איך לדעת שזה לא סתם נקיון

פסח הסתיים אבל גם אנשים שלא חוגגים את הפסח נוהגים לסדר ולנקות בתקופה הזו של השנה. עבור קבוצה של אנשים, הרצון לנקות ולסדר את הבית יכול להיות סימן לבעיה מורכבת יותר. איך אפשר לדעת אם אתם צריכים לפנות לעזרה בנוגע למצבכם הנפשי?

תמיד קשה לקבל החלטה לפנות לעזרה, אבל הסימן העיקרי שצריך לאותת לכם שהגיע הזמן, זה אם האובססיות או הטקסים שלכם מתחילים לשבש לכם את היכולת לחיות את החיים. אם הם נמשכים יותר ויותר שעות או פוגעים בתפקוד שלכם בבית, בעבודה או בלימודים. אם הם גורמים לכם למצוקה כזו שאתם לא מצליחים לבצע את מה שאתם רוצים לבצע, זה כבר סימן שאתם צריכים לפנות לקבל עזרה.

הנה כמה עקרונות שיעזרו לכם להחליט אם אתם צריכים לפנות לעזרה:

האם אתם יכולים להפסיק לנקות בלי להרגיש חרדה?

זה טבעי לחלוטין לרצות לעשות ניקוי יסודי של הבית מדי פעם, ובמיוחד אחרי החורף האחרון. לפעמים לא היה לנו חשק לפתוח את כל הארונות ולהוציא את בגדי החורף והאבק הצטבר בפינות החשוכות. אבל אם אתם מוצאים את עצמכם במצוקה כשאתם צריכים להפסיק לנקות, זה כבר סימן שאתם צריכים לפנות לעזרה. קושי להפסיק לנקות ותחושה של חרדה או מצוקה כשאתם צריכים לעשות משהו אחר זה סימן שהנקיון הפך להיות קומפולסיה (או טקס).

למרות שאנשים חושבים שכל מי שמתמודד עם OCD עסוק בנקיון קומפולסיבי, הכלל הזה נכון גם לאובססיות אחרות וטקסים אחרים, לדוגמא אם אתם לא יכולים להפסיק לספור, או שאתם חייבים לסדר דברים בצורה מסויימת, או שאתם חייבים לבדוק אם הדלת נעולה שוב ושוב,ואם אתם מפסיקים לעשות את זה אז אתם במצוקה, זה סימן שאתם צריכים לפנות לעזרה.

האם אתם יכולים לחשוב בצורה הגיונית על המחשבות הטורדניות או הטקסים?

לכולם יש טקסים או אמונות טפלות שהם רגילים לעשות. אנשים לא עוברים מתחת לסולם או נעצרים כשהם רואים חתול שחור. אבל הם מסוגלים לדעת בצורה הגיונית שמדובר באמונה טפלה. כשמישהו מחזיק מטבע מזל שאיתו הם הולכים לכל מבחן, הם יודעים שאם המטבע ילך לאיבוד זה יגרום להם למצוקה רגעית ואז הם ימשיכו בחיים שלהם. בתוכם, הם יודעים שהמטבע הוא לא מה שגרם להם להצליח בבחינה. אבל אם הם מסרבים ללכת לעשות את הבחינה הבאה כי המטבע הלך לאיבוד, ובמקום ללמוד הם הופכים את כל הבית, זו כבר בעיה שמצריכה התערבות טיפולית.

האם 'אני רוצה' הפך להיות 'אני חייב'?

רוב האנשים שמחים לחזור לבית נקי. רובנו גם רוצים שהדברים יהיו מסודרים בצורה מסויימת. אבל כשהדברים שאנחנו רוצים הופכים להיות דברים שאנחנו חייבים, זה כבר סיפור אחר. יש הבדל מובהק בין אנשים שמעדיפים שהבית יהיה מסודר כי זה גורם להם לנחת ומסייע להם למצוא דברים שהם מחפשים, לבין אנשים שחייבים לנקות ולסדר את הבית כי אחרת הם לא מסוגלים לישון בלילה או שהם סובלים מחרדה. זה ההבדל בין להעדיף משהו לבין להיות מוכרחים שאותו דבר יקרה.

האם המחשבות מונעות מכם לחיות חיים רגילים?

הנקודה החשובה ביותר הנוגעת לשאלה אם אתם צריכים לבקש עזרה מאיש מקצוע בתחום בריאות הנפש היא האם האובססיות שלכם או הטקסים פוגעים ביכולת שלכם לנהל חיים תקינים או להרגיש טוב עם עצמכם. האם היכולת שלכם לצאת מהבית בזמן נפגעת כי אתם חייבים לשטוף שוב את הרצפה? האם אי אפשר לבוא לבקר בבית כי האורחים נכנסים עם נעליים שלא עברו חיטוי? האם הפחד שלכם מחיידקים גורם לכם להחזיק סטים שלמים 'מלוכלכים' באוטו, ואתם חייבים להחליף לפני שאתם נכנסים לבית? האם מחשבות טורדניות שלא חולפות מונעות מכם להכנס למקומות מסויימים או לנסוע בדרכים מסויימות? אם המחשבות או ההתנהגויות מתחילות להשתלט לכם על החיים, זה סימן ברור שהגיע הזמן לקבל עזרה

גם אם אתם חושבים שמדובר ב OCD, אין סיבה להתייאש. יש דרכים רבות ויעילות לסייע לכם להתמודד עם המחשבות והטקסים, בין בגישות תרופתיות או בגישות טיפוליות. אם אתם מרגישים שאתם צריכים עזרה, תפנו עכשיו. במייל, בטלפון. בכל דרך.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

רואי: שלום לכולם אני מתמודד ומאובחן עם מניה דפרסיה כבר קרוב ל17 שנים ההתפרצות הראשונה הגיע בגיל 23 בטיול אחריי צבא...

מנדי: נפלא מאוד

שרה רבקה גרגל: יש לי תלמידה עם ASD עם חרדות ובעיות התנהגות קשות. שמנמנה- בת 12 נמוכה שוקלת כ-60 ק"ג. לאורך השנים נתנו לה תרופות...

נסים: אבחנה פסיכיאטרית פסיכיאטר שואל את המטופל מספר שאלות והמטופל עונה לו תשובות לפי התשובות של המטופל + רישומים...

שימי: אבל לכאורה הוא יכול גם להבין איך עובדת הדינמיקה של הברית הטיפולית ולעבוד לפיה, לא?

שימי: בסוף בסוף הנטייה לצפות ולחכות לא תעזוב אותנו ונראה לי שזה היסוד של כל תנועת היקום הזה והעובדה שיש לנו בית...

שירן: הי ידוע למישהו עם כדורים פאקס מותר כוס יין ??

קובי: שלום לכם התחלתי ליטול ציפרלקס לפני כמעט שלושה שבועות לאחר שהרופאה העלתה לי אץ המינון ל20 מ"ג ..שחכתי לקחת בערב...

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.