שבע דרכים להלחם בדיכאון

כשאתם בדיכאון, בדרך כלל הדיכאון גורם לתחושת יאוש וחוסר אונים, או תחושה ששום דבר בעולם לא יעזור לכם. הבעיה עם דיכאון היא שחלק מתסמיני המחלה הם תחושת של חוסר ערך עצמי, מחשבות אשמה וחוסר אנרגיה, שבעצמם פוגעים ביכולת שלכם לעשות את אותם דברים שיכולים לסייע לכם לצאת מהדיכאון שלכם. לכל מי שמכיר את ההרגשה הזו כדאי לזכור שתחושת ה'תקיעות' הזו מאד נפוצה והדיכאון היא בעיה שניתן לטפל בה.

אם תתיחסו לדיכאון כאל בעיה שיש לה מרכיבים נפשיים וגופניים ותשתמשו בכלים שונים על מנת להתגבר על מגוון הקשיים של הדכאון.

תזהו את הביקורת העצמית
אחד הדברים שמאפיינים דיכאון הוא שאנשים מקשיבים לקולות הפנימיים של הביקורת העצמית שמתגברים מאד בזמן הדיכאון, הם מקבלים את הקולות השליליים בתור אמת ומתעלמים מהקולות החיוביים שחלשים מאוד בגלל הדכאון. הדרך להתמודד עם הביקורת העצמית היא לזהות את המחשבות האלו ולהתעלם מהן. אל תקשיבו למחשבות שאומרות לכם להשאר במיטה, להפסיק לעשות פעולות שאהבתם או להתרחק מאנשים אחרים. הרעיון הוא לזהות את המחשבות האלו כשהן מופיעות ולהתייחס אליהן כמחשבות זרות "שהדיכאון שותל" ולא כמחשבות שמגיעות מאמונה אמיתית שלכם. תשאלו את עצמכם אם הייתם חושבים מחשבות כאלו על בן משפחה שמתמודד עם דיכאון (התשובה כמובן שלילית) ומכיוון שכלפי האחרים הייתם מגלים חמלה,  תזכרו ברגעים כאלו להיות פחות נוקשים כלפי עצמכם.

דיכאון / עצבות

 

 

 

 

 

 

 

 

תחשבו על מה אתם כועסים
אנשים רבים חווים את הדיכאון כעצבות תהומית ובכי מרובה. אחרים מספרים על דיכאון כתקופה שבה הם כבויים רגשית ולא מסוגלים להתחבר לרגש שלהם. אבל לפעמים מתחת לתחושות האלו מתחבאת תחושת כעס עצומה שאי אפשר להכיל, ובעצם מופנית כלפי עצמכם במקום להיות מופנית כלפי מי שאתם כועסים עליו. אם זה המקרה, כדאי להבין שמגיל צעיר אנחנו לומדים שכעס זה רגש שצריך לדעת לכבוש ואסור להוציא אותו על אנשים אחרים, אבל אם הכעס כל כך עז ואתם מפנים אותו רק כלפי עצמכם, הרי שהסבל רק מתגבר. על ידי הכרת הכעס והתמודדות איתו אתם רק תוכלו להקל על הדיכאון שלכם.

 תהיו פעילים
כשאתם בדיכאון, רמת האנרגיה שלכם צונחת למקום שבו אתם מרגישים שאין לכם אפילו כוח להניע את הגוף שלכם. אבל מגוון מחקרים הראו שפעילות גופנית עוזרת להתמודד עם דיכאון ושווה לכם להקדיש 20 דקות ביום לפעילות ספורטיבית אפילו במסגרת הבית. מלבד העובדה שלצאת לחדר כושר זו פעילות שמאפשרת לכם לצאת, לפגוש אנשים ולהיות כמו כולם.

