איך להתמודד עם עומס יתר

במהלך היומיום, יתכן שאנחנו נמצאים בתקופות שבהן יש עלינו יותר ויותר עומס, ואנחנו מרגישים שאנחנו לא מספיקים לעשות את כל מה שאנחנו רוצים. איך אפשר להביא את עצמנו להרגיש שאנחנו מנהלים בעצמנו את הזמן שלנו?

יש הרבה דרכים להחזיר לעצמנו שליטה על הזמן, אבל פעמים רבות הזמן שלנו בכלל לא נמצא בשליטה שלנו. בתוך הסד הזה של מטלות ברובות מצד אחד, מעסיקים או לקוחות או בני משפחה שצריכים מאיתנו משהו, אסור לנו אף פעם לשכוח את עצמנו. הסיבה לכך מאד מעשית: ככל שאנחנו מזניחים את עצמנו, כך אנחנו גם נישחק מהר יותר ולא נצליח לעשות חצי ממה שאנחנו צריכים.

תנסו חלק מהטיפים האלו:

תקבעו לעצמכם סימן מתי אתם צריכים להאט

תקבעו לעצמכם סימן שמתרחש מספר פעמים ביום, לדוגמא כשאתם מרגישים צמאים ושותים מים, או כשאתם הולכים לשירותים. תשתמשו בסימן הזה כדי להזכיר לכם לקחת כמה דקות לעצמכם. להרגע. להוריד הילוך. לדוגמא, אחרי שאתם הולכים לשירותים, תיקחו לעצמכם שלוש דקות לנשימות עמוקות (מחוץ לשירותים כמובן), ותמתחו את השרירים.

לפחות פעם אחת ביום, תעשו משהו שאתם צריכים בשביל עצמכם

רובנו מכירים את הימים האלו שבהם אנחנו מרגישים שהזמן שלנו כולו מוקדש למשימות שמישהו אחר ביקש שנעשה בדחיפות. אנחנו כל כך שקועים במשימות שלהם, שאנחנו שוכחים את עצמנו. לפחות פעם אחת ביום, תעשו משימה שלכם, שאתם צריכים לעשות בדחיפות. זה יכול להיות אפילו משהו כמו להרים טלפון לבנק או לקרוא מסמך שאתם צריכים להגיש מתי שהוא.

הצבא צועד על קיבתו

כשאתם דוחפים אוכל במורד הוושט, מול מסך המחשב ליד השולחן שלכם, ברור שאתם מרגישים שאין לכם שליטה על החיים שלכם. תחליטו עכשיו שאתם לא עובדים בזמן שאתם אוכלים את הארוחות שלכם. אפילו אם אין לכם זמן ללכת לאכול בחדר האוכל או בחדר הצוות, אל תעבדו בזמן שאתם אוכלים. תשמעו פודקאסט, לכנסו לאתר החביב עליכם. רק אל תעבדו בזמן הזה.

כשמהירות לא חוסכת זמן, אל תמהרו

לפעמים אנחנו עושים דברים במהירות ואחר כך מגלים שהמהירות יצרה לנו עבודה נוספת, או צורך לבדוק בשנית דברים בגלל מגוון סיבות. האם יש משימות שעושים במהירות ואז מתברר שבזבזתם המון זמן ואתם צריכים לעשות את המשימה שוב? אולי תבדקו אם אפשר לעשות את זה בלוח זמנים אחר?

תבנו הרגלי שינה

ילדים צריכים זמן להוריד הילוך כדי ללכת לישון, ולכן ההורים שלהם יוצרים שגרות שינה שכוללות ארוחת ערב, מקלחת וסיפור לפני שינה. אבל גם מבוגרים צריכים שגרות שינה כדי להרדם טוב יותר. תבדקו מה עובד בשבילכם, ותנסו לשחזר אותו שוב בלילות הקרובים. אולי עדיף לא לצפות בנטפליקס? אולי לא לשתות קפה לפנות ערב? אולי כדאי לעשות אמבטיה חמה?

תנצלו זמן המתנה לא מנוצל

מה אתם יכולים לעשות בזמנים שהמתנה היא בלתי נמנעת? לדוגמא כשאתם מחכים בתור לקפה החביב עליכם? כשאתם צריכים להגיע לישיבה במקום אחר ונוסעים במונית, באוטובוס או ברכב? אולי תנצלו את הזמן הזה בשבילכם כדי לעצור, בניגוד לאפשרות להגיע במתח אחרי ש'ניצלתם' את הזמן לעוד כמה שיחות עבודה ועוד כמה מיילים?

אפשר ללמוד טכניקות הרפיה ומיינדפולנס שיכולות לסייע לכם לנצל אפילו חמש דקות של הפסקה. ואפשר גם לפתוח את החושים ולהסתכל סביבכם על אנשים אחרים, על הדרך ועל העולם. לפעמים אפילו לתת למוח לבהות כמה דקות בחלון יכול להפחית מתח.

פחות מולטיטאסקינג

מעבר לעובדה שאין דבר כזה מולטיטאסקינג אמיתי אצל בני אדם, אם תעשו פחות מטלות במקביל אתם תרגישו פחות עמוסים. תחליטו איך אתם מקצים לכל מטלה יחידת זמן נפרדת שמיועדת בשבילה, כדי שתוכלו להתחיל, לסיים ולא להרגיש כל הזמן שאתם לא מספיקים.

אני בטוח שיש לכם עוד דרכים טובות להפחית את תחושת העומס. לא תשתפו חברים?

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

אסתי: האם ניתן ליטול אטנט לבעיות קשב וריכוז כשנוטלים קלונקס, האם יש להפסיק את הקלונקס לפני תודה

סני גורדון בר: מבקשת לדעת עבור בת משפחה בחו"ל האם אפשר לקבל קשר לפסיכיאטר ישראלי או דובר עברית בברלין שיכול לתת טיפול...

אור: המטפל מביא את עצמו לטיפול . את החוויות שלו , את הרגישות, החכמת חיים, הנסיון ועוד, לבינה אין את זה . פשוט אין . ...

טולידו רות: ברצוני להפסיק לקחת מירו 30 ופובוקסיל 50. האם הפסקה הדרגתית כלומר לרדת אחרי שש,בועיים לחצי כדור ולאחר מכן לרבע...

אור: לאור מה שאתה כותב, כמטופלת לשעבר אצל פסיכולוגית מדהימה, וכאחת שמשתמשת בAI ליישומים שונים , אני לא חושבת...

נעמה: אנחנו לא "לפעמים" מכירים את הגוף שלנו טוב יותר מכל אחד אחר - אנחנו תמיד מכירים את הגוף שלנו הכי טוב. וחולים לא...

חיים: מאמר מחכים, תודה

אדוה: היי ירדן, האם אתה יכול לתת דוגמאות לאסטרטגיות התמודדות?

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.