לוסטרל (Sertraline): שימוש, תופעות לוואי | פסיכיאטר ברשת

לוסטרל (Sertraline): שימוש, תופעות לוואי ועוד מידע

לוסטרל היא תרופת SSRI לטיפול בחרדה ובדיכאון, המשמשת לעיתים גם לטיפול במחלות כרוניות כמו מעי רגיז, כאבי ראש ועוד. האם היא תתאים לכם?

לוסטרל (Lustral) היא אחת התרופות הוותיקות והיעילות בקבוצת התרופות נוגדות החרדה והדיכאון. בארץ היא נמכרת תחת שמות מסחריים נוספים כמו זולופט, סרנדה, סרטרלין-טבע.

הלוסטרל מאושרת לשימוש בטיפול במגוון בעיות כגון דיכאון מאג'ורי, הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (במבוגרים ובילדים), הפרעת פאניקה, הפרעה פוסט טראומטית, תסמונת קדם וסתית (PMS) והפרעת חרדה חברתית. בפועל משתמשים בה גם למצבים נוספים שאינם נפשיים במישרין כמו פיברומיאלגיה, כאבי ראש, הפרעות אכילה, הפרעות הספקטרום האוטיסטי, המעי הרגיז ותסמונת עייפות כרונית (CFS).

הלוסטרל (sertraline hydrochloride) משתייכת למשפחת תרופות ה-SSRI אשר גורמת לקולטנים בנוירונים להיות שרויים יותר זמן בסרטונין שכבר ייצרתם (בין התרופות הנוספות במשפחה הזו: ציפרלקס, פרוזק וסרוקסט). סרוטונין הוא אחד משלושת הנוירוטרנסמיטרים המשמעותיים שנמצאו קשורים לדיכאון (ביחד עם דופאמין ונוראדרנלין). לוסטרל גורמת לרמות גבוהות יותר של סרוטונין ובצורה זו משפיעה על החרדה והדיכאון.

תופעות לוואי של לוסטרל / סרנדה

לוסטרל ידועה כתרופה שתופעות הלוואי שלה קלות ומעטות יחסית, אבל כמו שאר התרופות ממשפחת ה-SSRI היא יכולה לגרום להפרעות בעיכול ובשינה ולהשפיע על החשק המיני.

לא כולם יסבלו מתופעות הלוואי באותה המידה, או בכלל, ובכל מקרה התועלת שטמונה בלוסטרל עשויה להצדיק את אי-הנוחות שבכמה מתופעות הלוואי הללו. כמו עם שאר התרופות מהמשפחה, לא מומלץ לשתות אלכוהול בזמן נטילת לוסטרל, ומומלץ להתייעץ עם הפסיכיאטר אם את מניקה, בהיריון או מתכוונת להיכנס להיריון. לא כדאי להגדיל מינוני לוסטרל או להתחיל או להפסיק טיפול מבלי להתייעץ עם פסיכיאטר מומחה.

חפיסת לוסטרל 50 מ"ג

לוסטרל. מוכרת גם בשמות זולופט, סרנדה וסרטרלין.

אז כדאי לקחת תרופה כמו לוסטרל / סרנדה?

לוסטרל היא אחת התרופות הפופולריות כיום לטיפול בחרדה ובדיכאון. בסך-הכל מדובר בתרופה עדינה יחסית, שגם אם שוכחים לקחת אותה מדי פעם לא יופיעו תופעות לוואי משמעותיות. מקובל להתחיל את הטיפול במינון נמוך ולהגדיל בהדרגה לפי הצורך (שיא ההשפעה אמור להגיע בתוך 4-6 שבועות וזה הזמן להתייעץ עם הפסיכיאטר, במיוחד אם אתם לא חשים שינוי).

תזכורת: אין בשום פנים להשתמש בלוסטרל או בכל תרופה אחרת ללא המלצה מפורשת מאת רופא בכלל ובענייני נפש מומלץ כי זה יהיה פסיכיאטר או פסיכיאטר מומחה.

לוסטרל היא תרופה עדינה יחסית שגם אם שוכחים לקחת אותה מדי פעם לרוב לא צפויות תופעות לוואי משמעותיות

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

מחשבות של אחרים

אביב: היי. בת 29. מגרדת מגיל 10 חשבתי אולי לפתוח קבוצה בפייסבוק או בוואטצאפ כמו קבוצת תמיכה שתעזור לנו. מישהו מעוניין?

