שבע דרכים להלחם בדיכאון | פסיכיאטר ברשת

שבע דרכים להלחם בדיכאון

כשאתם בדיכאון, בדרך כלל הדיכאון גורם לתחושת יאוש וחוסר אונים, או תחושה ששום דבר בעולם לא יעזור לכם. הבעיה עם דיכאון היא שחלק מתסמיני המחלה הם תחושת של חוסר ערך עצמי, מחשבות אשמה וחוסר אנרגיה, שבעצמם פוגעים ביכולת שלכם לעשות את אותם דברים שיכולים לסייע לכם לצאת מהדיכאון שלכם. לכל מי שמכיר את ההרגשה הזו כדאי לזכור שתחושת ה'תקיעות' הזו מאד נפוצה והדיכאון היא בעיה שניתן לטפל בה.

אם תתיחסו לדיכאון כאל בעיה שיש לה מרכיבים נפשיים וגופניים ותשתמשו בכלים שונים על מנת להתגבר על מגוון הקשיים של הדכאון.

תזהו את הביקורת העצמית
אחד הדברים שמאפיינים דיכאון הוא שאנשים מקשיבים לקולות הפנימיים של הביקורת העצמית שמתגברים מאד בזמן הדיכאון, הם מקבלים את הקולות השליליים בתור אמת ומתעלמים מהקולות החיוביים שחלשים מאוד בגלל הדכאון. הדרך להתמודד עם הביקורת העצמית היא לזהות את המחשבות האלו ולהתעלם מהן. אל תקשיבו למחשבות שאומרות לכם להשאר במיטה, להפסיק לעשות פעולות שאהבתם או להתרחק מאנשים אחרים. הרעיון הוא לזהות את המחשבות האלו כשהן מופיעות ולהתייחס אליהן כמחשבות זרות "שהדיכאון שותל" ולא כמחשבות שמגיעות מאמונה אמיתית שלכם. תשאלו את עצמכם אם הייתם חושבים מחשבות כאלו על בן משפחה שמתמודד עם דיכאון (התשובה כמובן שלילית) ומכיוון שכלפי האחרים הייתם מגלים חמלה,  תזכרו ברגעים כאלו להיות פחות נוקשים כלפי עצמכם.

דיכאון / עצבות

 

 

 

 

 

 

 

 

תחשבו על מה אתם כועסים
אנשים רבים חווים את הדיכאון כעצבות תהומית ובכי מרובה. אחרים מספרים על דיכאון כתקופה שבה הם כבויים רגשית ולא מסוגלים להתחבר לרגש שלהם. אבל לפעמים מתחת לתחושות האלו מתחבאת תחושת כעס עצומה שאי אפשר להכיל, ובעצם מופנית כלפי עצמכם במקום להיות מופנית כלפי מי שאתם כועסים עליו. אם זה המקרה, כדאי להבין שמגיל צעיר אנחנו לומדים שכעס זה רגש שצריך לדעת לכבוש ואסור להוציא אותו על אנשים אחרים, אבל אם הכעס כל כך עז ואתם מפנים אותו רק כלפי עצמכם, הרי שהסבל רק מתגבר. על ידי הכרת הכעס והתמודדות איתו אתם רק תוכלו להקל על הדיכאון שלכם.

 תהיו פעילים
כשאתם בדיכאון, רמת האנרגיה שלכם צונחת למקום שבו אתם מרגישים שאין לכם אפילו כוח להניע את הגוף שלכם. אבל מגוון מחקרים הראו שפעילות גופנית עוזרת להתמודד עם דיכאון ושווה לכם להקדיש 20 דקות ביום לפעילות ספורטיבית אפילו במסגרת הבית. מלבד העובדה שלצאת לחדר כושר זו פעילות שמאפשרת לכם לצאת, לפגוש אנשים ולהיות כמו כולם.

אל תתבודדו
כשאתם מדוכאים, הרצון שלכם הוא להתנתק מאנשים, לשכב לבד בבית או להיות במקום שקט. אבל אלו מחשבות שליליות של הדיכאון שהן מנוגדות למה שאתם צריכים באמת לעשות. בזמן דיכאון דווקא רצוי להיות בסביבת אנשים (לא חייבים באמצע הקניון). אם אתם מרגישים רע אין לכם במה להתבייש וכדאי להעזר בבני משפחה, בחברים או אפילו בקבוצות תמיכה או קבוצות עניין באינטרנט ובפייסבוק. בני משפחה וחברים שאכפת להם ישמחו אם תעדכנו אותם והם יתגייסו לעזור לכם. אף פעם אל תקשיבו למחשבות שאומרות שאתם שווים פחות מאחרים או שונים רק בגלל שיש לכם דכאון. כולם מתמודדים מפעם לפעם עם קשיים ואתם פשוט מתמודדים עם משבר עכשיו.

