ויואנס לטיפול בהפרעת קשב

ויואנס Vyvanse היא תרופה נפוצה לטיפול בהפרעות קשב וריכוזורבים מעדיפים אותה על ריטלין לסוגיו בגלל הבדל באופי ההשפעה ותופעות הלוואי. ומה אתכם?

הפרעת קשב וריכוז (ADHD) היא הפרעה התפתחותית שיכולה להתבטא בחלק או בכל תחומי החיים ובאה לידי ביטוי בבעיות קשב וריכוז, באימפולסיביות ובהיפראקטיביות. הביטויים להפרעה יכולים להשתנות עם הגיל. אם תשאלו מישהו שיש לו בעיות קשב, ילד ואפילו מבוגר הוא לא יטען שאין לו בעיה – במקרים רבים הוא כבר מודע לכך שיש לו הפרעת קשב. אולי הוא יקרא לזה בשמות שונים: קשיים בהתארגנות, בעיות בהתמדה. העדר מוטיבציה. פזיזות. אימפולסיביות. קושי לסיים משימות. מעבר בין עבודות לעבודות. משתעמם מהר. הבעיות האלו הופכות עם הזמן לדימוי עצמי נמוך, לחרדות, לדכאונות ולנטייה לקחת סיכונים מיותרים.

ויואנס (Vyvanse) היא תרופה ממשפחת האמפטמינים שנמצאת בשימוש משנת 2007. היא מכילה חומר הנקרא lisdexamfetamine  שהוא בעצם חיבור של דקסאמפטמין יחד עם ליזין. כאשר המולקולה נכנסת לזרם הדם הדקסאמפטמין נפרד מהליזין והופך לחומר פעיל. המשמעות היא שהויואנס בצורתה הטבעית היא בעצם לומר תרופה שניטלת ללא אפקט פרמקולוגי, אולם בגוף היא מפורקת וכתוצאה מכך משתחרר החומר הפעיל של התרופה. לתכונה הזו יש השפעה יחודית וארוכת טווח מכיוון שבניגוד לתכשירים אחרים ממשפחת הממריצים, קשה הרבה יותר לעשות שימוש לרעה בכדור, ובנוסף הוא משפיע לזמן ממושך .הויואנס יעילה כמו אטנט או ריטלין לסוגיו, והיא מהווה אלטרנטיבה טובה לטיפול בריטלין כיוון שיש אנשים שמגיבים היטב לויואנס גם אם לא הגיבו לטיפול בתכשירי מתילפנידט.

התרופה פועלת על מערכת העצבים המרכזית. אצל אנשים עם היפראקטיביות יש לה השפעה מרגיעה, למרות שברמת המוח לדקסאמפטמין יש השפעה מעוררת (פסיכוסטימולנטית). בנוסף, בגלל השינוי האיטי בריכוז התרופה בדם, חלק מהאנשים שנוטלים את הגרסה קצרת הטווח סובלים מתופעות לוואי שונות.

תופעות הלוואי העיקריות של הויואנס קלות וחולפות, לרוב כאבי ראש או כאבי בטן בימים הראשונים של הטיפול. לעיתים יש תופעות לוואי שלא ממהרות לחלוף, בעיקר כאלה שקשורות לתיאבון או לקושי להרדם. במקרים נדירים יותר יכולה להיות תגובה הפוכה (של החמרה בקשיי הקשב והריכוז). כל תופעות הלוואי האלו נוטות להצטמצם עם תכשירים ארוכי טווח כמו ויואנס שמטרתם שיפור ההענות בטיפול.

ישנה התוויה נוספת של ה FDA לשימוש בויואנס והיא כטיפול לאנשים עם הפרעת התקפי זלילה (Binge eating disorder), והיא מסייעת לצמצם את הדפוס של התקפי זלילה חסרי שליטה.

הפרעת קשב

היתרונות והחסרונות של ויואנס

ההבדל הבולט של השימוש בויואנס הוא שאנשים שניסו מספר סוגי מתילפנידט (כמו ריטלין, קונצרטה או אפילו פוקלין) מדווחים לעיתים שיש להם פחות תופעות לוואי. התרופה מאפשר נטילה חד פעמית ביום, והוא משפיע עד 14 שעות, כך הסיכוי שתשכחו ותגיעו לישיבה או לשיעור בלי שלקחתם כדור בצהריים, קטן יותר. השינוי ההדרגתי בריכוז התרופה בדם ככל הנראה גם גורם לפחות תופעות לוואי בהשוואה לאטנט.

בארה"ב יש סוגי מינונים רבים יותר מאשר קיים בישראל. בארץ כרגע קיימים רק כדורי 30, 50, 70 מ"ג, ואילו בארה"ב קיימים מינונים נוספים כמו 10, 40, 60 מ"ג. ניתן להגיע למינונים הללו גם בישראל אך זה מורכב יותר.

