לא יכול להפסיק לשחק (על התמכרות למשחקים)

ארגון הבריאות העולמי הוסיף לאחרונה את ההתמכרות למשחקי מחשב לספר ההגדרות של המחלות (ICD11). המטרה של ספר ההגדרות היא לעזור לאנשים להתמודד עם מצבים רפואיים, והתמודדות מתחילה בהגדרה של בעיה.

מהי התמכרות למשחקי מחשב (Gaming Disorder)

גם אם עדיין מתקיים ויכוח אם מדובר באמת בהפרעה שאפשר לזהות ולהבחין בינה לבין הפרעות אחרות, יש מדינות שמכירות בתופעה כבר מזמן ונאלצו לפתח שיטות טיפול בגלל שאצלן הבעיה היתה משמעותית יותר. מדינות מדינות מזרח אסיאתיות כמו דרום קוריאה וסין היו הראשונות להתמודד עם דיווחים משמעותיים של הבעיה.

התמכרות למשחקי מחשב מופיעה כאשר שימוש במשחקי מחשב (שהוא נפוץ מאד ואינו מהווה בעיה אצל רוב האנשים) הופך לדפוס שמשתלט על חיי השחקן עד שהוא מתחיל לפגוע ביחסים שלו עם אנשים אחרים, לפגום ביכולת לתפקד בעבודה או בלימודים במשך תקופה ממושכת. הסימנים העיקריים שצריכים לבלוט כשיש כבר הפרעת משחקי מחשב כוללים בין היתר:

  • עיסוק מוגזם במשחקי המחשב
  • תסמיני גמילה כשמופסק המשחק או כשלא ניתן לשחק (כגון עצב, חרדה ועצבנות)
  • סימני התרגלות – משך הזמן שנדרש לשחק כדי להרגיע את הצורך במשחק מתארך
  • קושי או חוסר יכולת להפחית את זמן המשחק או נסיונות כושלים להפסיק לשחק
  • ויתור על פעילויות אחרות שפעם עניינו את השחקן
  • השחקן ממשיך לשחק למרות שכבר יש בעיות
  • השחקן משקר לבני משפחתו או לאחרים לגבי דפוסי המשחק שלו
  • השימוש במשחק כדי להעלים מצבים שליליים כגון תחושות אשמה או חוסר אונים
  • השחקן מסכן דברים בחייו כמו מערכות יחסים או עבודה בגלל הצורך להמשיך לשחק

קשיים עם התמכרות למשחקי מחשב

אם תקראו את הקריטריונים של האבחנה, הבעיה הבולטת היא שהם די כלליים וקשה להפריד בין אנשים שמאד אוהבים לשחק במשחקי מחשב לבין אנשים שהם מכורים למשחקי מחשב. אנשים צריכים להפגין קשיים תפקודיים משמעותיים והפרעה משמעותית בחיים כמו פיטורין או גירושין כדי שנגדיר אותם כסובלים מהפרעת התמכרות. אבל מה קורה אם הוא או היא רק רבים עם ההורים שלהם ומשחקים 6 שעות מדי יום אבל מצליחים בלימודים או בעבודה. האם הם מכורים או שלא?

עדיין יש גם צורך בשיטות אבחון טובות יותר כדי שנוכל לסנן אנשים שאוהבים לשחק משחקי מחשב (יש מליונים כאלו) לבין אנשים שסובלים מהתמכרות למשחקי מחשב. צריך לזכור שיש ילדים, בני נוער ומבוגרים שמשחקים במשחקי מחשב כי זה עוזר להם להסיח את דעתם או לשפר את מצב הרוח. יש כאלו שמשחקים במשחקי מחשב כי זה עוזר להם להתמודד עם קשיים חברתיים או חרדות חברתיות. חוקרים אמריקאים מנסים לפתור זאת במגוון שיטות ואפילו פיתחו שאלון מקוון שלוקח בערך 20 דקות למלא, ויכולות לכוון אתכם לשאלה האם יש כאן בעיה. אבל גם הכלי הזה איננו מוסכם על כולם.

מה לעשות עם התמכרות למשחקי מחשב?

ראשית, יש כללים מאד הגיוניים להתמודדות עם מישהו שנראה לכם שמפתח התמכרות למשחקי מחשב. רצוי לפעול בהדרגה לצמצם את זמן המשחק ולהוסיף הזדמנויות לאינטראקציה עם הסביבה. כדאי לפנות לאנשי מקצוע ולהתייעץ איתם כדי להבין את המכור טוב יותר, וכדי לזהות דרכים שיעזרו לו להתמודד עם דפוסי המשחק הפתולוגים. יש מחקרים שמראים ששימוש בכלים התנהגותיים וכלים להתמודדות עם התמכרויות כמו ראיון מוטיבציוני או שיטות 12 צעדים מצליחים לעזור לאנשים להתמודד טוב יותר עם התמכרויות למשחקי מחשב.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

רואי: שלום לכולם אני מתמודד ומאובחן עם מניה דפרסיה כבר קרוב ל17 שנים ההתפרצות הראשונה הגיע בגיל 23 בטיול אחריי צבא...

מנדי: נפלא מאוד

שרה רבקה גרגל: יש לי תלמידה עם ASD עם חרדות ובעיות התנהגות קשות. שמנמנה- בת 12 נמוכה שוקלת כ-60 ק"ג. לאורך השנים נתנו לה תרופות...

נסים: אבחנה פסיכיאטרית פסיכיאטר שואל את המטופל מספר שאלות והמטופל עונה לו תשובות לפי התשובות של המטופל + רישומים...

שימי: אבל לכאורה הוא יכול גם להבין איך עובדת הדינמיקה של הברית הטיפולית ולעבוד לפיה, לא?

שימי: בסוף בסוף הנטייה לצפות ולחכות לא תעזוב אותנו ונראה לי שזה היסוד של כל תנועת היקום הזה והעובדה שיש לנו בית...

שירן: הי ידוע למישהו עם כדורים פאקס מותר כוס יין ??

קובי: שלום לכם התחלתי ליטול ציפרלקס לפני כמעט שלושה שבועות לאחר שהרופאה העלתה לי אץ המינון ל20 מ"ג ..שחכתי לקחת בערב...

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.