יש טיפולים חדשים להפרעת קשב?

בשנים האחרונות לא היו חידושים משמעותיים באפשרויות הטיפול שעומדות בפני מי שמתמודד עם הפרעת קשב וריכוז. בין אם כי טרם נמצאו דרכים חדשות לסייע ובין אם כי הטיפולים בסה"כ יעילים, אפשר לראות ניצנים של רעיונות חדשים שנועדו לתת פתרונות שונים ממה שאנחנו מכירים.

האם משחקי מחשב יטפלו בהפרעת קשב?

ב 15 ביוני ה FDA הודיע לראשונה כי הוא מאשר לשווק משחק מחשב כטיפול בהפרעת קשב. המשחק, endeavorRX, נועד לעזור לילדים לשפר את יכולת הריכוז. כידוע לכולנו, אנשים המתמודדים עם הפרעת קשב מתקשים לשמר קשב לאורך זמן והטיפולים שנמצאו עד היום יעילים בתחום הם בעיקר טיפול תרופתי וטיפול התנהגותי. במשחק, השחקן אמור להמנע מכל מני מכשולים כמו להבות ופינות חדות בזמן שהוא אמור לתפוס כל מני מטרות נעות. באופן תאורטי, שיפור יכולות מולטי-טאסקינג יכולה לשפר את יכולת הקשב לאורך זמן.

כל מי שיש לו ילדים יודע שמשחקי מחשב טובים יכולים למשוך את תשומת הלב והזמן של הילדים. ה FDA ביסס את ההחלטה שלו על חמישה מחקרים שכללו כ 600 ילדים לאורך שבע שנים. במחקר הגדול ביותר השתתפו כ 350 ילדים בגילאי 8-12 שהתבקשו לשחק ב endeavorRX או משחק אחר במשך 25 דקות ביום למשך חמישה ימים, ארבעה שבועות. הם נבדקו לפני ואחרי בבדיקת TOVA, ומולאו שאלוני הורים וילדים על התסמינים שלהם לפני ואחרי. מתברר ששתי הקבוצות הראו שיפור במבדקים, אם כי שחקני המשחק EndeavorRX הראו 15% יותר שיפור. למרות זאת, בחלק מהתחומים הילדים לא הראו שיפור בתפקודים ניהוליים כמו היכולת להתארגן או דיבור יתר. יתכן, שמה שהמשחק בעצם עושה זה משפר את היכולת להתרכז במסך.

הבעיה של המחקרים הללו, היא שראשית כולם מומנו על ידי החברה, ובנוסף, קבוצת הביקורת (המשחק השני) היה פאזל. יתכן שכל משחק שבו צריך לאסוף דברים ולהתחמק מדברים אחרים יכול להשיג את אותה מטרה. אולי יהיה יותר זול פשוט לשחק סופר מאריו. בכל מקרה, זהו כיוון מחשבה מעניין ששווה לבחון.

תרופות ישנות, תרופות חדשות

כל מי שמטפל באנשים שמתמודדים עם הפרעת קשב יודע שכל התרופות החדשות שיצאו בשנים האחרונות הן בעצם וריאציות על התרופות הישנות. בין אם אלו סטימולנטים ממשפחת המתילפנידט כמו ריטלין או פוקלין או ממשפחת האמפטמינים כמו ויואנס או אטנט, או אפילו תרופות לא ממריצות כמו אינטוניב או סטרטרה. בשנים האחרונות יש בעיקר בארה"ב מבול של תרופות חדשות לכאורה שעושות אותו דבר כמו התרופות הישנות. החומרים הם אותם חומרים אבל ההבדל הוא איך הן מגיעות ובאיזה אופן הן משתחררות לזרם הדם, כך שהאפקט על המטופל יכול להיות שונה. כמו שההשפעה של קונצרטה שונה במעט מההשפעה של ritalin LA או של Cotempla XR.

לאחרונה יצאה תרופה חדשה שגם היא מבוססת על מתילפנידט, בשם Jornay. עוד פעם שינוי קטן של מנגנון השחרור? התשובה הפעם, לשם שינוי מורכבת מעט יותר. החידוש בתרופה הזו, היא שבניגוד לשאר התרופות שצריך לקחת מוקדם בבוקר כדי למנוע השפעה שלילית על השינה, את התרופה הזו אמורים לקחת בלילה לפני השינה. היא משתחררת במעי בשעות הבוקר, כך שהיא אמורה להתחיל לפעול כשאנחנו מתעוררים, ואז אין צורך להמתין בבוקר להתחלת ההשפעה. זו יכולה להיות ברכה עבור הורים שהשעתיים הראשונות בבוקר הן סיוט עבורם. אם התרופה הזו תעבוד כמו שהמפתחים טוענים, למרות שאין שם איזה חידוש ברעיון הביוכימי, זה יכול לעזור לאנשים עם הפרעת קשב לקום בבוקר, ולא לחוות חצי שעה עד שעתיים בחצי הילוך עד שהתרופה מתחילה לעבוד.