החיסרון: אי אפשר להפסיק את ההשפעה באמצע. יש אנשים שלא באמת צריכים את ההשפעה המתמשכת לאורך 14 שעות והם מעדיפים השפעה מוגבלת בזמן. חיסרון נוסף של התרופה היא שהיא לא נכללת כרגע בסל התרופות למבוגרים, ולכן עלותה גבוהה יחסית ויכולה להגיע ל-300 שקלים בחודש דרך הביטוחים המשלימים. אצל אלו שאין להם ביטוח משלים העלות אף גבוהה יותר.

ויואנס: האם היא תתאים לכם?

ויואנס היא תרופה טובה ויעילה, והשימוש בה בטוח לאורך זמן. השיקול בבחירת תרופה צריך להעשות ביחד עם הפסיכיאטר המומחה שמטפל בכם ולכלול שיקולים כמו יעילות הטיפול והתאמתו לכם באופן אישי, פרופיל תופעות הלוואי וגם שיקולים כלכליים שלא ניתן להתעלם מהם.

אם יש לכם חשד שיש לכם או למישהו שקרוב לכם הפרעת קשב וריכוז, כדאי לפנות להתייעצות עם אנשי מקצוע בתחום האבחון והטיפול בהפרעת קשב.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

אסתי: האם ניתן ליטול אטנט לבעיות קשב וריכוז כשנוטלים קלונקס, האם יש להפסיק את הקלונקס לפני תודה

סני גורדון בר: מבקשת לדעת עבור בת משפחה בחו"ל האם אפשר לקבל קשר לפסיכיאטר ישראלי או דובר עברית בברלין שיכול לתת טיפול...

אור: המטפל מביא את עצמו לטיפול . את החוויות שלו , את הרגישות, החכמת חיים, הנסיון ועוד, לבינה אין את זה . פשוט אין . ...

טולידו רות: ברצוני להפסיק לקחת מירו 30 ופובוקסיל 50. האם הפסקה הדרגתית כלומר לרדת אחרי שש,בועיים לחצי כדור ולאחר מכן לרבע...

אור: לאור מה שאתה כותב, כמטופלת לשעבר אצל פסיכולוגית מדהימה, וכאחת שמשתמשת בAI ליישומים שונים , אני לא חושבת...

נעמה: אנחנו לא "לפעמים" מכירים את הגוף שלנו טוב יותר מכל אחד אחר - אנחנו תמיד מכירים את הגוף שלנו הכי טוב. וחולים לא...

חיים: מאמר מחכים, תודה

אדוה: היי ירדן, האם אתה יכול לתת דוגמאות לאסטרטגיות התמודדות?

תגובות

40 תגובות לרשימה ”ויואנס לטיפול בהפרעת קשב“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת יאיר:

  יפה מאד ותודה רבה.
  בנוגע לויואנס מינון 60 מ"ג, האם ניתן לקחת שני כדורים של שלושים? הד"ר רשמה לי התנסות ב50 וב70 ויש לי קופסה של שלושים ואחר שניסיתי את ה50 אני רוצה לנסות קודם 60 כנ"ל האם זה אפשרי?
  תודה רבה.

 2. מאת ירדן לוינסקי:

  @יאיר, כן זה אפשרי. בחו"ל יש עוד מינונים כולל 40, 60…

 3. מאת נעם חדד:

  האם זה נכון שהתרופה הזו מחייבת לקיחה כל יום כי היא משפיעה לטווח הארוך? או בדומה לריטלין אני יכול לקחת רק בימים שאני צריך?

  תודה.

 4. מאת הילה:

  היי..
  בת 30,התחלתי לפני חודש לקחת ויואנס 50 מג.
  בשבועיים הראשונים ההשפעה הייתה יחסית טובה עם רצון לעשות דברים ומוטיבציה.
  בשבועיים האחרונים התחלתי עבודה חדשה שכוללת המון ניירת והמון מיילים ואני מוצאת את עצמי מתנתקת למשך יום שלם כמעט שאני עסוקה רק בעבודה עצמה. כמעט ולא חושבת על שום דבר אחר. בין אם זה סידורים שהייתי צריכה לעשות שלא קשורים לעבודה ובין אם זה לקחת הפסקה של כמה דק שאפילו את זה בקושי אני עושה… כאילו תחושה שזה לא אני וזה מפריע לי מאוד כי יש דברים שאני רוצה לעשות אבל בגלל שאני שקועה בעבודה אני לא מצליחה לעשות אותם! האם המינון גבוה?נמוך? אולי לקחת כדור לפחות שעות?

