אטנט / אדרל: לטיפול בהפרעת קשב

אטנט Attent הוא השם הישראלי של Adderall, תרופה נפוצה בשימוש לטיפול בהפרעות קשב וריכוזורבים מעדיפים אותה על ריטלין לסוגיו בגלל הבדל באופי ההשפעה ותופעות הלוואי. ומה אתכם?

הפרעת קשב וריכוז (ADHD) היא הפרעה התפתחותית שיכולה להתבטא בחלק או בכל תחומי החיים ובאה לידי ביטוי בבעיות קשב וריכוז, באימפולסיביות ובהיפראקטיביות. הביטויים להפרעה יכולים להשתנות עם הגיל. אם תשאלו מישהו שיש לו בעיות קשב, ילד ואפילו מבוגר הוא לא יטען שאין לו בעיה – במקרים רבים הוא כבר מודע לכך שיש לו הפרעת קשב. אולי הוא יקרא לזה בשמות שונים: קשיים בהתארגנות, בעיות בהתמדה. העדר מוטיבציה. פזיזות. אימפולסיביות. קושי לסיים משימות. מעבר בין עבודות לעבודות. משתעמם מהר. הבעיות האלו הופכות עם הזמן לדימוי עצמי נמוך, לחרדות, לדכאונות ולנטייה לקחת סיכונים מיותרים.

אדרל (Adderall) שנמכרת בארץ תחת השם אטנט (Attent) היא תרופה ממשפחת הממריצים שנמצאת בשימוש כבר עשרות שנים. היא מורכבת שווה בשווה מארבעה ממריצים שונים: dextroamphetamine saccharate, amphetamine aspartate monohydrate, dextroamphetamine sulfate, amphetamine sulfate. לשילוב הזה יש השפעה יחודית וארוכת טווח יותר משילובים אחרים והיא מצליחה להשפיע במשך 4-8 שעות. כמו כן נראה שהשילוב מאפשר הורדת המינון של כל אחד מהחומרים בנפרד, עובדה שמובילה אצל חלק מהאנשים שנוטלים אותה לכמות תופעות לוואי פחותה. האטנט יעילה בטיפול כמו ריטלין לסוגיו, והיא מהווה אלטרנטיבה טובה לטיפול בריטלין כיוון שיש אנשים שמגיבים היטב לאטנט גם אם לא הגיבו לטיפול בריטלין.

התרופה פועלת על מערכת העצבים המרכזית. אצל אנשים עם היפראקטיביות יש לה השפעה מרגיעה, למרות שברמת המוח למתילפנידאט יש השפעה מעוררת (פסיכוסטימולנטית). יש גם גרסה בשחרור מושהה (Aderall XR) שהחידוש העיקרי של גרסה זו הוא משך השפעה גדול משמעותית. בנוסף, בגלל השינוי האיטי בריכוז התרופה בדם, חלק מהאנשים שנוטלים את הגרסה קצרת הטווח סובלים מתופעות לוואי שונות.

תופעות הלוואי העיקריות של האטנט הן קלות וחולפות, לרוב כאבי ראש או כאבי בטן בימים הראשונים של הטיפול. לעיתים יש תופעות לוואי שלא ממהרות לחלוף, בעיקר כאלה שקשורות לתיאבון או לשינה. במקרים נדירים יותר יכולה להיות תגובה הפוכה (של החמרה בקשיי הקשב והריכוז). כל תופעות הלוואי האלו נוטות להצטמצם עם תכשירים ארוכי טווח שמטרתם שיפור ההענות בטיפול. צריך לזכור שהאטנט משמש גם (בעיקר בארה"ב) על ידי אנשים שונים כממריץ – כלומר תרופה שמשרה עליהם עירנות. שימוש כזה אינו מומלץ ויכול לגרום לתופעות לוואי ודפוסי התמכרות ועל כן יש מדינות כמו קנדה שמעדיפות לא לתת טיפול בתכשיר קצר טווח אלא רק בארוך טווח.

הפרעת קשב

המשמעות המעשית של השימוש באדראל XR במקום אדרל, היא שמבוגרים שיום העבודה או הלימודים שלהם הוא ארוך ויכול להגיע ל 12 שעות יזדקקו רק לכדור אחד ביום בעת שימוש באטנט ולא 2-3 ביום אם הם לוקחים אטנט רגיל. בנוסף, אופי תופעות הלוואי פוחת והרמה היציבה של התרופה בדם מובילה גם ליציבות בתפקוד.

