סוף החופש ומדור חדש באתר

קוראים ותיקים בוודאי שמו לב שהיתה ירידה בקצב הפוסטים באתר בתקופה האחרונה. הסיבות לכך רבות ובראש ובראשונה מדובר בתופעה פסיכולוגית מורכבת שנקראת עייפות סוף אוגוסט. רבים וטובים מאוכלוסיית חצי הכדור הצפוני סובלים מהתופעה הזו פעם בשנה, אבל מצליחים איך שהוא להתגבר עליה עם בוא ספטמבר. אני מקווה שגם אני אצליח.

מדור חדש באתר: שאל את הפסיכיאטר

אני לא עיתונאי ולא כותב למחייתי. אחד הדברים הקשים ביותר עבור אדם שכותב להנאתו היא מציאת נושאים לכתיבה. כבר כרגע יש לי כמה רעיונות לפוסטים שאני מתכוון לפרסם בשבועות הקרובים, אבל לאחר חופשת הקיץ הקצרה שהבלוג הזה תבע לעצמו, החלטתי שדווקא יהיה טוב אם אגוון את נושאי הכתיבה.

רוב הפוסטים שפורסמו פה בשבועות האחרונים עסקו יותר בהבטים התאורטיים, הפילוסופיים או הטכנולוגיים של פסיכיאטריה, פסיכולוגיה ופסיכותרפיה. אני מקווה שמעניין את הקוראים (כמו שאותי מעניין) לדון על דילמות אתיות בפסיכיאטריה של עידן המידע ועל הבטים שונים של פרקטיקה פסיכיאטרית בעולם טכנולוגי, לא פחות חשוב ומעניין לדון בדיכאון, חרדה, סכיזופרניה, תרופות פסיכיאטריות, הפרעת קשב וריכוז, טיפול קוגניטיבי התנהגותי ושאר דברים שקצת הוזנחו פה.

אז אני מתכוון לפתוח מדור חדש באתר בשם 'שאל את הפסיכיאטר'. במדור הזה אני אכתוב תשובות לבעיות שמטרידות את הקוראים של האתר הזה. אני לא מתכוון לענות לבעיות ספציפיות של מטופל זה או אחר. אל תשאלו אותי אם להעלות מינון של תרופה פסיכיאטרית איקס שאתם לוקחים או 'האם יש לי הפרעת חרדה'. מסיבות ברורות אני לא יכול לענות ספציפית באתר.

מה שאפשר זה לקחת שאלות ספציפיות או כלליות בנושאים שמעניינים ולנסות לענות עליהם. לפעמים התשובות יהיו קצרות ולפעמים לא.

אני מזמין אתכם לשאול שאלות בתגובות לפוסט זה. אני אנסה לסדר עמוד נפרד למדור שם ישארו התשובות. מכיוון שהאתר לא משמש לטיפול – אל תצפו לתשובות לשאלות דחופות בפסיכיאטריה. לתשובות דחופות אפשר לפנות אלי דרך הדואר האלקטרוני, דרך הטלפון או פשוט לקבוע פגישה.

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה, להרשם לטוויטר שלי, או להכנס לאתר של מרכז רזולוציה.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

דנה: למי שקשה לישון המליצו לנו על מנטולין טבעי. לילדים יש לפי המינון ולפי הגיל ואפילו טיפה פחות ממה שמומלץ למדך עד...

שחר: האם יש דרך להתאבל "נכון"? כלומר איזה תהליכים וכלים שחשוב לעבור דרך "עבודת האבל" כמו שכתב פרויד. יש המלצות איך...

אדרה: שלום, הפסקתי לקחת כדור פולסן לאחר שנתיים(יש לי בריחת סידן בגב - אוסטופוריזיס) וכעת אני סובלת מכאבי גב תחתון. ...

יעל: היי אני יעל טסתי לאמריקה לשבועיים ויומיים ועכשיו עברו כבר כמה ימים אבל אני עדיין לא מצליחה להירדם לפני 2...

