דוקטור, זה כואב לי

במסגרת הפינה עיתונות במיטבה אני מקשר למאמר בעיתון ‘הארץ’ מ 17.3.06 בו סוקרת ורד לוי-ברזילי את חוסר המודעות לטיפול בכאב בקרב הרופאים במדינת ישראל. המאמר מנסהלהציג בהרחבה את הבעייתיות המקצועית והמשפטית הנובעת משימוש מצומצם מדי בתרופות נוגדות כאב במהלך טיפולים רפואיים פולשניים. על מנת לחזק את הטיעון שלה, לוי-ברזילי מצרפת דיווח על החוויה שעברה במהלך בדיקת ביופסיה של רירית הרחם, בדיקה נפוצה שנערכת במרבית המרפאות הגניקולוגיות במדינה.

“יש לך כנראה סף רגישות לא שגרתי, זאת לא בדיקה שמצדיקה טשטוש”, אמר גינקולוג, מנתח, שנשאל לדעתו. “יכול להיות שהיית קצת היסטרית לקראת הבדיקה? סטרס מוסיף כאב, זה ידוע” הוא ציין. “את בטוח מגזימה, לא יכול להיות שזה כאב לך עד כדי כך”, קבע גינקולוג בכיר אחר. אט אט התחוור לי שלא קרה לי משהו חריג. הגינקולוג שלי הוא לא סדיסט. הפרופסור שכתב באינטרנט “אי נוחות קלה” אינו אדם ציני או אכזר. הם בסך הכל מבטאים את מה ש”הרופא הסביר” יודע, או חושב שהוא יודע, על הבדיקה הזאת.

לוי -ברזילי מחזקת את הטיעון שלה על ידי דוגמאות מתחומים שונים כמו אף אוזן גרון, אורולוגיה, אורתופדיה ואחרים בהם הרופאים, לדבריה, מזלזלים במכוון במטופלים שלהם וגורמים להם לחוש כאב מיותר.

אז למה הרופאים ממשיכים להכאיב לנו? התשובות נעות בין יהירות מקוממת – “אני בהחלט בעד שישתמשו בזה רופאים צעירים, לא מיומנים; כשאני עושה את זה, אני יודע שאני לא מכאיב לאף אחד” (פנימאי, מנהל מחלקה); הכחשה עיקשת של קיום הכאב אצל המטופל – “אבל זאת לא בדיקה כואבת!” (כדוגמת הגינקולוג הפרטי שלי); ושלל תשובות “תקציביות” – “העלות של זה גבוהה מדי. אין לנו כוח אדם. אין תקציבים. זה יבוא על חשבון מספר האנשים שיזכו לקבל את הטיפול”.

קראתי את הכתבה בעניין, כיוון שחלק מטיפול רפואי הוא מניעת כאב, ואני נזכר באורתופדים שאני פוגש בחדר המיון, ועד כמה הם משתדלים להקל על הפונים למיון, תחת לחץ כמעט בלתי אפשרי של עשרות פניות בשעה. אפשר להגיד שאני מתגונן, או מגן על עמיתי, אבל כשאני קורא את התגובות לכתבה ואת השנאה של חלק מן המגיבים אני שואל, האם רק לי יש תחושה לאחר קריאת הטקסט הזה שהמסר שרצו באמת להעביר הוא שכל הרופאים עוסקים בהתעללות מתמשכת במטופלים במדינה, בגלל חוסר אכפתיות, חוסר מקצועיות ושיקולים כספיים? רצו והצליחו.

פורסם במקור במרץ 2006

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

רואי: שלום לכולם אני מתמודד ומאובחן עם מניה דפרסיה כבר קרוב ל17 שנים ההתפרצות הראשונה הגיע בגיל 23 בטיול אחריי צבא...

מנדי: נפלא מאוד

שרה רבקה גרגל: יש לי תלמידה עם ASD עם חרדות ובעיות התנהגות קשות. שמנמנה- בת 12 נמוכה שוקלת כ-60 ק"ג. לאורך השנים נתנו לה תרופות...

נסים: אבחנה פסיכיאטרית פסיכיאטר שואל את המטופל מספר שאלות והמטופל עונה לו תשובות לפי התשובות של המטופל + רישומים...

שימי: אבל לכאורה הוא יכול גם להבין איך עובדת הדינמיקה של הברית הטיפולית ולעבוד לפיה, לא?

שימי: בסוף בסוף הנטייה לצפות ולחכות לא תעזוב אותנו ונראה לי שזה היסוד של כל תנועת היקום הזה והעובדה שיש לנו בית...

שירן: הי ידוע למישהו עם כדורים פאקס מותר כוס יין ??

קובי: שלום לכם התחלתי ליטול ציפרלקס לפני כמעט שלושה שבועות לאחר שהרופאה העלתה לי אץ המינון ל20 מ"ג ..שחכתי לקחת בערב...

תגובות

2 תגובות לרשימה ”דוקטור, זה כואב לי“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

  1. מאת שיר:

    שלום, אובחנה אצלי הפרעת סומטיזציה עם מרכיבי חרדה המתבטאת בכאבי ראש כרוניים יום יומיים , ממש קשה לי לתפקד ואני מיואשת.. מה הטיפולים שיכולים לעזור כולל טיפולים פרמקולוגיים ? אשמח לתשובה תודה,שיר

  2. מאת ירדן לוינסקי:

    @שיר, אפשר ביופידבק, היפנוזה, דיקור, טיפולים תרופתיים שונים וכמובן כמובן טיפול פסיכולוגי. כדאי להתייעץ בצורה מסודרת עם איש מקצוע

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.