היתרונות והחסרונות של אטנט

ההבדל הבולט של השימוש באטנט הוא שאנשים שניסו מספר סוגי מתילפנידט (כמו ריטלין, קונצרטה או אפילו פוקלין) מדווחים לעיתים שיש להם פחות תופעות לוואי. צריך לזכור שיש אנשים שמגיבים פחות טוב לאטנט ודווקא לאחת מהתרופות מהקבוצה הראשונה הם מגיבים טוב יותר. בגרסה של השחרור המבוקר של התרופה – כדור אחד משפיע למשך 12 שעות. הסיכוי שתשכחו ותגיעו לישיבה או לשיעור בלי שלקחתם כדור בצהריים, קטן יותר. השינוי ההדרגתי בריכוז התרופה בדם ככל הנראה גם גורם לפחות תופעות לוואי בהשוואה לאטנט הרגיל.

החיסרון: אי אפשר להפסיק את ההשפעה באמצע. יש אנשים שלא באמת צריכים את ההשפעה המתמשכת לאורך 12 שעות והם מעדיפים השפעה מוגבלת בזמן. חיסרון נוסף של התרופה היא שהיא לא נכללת כרגע בסל התרופות למבוגרים אלא רק לילדים, ולכן עלותה גבוהה יחסית ויכולה להגיע ל-300 שקלים בחודש דרך הביטוחים המשלימים. אצל אלו שאין להם ביטוח משלים העלות אף גבוהה יותר.

אטנט: האם היא תתאים לכם?

אטנט היא תרופה טובה ויעילה, והשימוש בה בטוח לאורך זמן. השיקול בבחירת תרופה צריך להעשות ביחד עם הפסיכיאטר המומחה שמטפל בכם ולכלול שיקולים כמו יעילות הטיפול והתאמתו לכם באופן אישי, פרופיל תופעות הלוואי וגם שיקולים כלכליים שלא ניתן להתעלם מהם.

אם יש לכם חשד שיש לכם או למישהו שקרוב לכם הפרעת קשב וריכוז, כדאי לפנות להתייעצות עם אנשי מקצוע בתחום האבחון והטיפול בהפרעת קשב. זה אחד התחומים בהם אנחנו מטפלים במרפאת רזולוציה.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

יעל: שלום רציתי לדעת האם וולבוטרין גורם להשמנה? התחלתי לקחת לפני שבועיים, מיד שיפור במצב רוח, שיחסית יותר טוב, אך...

אני: מערכת החינוך בעיקר מתעלמת מהפרעת קשב, אלא אם במקרה דרך הביטוי שלה היא קושי במקצועות רבי מלל. ע"ע "לקות ללמידה"...

גראס: יש אנשים עם נטיה לפתח פסיכוזה, ברגע שישתמשו בגראס זה יעורר את הנטיה, מקרוב ראיתי את הקשר הישיר בין עישון גראס...

יצחק ויסברג: שלוםוברכה אני חושב שהקושי האמיתי שלי זה הפרעת קשב והפסיכולוג והפסיכטאר אומרים שזה אובססייה וא סי די מה אתה...

ליליטה: איך ניתן להיגמל מוולבוטרין בצורה הדרגתית אם אסור לחלק את הכדור?

נעמה: תודה על המאמר המרתק! כמה פרפקציוניסטי זה מצידי שמצאתי 2 מילים עם טעויות סופר במאמר ‍♀️ הן לא מפריעות לרצף...

דנה: סובלת מחרדות וסטרס בגוף כל היום, וגם דפיקות לב שהיו מעירות אותי בלילה. לוקחת ציפרלקס 10 מ״ג כבר 9 שבועות (שבוע...

SEGEV: שלום לכם האם ציפרלקס 10 מ"ג יכול לעזור לחולת אלצהיימר שסובלת מהזיות ובעקבותיהן מחרדות? מדמיינת שג'וקים נמצאים...

תגובות

18 תגובות לרשימה ”אטנט / אדרל: לטיפול בהפרעת קשב“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת אריה:

  מדוע אטנט XR אינו משפיע לטובה כמו אדרלXR כאשר למעשה אומרים שהיא אותה תרופה בשם אחר?

 2. מאת ערן:

  אדרלXR. ואטנטXR מה עדיף מה משפיע לזמן ארוך יותר? ואיזה מינון אני צריך אם אני משתמש שנתיים בריטלין LA30 וזה לא מגיב נכון?

 3. מאת מבולבלת:

  הייתי מטופלת באטטנט 25מג, בגלל תופעות של חוסר אחידות וקצת דפיקות לב חזקות מידי פעם, הנוירולוג הוריד לי ל 20מג אבל בשחרור מושהה. לצערי אני עכשיו תחת השפעת הכדור וחשה שההפרעת קשב על טורבו. האם אני יכולה להוסיף 5מג אטטנט רגיל?

 4. מאת ויקטוריו:

  שלום לכולם,
  האם ניתן ליטול ביחד קונצרטה ואטנט?
  האם זה יכול להיות מסוכן?

