עוד בנושא חוות דעת פסיכיאטרית

כבר כתבתי פעם על נושא חוות דעת פסיכיאטריות וכל מני הבטים שלהן, אבל מכיוון שכל הזמן אנשים מפנים אליי שאלות בנושא, אני חושב שיש דברים שכדאי לחדד לגבי כתיבת חוות דעת רפואיות בכלל, וחוות דעת פסיכיאטריות בפרט.

אין הליך משפטי בלי חוות דעת רפואית

במערכת המשפט של ישראל, בכל הליך משפטי הכולל תביעה ונוגע לנכות רפואית או לנזיקין הקשורים ברפואה, יש להתחיל את ההליך בקבלת חוות דעת רפואית מתאימה לתחום הפגיעה. כך לדוגמא אם הלכתם ברחוב ונפלתם על מדרכה שבורה וכתוצאה גם שברתם את היד וגם הופיעו לכם חרדה ואגורפוביה, אם זקוקים לחוות דעת אורתופדית וחוות דעת פסיכיאטרית עוד לפני שאתם מגישים את התביעה לבית המשפט. יש פורמט מקובל לכתיבת חוות דעת רפואית ולכן כדאי לפנות למי שעוסק בחוות דעת.

רוב האנשים לא צריכים חוות דעת פסיכיאטרית

האמת היא שאם אין הליך משפטי מתוכנן (לדוגמא מתכננים תביעה) או הליך משפטי שחוששים שיגיע – לדוגמא בעת כתיבת צוואה כשיש חשש משמעותי שהצוואה תותקף לאחר מות כותב הצוואה – אין ממש סיבה לכתוב חוות דעת רפואית.

ברוב המקרים אנשים פונים אלי ומבקשים חוות דעת פסיכיאטרית על מנת לגשת לביטוח לאומי ולקבל קצבת נכות או חוות דעת על מנת להוציא אפוטרופסות בגלל מצב דמנטי (אלצהיימר לדוגמא). אבל במקרים אלו אין באמת צורך בחוות דעת פסיכיאטרית מלאה. במקרה הראשון על מנת לפנות לביטוח לאומי יש לצרף מכתב רפואי שבו הפסיכיאטר כותב על מצבו הנפשי של האדם ועל רמת תפקודו בסיטואציות שונות. במקרה של פניה לאפוטרופסות בדרך כלל יש צורך בתעודת רופא, שהיא מסמך מעט יותר מגובש בפורמט ספציפי.

חוות דעת פסיכיאטריות עולות יותר מחוות דעת רפואיות אחרות

אם אתם מעוניינים בחוות דעת פסיכיאטרית, כדאי שתדעו שחוות דעת זו עולה בממוצע יותר מחוות דעת רפואיות אחרות נפוצות כמו חוות דעת אורתופדית, למשל. הסיבה היא שעל מנת לקבוע נזק לעצם האורתודפד זקוק לרוב לבדיקה קצרה ואולי צילום או CT. הפסיכיאטר יזדקק ליותר פגישות על מנת לגבש חוות דעת, יאלץ לקרוא יותר מסמכים רפואיים ולהשקיע הרבה יותר מזמנו על כן הוא גם יגבה סכום גדול יותר עבור חוות הדעת שלו.

כמה לשלם עבור חוות דעת פסיכיאטרית טובה

חוות דעת משפטות ניתנות באופן פרטי (למעט חוות דעת פסיכיאטרית פלילית מטעם המדינה), כיוון שמדובר בהליכים אזרחיים. כתיבת חוות דעת פסיכיאטרית דורשת השקעת זמן. כאשר אתם משיגים את חוות הדעת הזולה ביותר היא תהיה שטחית כי היא נכתבה בחופזה (אחרת זה לא משתלם) והתוצאה יכולה להיות לרעתכם בבית המשפט.

מצד שני, לא בהכרח צריך ללכת לחוות הדעת הכי יקרה שתמצאו. לצערנו אפשר למצוא רופאים שכותבים חוות דעת שנראות כמו שכפול של חוות דעת אחרות שלהן. אינני עורך דין ואני רואה לפעמים חוות דעת שמביאים לי מטופלים שלי ולפעמים אני יכול לדעת מה כתוב במסקנות רק על פי שם כותב חוות הדעת. מצב זה שבו אתה יודע כבר מה יכתוב הרופא מראש יכול לפעמים לשרת את מבקש חוות הדעת ולפעמים לפעול כנגדו.

כתיבת חוות דעת פסיכיאטרית דורשת השקעת זמן. חוות הדעת הזולה ביותר תהיה שטחית, כי היא נכתבה בחופזה

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

פלונית: יש לי גיסה שנכנסה לדיכאון לאחר הלידה של הבת שלה ובייחוד לאחר שקיבלה איבחון על כך שהיא על הרצף האוטיסטי (הבת). ...

יעקוביאן חנוך: אני סובל שנים מכאבים כרוניים קשים בפלג גוף תחתון במיוחד ברגליים יש פריצות דיסק נירולג קבע פגיע עיצבית קשה...

יעל: שלום רציתי לדעת האם וולבוטרין גורם להשמנה? התחלתי לקחת לפני שבועיים, מיד שיפור במצב רוח, שיחסית יותר טוב, אך...

אני: מערכת החינוך בעיקר מתעלמת מהפרעת קשב, אלא אם במקרה דרך הביטוי שלה היא קושי במקצועות רבי מלל. ע"ע "לקות ללמידה"...

גראס: יש אנשים עם נטיה לפתח פסיכוזה, ברגע שישתמשו בגראס זה יעורר את הנטיה, מקרוב ראיתי את הקשר הישיר בין עישון גראס...

יצחק ויסברג: שלוםוברכה אני חושב שהקושי האמיתי שלי זה הפרעת קשב והפסיכולוג והפסיכטאר אומרים שזה אובססייה וא סי די מה אתה...

ליליטה: איך ניתן להיגמל מוולבוטרין בצורה הדרגתית אם אסור לחלק את הכדור?

נעמה: תודה על המאמר המרתק! כמה פרפקציוניסטי זה מצידי שמצאתי 2 מילים עם טעויות סופר במאמר ‍♀️ הן לא מפריעות לרצף...

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.