אל תתבודדו
כשאתם מדוכאים, הרצון שלכם הוא להתנתק מאנשים, לשכב לבד בבית או להיות במקום שקט. אבל אלו מחשבות שליליות של הדיכאון שהן מנוגדות למה שאתם צריכים באמת לעשות. בזמן דיכאון דווקא רצוי להיות בסביבת אנשים (לא חייבים באמצע הקניון). אם אתם מרגישים רע אין לכם במה להתבייש וכדאי להעזר בבני משפחה, בחברים או אפילו בקבוצות תמיכה או קבוצות עניין באינטרנט ובפייסבוק. בני משפחה וחברים שאכפת להם ישמחו אם תעדכנו אותם והם יתגייסו לעזור לכם. אף פעם אל תקשיבו למחשבות שאומרות שאתם שווים פחות מאחרים או שונים רק בגלל שיש לכם דכאון. כולם מתמודדים מפעם לפעם עם קשיים ואתם פשוט מתמודדים עם משבר עכשיו.

תעשו דברים שאהבתם לעשות
גם אם אין לכם עכשיו חשק לעשות אותם, שווה לעשוות דברים שפעם אהבתם לעשות. בגלל שהדיכאון מחסל כל טיפת אנרגיה ושמחת חיים, פעמים רבות אין לכם אפילו חשק לעשות דברים שאתם אוהבים. אבל ככל שאתם מפסיקים לעשות דברים שאתם אוהבים לעשות, כך הדיכאון בעצם מתגבר.

אל תענישו את עצמכם על כך שאתם מרגישים רע.
זה לא שאתם אנשים חלשים, זה לא שאתם עצלנים, זה לא שאת יכולים "פשוט להרגיש טוב יותר". אין לכם סיבה להתבייש או לכעוס על עצמכם בגלל שקשה לכם יותר לתפקד בבית או בעבודה. זה לא אתם אלא הדיכאון. כך שאם אתם מרגישים מדוכאים, אל תכעסו על עצמכם אלא תשקיעו אנרגיה בלצאת מהדיכאון.

לכו לטיפול 
כשאתם בדיכאון, הדבר האחרון שאתם רוצים זה לטפל בעצמכם. אבל דווקא טיפול יכול מאד לסייע לכם להתמודד עם הדיכאון וללוות אתכם בתהליך ההחלמה. אולי יש לכם חברים ובני משפחה תומכים אבל איש מקצוע מיומן יכול לכוון אתכם במקצועיות בין המחשבות השליליות והתחושות הקשות של הדיכאון, לסייע לכם לתהמודד עם הסימפטומים של הדיכאון ואולי גם להציע לכם מגוון טיפולים שיקלו עליכם שאתם לא יכולים לעשות בעצמכם.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

קרן: שלום ד"ר, שאלה כללית לגבי וולבוטרין. מה ההנחיה המקובלת לעניין גמילה מהתרופה במינון הנמוך ביותר שלה...

לאה: אני נוטלת ציפרלקס כשנה וחצי, עליתי 20 קג!!! ואני יודעת שזה בכלל הכדור. גם אם הכי לא אשמור- זה לא הגיוני ככה...

יסמין: אתמול הזדמן לי לדבר עם אדם נוסף שעשה בערך את כל הטעויות האפשרויות בפגישה עם פסיכיאטר. הטור שלך כתוב מנקודת...

מור: שלום, אני נוטלת אספירין קרדיו במינון של 100מג ליום ובנוסף לכך מירו 30 מ״ג+ריווטריל בטיפות בוקר וערב האם השילוב...

פנינה שיינברגר: הייתי רוצה לשמוע יותר על טיפול או אימון מקוון להפרעת קשב. ותודה על הפוסטים הכל כל מחכימים!

הילה: שלום. נוטלת מזה 4 וחצי שבועות ציפרלקס. 3 שבועות כדור שלם. עדיין לא חזרתי לעצמי. מתי ארגיש שיפור מלא…?...

יעקב ברגר: תמיד אמרו אלי יש לו כח רצון ושהוא רוצה הוא מצליח ואני האמנתי שאם אני רוצה אני מצליח היה בזה קצת אמת וקצת...

יוסי: כמי שהתאלמן מבת זוג אהובה, התמודד עם סרטן מסוכן, פוטר בצורה מכוערת מהעבודה אחרי הרבה שנים ומנהל עכשיו תביעה...

