איך להסביר להם שיש לך הפרעת קשב?

הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה שלכולם יש עמדה לגביה, אבל במקרים רבים העמדה איננה מבוססת על ידע או על הכרות עם הפרעת קשב אלא על דעות מוקדמות ומידע חלקי. במקרים רבים אפשר לשמוע משפטים כמו 'אין דבר כזה הפרעת קשב, זו סתם המצאה של חברות התרופות בכדי למכור לכם ריטלין, אתה סתם עצלן'.

כמובן שיש גם את המתחכמים שאומרים משפטים כמו 'אבל לכולם יש הפרעת קשב', 'אבל יש לך תואר ראשון ואתה חכם' או אפילו 'הפרעת קשב זו בעיה של ילדים'. לשמוע הערות כאלו זה לא נעים, במיוחד כאשר יש גם בני משפחה שחושבים כך. השאלה העיקרית שאתם צריכים לשאול את עצמכם היא האם מי שאמר לכם את המשפטים האלו פתוח לשמוע הסברים יותר מדוייקים או שמדובר באדם שלא מוכן להקשיב.

במקרה שמדובר באדם שמסוגל להקשיב, אפשר להתחיל ולשאול אותו אם הוא מעוניין לשמוע קצת פרטים ממישהו שמבין יותר ממנו – מנסיון אישי. אנשים רבים שלא חוו את ההתמודדות עם הפרעת קשב מתבססים על דברים שהם שמעו, ובמקרים רבים  מקור המידע איננו מקצועי או חלקי. אם אותו אדם לא מעוניין לשמוע, זה אומר עליו יותר משזה אומר עליכם משהו. אז איך אפשר להסביר?

תסבירו שהפרעת קשב היא הפרעה אמיתית

אנשים רבים חושבים שהפרעת קשב איננה קיימת. אבל הפרעת קשב היא הפרעה קיימת, שמוכרת על ידי אנשי מקצוע מכל התחומים, על ידי משרד החינוך ומשרד הבריאות, האוניברסיטאות ועל ידי גופים בינלאומיים כמו ארגון הבריאות העולמי, ה NIH , וכל האיגודים המקצועיים. הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה נוירו-התפתחותית עם הבטים נפשיים, וכמו שאפשר לאזן יתר לחץ דם או סכרת, אפשר לאזן את ההפרעה על ידי טיפולים שונים. אפשר לספר שמדובר בהפרעה עם תורשה משמעותית ולכן אנו יכולים לראות במשפחות מסויימות דורות שונים של אנשים שסובלים מההפרעה.
(אגב, יכולים להיות בני משפחה שמסרבים להכיר בבעיה שלהם, ולכן הם מכחישים את קיום ההפרעה).

כדאי להתייחס לכך שמחקרים רבים מראים שיש קושי בתפקודים ניהוליים. במצבים כאלו גם אם אדם מאד רוצה לעשות פעולה מסויימת הוא לא מצליח כי המוח שלו מסיט אותו בעקביות לעיסוקים אחרים. מה שמיוחד כאן זה שזה מאד מתסכל את מי שסובל מהפרעת הקשב לא פחות מאלו שמסביבו.

התייחסות לטעויות ספציפיות

בשלב זה כדאי להתייחס לטעויות ספציפיות של אנשים סביב הפרעת קשב. הטענה הקלאסית היא שלכולם יש בעיות קשב. התשובה לכך היא שאכן לכולם יכולות להיות בעיות קשב אבל לא לכולם יש הפרעת קשב שהיא גרסה כרונית ועקבית של ההפרעה אשר מופיעה בכל מקום ובכל הביט לאורך החיים. אפשר להסביר לאנשים זאת על ידי שימוש בדימויים קלים להבנה. 'תחשוב שחמותך עומד לידך שמונה שעות ברציפות ומדברת לידך על הסרביס החדש שהיא קנתה בתלושי החג – אז ככה אני ביום רגוע'. או 'תחשבי שאת צריכה להתרכז במציאת תוכנית טובה למשכנתא אבל הילדים בחדר בחוץ מוציאים אותך מריכוז'. דימויים מעולם החיים של אחרים עוזרים להם להבין במה מדובר.

תנו להם מידע נוסף.

הרבה אנשים לא מבינים הפרעת קשב, אבל ברגע שהם מתחילים להבין שהם לא מבינים, וזה קצת חשוב עבורם כי יש להם בן משפחה או קרוב שסובל מהפרעת קשב, הם ישמחו ללמוד עוד. אפשר להפנות אותם לאתרים רציניים בתחום או לשבת איתם לשיחה נינוחה. אתם כמובן יכולים לתת להם את הספר שכתבנו על הפרעות קשב (אבל אשתדל להתמקד 🙂 ).

שיחה עם מישהו שלא מכיר בקיומה של ההפרעה שלכם יכולה להיות מאד מתסכלת. לפעמים שווה לכם להעריך עם האינטראקציה בכלל רצויה. אם זה מישהו שרק גורם לכם מצוקה, אולי עדיף פשוט לנתק מגע. אבל ברוב המקרים אנשים שאתם חשובים להם יבינו בסופו של דבר, ושווה לכם להתעקש ולגלות סבלנות.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

דנה: סובלת מחרדות וסטרס בגוף כל היום, וגם דפיקות לב שהיו מעירות אותי בלילה. לוקחת ציפרלקס 10 מ״ג כבר 9 שבועות (שבוע...

SEGEV: שלום לכם האם ציפרלקס 10 מ"ג יכול לעזור לחולת אלצהיימר שסובלת מהזיות ובעקבותיהן מחרדות? מדמיינת שג'וקים נמצאים...

כ.ד.ז: מגיע הרגע שאין ברירה אי אפשר לבד תודה על החיזוק

מזל ר.: נושא מעניין. אני לא יודעת מה הייתי עושה אם הייתי במצב כזה. אבל אני מכירה הרבה מתמודדי נפש שההתמודדות שלהם...

אסתי: האם ניתן ליטול אטנט לבעיות קשב וריכוז כשנוטלים קלונקס, האם יש להפסיק את הקלונקס לפני תודה

סני גורדון בר: מבקשת לדעת עבור בת משפחה בחו"ל האם אפשר לקבל קשר לפסיכיאטר ישראלי או דובר עברית בברלין שיכול לתת טיפול...

אור: המטפל מביא את עצמו לטיפול . את החוויות שלו , את הרגישות, החכמת חיים, הנסיון ועוד, לבינה אין את זה . פשוט אין . ...

טולידו רות: ברצוני להפסיק לקחת מירו 30 ופובוקסיל 50. האם הפסקה הדרגתית כלומר לרדת אחרי שש,בועיים לחצי כדור ולאחר מכן לרבע...

תגובות

תגובה אחת לרשימה ”איך להסביר להם שיש לך הפרעת קשב?“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

  1. מאת ח ל י:

    או לשלוח אותם להרצאה שלי ביו טיוב 🙂

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.