מתבוננים פנימה: איך להיפרד

החיים מלאים בפרידות – מאנשים, מקומות, חוויות ואפילו שלבי חיים. הפרידה היא תהליך טבעי ובלתי נמנע שמשפיע על כל אחד מאיתנו בצורה שונה. למרות שהיא חלק מהחיים, רבים מאיתנו מתקשים להתמודד איתה. במיוחד הפרידה מאנשים יכולה להיות אחת החוויות הקשות ביותר שאנו חווים. בין אם מדובר בפרידה מאדם קרוב בעקבות מוות, פרידה מבני זוג או אפילו פרידה מחבר קרוב, ההשפעה הרגשית יכולה להיות עצומה.

פרידה מאדם אהוב או ממשהו חשוב יכולה להוביל לתחושות עמוקות של אבל ואובדן. האבל הוא תהליך טבעי של הסתגלות לאובדן, והוא כולל רגשות כמו עצב, כעס, ואפילו אשמה. לאחר הפרידה, רבים חווים תחושת בדידות וחסר משמעות. האדם שאיתו חלקנו חוויות, זיכרונות ותוכניות לעתיד אינו נמצא יותר, והבדידות יכולה להיות מכאיבה מאוד.

יש אנשים שהפרידה מובילה אותם לשינוי בתפיסת העצמי. כי אנשים מגדירים את עצמם דרך מערכות היחסים שלהם. כאשר מערכת יחסים מסתיימת, זה יכול לגרום לאדם להרגיש שהוא איבד חלק מזהותו. פרידות, במיוחד אם הן מתרחשות בצורה לא צפויה או כואבת, יכולות להוביל לפגיעה בביטחון העצמי. לעיתים אנו נדרשים להיפרד ממקום שגרנו בו זמן רב, בין אם זה בשל מעבר דירה, שינוי עבודה או סיום לימודים. הפרידה ממקום יכולה להיות גם כן מאתגרת.

מקומות מסוימים יכולים לעורר זיכרונות חזקים ותחושות של נוסטלגיה. הפרידה ממקום שבו חווינו חוויות משמעותיות יכולה להוביל לרגשות של עצב וגעגוע. אבל גם לערעור של תחושת יציבות ובטחון. כל פרידה גורמת לשינוי בהרגלים: מעבר או התמודדות עם אנשים חדשים מצריך מאיתנו להסתגל לשגרה חדשה ולהרגלים חדשים. תהליך זה יכול להיות מאתגר ולגרום לתחושות של לחץ וחרדה.

הפרידה קשה לנו מכמה סיבות עיקריות:

הקשרים הרגשיים שאנו מפתחים לאורך חיינו מבוססים על הדפוסים שנוצרו בילדותנו. כאשר אנו נפרדים מאדם קרוב, מקום או חוויה, אנו חווים תחושת אובדן של התמיכה הרגשית והביטחון שהקשרים האלו סיפקו לנו. אנשים עם התקשרות בטוחה (לפי ג'ון בולבי ותאוריית ההתקשרות) עשויים להתמודד טוב יותר עם הפרידה, בעוד אנשים עם התקשרות לא בטוחה עשויים לחוות תחושות של חרדה, חוסר ביטחון וקשיים בקשרים חדשים.

אחד הגורמים המרכזיים לקושי בפרידה הוא השינוי וחוסר ודאות שמתלווים אליה. כאשר אנו נפרדים מאדם, מקום או חוויה, אנו נדרשים להסתגל למציאות חדשה ולא ידועה. השינוי הזה יכול לגרום לתחושות של לחץ וחרדה. פרידה מכל סוג היא בעצם תחושת אובדן. אנו מאבדים משהו שהיה חשוב לנו ומשמעותי עבורנו, והאובדן הזה יכול להיות מכאיב מאוד. התחושות של עצב, געגוע ואבל הן טבעיות ונורמליות במצב כזה.

הפרידה מאנשים, מקומות וחוויות היא חלק בלתי נפרד מהחיים. למרות שהיא יכולה להיות קשה וכואבת, היא גם חלק טבעי מהתהליך האנושי. הבנת ההשפעות של הפרידה והכרת הדרכים להתמודד עימה יכולה לסייע לנו לעבור את התהליך בצורה בריאה ולהמשיך הלאה עם תחושת משמעות ומטרה חדשה.

נפרדנו כך
היתה דממה
לא היה כבר מה לומר
הרחוב רגש
הרחוב המה
כמו לא היה דבר

כל זאת היה אתמול
ונדמה שחלפה לה שנה
מרגעי חלום גדול
נשארה רק מנגינה

האזנה לפרק:

 

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

פלונית: יש לי גיסה שנכנסה לדיכאון לאחר הלידה של הבת שלה ובייחוד לאחר שקיבלה איבחון על כך שהיא על הרצף האוטיסטי (הבת). ...

יעקוביאן חנוך: אני סובל שנים מכאבים כרוניים קשים בפלג גוף תחתון במיוחד ברגליים יש פריצות דיסק נירולג קבע פגיע עיצבית קשה...

יעל: שלום רציתי לדעת האם וולבוטרין גורם להשמנה? התחלתי לקחת לפני שבועיים, מיד שיפור במצב רוח, שיחסית יותר טוב, אך...

אני: מערכת החינוך בעיקר מתעלמת מהפרעת קשב, אלא אם במקרה דרך הביטוי שלה היא קושי במקצועות רבי מלל. ע"ע "לקות ללמידה"...

גראס: יש אנשים עם נטיה לפתח פסיכוזה, ברגע שישתמשו בגראס זה יעורר את הנטיה, מקרוב ראיתי את הקשר הישיר בין עישון גראס...

יצחק ויסברג: שלוםוברכה אני חושב שהקושי האמיתי שלי זה הפרעת קשב והפסיכולוג והפסיכטאר אומרים שזה אובססייה וא סי די מה אתה...

ליליטה: איך ניתן להיגמל מוולבוטרין בצורה הדרגתית אם אסור לחלק את הכדור?

נעמה: תודה על המאמר המרתק! כמה פרפקציוניסטי זה מצידי שמצאתי 2 מילים עם טעויות סופר במאמר ‍♀️ הן לא מפריעות לרצף...

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.