תגובות

181 תגובות לרשימה ”שבע דרכים להלחם בדיכאון“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת ללא שם:

  היי יש לי תחושה של עצב כבד בבית ואין חשק לכלום אבל בחברה אני סבבה עם עצמי
  ומרגיש רגיל לחלותין אבל שאני לבד אני לא מפסיק לחשוב עם עצמי אני יכול עכשיו סתם לשבת ולבהות בקיר או משהוא וסתם לחשוב אבל חשוב לציין שבחוץ אני מרגיש טוב והכל אבל בבית בדאון מוחלט ואין חשק לכלום מרגיש ללא אנרגיית חיים,והכל בסדר עם הבית זה קרה לי גם בדירה הקודמת ככה שהבעיה זאת לא הדירה מישהוא יכול לעזור לי בבקשה

 2. מאת חן:

  אני חווה בדיוק את אותה בעיה כבר שנים. צור איתי קשר: Chen.ozeri@mail.huji.ac.il

 3. מאת גלעד:

  אצלי זה לא עוזר רק קנאביס רפואי עוזר לי

 4. מאת נבי:

  מרגישה מנותקת חסרת אנרגיות אין לי מצב רוח אין חשק לעשות כלום לא בא לי ללכת לשום מקום מרגישה קושי ולא טוב לי עצובה אוכלת בקושי וממש רע לי

 5. מאת אבי:

  הי לכולם לפני שבע שנים סבלתי מדיכאון תופעות קשות סחרחורות חולשה כל הגוף כואב חוסר תיאבון ירידה דרסטית בפעילות התרחקות מאנשים אי שקט מקומות הומה אדם הייתי פשוט נלחץ ויוצא ניסיתי טיפולים טבעיים כמו דיקור סיני הומאופתיה צמחי בך בנוסף לזה גם נטלתי דברים טבעיים בתקווה שזה יעזור שום דבר לא עזר לי הלכתי לניורולוג והוא הציע לי את הציפרלקס לאט לאט חזרתי לחיים והתופעות נעלמו והביטחון עלה וחזרתי לחייך ולאט לאט גם נגמלתי מהכדורים למשך שנה אחרי שנה בגלל תקופה כלכלית קשה נפלתי שוב כיום אני נמצא באותו מצב חזרתי לפני שבוע לכדורים אני צריך עוד דחיפה חוץ מהכדורים מקווה שיחלוף מהר ואחזור לחיים

 6. מאת תמר כהן:

  שלום, אני חווה דיכאון מפני שיש נערה שאני מאוהבת בה אך אותה הנערה לא אוהבת אותי כמו שאני אותה וזה גורם לי לכעוס על עצמי ואפילו כמה פעמים ניסיתי להתאבד.
  יום אחד אני והיא רבנו ריב חזק מאד ולא יכולתי לא לעצור ליבכות,אני עדיין כועסת על עצמי שגרמתי לריב הזה.
  אשמח מאד אם תוכלי לעזור לי.

 7. מאת תמר כהן:

  היי.
  אני חווה דיכאון מפני שאני מאוהבת בילדה
  מהכיתה שלי אך היא לא אוהבת אותי כמו שאני אותה.
  אני והיא רבנו ריב חזק מאד וכל היום לא יכולתי לעצור את הבכי שלי וכמעט איבדתי את עצמי.
  אני ממש אוהבת אותה אבל אני חוששת שאני מאבדת אותה.
  אשמח אם תוכלי לעזור לי
  אני בת 12

 8. מאת אמיל:

  אוי מתוקה שכמוך. את בסהכ ילדה טובה. אל תקשיבי לכולירות האלה. אני בטוח שיש לך לב טוב ואוהב. ואת תגדלי ןתהיי אישה חזקה ויפה. עם כוחות מיוחדים להצליח. אל תוותרי. את תתגברי. ותתחזקי. מחזק אותך

 9. מאת soledad:

  אף אחד לא יודע מה בדיוק היה הדבר הזה שהפך את ההומו ספיאנס למגיפה. אף אחד לא בדיוק יודע למה דווקא אנחנו, בעוד שבעולם של אז היו מיני אדם נוספים, חלקם, כמו הניאנדרטליים , בעלי מוח גדול שלנו. אז תירוץ החכמה והאינטליגנציה לא תופס פה.
  גם תקשורת היא לא הפתרון הנכון לשאלה הזו. דבורים מסמנות לאחיותיהן איפה נמצאים פרחים, כלבים מסמנים טריטוריה, אפילו הצבעים של הפרפר או צבעי הכלנית הם כולם תקשורת.

