קונצרטה לטיפול בהפרעת קשה וריכוז | פסיכיאטר ברשת

קונצרטה לטיפול בהפרעת קשה וריכוז

קונצרטה (Concerta) היא תרופה נפוצה בשימוש לטיפול בהפרעות קשב וריכוז, ורבים מעדיפים אותה על ריטלין בגלל ההשפעה הארוכה ומיעוט תופעות הלוואי. ומה אתכם?

הפרעת קשב וריכוז (ADHD או ADD) היא הפרעה התפתחותית שיכולה להתבטא בחלק או בכל תחומי החיים ובאה לידי ביטוי בבעיות קשב וריכוז, באימפולסיביות ובהיפראקטיביות. הביטויים להפרעה יכולים להשתנות עם הגיל. אם תשאלו מישהו שיש לו בעיות קשב, ילד ואפילו מבוגר הוא לא יטען שאין לו בעיה – הוא כבר יודע שיש לו הפרעת קשב. אולי הוא יקרא לזה בשמות שונים: קושי בהתארגנות, קושי בהתמדה. חוסר מוטיבציה. פזיזות. אימפולסיביות. קושי לסיים משימות. הבעיות האלו הופכות עם הזמן לדימוי עצמי נמוך, לחרדות, לדכאונות ולנטייה לקחת סיכונים מיותרים.

התרופה קונצרטה היא פיתוח מאוחר של התרופות המבוססות על מתילפנידאט, חומר מקבוצת הפנתילאמינים (כמו אדרנלין ואמפטמין). התרופה פועלת על מערכת העצבים המרכזית. אצל אנשים עם היפראקטיביות יש לה השפעה מרגיעה, למרות שברמת המוח למתילפנידאט יש השפעה מעוררת (פסיכוסטימולנטית). החידוש העיקרי של התרופה הזו הוא משך השפעה גדול משמעותית. הקונצרטה פותחה משתי סיבות עיקריות: לריטלין הרגיל יש זמן השפעה קצר שנאמד ב-3-4 שעות בלבד; בנוסף, בגלל השינוי המהיר בריכוז התרופה בדם, חלק מהאנשים שנוטלים הריטלין סובלים מתופעות לוואי שונות.

תופעות הלוואי העיקריות של הריטלין הן קלות וחולפות, לרוב כאבי ראש או כאבי בטן בימים הראשונים של הטיפול. לעיתים יש תופעות לוואי שלא ממהרות לחלוף, בעיקר כאלה שקשורות לתיאבון או לשינה. במקרים נדירים יותר יכולה להיות תגובה הפוכה (של החמרה בקשיי הקשב והריכוז). כל תופעות הלוואי האלו נוטות להצטמצם עם תכשירים ארוכי טווח שמטרתם שיפור ההענות בטיפול.

המשמעות המעשית של השימוש בקונצטרה במקום ריטלין, היא שמבוגרים שיום העבודה או הלימודים שלהם הוא ארוך ויכול להגיע ל 12 שעות יזדקקו רק לכדור אחד ביום בעת שימוש בקונצרטה ולא 3 ביום אם הם לוקחים ריטלין רגיל. בנוסף, אופי תופעות הלוואי פוחת והרמה היציבה של התרופה בדם מובילה גם ליציבות בתפקוד.

היתרונות והחסרונות של קונצרטה

היתרון הבולט של השימוש בקונצרטה הוא השחרור המבוקר של התרופה – כדור אחד משפיע למשך 12 שעות. הסיכוי שתשכחו ותגיעו לישיבה או לשיעור בלי שלקחתם כדור בצהריים, קטן יותר. השינוי ההדרגתי בריכוז התרופה בדם ככל הנראה גם גורם לפחות תופעות לוואי בהשוואה לריטלין.

החיסרון: אי אפשר להפסיק את ההשפעה באמצע. יש אנשים שלא באמת צריכים את ההשפעה המתמשכת לאורך 12 שעות והם מעדיפים השפעה מוגבלת בזמן. חיסרון נוסף של התרופה היא שהיא לא נכללת כרגע בסל התרופות, ולכן עלותה גבוהה יחסית ויכולה להגיע ל-200 שקלים בחודש דרך הביטוחים המשלימים. אצל אלו שאין להם ביטוח משלים העלות אף גבוהה יותר.

קונצרטה: האם היא תתאים לכם?

קונצרטה היא תרופה טובה ויעילה, והשימוש בה בטוח לאורך זמן. השיקול בבחירת תרופה צריך להעשות ביחד עם הפסיכיאטר המומחה שמטפל בכם ולכלול שיקולים כמו יעילות הטיפול והתאמתו לכם באופן אישי, פרופיל תופעות הלוואי וגם שיקולים כלכליים שלא ניתן להתעלם מהם.

אם יש לכם חשד שיש לכם או למישהו שקרוב לכם הפרעת קשב וריכוז, כדאי לפנות להתייעצות עם אנשי מקצוע בתחום האבחון והטיפול בהפרעת קשב. זה אחד התחומים בהם אנחנו מטפלים במרפאת רזולוציה.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

מחשבות של אחרים

אלי אבידר: האדם הוא לא האבחנה שלו. בעבר הייתי צריך לשנות את את עבודת התיזה שלי בחוג לפסיכולוגיה שקומית ולהחליף...

ירדן לוינסקי: @אוסנת, אני מתייחס לגוגל כחברה, ברור שהאדם שעובד שם לא מתעניין בחיפושים של ירדן לוינסקי. מדובר במגמה...

