זה היה ביתי. מול Yahoo, הוא היה ביתי

הרשימה הזו היא שחזור של רשימה שפרסמתי לפני חמש שנים (נצח במונחי האינטרנט) באתר שכבר לא קיים בשם הקולקטיב. העובדה שהאתר לא קיים, ומה שקורה ברשת בכל רגע נתון גרמו לי לפתע להזכר בפוסט הזה, להוציא אותו מה Wayback Machine של ארכיון האינטרנט ולפרסמו שוב. רלוונטי מתמיד.

———

אני ותיק במונחי אינטרנט. יש האומרים שאני יכול להיות מזקני השבט. אני זוכר את התקופה שעוד לא היו שכונות ב Geocities, ולי היה שם אתר אישי. אני זוכר את עלייתם ונפילתם של האתרים האישיים. לכל אחד יש בית, כך הם טענו. כל אחד יכול לבנות בית. ואני בניתי שם בית וקישטתי אותו. אחר כך בנו שם שכונות וערים ואני הרגשתי שיש לי שכנים מוזרים. כמה שנים אחרי זה גאוסיטיז עברו דירה ואני, אני עברתי בית. שכחתי איך היה הבית הקודם, אבל הוא לא שכח אותי.

את הבית השני שלי בניתי בעצמי. קראו להם אתרים אישיים פעם ואני שלא רציתי לקרוא לו אתר שוב פעם בניתי קירות וקישטתי את העמודים. ושמתי שם פרוייקטים שלא היה להם בית אחר ואנשים באו לבית שלי וביקרו בו והביאו כיבוד ומתנות. היה נחמד בבית לתקופה מסויימת, עד שהייתי צריך לעבור עבודה. וכשעברתי עבודה לא היה לי זמן לבית שלי, כי התחלתי במקביל לעסוק בבניין מוזיאונים, ושכונות שלמות. והבית ננטש. במקום לכתוב בבית שלי כתבתי במקומות אחרים ולאט לאט למדו להכיר את מה שאני כותב. ואני ביקרתי בבתים של אנשים אחרים ובשיכונים ציבוריים וכתבתי גם שם בספר האורחים. היו הרבה חברים, כי באותה תקופה המציאו את הבלוגים. ובלוגים כידוע אינם אתרים אישיים אלא משהו אחר לגמרי. ובלוגים כידוע, יש מליונים. לכל אחד יש בלוג הם טענו. ובאמת, כל אחד יכול היה לפתוח בלוג.

אחר כך היה כבר קשה לבקר אצל כל החברים באופן קבוע אבל אני לא הייתי מודאג כי המציאו את ה RSS. לכל אחד יש RSS הם טענו ובאמת, לכל בלוג כזה היה RSS שאפשר היה לעשות עליו מנוי ולהיות מעודכן. אבל אנשים התחילו לקנות דירות גם במקומות אחרים או לבנות דירות נופש ודירות למטרות עסקים. הם שמו את התמונות שלהם ב Flickr ואת הפרופיל העסקי ב LinkedIn, וגם דאגו לנוכחות בשכונות העוני החדשות. לכל אחד צריך להיות פרופיל אחד לפחות ברשת חברתית אחת לפחות, הם טענו. ובאמת, כל אחד שאני מכיר פתח פרופיל אחד לפחות ברשת חברתית. ואני צריך להשאר מעודכן בהכל.

כמובן שגם למשפצי הדירות הסדרתיים נמאס לשפץ כל שבוע דירה חדשה. הפתרון היה שיפוצי אינסטנט, שזו המצאה ישראלית ידועה שהועתקה או נגנבה על ידי הגנבים של Twitter והשודדים של Pinterest. ככה אתה לא צריך להשקיע בשיפוץ ומספיק שתשפריץ על הקיר שורת טקסט או תצמיד תמונה מדי פעם וכולם ידעו מה קורה איתך בכל רגע נתון. רק מה שהם לא חשבו זה שזה בסך הכל מוסיף עוד פסולת בניין לערימת הדירות שלנו שמפוזרת בכל רחבי הרשת.

ועכשיו באו החכמים ואמרו: לכל אחד יש בלוג, ופליקר, וטויטר, ופייסבוק ועוד חמישים בתים בכל רחבי הרשת. ואם הבית שלך הוא המוניטין שלך, כי זה מה שיודעים עליך ברשת אז אתה חייב לדאוג לעשות את זה בצורה מסודרת! לנהל את זה במקום אחד. כל אחד חייב חברת ניהול! ואז הקימו אפליקציות LifeStream, שהם בעצם מקום אחד שאוסף נתונים על כל הבתים שלך בכל רחבי הרשת לכתובת חדשה, ואנשים שרוצים לדעת מה קורה אצלך בבתים השונים עושים מנוי ומבקרים בבית החדש שלך. כולם חייבים חברת ניהול, כך הם אומרים.

