OCD של אוריינטציה מינית

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית של אוריינטציה מינית היא תופעה יחסית נפוצה המתבטאת במחשבות טורדניות ומציקות בנושא האוריינטציה המינית של האדם. בעבר היתה תפיסה מוטעית שמדובר במחשבות אובססיביות של אנשים בעלי אוריינטציה הומוסקסואלית, אולם האמת היא שהתופעה הזו יכולה להתרחש גם אצל הטרוסקסואלים באותה מידה.

עיקר הסבל של הסובלים מהפרעה טורדנית כפייתית של אוריינטציה מינית היא מחשבות טורדניות של אדם שסובל ממחשבות ש"תוקפות" את האוריינטציה המינית שלו, לדוגמא הומוסקסואל שיש לו מחשבות חוזרות על כך שהוא "סטרייט". הביטוי העיקרי של המחשבות הוא לא בהכרח מחשבות שתוקפות את הזהות המינית של האדם, אלא מחשבות של ספק שהוא לא באמת יודע את האוריינטציה המינית שלו, במקביל לפחד גדול מאד שאותו אדם לא יוכל לחיות חיי אהבה אמיתיים עם בן או בת הזוג שהוא חי איתו, בגלל הפחד הזה. באותה מידה אדם עם מחשבות טורדניות של זיהום עסוק כל הזמן בשאלה אם הוא מזוהם, אבל יש פחד פנימי עוד יותר שהוא לא יצליח אף פעם להיות באמת "נטול זיהומים".

במרבית המקרים, לאנשים שסובלים מההפרעה הזו אין בכלל דעה קדומה או התנגדות להומוסקסואליות או להטרוסקסואליות. להפך, במרבית המקרים דווקא מדובר באנשים עם ראש פתוח וליברלי, שמוכנים לקבל את השונה וזה לא מפריע להם בכלל שלאחרים יש אוריינטציה אחרת. עוד דבר שמאפיין את האנשים הללו, הוא שהם במקרים רבים לא עונים להגדרה של "סטריאוטיפ" מיני מסויים. כלומר הסטרייט שסובל ממחשבות שהוא הומוסקסואל לא היה נחשב על ידי הסביבה בכלל כמישהו שעונה לסטראוטיפ של הומוסקסואל. במקרים רבים, המחשבות הטורדניות יגרמו לו לחשוב שגם דברים שנחשבים לכאורה סטרייטים וגם דברים שנחשבים לכאורה הומוסקסואלים מעידים בכל אופציה שהוא הומוסקסואל, למרות שהוא בכלל לא כזה.

חשוב לומר כאן, שעצם קיום המחשבות הטורדניות לא מעידות על כך שהאדם בעל אוריינטציה מינית מסויימת. הומו עם מחשבות טורדניות בנושא יכול להיות בעל אוריינטציה מינית ברורה ומובהקת ועדיין לסבול מהמחשבות הללו. אנשים עם מחשבות טורדניות כאלו סובלים מחרדה, חוסר ריכוז וחוסר הנאה וכך התופעות הללו גורמות להם לחוש חוסר סיפוק בעת אינטראקציה מינית, דבר אשר באופן מיידי מגביר את החרדה "שמא אני באמת לא מי שאני". המעגל הזה רק מעצים את עצמו מיום ליום.

התוצאה הסופית של חוסר הודאות שמציף את אותו אדם, הוא העיסוק האינסופי בשאלה "האם אני נמשך אל X", "האם X מושך"? צריך לזכור שכמעט כולם יכולים לזהות מישהו מושך, גם אם הוא בן אותו מין, וגם אם בן המין השני. כאשר אנו מזהים מישהו מושך, אנחנו רוצים להיות בסביבתו. אנשים שסובלים מ OCD של אוריינטציה גם פוחדים ללכת לטיפל. ההומוסקסואלים פוחדים לגלות שהם סטרייטים והסטרייטים פוחדים שילכו לפסיכולוג שיאמר להם שהמחשבות צודקות והם בעצם הומוסקסואלים, למרות שברוב המקרים (99.9%) לאחר הטיפול האוריינטציה המינית נשארת ללא שינוי.