  כיום משערים שהיכולת הבלתי מעורערת של ההומו ספיאנס על פני בעלי חיים אחרים היא היכולת לדמיין את מה שלא קיים באמת. ובמילים אחרות – לשקר.

  גם את זה אנחנו לא היחידים שעושים. חיות מדבריות נושאות תמיד גווני צהוב וחום כדי לדמות לחול. לשקר לטורף. הם פשוט נולדו כך, בצבעי צהוב חום שדומים להפליא לבית הגידול שלהם. לשם משכה אותם האבולוציה.

  והאמנם גם אנחנו פשוט נולדנו שקרנים? ומה אם הכוח המופלא שלנו שהפך אותנו למחלה של העולם הוא אותו גרעין שאנחנו מנסים כל כך בפחד להוקיע.

  והכל פשוט סתם. כולנו רקובים. מטפחים את המפלצתיות שלנו אצלנו בבטן לממדים שאנחנו לא יכולים בכלל לתפוס. אני לא יכולה לתפוס. את גודל השקר. את ריכוז הרעל. את האכזריות.

  אנחנו בלי ספק המחלה הנוראית ביותר שנוצרה שקרבו של העולם הזה.

  ואני לא מאמינה בנו יותר.
  אני לא מאמינה בכלום.

 10. מאת אלכס:

  שלום לכולם בחודש האחרון קיבלתי התקף חרדה ומאז אני לא אותו בן אדם אין לי חשק לצאת פחות שמח מרגיש לחץ ולחץ בבטן וסוג של עלפון עשיתי את כל הבדיקות שאפשר בקטע בריאותי הכל תקין אבל עדיין אני ממשיך להיות באותו מצב אולי למישהו עבר את אותו הדבר ויכול לעזור רופא משפחה שלי אמר לי ללכת לפסיכולוג . השאלה אם זה באמת עוזר.

 11. מאת אבי:

  שנה לא קלה עברה עליי , גירושים.
  מרגיש בדידות אינסופית, כעס, זעם
  הדבר היחיד שמחזיק אותי בחיים זה הבן שלי.
  כל פעם שאני מחזיר אותו הבדידות חוזרת ולא מצליח לצאת מזה

 12. מאת אסנת:

  ואיך אתה משיג קנאביס?

 13. מאת ירון:

  היי כדאי לך ללכת לפסיכולוג זה עוזר אני מטופל כבר שנים וזה עוזר לי מאוד

 14. מאת דנית:

  כיף לי לראות שיש עוד אנשים בעולם הזה בדיוק כמוך שככה מבינים את תסביכי האגו העליון של יצורי האדם… מאחר ואת רואה את האמת
  יש לנו קומץ של אנשים בעולם שרואים ומבינים אותו… מה יש לנו לעשות עם זה?
  להיות מודעים לעצמנו
  ולשאוף להגיע למקום הכי מאוזן נפשית
  לקחת דברים בפרופורציה
  ואפילו לקחת כמעט הכל כערבון מוגבל
  יש אין סוף אופציות אפשרויות וממדים בעולם הזה
  ואם נקח צעד אחד אחורה מכל הבלגן
  ונסתכל על הדברים בצורה רחבה יותר
  נבין כמה המוח שלנו הרבה פעמים מגביל אותנו מלראות.. וזאת העצה שלי לכל מי שקורה את זה
  אסור לנו להיות העבדים של המוח שלנו
  אנחנו צריכים לדעת לשלוט על המחשבות
  ולדעת מתי אנחנו עושים את הסוויץ׳ off
  מכיוון שהמחשבות הם לא הכאן ועכשיו הם לא אמיתיים אלא פיקציה מוחלטת.
  אני יודעת שזה נשמע בלתי אפשרי
  אבל שתדעו שיש המון דרכים לעשות את זה
  תחקרו בעצמכם ושכוח הרצון יוביל אותכם לאיזון.