אמיל: אוי מתוקה שכמוך. את בסהכ ילדה טובה. אל תקשיבי לכולירות האלה. אני בטוח שיש לך לב טוב ואוהב. ואת תגדלי ןתהיי אישה...

חסן: אני סובל מחרדות לחץ עצבים מה לעשות

תמר כהן: היי. אני חווה דיכאון מפני שאני מאוהבת בילדה מהכיתה שלי אך היא לא אוהבת אותי כמו שאני אותה. אני והיא רבנו ריב...

תמר כהן: שלום, אני חווה דיכאון מפני שיש נערה שאני מאוהבת בה אך אותה הנערה לא אוהבת אותי כמו שאני אותה וזה גורם לי...

ליאת: מצטערת לשמוע.כל כך עצוב שבנאדם צריך לסבול כל כך הרבה ,לעבור כל כך הרבה דברים קשים ואסונות .ולהישאר...

רואד: יש לי כאב ראש משנה וזה מחמיר רוב הכאב במצח ויורד על עיניים בגם בכל הראש ct mri הכל תקין הכאב יום יומי לוחץ 24...

אני: כאמא שעובדת מהבית טיפלתי בבני שנה עד ששלחתי אותו לגן ובביתי שנה ושמונה חודשים. ראשית . אני סבורה שהמצב שתנוקות...

תגובות

123 תגובות לרשימה ”לוסטרל (Sertraline): שימוש, תופעות לוואי ועוד מידע“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת אור:

  תודה על התשובה. אני כבר עם כדור שלם …החרדה הקשה התמתנה אבל אין שינוי גדול. אני מבינה שצריך לתת לזה זמן של לפחות חודש..

 2. מאת רון:

  אני מרגיש שהסרנדה עושה אותי עייף.. ובלילה אני מתקשה להרדם אז אני לוקח לוריוון. האם כדאי להפסיק?

 3. מאת חגית:

  אם אפשר להשמין מהכדור האם יש כדור בנוסף אשר מפחית את ?ופעת לוואי זו?

 4. מאת ירדן לוינסקי:

  @רון, מדוע שלא תיקח את הסרנדה בערב ותפסיק את הלוריבן? תשאל את הרופא שלך

  @חגית, זו אכן אפשרות שיכולה לקרות. אין כדור שמפסיק תופעת לוואי כזו

 5. מאת טלי:

  לוך כמה זמן עורפת הפרעת השינה מהלוסטרול??

 6. מאת דגנית:

  רציתי לדעת בבקשה
  אני לוקחת שמינית כדור בלבד
  כבר 10 ימים לערך שבועיים
  אני עם סחרחורות רעידות טשטוש
  האם להמשיך בכל זאת ?
  סובלת מהתקפי חרדה קשים מאוד

 7. מאת אביתר:

  היי דגנית.. קראתי את מה שכתבת , גם אני סובל מהתקפי חרדה קשים מאוד , היתה הפסקה של כמה שנים והסבל חזר..לצערי יש לי כבר נסיון בזה ..אשמח לשוחח איתך אביתר 0535204972

 8. מאת קובי בר:

  זה לטיפול גם בהתקפי זעם ?

 9. מאת יעל:

  האם יש מחקרים בטווח הארוך
  על השפעת השימוש אצל ילדים ונוער?

 10. מאת אפי:

  בנות שהיו בהריון וללקחו לוסטרל בבקשה אני רוצה לדעת איך עבר ההריון והאם קרה שהעובר נפגע אני לא בהריון אבל הבנתי שרק עם הכדור הזה מומלץ להיות בהריון….

 11. מאת ליאת:

  אני הייתי לאורך כל ההריון עם לוסטרל וההריון עבר תקין וכך גם הלידה והילד שהיום בן 4.5. ביום הראשון שאחרי הלידה הוא היה בהשגחה ( כחלק מהפרוטוקול הרפואי בנושא זה) .
  בהצלחה.

 12. מאת אפרת:

  אם אפשר לשאול באיזה מינוןת

 13. מאת אפרת:

  כל הפחד שלי זה שכדורים כאלה יכולים לגרום למומים למרות שזה הכדור היחיד בו ניתן ומומלץ להיכנס להריון..ממש מפחדת

 14. מאת יובל:

  אני לוקחת לוסטרל כבר הרבה זמן ובעבר לא השפיעה עלי כלל.. יכול להיות שלוסטרל יתחיל לגרום לחוסר יציבות קשה בדומה לורטיגו?

