוקח סוליאן 200 רציתי לשאול האם אני יכול להחליף את הסוליאן בגאבא

מ: ד"ר שלום, תודה מראש על זמנך. מטופלת בלוסטרל 100 mg מזה כשנתיים בשל מעי רגיז. בשל מחסור לאחרונה במלאי בסופר פארם...

תגובות

תגובה אחת לרשימה ”דיכאון, אבל לא טיפוסי“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

  1. מאת איריס:

    סוף סוף אני

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.