אבל אני עצוב, כי אני לא רוצה חברת ניהול של מישהו אחר. אני רוצה לגור בבית שלי. אצלי. ולא בכתובת של מישהו אחר. אני רוצה שכל הבתים שלי ינוהלו על ידי, ולא אצל חברת ניהול או החברים של החברים שלי. כי הבית שלי הוא רק שלי. כי דברים שאני עושה הם שלי, ואני לא רוצה טובה של בעלבתים אחרים שיחליטו אם מותר לי או אסור לי בין שתיים לארבע. אני לא רוצה שפייסבוק יחליטו אם מותר לי לייצא את המידע שנוצר בבית שלי בחשבון שלי בפייסבוק לבית אחר שלי ברשת, רק כי הם רוצים לעשות עוד כסף. הרי זה הבית שלי והמידע שלי. לא של פייסבוק. שלי.

בני האדם רכושניים. בגלל זה הם צוברים רכוש ובונים בתים. ואנחנו לא אוהבים שהרכוש שלנו נמצא בידי אנשים אחרים. לכן אנחנו צפויים בקרוב לראות משהו חדש. חזרה למקורות. שיפוצי בתים. קוראים לזה ניהול מידע ומוניטין ואנחנו נעשה את זה בבית שלנו. יש טכנולוגיות שאמורות לאפשר את זה וקוראים להן צבע, שפכטל, רובע ופוליש. (סתם, קוראים לזה OpenID, DataPortability, API ועוד כמה ראשי תיבות.) ואנחנו נרכז את המידע שלנו שוב פעם בבית שלנו. לא באפליקציות פייסבוק או על ידי Social graph. רק שהפעם האתר האישי יידע לקחת את דמי השכירות והמידע מכל הבתים האחרים שלנו וישים את זה במקום שלו אנחנו קוראים לו בית. באתר האישי שלנו. כולם חייבים אתר אישי כזה, הם אומרים. זה ממש כמו בית.

מישהו צריך משכנתא?

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

אסתי: האם ניתן ליטול אטנט לבעיות קשב וריכוז כשנוטלים קלונקס, האם יש להפסיק את הקלונקס לפני תודה

סני גורדון בר: מבקשת לדעת עבור בת משפחה בחו"ל האם אפשר לקבל קשר לפסיכיאטר ישראלי או דובר עברית בברלין שיכול לתת טיפול...

אור: המטפל מביא את עצמו לטיפול . את החוויות שלו , את הרגישות, החכמת חיים, הנסיון ועוד, לבינה אין את זה . פשוט אין . ...

טולידו רות: ברצוני להפסיק לקחת מירו 30 ופובוקסיל 50. האם הפסקה הדרגתית כלומר לרדת אחרי שש,בועיים לחצי כדור ולאחר מכן לרבע...

אור: לאור מה שאתה כותב, כמטופלת לשעבר אצל פסיכולוגית מדהימה, וכאחת שמשתמשת בAI ליישומים שונים , אני לא חושבת...

נעמה: אנחנו לא "לפעמים" מכירים את הגוף שלנו טוב יותר מכל אחד אחר - אנחנו תמיד מכירים את הגוף שלנו הכי טוב. וחולים לא...

חיים: מאמר מחכים, תודה

אדוה: היי ירדן, האם אתה יכול לתת דוגמאות לאסטרטגיות התמודדות?

תגובות

3 תגובות לרשימה ”זה היה ביתי. מול Yahoo, הוא היה ביתי“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

  1. מאת עידוק:

    רגע, איך כתבת על פינטרסט לפני 5 שנים? עדכנת את הפוסט לימינו, אני מניח.

  2. מאת ולווט אנדרגראונד - בלוג ביקורת התקשורת של דבורית שרגל » בן אדם, תתאמץ, עוד מעט קצה הדרך ‏:

    […] ירדן לוינסקי מספר על קורותיו וגלגוליו מראשית ימי האינטרנט. עכשיו […]

  3. מאת ירדן לוינסקי:

    @עידו, ברור שאתה היחיד ששמת לב לדבר היחיד שעדכנתי בפוסט…

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.