טיפול ב OCD של אוריינטציה מינית.

ה OCD יכול לגרום למצוקה, לדיכאון ולפגיעה קשה תפקודית. נדיר שהוא נעלם ללא טיפול. הניסיון המצטבר לימד אותנו שטיפול משולב (טיפול פסיכיאטרי תרופתי יחד עם טיפול פסיכולוגי בגישה קוגניטיבית התנהגותית) הוא היעיל ביותר בהתמודדות עם ההפרעה. בנוסף יש להתייחס להפרעות נלוות אם קיימות כמו חרדה, דיכאון, שימוש בחומרים ממכרים וכדומה, וחייבים לשקול טיפול פסיכותרפי בגישה דינמית אם התמונה מורכבת יותר.

טיפול התנהגותי הוא טיפול שמבוסס על טכניקות של “חשיפה ומניעת תגובה”. במהלך הטיפול החולה נחשף לגורמים שמעוררים בו חרדה או אשמה ומעוררים את המחשבות האובססיביות, בין אם בצורה ישירה (כמו חשיפה למחשבות או סיטואציות מפחידות) או באמצעות דמיון מודרך. לאחר מכן מעודדים אותו או מונעים ממנו לבצע את הקומפולסיות שהוא היה עושה בדרך כלל על מנת להוריד את החרדה שלו. לדוגמא אדם שסובל ממחשבות אובססיביות בנושא זיהום מודרך לנגוע במשהו שהוא חושב שהוא מזוהם, ואחר כך להמנע משטיפת ידיים במשך זמן ארוך ככל האפשר. בהדרגה המטופל משיג רמת חרדה נמוכה יותר ויותר עד אשר הוא מצליח להתמודד עם המחשבות האובססיביות מבלי להזדקק לקומפולסיות שגוזלות ממנו זמן ממושך. טיפולים אלו יעילים מאד ומסייעים למנוע חזרה של המחלה לאחר ההחלמה הראשונית.

הצלחת טיפול כזה תלויה במספר גורמים חשובים: המטפל צריך להיות מיומן בתהליך הטיפולי, למטופל צריכה להיות מוטיבציה גבוהה מאד והמשפחה של המטופל צריכה להיות מעורבת. הסיבה לכך היא שפגישה עם המטופל אורכת זמן מוגבל אך למטופל ישנם “שיעורי בית” שהוא צריך לעשות בין הפגישות ועל המשפחה לדאוג שהם יתבצעו. אם נוצר מצב שהמטופל הולך לאחר הטיפול לביתו ושם הוא ממשיך בלי הפרעה בביצוע הקומפולסיות, לא יסייעו גם שנים של טיפול קוגניטיבי.

 

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

יעל: שלום רציתי לדעת האם וולבוטרין גורם להשמנה? התחלתי לקחת לפני שבועיים, מיד שיפור במצב רוח, שיחסית יותר טוב, אך...

אני: מערכת החינוך בעיקר מתעלמת מהפרעת קשב, אלא אם במקרה דרך הביטוי שלה היא קושי במקצועות רבי מלל. ע"ע "לקות ללמידה"...

גראס: יש אנשים עם נטיה לפתח פסיכוזה, ברגע שישתמשו בגראס זה יעורר את הנטיה, מקרוב ראיתי את הקשר הישיר בין עישון גראס...

יצחק ויסברג: שלוםוברכה אני חושב שהקושי האמיתי שלי זה הפרעת קשב והפסיכולוג והפסיכטאר אומרים שזה אובססייה וא סי די מה אתה...

ליליטה: איך ניתן להיגמל מוולבוטרין בצורה הדרגתית אם אסור לחלק את הכדור?