 15. מאת מאיר:

  היי לכולם. כיף להרגיש שאתה לא לבד , גם אני בדיכאון עקב רגשות שליליים וחוסר אמונה למצוא את האחת שלי, אך אציין שאני סטודנט לעבודה סוציאלית ויידע גם סוג של עזרה. פחדתי מכדורים אך ההבנה איך זה עובד והידיעה שאתה נורמלי לחלוטין תתרום לי לקחת. תודה

 16. מאת אליעזר:

  יש לי משפט בעוד חודש ובהתחלה זה היה רק מלחיץ אבל מהר מאד זה הפך לחוסר חשק מוחלט לעשות פעילות לאכול לדבר להתקלח ואני לא יודע מה לעשות כדי לצאת מזה עוד לפני המשפט

 17. מאת אנונימי:

  לפני שנה וכמה חודשים חוויתי התקף חרדה ממש נוראי כשהייתי בחוץ עד כדי כך שהזמינו לי אמבולנס. מאז החיים שלי השתנו לגמרי. אני לא יכולה לצאת החוצה בלי להיכנס לפאניקה ולקבל התקפים ממש חמורים. הרבה פעמים הייתי צריכה לרוץ הבייתה כי פחדתי להתעלף בחוץ. אני כל הזמן בדיכאון וזה נורא!

 18. מאת Lilo:

  רע לי כל כך..אני מתה בגוף חי..הנפש שלי מותשת כל כך..אני רק רוצה לנוח..הכלום שבי נאכל והנאכל שבי הוא כלום..דממה..

 19. מאת טליה:

  היי אני שנתיים מאוהבת באותו אחד ואני עכשיו בדיכאון ברמה שאני מגיעה למצב שאני לא אוכלת מקיאה וכשסיפרתי לו את זה שהוא האור בחיים שלי הוא אמר לי תודה אבל יש לו מישהי אחרת בלב ואני לא יכולה לחיות ככה אני כבר לא ישנה
  טוב בלילות וקשה לי עם זה ואפילו חברות שלי לא מצליחות לעודד אותי למי שיש טיפים שיכתוב לי באינסטגרם שלי @gbytlyh

 20. מאת מעדיפה לא לומר:

  אני לא בטוחה אם אני בדיכאון,אבל כפי שאני מכירה את עצמי,אף פעם לא היה לי חשק לבלות עם חברות,לצאת מהבית עוד בעודי קטנה.
  יש לי רגעים שיש לי חשק לעשות מה שאני אוהבת לעשות,ולפעמים פשוט בא לי לסגור את הדלת בחדר,להכנס למיטה ולא לעשות כלום. אפילו לפעמים יש לי רצונות לעשות תחביבים שלא רציתי לעשות קודם ועברתי איזשהו אירוע טרגי (אני עדיין נערה) ואני לא בטוחה אולי הוא עשה לי טראומה אבל לפני זה הייתי ילדה מאושרת מאוד…

 21. מאת Jy:

  מבין אותך.
  כמוך, גם אני התגרשתי לפני שנה ומאז, למעט הילד, אני לא מוצא אנרגיות לחיות, לא מוצא סיבה להיות מאושר, לא מצליח לחשוב, להתרכז. עושה טעויות, מעשן המון ולא מצליח לצאת מזה. והכי גרוע, זאת אשמתי, טעיתי ופגעתי באמון שלה ובשניה אחת התהפך העולם ואין עם מי לדבר. נכנסתי להיסטריה, התקפי חרדה (פעם ראשונה ובשאיפה אחרונה שאני מגיע למצב כלכך נמוך), מחשבות אובדניות, בקיצור, חרא. ויש את הילד, אז אי אפשר לברוח וצריך לתפקד. אז לידו אני בתפקוד גבוה, השאר תלוי זמן ואנרגיות… אני יודע שזה רק שאלה של זמן עד שאתאפס על עצמי, רק לא כלכך סגור על כמה זמן וכרגע, כשאני לבד, עסוק בעיקר בלעשות כלום.

