כמה דברים על טיפול נפשי באמצעות האינטרנט

אני מאמין בשיתוף מידע. אני לומד כל הזמן מאחרים ולכן אני טורח לשתף אחרים בידע שצברתי כי אני מאמין ששיתוף ידע נותן לי הרבה יותר מאשר לשמור אותו אצלי. לשמחתי, יש באינטרנט ובספרות המקצועית הרבה מקורות מידע באנגלית על טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי דרך האינטרנט. מכיוון שבארץ אין כמעט מידע פומבי בנושא של טיפול נפשי מקצועי באמצעות האינטרנט אני מקדיש יותר מהרגיל על התחום הזה, בעיקר כדי להרחיב את מעגל המטפלים והמטופלים.

רציתי לשתף בדברים שחשוב שתדעו בנושא, כאשר אני מתמקד בתחום של וידאו טלה-פסיכיאטריה וטלה-פסיכולוגיה. הכוונה היא לטיפול באנשים באמצעות תוכנות יעודיות או תוכנות חופשיות כמו סקייפ. לי יש נסיון רב בסוג טיפול זה הן בקליניקה שלי (מרכז רזולוציה) ולאחרונה גם במרפאת עידן לטיפול נפשי מקוון שפתחנו בתל השומר.

אין הרבה אנשים שמבינים מה זה טיפול נפשי באינטרנט

אנחנו נמצאים בשלב חינוך אוכלוסיית המטפלים ואוכלוסיית המטופלים. מכרה שלי הגיעה עכשיו מארה"ב וסיפרה ששם לכל מטפל, בין אם הוא פסיכולוג או פסיכיאטר, יש לפחות כמה מטופלים אונליין באמצעות וידאו-צ'אט. הסיבה היא שבארה"ב מקובל לעבור לעבוד בעיר אחרת שלפעמים נמצאת במרחק של מאות ואלפי קילומטרים ממקום המגורים הקודם. במצב כזה מטפלים רבים ממשיכים טיפול באמצעות סקייפ, ולכן גם המטופלים וגם המטפלים מתרגלים לעבוד בסביבה הזו. בארץ, אנחנו פחות ניידים וגם הנושא של טיפול נפשי מקוון פחות מוכר למטפלים.

ברור מצד שני שהמגמה הזו עומד להשתנות, הן בגלל שהקונספט של שיחה בוידאו איננו זר לצעירים והן בגלל שהטכנולוגיות שמאפשרות שיחה כזו נמצאות בכל בית ובקרוב גם בכל מכשיר סלולרי. יש אלי יותר ויותר פניות של אנשים שמתגוררים במקומות רחוקים מהקליניקה שלי כמו ישובים קהילתיים בדרום או ערים בצפון שפונים ומבקשים טיפול. כי זה זמין, כי זה נוח להם יותר וכי הם יכולים להגיע למטפל שהם רוצים גם אם הוא נמצא בצד השני של המדינה או של הכוכב.

בצד השני צריך איש קשר

בעקרון, חשוב שיהיה לנו איש קשר נוסף על המטופל שיש לו יכולת להגיע אל המטופל בשעת הצורך. במרבית המקרים כאשר אנו עוסקים בטיפול פסיכולוגי או במעקב פסיכיאטרי אנחנו לא באמת צריכים ולא מקפידים על מידע קונקרטי לגבי אנשי קשר של המטופל. אם חס וחלילה מטופל הופך אובדני ואנו חוששים לחייו והוא מתגורר באותה עיר או איזור שבו הקליניקה שלנו פעילה, אז אין לנו כל בעיה לנסוע לבית המטופל, לחפש בספר טלפונים את כתובתו המדוייקת או להתקשר למשטרה. אבל כאשר אנו במהלך טיפול נפשי באמצעות האינטרנט המטופל יכול להיות בקצה המדינה (נניח אילת) או להיות פיסית ביבשת אחרת (מטופל שנסע לתקופה לשליחות בחו"ל). במקרים כאלו, כאשר מתרחש אירוע חריג אנחנו חייבים מבחינת האחריות המקצועית של הפסיכולוג או הפסיכיאטר להיות מסוגל לוודא את מצבו של המטופל. לכן חובה לפני תחילת הטיפול לקבל פרטים של איש קשר כזה ולהגדיר מתי תוכלו ליצור איתם קשר.

צריך אמצעי תקשורת נוסף (מייל / סלולר)

בדיוק בגלל הסיבה הקודמת, אבל גם כי לפעמים הרשת של בזק או הוט נופלת במקום בו אתם נמצאים וצריך דרך נוספת שבה אפשר ליצור קשר עם המטופל. זה נשמע טריוויאלי, אבל לא תמיד זה כך.