נסים: אבחנה פסיכיאטרית מה הם הכלים של רופא לאבחן מטופל במחלה פסיכיאטרית ? כאשר רופא נותן שם של אבחנה פסיכיאטרית...

אלי: ויאגרה הולך עם פאקסט 20 מג כל בוקר ?

יוסי: אני לוקח סוליאן 200 רציתי לשאול האם אני יכול להחליף את הסוליאן בגאבא

מ: ד"ר שלום, תודה מראש על זמנך. מטופלת בלוסטרל 100 mg מזה כשנתיים בשל מעי רגיז. בשל מחסור לאחרונה במלאי בסופר פארם...

תגובות

11 תגובות לרשימה ”סוף החופש ומדור חדש באתר“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת רוני:

  אם כבר הצעת, אז יש לי דווקא שאלות שהעסיקו אותי לאחרונה.
  האם כל אדם זקוק לטיפול? האם כל מי שילך לטיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי צפוי להפיק ממנו תועלת?
  ובאופן יותר ספציפי: האם אדם די שמח ומרוצה בחייו, שחש שיש לו בעיה קטנה, נפוצה. בוא נניח לצורך הדיון שזה פחד מסוים מכשלון. בעיה שלא עוצרת אותו, אבל מאטה את התהליכים – זקוק לטיפול? איזה סוג של טיפול יכול להועיל במצבים כאלה?

 2. מאת טל:

  השאלה היא אולי אישית אבל אני חושבת שהיא תעניין את כלל הציבור – ואם לא – לא נורא.
  אני נמצאת בטיפול של פסיכולוג כמעט 15 שנה ובטיפול משלים של פסיכיאטר כשש שנים.
  מיותר לציין שאני סומכת על שניהם בכל ליבי.
  אולם מכריי ומודעיי ובני משפחתי טוענים שאם אחרי כלכך הרבה שנים אני עדיין מרגישה צורך בטיפול – ולטעמם (של הצופים מן הצד) אין שיפור במצבי באופן כללי – הפסיכיאטר והפסיכולוג לא מוצלחים ויש להחליפם לאלתר.
  מה אני מרגישה? זה מורכב. יש דברים שהטיפול עזר לי במהלך השנים. יש דברים שעדיין לא נפתרו. יש דברים שאני לא מאמינה שיש דרך לפתור. אבל אחרי כלכך הרבה שנים נוצרה הכרות אינטימית שלטעמי אין לה תחליף.
  שוב – אני מודעת לעובדה שמדובר בסיפור אישי אבל אני חושבת שיש פה שאלה מעניינת לציבור – מתי ואם בכלל צריך להחליף איש מקצוע מטפל ועל איזה רקע?
  אשמח מאד לקרוא את תגובתך.

 3. מאת נגה:

  תודה רבה על ההזמנה להציע שאלות.
  זאת היתה הרמה להנחתה, כי יש לי בערך אלף כאלה:)

  1. מה דעתך/נסיונך/ידיעותך לגבי טיפולי ביופידבק או נוירופידבק, והאם לפי דעתך מדובר בתחום שיתפוס יותר ויותר תאוצה אצל המשתמש הפרטי?
  2. מה היחס בין המרכיב האורגני (ובתוכו – מה חלקו של המרכיב הגנטי ומה של ההתפתחותי) לבין נסיבות חיים בכל מה שקשור להפרעות נפש?
  3. כתבת לא מעט על הפרעות כמו קשב וריכוז שהם בין היתר תוצר של העולם הטכנולוגי בו אנו חיים. כיצד אתה מאמין שהטכנולוגיה יכולה לבוא דווקא בשירות האדם ובריאותו הנפשית?
  4. אולי כבר כתבת על זה אבל אשמח אם תרחיב – מה צריכים להיות השיקולים בלקיחת תרופות פסיכיאטריות לעומת טיפול פסיכודינמי (או אלטרנטיבי) ללא תרופות? האם תרופות הן לפעמים קיצורי דרך, ואם כן, האם יש השלכות שליליות (מעבר לתופעות הלוואי) של לקחת קיצורי דרך שכאלה בחיים?
  5. האם המדיום של טיפול חייב להיות פנים מול פנים? האם הוא חייב להיות אחד מול אחד?

