מתבוננים פנימה: תפקוד מיני

רבים מאיתנו נמנעים משיח על קשיים מיניים, בין אם מתוך בושה, חרדה או חוסר ידע. אבל חשוב לזכור שמדובר בבעיות נפוצות מאוד, הן אצל גברים והן אצל נשים, שפוגעות באיכות חיי המין והזוגיות. בעיות בתפקוד מיני הן נושא טעון בסטיגמה חברתית, שלעיתים יכולה לגרום לקושי ומבוכה בקרב הסובלים מהן ולהשפיע עמוקות על הפן האישי והרגשי של חייהם.

הסטיגמה מקושרת לתחושות של בושה, חוסר נוחות ואף פחד לשתף אחרים במצבם, מה שמוביל לבדידות ולהימנעות מלחפש עזרה מקצועית.

יש כל מני סוגים של קשיים בתפקוד מיני:

 • ירידה בחשק המיני: חוסר רצון או עניין בפעילות מינית, היא אחת הבעיות הנפוצות ביותר, ומשפיעה על כ-15%-30% מהנשים ו-15% מהגברים.
 • קושי בהתעוררות מינית: בעיה להגיע לזקפה אצל גברים או לחות אצל נשים. בעיית זקפה אצל גברים היא מצב שכיח וההערכות נעות בין 20%-30% מהגברים מתחת לגיל 40, ועד 70% מגברים מעל גיל 70.
 • שמירה על זקפה או לחות: קושי לשמור על זקפה או לחות לאורך זמן.
 • קושי להגיע לאורגזמה: בעיה להגיע לשיא התעוררות מינית במהלך יחסי מין. דיספונקציה אורגסמית משפיעה על כ-25% מהנשים והיא יכולה להיות בעיה גם אצל גברים.
 • כאב במהלך יחסי מין: כאב חד או צריבה במהלך חדירה או קיום יחסי מין וַגיניסמוס (כאב בקיום יחסי מין) מופיע אצל כ-20% מהנשים.

ההערכה היא שכ-40-45% מהנשים הבוגרות ול-20-30% מהגברים הבוגרים חווים לפחות הפרעה אחת בתפקוד המיני ושכיחות ההפרעות עולה עם הגיל.

הגורמים לבעיות בתפקוד מיני הם רבים ומגוונים, ויכולים להיות גופניים כמו לדוגמא סוכרת ויתר לחץ דם, פסיכולוגיים כמו חרדה או קשיים בזוגיות, ואפילו לחץ חברתי או ציפיות של הסביבה ממך איך לתפקד. בסופו של דבר, יש כמה סיבות שמביאות אותנו לא לטפל אם יש לנו בעיה בתפקוד מיני.

טאבו חברתי – קיימת נורמה חברתית שמייחסת פרטיות ורגישות לנושאים הקשורים לחיי המין. מנושא זה נחשב פרטי ואינטימי מאוד, והרבה אנשים חשים אי נוחות לחשוף קשיים בתחום הזה.

בושה ופגיעה בדימוי העצמי – בעיות בתפקוד המיני עלולות לגרום להרגשת בושה, חרם ופגיעה בדימוי העצמי והביטחון העצמי, במיוחד כאשר זה קשור לתדמית של "גבריות" או מינית. קשה לחשוף חולשות בתחום הזה.

חוסר ידע והכחשה – יש חוסר ידע וידע מוגבל בציבור על השכיחות והטיפולים הקיימים לבעיות בתפקוד המיני. לכן, יש נטייה להכחיש או להתעלם מהבעיה.

חשש מזוגיות/דחייה – אנשים חוששים שחשיפת בעיות תפקוד מיני תגרום לבן/בת הזוג להרגיש פחות מרוצה או מאוהב/ת, או שזה יגרום לדחייה ממערכת היחסים.

מורכבות פסיכולוגית – לבעיות אלו לעתים יש רבדים פסיכולוגיים מורכבים, כמו לחץ נפשי, טראומות או חוסר יכולת להתחבר רגשית עם בן/בת הזוג. קשה מאוד לחשוף רבדים פנימיים אלו.

שלוש נקודות שחשוב לציין:

 • ברוב המקרים, ניתן לעזור ולטפל בהפרעות בתפקוד המיני.
 • הטיפול תלוי בסוג ההפרעה ובגורם לה.
 • הטיפול בבעיות אלו יכול להיות מורכב ודורש גישה רב-תחומית. טיפול רפואי יכול לכלול התערבויות פרמקולוגיות, טיפולי הורמונים, ולעיתים גם ניתוחים. לעומת זאת, הטיפול הפסיכולוגי יכול לכלול טיפול זוגי, ייעוץ מיני, או טיפול קוגניטיבי התנהגותי שמתמקד בטיפול בחרדה ובשיפור התקשורת בין הזוגות.

טיפים נוספים:

 • דברו עם בן/ת הזוג שלכם. שיתוף פעולה ותמיכה הדדית חשובים מאוד להתמודדות עם בעיות בתפקוד מיני.
 • היו סבלניים. טיפול בבעיות בתפקוד מיני עשוי לקחת זמן.
 • אל תתייאשו. ישנן אפשרויות טיפול רבות שיכולות לעזור לכם לשפר את חיי המין שלכם.

 

 

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

דנה: סובלת מחרדות וסטרס בגוף כל היום, וגם דפיקות לב שהיו מעירות אותי בלילה. לוקחת ציפרלקס 10 מ״ג כבר 9 שבועות (שבוע...

SEGEV: שלום לכם האם ציפרלקס 10 מ"ג יכול לעזור לחולת אלצהיימר שסובלת מהזיות ובעקבותיהן מחרדות? מדמיינת שג'וקים נמצאים...

כ.ד.ז: מגיע הרגע שאין ברירה אי אפשר לבד תודה על החיזוק

מזל ר.: נושא מעניין. אני לא יודעת מה הייתי עושה אם הייתי במצב כזה. אבל אני מכירה הרבה מתמודדי נפש שההתמודדות שלהם...

אסתי: האם ניתן ליטול אטנט לבעיות קשב וריכוז כשנוטלים קלונקס, האם יש להפסיק את הקלונקס לפני תודה

סני גורדון בר: מבקשת לדעת עבור בת משפחה בחו"ל האם אפשר לקבל קשר לפסיכיאטר ישראלי או דובר עברית בברלין שיכול לתת טיפול...

אור: המטפל מביא את עצמו לטיפול . את החוויות שלו , את הרגישות, החכמת חיים, הנסיון ועוד, לבינה אין את זה . פשוט אין . ...

טולידו רות: ברצוני להפסיק לקחת מירו 30 ופובוקסיל 50. האם הפסקה הדרגתית כלומר לרדת אחרי שש,בועיים לחצי כדור ולאחר מכן לרבע...

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.