ירדן לוינסקי: @אנונימית, לצערי אני לא יכול לתת יעוץ פרטני למישהו שמעולם לא בדקתי. במקרה שלך, במיוחד בגלל ההריון, כדאי...

ירדן לוינסקי: @מ, זה תלוי במצבך, בתהליכים שעברת בשנים אלו ובגורמים נוספים. כדאי להתייעץ עם פסיכיאטר לפני שאת מתחילה...

ירדן לוינסקי: @עירית, לרוב התרופה לא גורמת לקושי בשינה. בדרך כלל הקושי בשינה הוא תוצאה של המחשבות הטורדניות,...

ירדן לוינסקי: @קרן, ממליץ לך לפנות שוב להתייעצות מסודרת אצל פסיכיאטר. כיוון שזה יכול להיות מהתרופה, שינויים בחיים או...

ירדן לוינסקי: @ADI, זו לא התערבות נפוצה. יש מחקרים בודדים על השיטה הזו אצל חולי סכיזופרניה שנוטלים תרופות נוגדות...

ירדן לוינסקי: חסוי, ממליץ מאד לפנות לאיש או אשת מקצוע להתייעצות מסודרת. חבל לסבול כשיש אפשרות לקבל עזרה.

תגובות

60 תגובות לרשימה ”קונצרטה לטיפול בהפרעת קשה וריכוז“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת שירה:

  שלום, לפני כמה חודשים, המליץ נוירולוג, לי ולהוריי, על נטילת קונצרטה של 27 מ"ג, משום שאובחנתי כבעלת בעיות ריכוז. הודגש שאני לא היפראקטיבית ושהבעיות אינן חמורות, ולמרות זאת הוריי התעקשו שאקח את התרופה. ביררתי מכל מיני מקורות לגבי התרופה, ושמעתי מכל מיני שלתרופה יש תופעות לוואי מאוד רציניות לטווח קצר ולטווח ארוך, וכן גם כאשר מפסיקים ליטול את התרופה. אני מאוד מאוד חוששת לקחת את התרופה, וההורים שלי מחייבים אותי, ואני נאלצת להסתיר מהם שאני לא לוקחת, מה שמקשה עליי מאוד. אני באמת לא יודעת מה לעשות. אני אשמח אם תוכלי להגיד לי האם ישנן באמת תופעות לוואי קשות כל כך והאם הן מתחזקות יותר אצל מטופל שאובחן בהפרעות קשב שלות בלבד. תודה מראש.

 2. מאת נועה:

  מישהו יודע אם לקיחת קונצרטה על שעות שינה מעטות משפיע בצורה אחרת?

 3. מאת דנה:

  היי
  אני נוטלת קונצרטה 27 מג,רכשתי חבילה(כידוע התרופה מאוד יקרה),אני מרגישה שהמינון לא משפיע עליי,במידה והרופא המטפל יאשר להעלות מינון,אוכל לקחת שני כדורים 27 מ"ג? או שאצטרך לרכוש חבילה חדשה של 36 או 54?

 4. מאת אן:

  היי אני לוקחת קונצרטה 36 ואני חושבת שקניתי אותה לפני כחצי שנה, התוקף נמחק לי מהאריזה. האם ניתן להשתמש???

 5. מאת נ.:

  שלום לך, זה מאוד אינדיבידואלי. הבן שלי היה נוטל קונצרטה והיו לו תופעות לוואי, את יכולה לנסות ותוך כמה ימים לדעת איך הכדור משפיעה עלייך. הבן שלי עבר לאטנט, זו גם תרופה לבעיות קשב ולה אין שום תופעות לוואי. אבל אל תשללי את יכולה לנסות.

 6. מאת מוריה:

  שלום 🙂
  אני לוקחת כל יום 108 מג קונצרטה, בשבועות האחרונים בגלל בעיות עיכול שלא קשורות לקונצרטה אני מקיאה לא מעט, האם יש השפעה לקונצרטה לאחר הקאה?

 7. מאת שרה:

  שלום אני נוטלת וולבטרין לאחר שלא מיקד אותי אוספנו קונצרטה 27 וסורבון 4פעמים חציה כדור אני לא מרגישה ממוקדת לקחתי 2 כדורים של קונצרטה וגם לא ירגשתי ממוקדת אפילו הייתה לי יתפרצות כעס [לפני ווסת] מה אתה ממליץ אני שוקלת בין60-62 קג יש לי הרבה מה לסדר בחיים שלי ואני לא מצליחה להסוף את עצמי אני אמא ל4 ילדים קטנים קוקה דחוף לעצה[בת 42]שעוד לא יתחילה לחיות פשוטו כמשמועה

 8. מאת שרה:

  מחכה לתשובה

 9. מאת עדי ג.:

  בעבר מסיבות של אילוץ, השתמשתי בקונצרטה 52 (או 54? שכחתי) שתוקפה פג חמש שנים (!) קודם לכן. הרופא אמר לי "שכח מזה, זרוק לפח אין לזה השפעה אחרי 5 שנים".
  הייתה השפעה ועוד איך. למיטב ידיעתי (כמטופל, לא כאיש מקצוע) תרופה בגלולה פגת תוקף לא הופכת רעילה. היא פשוט מפסיקה להשפיע. אבל כאמור קונצרטה שהייתה עד 2009, השתמשתי בה ב2014 ועבדה מצויין

 10. מאת א.ת:

  לקחתי קונצרטה 27 מג כמה חודשים והייתי מאוד עצבנית והרופא החליט לעבור לריטלין של 10 מג ואני הכפלתי ל20 מג אני לפני טסט ואני לא יודעת מה טוב לקחת שתהיו שליחים טובים

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.