  זהו לבינתיים… די סגורה על זה שיהיו עוד 🙂

  תודה מראש וגם בדיעבד על כל ההעשרה, הידע והנסיון שאתה חולק איתנו!

 4. מאת ירדן לוינסקי:

  כל השאלות מצויינות, ואשמח לנסות לענות עליהן.

  בנוסף – אשמח לעוד שאלות

 5. מאת פלמונימי:

  ירדן, מה דעתך על קוקטייל של לוסטרל וריטלין. הראשון עשה אותי פחות עצבן אבל לא ממש עזר ל"מוטיבציה". השני עשה אותי פחות עייף אבל לאו דווקא יותר מרוכז ובכלל לא יותר רגוע. האם ייתכן שהשילוב בין שני הנ"ל יתגלה כפתרון מוצלח?

 6. מאת ירדן לוינסקי:

  @פלמונימי, זו שאלה ספציפית מאד, ולא תענה במסגרת הזו, במיוחד שתרופות ניתנות מתוך הבנה מקיפה יותר של מצבו של אדם ולא על פי תאור של משפט אחד. אפשר לשאול בפורומים השונים או לקבוע פגישה.

 7. מאת גלית:

  כמה שאלות
  – מכוון שגם אני עוסקת בתחום הטיפול ומעוניינת בעתיד לעשות הסבה לעו'ס, מעניין אותי לקרוא מה יש לך להגיד על self care לאנשי טיפול.
  איך אתה שעוסק בתחום בריאות הנפש שומר על עצמך שלא תהיה מוצף מהעבודה.

  שאלה שנייה counter transferance ודרכי ההתמודדות שלך עם העיניין.

  פסיכולוגיה מזרחית – למרות שקראתי את הספרים של מרק אפשטיין אשמח אם תרחיב גם אתה בנושא(כולל יונג , פסיכולוגיה הומניסטית ומה שקרוב לזה)

  תודה

 8. מאת שי:

  לדעתי כדאי לך לרכז מדי פעם כמה שאלות שיגיעו אליך דרך הפוסט הזה או המייל ושיש להן ערך לקוראים, בפוסט שבועי, נגיד ביום שבת או ראשון. כך כולם יוכלו לקבל אותן כחלק מה-RSS. אחרת זה יהיה סתם מבוזבז.

 9. מאת אריק:

  האם קיים הסימפטום שנקרא אנהדוניה – חוסר היכולת ליהנות? ואם וכן מה זה בדיוק אומר?

 10. מאת פסיכיאטר, ד"ר ירדן לוינסקי | שאל את הפסיכיאטר: האם כל אדם זקוק לטיפול?:

  […] הראשון במדור החדש באתר הוא תשובה לשאלה של רוני. רוני שאלה 'האם כל אדם זקוק […]

 11. מאת שרון:

  מה עובר בראשו של המטפל בזמן הטיפול? מה מתוך זה הוא לוקח הביתה? האם שיחה עם מטופל בדיכאון, למשל, משפיעה על מצב הרוח של המטפל? האם לאחר עשור של טיפולים, כמטפל, יש לעיתים רצון "לטלטל" מטופלים מסויימים-כאלה שיש בידם כלים- אך לא מסוגלים לעזור לעצמם? מה עם התיסכול ממטופל שעושה את כל המאמצים והמחלה חוזרת?
  או בקיצור- הצד הרגשי שלך על הצד הרגשי של המטופל.

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.