נעמה: תודה על המאמר המרתק! כמה פרפקציוניסטי זה מצידי שמצאתי 2 מילים עם טעויות סופר במאמר ‍♀️ הן לא מפריעות לרצף...

דנה: סובלת מחרדות וסטרס בגוף כל היום, וגם דפיקות לב שהיו מעירות אותי בלילה. לוקחת ציפרלקס 10 מ״ג כבר 9 שבועות (שבוע...

SEGEV: שלום לכם האם ציפרלקס 10 מ"ג יכול לעזור לחולת אלצהיימר שסובלת מהזיות ובעקבותיהן מחרדות? מדמיינת שג'וקים נמצאים...

תגובות

21 תגובות לרשימה ”OCD של אוריינטציה מינית“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת ג'ואי:

  וכמובן שאין כמו ג'ורג' קוסטנזה
  http://www.youtube.com/watch?v=IXvPqOGujXc

  או כמו שכבר אמרו את זה כאן
  http://www.ocdonline.com/articlephillipson7.php

 2. מאת דייט:

  אחלה טיפים מאוד מועיל, איך מזהים 0CD?

 3. מאת ירדן לוינסקי:

  @דייט, יש באתר הזה המון מידע על OCD. אתה מוזמן לקרוא

 4. מאת hocd:

  המדויק ביותר שנכתב ברשת על הסימפטומים !!! כל הכבד…

 5. מאת חסיוי:

  שלום רציתי לשתף אותכם בדבר שאף פעם לא ספרתי לאף אחד בעולם אני נוטה לצד השני ע למרות שלא עשיתי את זה בחיים ואני גאה בזה אני רוצה לדעת עם יש איזה תרופה לכל החיים שאני יהיה בנאדם רגיל. לסיכום תיצרו איתי קשר ואני ישמח עם תמחקו תהודעה הזואתי כאילו היא לא היתה!

 6. מאת אלי:

  ומה אם אני מזדהה עם כל מה שכתוב אך ניתן לומר שנכנעתי ואני כבר לא מבצע את כל המחשבות שאמורות להפחית את הלחץ שלאחר המחשבה הטורדני? נניח עולה מחשבה טורדנית, אני כולי מרגיש גועל וחרדה, ואומר לעצמי בסדר, אין מה לעשות…

 7. מאת יוחאי:

  הגיוני כאשר הגבר נתקל שוב בחרדה שמא הוא הומו, המשיכה אל בני המין השני תרד? ז״א אתה מוצא את עצמך מנסה להימשך בכוח אל נשים…

 8. מאת ירדן לוינסקי:

  @אלי, אם זה עוזר לך להרגיש טוב יותר ומפחית את המחשבות, אז מה רע בכך?

  @יוחאי, כל עיסוק אובססיבי בתחום המין יכול להשפיע על המשיכה.

 9. מאת אודי:

  מעל 50 שנה מתייסר ומחפש שם לדברים שכתבת כאן… היתי רוצה לקרא אלפי דפים על הנושא. על מקרים אחרים. מעניין וכל כך מתאים לי.איך אפשר לדעת ולקרא עוד? אצלי יש עוד אספקטים וזה סבל לא יתואר!

 10. מאת ירדן לוינסקי:

  @אודי, יש המון חומר באנגלית. ואם אתה סובל, הגיע הזמן לנסות ולטפל בזהץ

 11. מאת יואב:

  שלום ירדן.
  אני די במצוקה והייתי שמח שתנווטי אותי לדרך הנכונה. אני בן 17 וחודשיים ואני חושב שיש לי OCD של אוריינטציה מינית. כמו כן, יש לי רקע של OCD בגלל חרדות ופחדים וטופלתי עד לא מזמן בציפרלקס. אני אתן מעט רקע על עצמי כדי שהתמונה תתבהר לך יותר:
  אין לי חיי חברה. אני סגור כל היום בחדרי עם לימודים – ופה חשוב לי להבהיר שמדובר בבחירה שנעשתה בעבר ומלווה אותי (בעל כורכי) עד היום. כמו כן,תמיד סבלתי מהצקות חוזרות ונשנות בעיקר בתקופת היסודי ובין היתר קראו לי "הומו".
  תמיד חששתי שמא אני כזה (בערך מגיל 9) ודיברתי על כך עם ההורים שלי והם אמרו שזה בסדר והכל עניין של זמן ושזה יעבור בעתיד כי אין דבר כזה הומו בגיל 9. עכשיו בנוגע למיניות עצמה:
  מבחינה רגשית אני נמשך לבנות. זאת אומרת שתמיד (עד היום למעשה) חלמתי על הנשיקה הראשונה שלי עם בת. עד היום אני תופס את זה כרגע מדהים ממש שאין לו תחליף בשום צורה. כמו כן, תמיד חלמתי על בית, עם אישה אוהבת וילדים.
  מבחינה מינית המצב שלי מסובך קצת יותר. מעולם לא התנסתי מבחינה מינית ואין לי מושג איך זה בפועל. מבחינה מינית, אני נמשך יותר לבנים (וזה מתבטא בכך שכאשר אני צופה בפורנו של בנים אני גומר מהר יחסית). כשאני חושב על בחורה / צופה בפורנו של בנות / לסביות אני מצליח להגיע לזקפה רק תוך שפשוף איבר מיני ולא על ידי מחשבה/פנטזיה. כמו כן אני גומר לאט יותר אבל חשוב לי להדגיש שאני בהחלט יכול לאונן ולגמור בצפייה בפורנו לסביות/במחשבה על בת – זה רק יותר קשה לי. עכשיו במהלך השבוע האחרון הדבר מאוד מטריד אותי עד כדי אובססיה של ממש (אני מאמין) והייתי מעוניין בתשובה חד משמעית. המחשבות האלה לא מפסיקות להטריד אותי פשוט.
  לפי מה שתיארתי, מה נראה לך, האם אצליח לקיים מערכת יחסים תקינה ונורמלית עם בחורה הכוללת חיי מין מספקים?
  תודה
  יואב

 12. מאת ירדן לוינסקי:

  @יואב, אני מבין שאתה במצוקה רבה וכדי לפתור את המצוקה ולהתגבר עליה, כדאי לפגוש איש מקצוע ולטפב במצוקה הזו. אין לי יכולת לחזות את העתיד.

 13. מאת אנונימי:

  שלום
  הייתי אצל פסיכולוג ממיין והוא הפנה אותי לטיפול CBT
  על ההפנייה רשום "מחשבות טורדניות"
  האם זה אומר שהוא איבחן אצלי OCD?

  סיבת הפנייה היא שאני לא מצליחה להפסיק לחשוב על הסיכוי שאולי הנטיה המינית שלי שונה ממה שחשבתי, וזה גורם לי למצוקה.
  הדבר הזה גורם לי לבלבול רב, אני כל היום מנסה להבין אם אני נמשכת
  לגברים או נשים, מנתחת קשרי עבר.. בפעם הראשונה שקראתי על HOCD עשיתי וי על כל התסמינים השאלות והמחשבות
  אבל מרוב שאני קוראת על זה אני כבר חושבת שאולי זה בכלל לא זה ואני רק רוצה להאמין שזה כן.. מבולבלת מאוד!
  אני פשוט רוצה להבין במה אני הולכת לטפל, OCD או הכחשה?
  אני מפחדת לגלות את האמת.