 15. מאת א.א.:

  התחלתי לקחת לוסטרל 100 מ"ג וכבר מהשבוע השני אני חש פגיעה בחשק המיני ועיקוב משמעותי באורגזמה, כלומר קשה מאד להגיע לאורגזמה גם אחרי זמן מה. אני מודע שזו אחת מתופעות הלוואי של התרופה. שאלתי היא האם היא תעלם אחרי מספר שבועות שהגוף יתרגל או שזה המצב לאורך כל תקופת נטילת הכדור? אם כן, האם תמליץ על IXIL במקום? או כדור אחר? תודה!

 16. מאת אפרת:

  בבקשה אם תוכלי לשתף אותי באיזה מינון לקחת ?

 17. מאת אפרת:

  היי ירדן אני צריכה מידע על לוסטרל בהריון אני לוקחת מינון של 100 בבקשה אני מאוד מפחדת שמשהו יפגע בילד שלי אני מאוד רוצה להכנס להריון ופוחדת אם יש לך מידע בשבילי שאלתי כבר פסיכטאר אין להם הרבה מחקרים

 18. מאת ע:

  שלום
  התחלתי לקחת סרטרלין 50 מג לפני כארבעה שבועות עקב דיכאון, חרדה חברתית, מחשבות קשות וקושי לצאת מהבית ולקום מהמיטה בעקבות שנים ארוכות של כאבי שרירים ורקמות חיבור כמעט בכל הגוף ללא ממצא פתולוגי, pms קשה מאוד ומעי רגיז. כרגע יש שיפור קל בלבד ברמה הנפשית ולא הפיזית. והרופא אמר אחרי חודש להעלות את המינון ל100 מג אם אני לא מרגישה שיפור. אני חווה תופעות לוואי שהתחילו מספר ימים אחרי שהתחלתי לקחת את הכדור כמו בחילות, חוסר תיאבון, מחשבות אובדניות (שנרגעו) עייפות, פיהוקים ללא הפסקה והקשה והמפחידה שבהן היא כאב גרון בצד אחד וקושי בבליעה. הכאב חזק מאוד, הגרון נקי, אין תפליטים, הוא לא אדום, רופא המשפחה עשה לי משטח גרון והפלורה יצאה תקינה. האם זו תופעת לוואי מוכרת ושכיחה? היא עוברת אחרי זמן מה? ואם לא, האם כדי להחליף את התרופה בתרופה אחרת ממשפחת הssri

 19. מאת דניאל:

  האם אהיה תלויה בכדורים אני אמורה לקחת אותם אבל מפחדת..

 20. מאת עירית:

  אני אמורה להתחיל לקחת לוסטרל 50 מ"ג עקב מחשבות טורדניות ,דכאון קלו קושי בהירדמות ובשינה בכלל.
  קראתי קצת על הכדור ורשום שייתכן ועלול לגרום לקושי בשינה ,בקיצור מבולבלת. אשמח לקבל תגובות על הקשר בין הכדור ואיכות השינה.
  תודה מראש

 21. מאת ירדן לוינסקי:

  @עירית, לרוב התרופה לא גורמת לקושי בשינה. בדרך כלל הקושי בשינה הוא תוצאה של המחשבות הטורדניות, וכשהתרופה עוזרת, אז ישנים טוב יותר. לעיתים יש קושי להרדם ולכן במקרים אלו ממליצים לקחת בבוקר.

 22. מאת יחיאל:

  אני לוקח לוסטרל 50 מ"ג ומרגיש שעושה לי תופעת לוואי של כיווץ ונעילת השיניים כאילו אני במתח ממשהו ולא באמת שאני שם לב לזה אני מיד מרפה אבל לאחר זמן שוב מוצא את עצמי נועל את השיניים בחוזקה לדעתי גם בשינה. כאילו ספאזם כזה

 23. מאת תומר:

  היי, אני לוקח סרנדה 200 מ"ג ליום, ויש לי תופעת לוואי של השמנה (בתקופות שהפסקתי ברוב טיפשותי ירדתי במשקל) האם אי לקיחת הכדור יום אחד בשבוע יכולה לגרום לבעיה של הגברת הסימפטומים הנפשיים והאם זה יכול לעזור לי בלחימה בהשמנה?

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.