שעות טיפול ומשך טיפול נפשי באמצעות האינטרנט

בניגוד למודל של פסיכותרפיה קלאסית, משך הפגישה בטיפול נפשי מקוון לא חייב להיות 50 דקות. כמובן שאם זה מה שהכי מתאים לטיפול הספציפי אז אפשר לשמור על המודל של פגישה אחת של חמישים דקות בשבוע, אבל אפשר גם להשתמש ביכולות המיוחדות של המדיום. לדוגמא שתי פגישות של שלושים דקות בשבוע או פגישה ארוכה ופגישה קצרה. הגמישות שמאפשרת הטכנולוגיה היא גם זו שתוכל להקפיץ את הטיפול הפסיכולוגי למודלים חדשים של טיפול נפשי. בסופו של דבר אנחנו לא צריכים להתאים את המטופלים למודל שלנו אלא להתאים את המודלים למטופלים.

קשר טיפולי

הקשר הטיפולי שיכול להווצר באמצעות טיפול וידאו יכול להיות משמעותי וחזק בדיוק כמו קשר טיפולי שנוצר בפגישות בחדר הטיפולים. הרי לצורך העניין המרחב הטיפולי שקיים בין המטפל למטופל יכול להתקיים גם אם שניהם נמצאים במרחק של אלפי קילומטר אחד מהשני. למרות זאת, זהו קשר שונה ויש להכיר בשונות הזו כשאנו דנים בקשר הטיפולי. חסר בו את הנוכחות הפיסית של שני הצדדים וחסר בו את התמונה המלאה של המטופל. כשאנו נמצאים בקשר עם אדם אחר, בין אם מטופל או אדם אחר, אנחנו נעזרים גם בתקשורת הלא מילולית שהיא יותר מוגבלת בשיחת סקייפ. מצד שני, כאשר במקרים רבים הקשר הטיפולי הזה הוא הקשר המשמעותי ולפעמים היחיד של המטופל עם אדם שמנסה לעזור לו, דבר שיכול להיות חשוב לא פחות.

לסיכום, המדיום החדש הזה מאפשר לנו כדי להגדיר מחדש את הטיפול ואת הדרך שבה אפשר לסייע למטופלים. כי הם ולא הטכנולוגיה הדבר החשוב ביותר.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

אסתי: האם ניתן ליטול אטנט לבעיות קשב וריכוז כשנוטלים קלונקס, האם יש להפסיק את הקלונקס לפני תודה

סני גורדון בר: מבקשת לדעת עבור בת משפחה בחו"ל האם אפשר לקבל קשר לפסיכיאטר ישראלי או דובר עברית בברלין שיכול לתת טיפול...

אור: המטפל מביא את עצמו לטיפול . את החוויות שלו , את הרגישות, החכמת חיים, הנסיון ועוד, לבינה אין את זה . פשוט אין . ...

טולידו רות: ברצוני להפסיק לקחת מירו 30 ופובוקסיל 50. האם הפסקה הדרגתית כלומר לרדת אחרי שש,בועיים לחצי כדור ולאחר מכן לרבע...

אור: לאור מה שאתה כותב, כמטופלת לשעבר אצל פסיכולוגית מדהימה, וכאחת שמשתמשת בAI ליישומים שונים , אני לא חושבת...

נעמה: אנחנו לא "לפעמים" מכירים את הגוף שלנו טוב יותר מכל אחד אחר - אנחנו תמיד מכירים את הגוף שלנו הכי טוב. וחולים לא...

חיים: מאמר מחכים, תודה

אדוה: היי ירדן, האם אתה יכול לתת דוגמאות לאסטרטגיות התמודדות?

תגובות

2 תגובות לרשימה ”כמה דברים על טיפול נפשי באמצעות האינטרנט“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת ד"ר דרור גרין:

  שלום ירדן,

  באתר פסייקום תוכל למצוא מידע רב על טיפול נפשי באינטרנט, וגם על הקליניקה הווירטואלית שפיתחתי (היחידה עד כה בתחום זה). בספריית האתר תוכל למצוא גם פרק מספרי על יחסי מטפל-מטופל בקליניקה הווירטואלית:

  http://www.psychom.com/Tipulnafshibainternet_he.html

  להתראות,

  דרור

 2. מאת ירדן לוינסקי:

  היי דרור, אני כמובן מכיר את האתר ופועלך. אבל, הדגש העיקרי של הטקסטים באתר הוא על התקשורת הכתובה (מייל, פורומים), והוא פחות עוסק בהבטים היותר מתקדמים של תקשורת האינטרנט היום כמו רשתות חברתיות, וידאו ואפילו זמינות באמצעות וידאו-סלולר.
  אגב, יש כיום עוד קליניקות ומטפלים רבים שעוסקים בטיפול (בעיקר פסיכולוגי) דרך האינטרנט, ויש להם אתרים יעודיים לכך. אני והמכון שלי עוסקים בכך כבר שנים.

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.