 5. מאת רוי:

  האם יש דרך להמנע מהדעיכה של הכדור. ( אטנט 30)
  ההשפעה מאד טובה אך לפעמים יש ירידות ובסוף ירידה מאד חדה שמביאה למצב רוח מדוכדך.
  יש דרך להמנע מזה?

 6. מאת ירדן לוינסקי:

  @ויקטוריו, תמיד נשאלת השאלה מדוע לשלב שתי תרופות שאמורות לעשות אותו דבר, במנגנון שונה ולרוב המעבר בין קבוצות הוא בגלל תופעות לוואי. כדאי שתתיעץ עם הרופא שלך.

  רוי, קוראים לזה ריבאונד וזו תופעה מוכרת. כדאי להתייעץ עם הרופא שלך איך מתגברים על זה. שינוי תרופתי, תוספת או שינוי מינון

 7. מאת תום:

  היי,
  לפני שבוע בדיוק עברתי לאטנט 20 מג (של 6 שעות) במקום ריטלין. חלק מתופעות הלוואי מופיעות במינון נמוך ואינן מפריעות לי ממש אבל ביומיים האחרונים בערב (כלומר תחת השפעת הכדור השני) מתחילים לי כאבי ראש וסחרחורות. ראיתי שנכתב שזה קורה לעיתים בתחילת הטיפול אבל תוך כמה זמן זה אמור להצטמצם?

 8. מאת חין:

  היי לוקחת אטנט 30 וחבר לוקחת ממנו חצי כי לא נרדמת כמעט 24 שעות…בהתחחה תמיד יש דפיקות לב מהירות. בנוסף מרגישה עצבים בלסתות שננעלות האם זה נורמלי? והאם יכול להיות שיוצאים לי בליתות בחלל הפה מהתרופה?

 9. מאת ירדן לוינסקי:

  @תום, תופעות לוואי אלו יכולות להיות קשורות בתחילת הטיפול, אך גם בתזונה, בשינה ואפילו במינון. אם זה קשור לתחילת טיפול, אז זה צריך לחלוף בתוך שבוע עד שבועיים.

  @חין, נשמע שהמינון או הטיפול לא מתאימים עבורך. כדאי להתייעץ עם הרופא שלך.

 10. מאת נילי:

  אני נוטלת אטנט 20 כבר כמה שנים .ובמקביל יש לי ציםצופים באוזן גם כמה שנים .בדיקות השמיעה טובות .האם יש קשר בין ממריצים לציפצוף באוזן?קראתי שכן .יש כדור שיכול להתאים חוץ מהאטנט ?

 11. מאת רוי:

  זה בסדר לקחת אטנט כל יום?
  אני בדכ לוקח 30-45 מג
  ההשפעה מאד טובה ואפקטיבית.
  אך כשהיא מסתיימת יש, ירידה ודאון די חזק. כדי להימנע מהדאון עדיף לקחת פעם ב? או כל יום?

 12. מאת אסף:

  אני לא מצליח לתת לילד שלי את הכדור אלא אם אני טוחן אותו, אמרו לי שזה פוגע בהשפעה של הכדור האם זה נכון

 13. מאת חנה:

  שלום בני חיל ומצאתי בתיק שלו אבקה וכדור אטנט מה לעשות ? לי זה ניראה כמו הכדור שהוא ריסק

 14. מאת דידי:

  למי שסובל מירידה במצב רוח לאחר נטילת אטנט,היייתי ממליץ לעשות פעילות ספורטיבית ,אני אישית עושה כושר בכוונה בשעה של ירידת ההשפעה של התרופה ,וזה עוזר בצורה מושלמת.

 15. מאת דולב:

  אני נוטל XR 30 מילגרם וזה ממש עושה את העבודה במהלך היום מרכז אותי כמו שצריך ואוכל אני מכריח את עצמי ואם האוכל באמת בא הטאבון הבעיה היחידה שכרגע מפריעה לי זה השינה אני פשוט לא מצליח להירדם אני כבר נוטל תרופה במשך חודש ימים האם צריך לתת לזה עוד זמן ? ועוד שאלה האם זה בסדר לקחת את זה באופן יום יומי ואם כן מה ההשלכות שיכולות להיגרם בטווח הארוך

 16. מאת חיה:

  אם הילד נוטל אטנט ביום הילד קם עם הזיות בלילה מה לעשות?

 17. מאת לי. מזדהה עם כל מילה.:

  אלו תופעות לוואי יש למיקסאמפטאמין? היא תרופה ממכרת?

 18. מאת דנה:

  למי שקשה לישון המליצו לנו על מנטולין טבעי. לילדים יש לפי המינון ולפי הגיל ואפילו טיפה פחות ממה שמומלץ למדך עד חודש מסדר את הורמון השינה . דרך I
  I erb האתר לשים לב בין בקבוק לילדים לבין מבוגרים ולהתייעץ קודם עם רופאת משפחה

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.