 22. מאת יוסף:

  הי !! אני חושב שגם עובר עלי תקופה קשא אבל אני בנדם אם אוזן קשבת ותמיד אוהב לשמוע תאחר אני רוצה שתכירי אותי ואולי אוכל לעשור לך אם הרבה שיחות וגם את יכולה לעבוד ליידי ואני להפך יראה בך את הטוב

 23. מאת אנונימי:

  היי.. יש לי עוד שניה טיול שנתי ואני לא רוצה ללכת..
  אני מרגישה מנותקת וקשה לי להזיז את עצמי..
  יש פעמים שקשה לי לפתוח את העיניים בבוקר ולקום..
  מה לעשות.?
  כדאי לי ללכת לטיול?

 24. מאת ירדן לוינסקי:

  @אנונימי, אולי תדבר עם ההורים שלך מה אפשר לעשות כדי לעזור לך?

 25. מאת איריס:

  הבת שלי בת 16 יש לה חבר בן 21 והיא ממש אובססיבית אליו היא שומעת לו היא עושה כל מה שהוא אומר לה אפילו שולט בה הוא שולח אותה להביא כסף בכפייה והיא בוכה וצועקת ממש מכורה אליו והיא ממש פוחדת שיעזוב אותה היא איתו כל דקה ורודפת אחריו כאילו אין מחר הבחור עצבני ומעליב אותה והוא לא מכבד את המשפחה שלה ואפילו מזלזל היא מראה סימנים שאן הוא לא יהיה איתה היא תמות אני מבקשת עזרה אך אני יכולה לעזור לבת שלי להיות רגועה ולהתרחק מימנו היא מאוד אוהבת אותי אבל לצערה הוא קובע מה יהיה עזרו לי בבקשה

 26. מאת ירדן לוינסקי:

  @איריס, אני מציע לכם לקבוע פגישה עם פסיכולוג/ית ולשבת בצורה מסודרת לחשוב מה אפשר לעשות.

 27. מאת דוד:

  גם אני סבלתי מחרדות ודכאון
  ואכן הציפרלקס עוזר לי

 28. מאת אנונימי:

  אני בדיכאון כבר שבוע ולא עוזר לי כלום ממה שעוזר פה, אבל הבעיה שהיועצת של בי"ס חולה והפסיכולוגית שלי לא בארץ.. אני בריב עם אמא שלי בגלל זה ואין לי חברים… למישהו יש טיפ איך להתמודד?

 29. מאת דני:

  כשאני נמצא בתקופות או ימים קשים אני פונה ל Jordan Peterson.
  יש לו המון הרצאות ביוטיוב שהוא מעלה, כל מיני עצות מדהימות שהוא נותן. הוא מגיע מעולם הפסיכולוגיה, והוא גם בעצמו מתמודד עם דכאונות.. בתקווה שאתה מבין אנגלית.
  הוא רוצה לעזור לאנשים ברחבי העולם לשפר את החיים שלהם.
  לי הוא נותן תחושה שמה שאני עובר טבעי, לא עשיתי משהו רע בחיים שהגעתי למצב הזה. בנוסף הוא נותן לי תחושת אופטימיות כי הוא מסביר איך אתה יכול לצאת מזה.. איך אתה מתמודד עם זה בצורה הטובה ביותר. הוא משנה חיים.
  בהצלחה.

 30. מאת עזרה:

  כיצד ניתן להגיע לכותבים שהגיבו כי הם סובלים מדיכאון (ניסו להתאבד , סובלים מאוד)? – אי אפשר להגיב לתגובותיהם.

  האם אתם יוצרים עימם קשר מקצועי למתן עזרה??

 31. מאת ירדן לוינסקי:

  @עזרה, האתר הזה הוא אתר פרטי שמופעל על ידי אדם אחד למסירת מידע ואיננו אתר תמיכה.
  אנשים שזקוקים לסיוע דחוף צריכים לפנות לרופא, למרפאה, לבית חולים, לקבוצות תמיכה או להתקשר למוקדי סיוע ועוד.

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.