תעשו דברים שאהבתם לעשות
גם אם אין לכם עכשיו חשק לעשות אותם, שווה לעשוות דברים שפעם אהבתם לעשות. בגלל שהדיכאון מחסל כל טיפת אנרגיה ושמחת חיים, פעמים רבות אין לכם אפילו חשק לעשות דברים שאתם אוהבים. אבל ככל שאתם מפסיקים לעשות דברים שאתם אוהבים לעשות, כך הדיכאון בעצם מתגבר.

אל תענישו את עצמכם על כך שאתם מרגישים רע.
זה לא שאתם אנשים חלשים, זה לא שאתם עצלנים, זה לא שאת יכולים "פשוט להרגיש טוב יותר". אין לכם סיבה להתבייש או לכעוס על עצמכם בגלל שקשה לכם יותר לתפקד בבית או בעבודה. זה לא אתם אלא הדיכאון. כך שאם אתם מרגישים מדוכאים, אל תכעסו על עצמכם אלא תשקיעו אנרגיה בלצאת מהדיכאון.

לכו לטיפול 
כשאתם בדיכאון, הדבר האחרון שאתם רוצים זה לטפל בעצמכם. אבל דווקא טיפול יכול מאד לסייע לכם להתמודד עם הדיכאון וללוות אתכם בתהליך ההחלמה. אולי יש לכם חברים ובני משפחה תומכים אבל איש מקצוע מיומן יכול לכוון אתכם במקצועיות בין המחשבות השליליות והתחושות הקשות של הדיכאון, לסייע לכם לתהמודד עם הסימפטומים של הדיכאון ואולי גם להציע לכם מגוון טיפולים שיקלו עליכם שאתם לא יכולים לעשות בעצמכם.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

מחשבות של אחרים

שוב אני: יהודית. מכירה את ההרגשה של מן נכות בהזקקות לכדורים. אני זוכרת את ההרגשה שיחסית קרוב לתחילת נטילת הכדורים...

שוב אני: באופן מוזר אכן כל חיי המתנתי לסיים את השלב הנוכחי בשביל השלב הבא. לסיים יסודי כדי להתקבל לתיכון טוב. לסיים...

קרן: היי חברה, אחרי התקף חרדה קשה, רוצה לפנות לרופא המשפחה להעלות את הוייאפקס מ 75xr ל 150xr. האם עשיתם את העליה...

אור: לא מומלץ לגעת בקלונקס ממכר ברמות והגמילה קשה מאוד ניתן לבדוק תרופה מעולה בשם לשיאה עים יעוץ של פסיכיאטר תרופה...

מישהי: 1. לא ברורה הטענה כי מצבם של מי שהפסיקו ליטול תרופות טוב מאלה שהמשיכו- חולים שנוטלים תרופות נוטלים אותן כי הם...

נוי: תעשי את זה!

צרכן חדש: היי,אני נוטל 40 מג של סרוקסט מזה כחודש .השיפור באורח החיים נהדר,חזרתי לעבוד,אבל ישנן תופעות כמו כאבי ראש...

פנחס כהן: שלום דוקטור אני סובל שנים רבות מהתקפי חרדה לעתים אף אובססיות בנושאים שונים בעיקרון זה נשלט בעזרת IXEL 100...

תגובות

160 תגובות לרשימה ”שבע דרכים להלחם בדיכאון“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת ללא שם:

  היי יש לי תחושה של עצב כבד בבית ואין חשק לכלום אבל בחברה אני סבבה עם עצמי
  ומרגיש רגיל לחלותין אבל שאני לבד אני לא מפסיק לחשוב עם עצמי אני יכול עכשיו סתם לשבת ולבהות בקיר או משהוא וסתם לחשוב אבל חשוב לציין שבחוץ אני מרגיש טוב והכל אבל בבית בדאון מוחלט ואין חשק לכלום מרגיש ללא אנרגיית חיים,והכל בסדר עם הבית זה קרה לי גם בדירה הקודמת ככה שהבעיה זאת לא הדירה מישהוא יכול לעזור לי בבקשה

 2. מאת חן:

  אני חווה בדיוק את אותה בעיה כבר שנים. צור איתי קשר: Chen.ozeri@mail.huji.ac.il

 3. מאת גלעד:

  אצלי זה לא עוזר רק קנאביס רפואי עוזר לי

 4. מאת נבי:

  מרגישה מנותקת חסרת אנרגיות אין לי מצב רוח אין חשק לעשות כלום לא בא לי ללכת לשום מקום מרגישה קושי ולא טוב לי עצובה אוכלת בקושי וממש רע לי

 5. מאת אבי:

  הי לכולם לפני שבע שנים סבלתי מדיכאון תופעות קשות סחרחורות חולשה כל הגוף כואב חוסר תיאבון ירידה דרסטית בפעילות התרחקות מאנשים אי שקט מקומות הומה אדם הייתי פשוט נלחץ ויוצא ניסיתי טיפולים טבעיים כמו דיקור סיני הומאופתיה צמחי בך בנוסף לזה גם נטלתי דברים טבעיים בתקווה שזה יעזור שום דבר לא עזר לי הלכתי לניורולוג והוא הציע לי את הציפרלקס לאט לאט חזרתי לחיים והתופעות נעלמו והביטחון עלה וחזרתי לחייך ולאט לאט גם נגמלתי מהכדורים למשך שנה אחרי שנה בגלל תקופה כלכלית קשה נפלתי שוב כיום אני נמצא באותו מצב חזרתי לפני שבוע לכדורים אני צריך עוד דחיפה חוץ מהכדורים מקווה שיחלוף מהר ואחזור לחיים

 6. מאת תמר כהן:

  שלום, אני חווה דיכאון מפני שיש נערה שאני מאוהבת בה אך אותה הנערה לא אוהבת אותי כמו שאני אותה וזה גורם לי לכעוס על עצמי ואפילו כמה פעמים ניסיתי להתאבד.
  יום אחד אני והיא רבנו ריב חזק מאד ולא יכולתי לא לעצור ליבכות,אני עדיין כועסת על עצמי שגרמתי לריב הזה.
  אשמח מאד אם תוכלי לעזור לי.

 7. מאת תמר כהן:

  היי.
  אני חווה דיכאון מפני שאני מאוהבת בילדה
  מהכיתה שלי אך היא לא אוהבת אותי כמו שאני אותה.
  אני והיא רבנו ריב חזק מאד וכל היום לא יכולתי לעצור את הבכי שלי וכמעט איבדתי את עצמי.
  אני ממש אוהבת אותה אבל אני חוששת שאני מאבדת אותה.
  אשמח אם תוכלי לעזור לי
  אני בת 12

 8. מאת אמיל:

  אוי מתוקה שכמוך. את בסהכ ילדה טובה. אל תקשיבי לכולירות האלה. אני בטוח שיש לך לב טוב ואוהב. ואת תגדלי ןתהיי אישה חזקה ויפה. עם כוחות מיוחדים להצליח. אל תוותרי. את תתגברי. ותתחזקי. מחזק אותך

 9. מאת soledad:

  אף אחד לא יודע מה בדיוק היה הדבר הזה שהפך את ההומו ספיאנס למגיפה. אף אחד לא בדיוק יודע למה דווקא אנחנו, בעוד שבעולם של אז היו מיני אדם נוספים, חלקם, כמו הניאנדרטליים , בעלי מוח גדול שלנו. אז תירוץ החכמה והאינטליגנציה לא תופס פה.
  גם תקשורת היא לא הפתרון הנכון לשאלה הזו. דבורים מסמנות לאחיותיהן איפה נמצאים פרחים, כלבים מסמנים טריטוריה, אפילו הצבעים של הפרפר או צבעי הכלנית הם כולם תקשורת.

  כיום משערים שהיכולת הבלתי מעורערת של ההומו ספיאנס על פני בעלי חיים אחרים היא היכולת לדמיין את מה שלא קיים באמת. ובמילים אחרות – לשקר.

  גם את זה אנחנו לא היחידים שעושים. חיות מדבריות נושאות תמיד גווני צהוב וחום כדי לדמות לחול. לשקר לטורף. הם פשוט נולדו כך, בצבעי צהוב חום שדומים להפליא לבית הגידול שלהם. לשם משכה אותם האבולוציה.

  והאמנם גם אנחנו פשוט נולדנו שקרנים? ומה אם הכוח המופלא שלנו שהפך אותנו למחלה של העולם הוא אותו גרעין שאנחנו מנסים כל כך בפחד להוקיע.

  והכל פשוט סתם. כולנו רקובים. מטפחים את המפלצתיות שלנו אצלנו בבטן לממדים שאנחנו לא יכולים בכלל לתפוס. אני לא יכולה לתפוס. את גודל השקר. את ריכוז הרעל. את האכזריות.

  אנחנו בלי ספק המחלה הנוראית ביותר שנוצרה שקרבו של העולם הזה.

  ואני לא מאמינה בנו יותר.
  אני לא מאמינה בכלום.

 10. מאת אלכס:

  שלום לכולם בחודש האחרון קיבלתי התקף חרדה ומאז אני לא אותו בן אדם אין לי חשק לצאת פחות שמח מרגיש לחץ ולחץ בבטן וסוג של עלפון עשיתי את כל הבדיקות שאפשר בקטע בריאותי הכל תקין אבל עדיין אני ממשיך להיות באותו מצב אולי למישהו עבר את אותו הדבר ויכול לעזור רופא משפחה שלי אמר לי ללכת לפסיכולוג . השאלה אם זה באמת עוזר.

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.