 14. מאת אנונימי:

  אנ בת 18 ולפני כשבועיים וחצי עלתה לי מחשבה לראש שאולי אני לא נמשכת לגברים אלא לנשים.. לפני שעלתה בי המחשבה הזו בחיים לא נמשכתי לנשים אלא רק גברים וגם עכשיו אני לא חשה שום משיכה לנשים… כשאני הולכת ברחוב אני שואלת את עצמי על כל אישה וגבר אם יש לי משיכה אליהם וזה ממש מחרפן אותי והכי מדאיג שכבר אין לי משיכה לגברים כמו שהייתה לי בעבר, כלומר אני לא שה כבר משיכה לגברים.. בנוסף המחשבה הזו הכניסה אותי לדיכאון וכעת אני מרגישה שאין משמעות לחיי..
  יש לי כמה שאלות: 1. האם יכול להיות שהמשיכה לגברים שהייתה לי בעבר תחזר אלי כשאצליח להשטלט עלהמחשבות האובססיביות שלי?
  2. יכול להיות שפתאום יש לי משיכה לנשים אבל אני לא מרגישה את המשיכה כרגע כי אני מנסה להדחיק אותה
  3. איך ביינתיים אני יכולה לצאת מהדיכאון ולקבל משמעות לחיי.. אני מרגישה שכל דבר שהיה מהנה בעבר היום כבר לאמעניין אותי ולכן אני מרגישה סבל רב במשך היום..

 15. מאת דוד:

  אני חייב את העזרה של מישהו אני עובר את זה כל יום ויום בחיים שלי תודה

 16. מאת קובי:

  שלום רב. שמי קובי. לפני שנתיים חבר שלי יצא בפניי מהארון. אני חייב לציין שהייתי לעיתים רחוקות נפגש עם גברים שתמיד היו מבוגרים ממני, נחדר על ידם, אבל אף פעם וגם היום לא אוהב להתנשק, להתחבק, לעשות אהבה, אלא רק אקט גס. מצד שני, כל חיי הייתי בזוגיות עם נשים, מפלרטט עם נשים, מקיים יחסי מין עם נשים, נדלק מהן, ומאז החיים שלי פשוט גיהנום. אני לא מסוגל לעבוד, לעשות פעולות פשוטות, התיאבון הלך לי. אני עסוק בזה כל היום מה אני. המשיכה לנשים פשוט נעלמה כלא הייתה, וגם אם אני מכיר מישהי, אני מתפלא שיש לי חשק פתאום להיות איתה. החשק המיני להיות עם גבר קיים, ועם נשים הוא פשוט נעלם. אני שואל את עצמי מה אני כל הזמן. אין לי שום כוונה לנהל זוגיות עם גבר לא עקב פחד, אלא כי באמת זה לא שייך אליי. השאלה היא האם אני גם נכלל באילו הסובלים מהפרעה זו.

 17. מאת קובי:

  שכחתי לציין שמאותו רגע שבו חבר שלי התוודה, אז הגעתי הביתה, תקף אותי מעין גל חום, ומאותו היום אני פשוט קורס. זה תוקף אותי בכל רגע ביום. גורם לי לחשוב שלא יהיו לי ילדים, שלא תהיה לי אישה כי אני לא אוכל לקיים יחסי מין איתה. כמה ימים לפני השיחה שלי איתו קיימתי יחסי מין עם מישהי. יכול להיות שמשיכה מינית תיעלם בין רגע? או שמא כל חיי הייתי בהכחשה?

 18. מאת רוני:

  שלום אציג את עצמי בדוי בן 19 מהדרום
  ואני סטרייט מוחלט בוודאות
  והתנסיתי עם בחורות 5 פעמים
  3 פעמים סקס מוצלח השניים הנותרים היו פעם אחת עם בחורה שלא היה נעים לשכב איתה מסריחה בקיצור
  והשנייה דוגמנית על אבל זה היה סקס סוער וקטלני
  והגמירה הייתה מעוכבת קיצור אפילו לאונן לי אחרי הסקס לא היה לה כוח מרוב שהיא הייתה מותשת
  ולא הבאתי לעצמי כי אני בן אדם עצלן
  כל השאר אני מאונן מגיל 12 מול פורנו רגיל ועד עכשיו
  אה ויש לי סטייה לכפות רגליים של בחורות
  מגיל קטן ,אני אוהב את זה וזה הכי מענג אותי בסקס
  בקיצור לא הבנתי למה לא הצלחתי לגמור בחדירה
  ורק באוננות וחיפשתי תשובות כמובן באינטרנט
  ומ7 סיבות תשובה אחת לא עוזבת אותי עד עכשיו
  הומוסקסואליות סמויה ,אני בן אדם מאוד מאמין ממשפחה מסורתית ובן אדם של חיים רגילים ומלאי הנאות ופתאם זה נחת עליי ולא עוזב אותי
  אני גם פרנואיד בכללי ככה זה שזה יותר עונה לי על הכל
  מגיל 0 אני הומופוב ,עד היום שאני כבר בוגר ומבין הכל בחיים אני לא ידעתי מה זה לא לשפוט בן אדם עד שתיהיה בנעליים שלו ,רק עכשיו כן לכן אני כבר לא הומופוב ומכבד כל אדם באשר הוא.
  בקיצור מאז שבדקתי ומצאתי תשובה שעד עכשיו מפחידה ומחרידה אותי זה לא עוזב אותי ולא נותן לי שקט ,בתוכי לא יעזור אני יודע שאני סטרייט אבל אני לא עונד בסקאלה של המחשבות האלה הפחד תמיד יותר חזק מימני ,ואני קראתי מאמרים על ocd וחלק עונה על מה שיש לי מה שאני סובל על הטקסים באמצע הלילה שאני עורך כדי להירגע.
  רציתי לדעת מה אני עושה במצב הזה ואיך אני מחזיר את החיים שלי לאיך שהם היו.
  חשוב לציין חיי המין שלי רגילים מהרגיל (עם נשים)

 19. מאת חסוי:

  האם זה עבר למושהו פה

 20. מאת גדעון:

  אהלן אני נער בן 17 וכל יום אני חושב בעיקר מחשבות על איך להוריד מהאישיות שלי חלק מהן אלו מחשבות שמנסות לשנות את המיניות שלי ולחשוב כל הזמן שאני נמשך לגברים למרות שאני ממש לא אני לוקח כדורי הרגעה כל יום והייתי בטיפול יום (שזה מקום לא נערים עם בעיות פסיכולוגיות)
  אחד מהמחשבות שלא מפסיקות לרדוף אותי הן לדמיין שהמינים מתחלפים ובנים הם בנות וההפך, זוהי מחשבה שקשה לעצור אותה וכל פעם שאני ליד בחורה אני רוצה להיות גבר לידה ואז באה לי המחשבה הזאת הורסת לי את היום היו לי עוד כמה מחשבות אחרות אבל המחשבות שאני הכי שונא אלה על המיניות אני לא יכול להתרכז בלימודים ואני בעיקר מרגיש טיפש כי אני מרגיש שאף אחד מהחברים שלי לא חושב עליהן.
  הסיבה היחידה שאולי אני חושב ככה היא שאני חושד שאבא שלי לא אוהב את אמא שלי ואולי אוהב משהו אחר.
  ואולי כל החיים שלו למדתי ממנו וזה למה אני ככה אשמח אם מישהו שמזדהה איתי יגיב למטה
  תודה.

 21. מאת לינוי:

  היי אני נערה בת 18, כל חיי נמשכתי לגברים אני בזוגיות כבר תקופה ארוכה ולסיכום מבחינה רומנטית תמיד נמשכתי ותמיד אמשך לגבר.
  לעולם לא פיתחתי או אפתח רגשות לאיזה .
  עם זאת, יש לי מחשבות חזקות מאוד לגבי יחסי מין עם אישה. כבר שנים שאני חושבת על כך , וזה מטריד אותי.
  הבעיה היא שאני לא נמשכת לאף אישה שאני רואה , אף פעם לא עצרתי ברחוב ואמרתי וואו היא מושכת אותי.
  נטו המחשבות הללו .
  האם אני לסבית? בי? מה אני?

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.