לא רשמתי עדיין את התרופה, ואני בספק עם מישהו בישראל קיבל אותה (והיא כמובן לא נמצאת בבתי המרקחת הרגילים), כך שהיא בטוח מאד יקרה כרגע, אבל בשלב כלשהו אני מניח שהיא תגיע לישראל ונוכל להכיר אותה יותר טוב.

בנתיים, אם יש לכם שאלות על הטיפול, כדאי שתתיעצו עם הצוות שמטפל בכם. הם יכוונו אתכם אל  האפשרויות הזמינות והמתאימות עבורכם.

הטיפולים החדשניים הם בעיקרם וריאציות על טיפולים מוכרים. אנחנו עוד ממתינים לפריצת דרך.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

פלונית: יש לי גיסה שנכנסה לדיכאון לאחר הלידה של הבת שלה ובייחוד לאחר שקיבלה איבחון על כך שהיא על הרצף האוטיסטי (הבת). ...

יעקוביאן חנוך: אני סובל שנים מכאבים כרוניים קשים בפלג גוף תחתון במיוחד ברגליים יש פריצות דיסק נירולג קבע פגיע עיצבית קשה...

יעל: שלום רציתי לדעת האם וולבוטרין גורם להשמנה? התחלתי לקחת לפני שבועיים, מיד שיפור במצב רוח, שיחסית יותר טוב, אך...

אני: מערכת החינוך בעיקר מתעלמת מהפרעת קשב, אלא אם במקרה דרך הביטוי שלה היא קושי במקצועות רבי מלל. ע"ע "לקות ללמידה"...

גראס: יש אנשים עם נטיה לפתח פסיכוזה, ברגע שישתמשו בגראס זה יעורר את הנטיה, מקרוב ראיתי את הקשר הישיר בין עישון גראס...

יצחק ויסברג: שלוםוברכה אני חושב שהקושי האמיתי שלי זה הפרעת קשב והפסיכולוג והפסיכטאר אומרים שזה אובססייה וא סי די מה אתה...

ליליטה: איך ניתן להיגמל מוולבוטרין בצורה הדרגתית אם אסור לחלק את הכדור?

נעמה: תודה על המאמר המרתק! כמה פרפקציוניסטי זה מצידי שמצאתי 2 מילים עם טעויות סופר במאמר ‍♀️ הן לא מפריעות לרצף...

תגובות

2 תגובות לרשימה ”יש טיפולים חדשים להפרעת קשב?“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת אני:

  שאלה,

  יש לי אחיין עם הפרעת קשב שמצד אחד ממש חכם, רק בן 13 ומבין בתחום הרכבים מה שכל המבוגרים לא מבינים ואפילו בונה עכשיו רכב מרוץ משלו.

  מצד שני בלימודים ממש לא מתפקד ואני לא מבינה איך ילד עם הפרעת קשב וריכוז יכול לגדול כמבוגר נורמטיבי פלוס פלוס כמו רופא, אני לא רואה את הילד הזה חי עפי הנורמות המקובלות והמסלול הרגיל . זה לא שלילי בעיניי אני רק לא מבינה מה ההבדל בין 2 הדמויות, בסוג ההפרעה, בדרגה שלה, באופן הטיפול בילד……??

 2. מאת נטלי:

  הי ירדן
  איך תרופה כזו לא נרשמה לאף אחד?
  מוזר
  כי, חסרים אנשים מבוגרים שיש להם קושי להתארגן בבוקר, ורוצים להתארגן כמו פנתר ולא לאר למשרד?

  אם הייתי יודעת על זה לפני שנים הייתי עפה על זה. באמת לא משנה המחיר.

  המאמר הזה נכתב לפני שנה וחצי.

  אם יש לך מידע חדש בינתיים, או אם בינתיים כבר רשמת את התרופה או שמעת מעמיתים שרשמו או קראת מאמר, ובעיקר – מידע לגבי עלות…. הייתי שמחה למאמר חדש או מעודכן 🙂

  כלומר, במידה וזה ממילא מתאים לתוכנית המאמרים באתר שלך 🙂

  כן, ויש לי פסיכיאטר, וביקשתי פגישה בדיוק על זה….

  אבל, סקרנית, כי שנים אני מתמודדת עם בוקר לא יעיל, איטי, מסורבל, כשאחרים קופצים כמו פנתר מן המיטה ומגיעים בזמן למשרד….

  אז שמחה ממש לקבל אינפורמציה נוספת

  תודה ותבורך על האתר המקסימולי שלך

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.