 5. מאת יאיר:

  תודה ד"ר על הזמן שאתה מקדיש עבורינו!
  אשמח לתגובתך בעניני כדלהלן,
  אחר אינספור נסיונות בריטלין קונסרטה אנטנט ויואנס בהם סבלתי משלל תופעות לואי קשות יחסית, הנוירולוגית ניסתה להעלות מינון בויואנס, התוצאה היתה שככל שהמינון גדל כך ההשפעה נעשתה טובה יותר ותופעות הלואי פחתו עד שנעלמו כולם! כשניסינו לחזור למינונים נמוכים באטנט לטווח ארוך חזרו כל תופעות הלואי,
  הבעיה היא שתופעת לואי חדשה של רעד בידיים [מהכתף ומטה] התחילה כעבור כמה ימים ולא ממש מראה כוונה ללכת… והיות שאני עובד בעבודות של מקרוגרפיה וגרפיקה הדבר הזה משבית אותי לחלוטין, מצד שני כיון שעבודתי היא במקביל ללימודי ובתחום הלימודים והשלווה הכללית השגתי השפעות חיוביות אדירות של הספקים ואיכות, אני נתון כעת בין הפטיש לסדן אם לא אקח אעבוד ולא אלמד ואם אקח אלמד ולא אעבוד…
  השאלה היא מה אפשר להמליץ עבורי האם תרופות נוספות נגד רעד [מה שאני מדעיף שלא לעשות] או שישנה דרך אחרת?
  תודה רבה

 6. מאת ציפי:

  אנחנו בתהליך של העלאת מינון של וויואנס באופן הדרגתי לבן שלי רציתי לישאול האם ניתן לישמור במקרר את התרופה בצורה מהולה.
  לדוגמא: הוא צריך מינון של 35מ"ג אז ניקח כדור של 70 נדלל ב-10 סיסי ניתן לו 5 סיסי ונישמור במקרר 5 סיסי- האם זה אפשרי?

 7. מאת משה:

  האם זה מסוכן לשתות אלכוהול כעשר שעות אחרי נטילת הכדור?

 8. מאת הצדיק מסדום:

  זהירות מהויואנס מי שמעמיק לבדוק את תופעות הלוואי מתוך המחקרים, וויואנס עלולה לגרום למוות פתאומי ולשווץ מוחי…מאפיינים אלה נתמכים מתוך נתונים רבים..ומחקרים שנעדו בארה'ב

 9. מאת טלי:

  הי אני בת 42 לוקחת ויואנס 50 מג מזה שנה. בימים שאני לא לוקחת, מרגישה עוד יוצר עייפה ולא מתפקדת מבעבר שלי. יכול להיות שהגוף פשוט התמכר?
  שאלה נוספת. בני בן 9 היה לוקח ויואנס 30 והפסקנו בהתיעצות רפואית לאחר שהדיווחים מביס היו שהילד נראה עצוב ומדוכדך (מה שהיה עם הרטלין גם). עברנו לרספרדל ונשטרתי במינון חצי מג. בגלל שבכל זאת קשה לילד להתרכז, אבל בחרתי שיהיה ילד שמח…האם ניתן רק בימים בהם יש מבחנים להוסיף את הויואנס? מקווה שהתגובה פה תגיע לפני תגובת הרופא המטפל…ומנסה לשמוע עוד חוות דעת.

 10. מאת א:

  היי, אני בת 33 ונוטלת ויואנס 50 מ"ג מזה שנתיים. נמצא כעת בתחילתו של הריון שני. האם ניתן ליטול את התרופה במהלך ההריון? קשה לי מאוד לתפקד בלעדיו, אני סובלת מכאבי ראש ועייפות והעבודה שלי דורשת ריכוז רב – כך שבלי הכדור אני מרגישה ממש חסרת אונים.

  חשוב לציין שעל פי המכון הטרטרולוגי, מחקר ענק שפורסם בשנת 2017 לא מצא קשר נטילת ויואנס בהריון – לבין מומים בעובר. הרופא שלי לא ממליץ לקחת אותו למרות זאת. אשמח לייעוץ בנושא.

 11. מאת ירדן לוינסקי:

  @א, לא אני ולא אף אחד לא יתן לך יעוץ בנושא בתגובה להודעה באתר באינטרנט. זה לא רציני ולא מקצועי. פני לרופא בצורה מסודרת וקבלי המלצה מסודרת.

 12. מאת DDK:

  האם ניתן להשתמש במקביל לקנאביס רפואי?

 13. מאת אורית:

  שלום, נטלתי ויואנס בבוקר 30 מ"ג, האם מותר לחזור לישון לאחר נטילת התרופה? או אם אני חשה עייפות בצהריים או במשך היום מותר לי לישון להרדם לכמה שעות רצופות כשאני תחת השפעת התרופה?

 14. מאת אורית:

  בעקבות הפרעות קשב וריכוז פסיכיאטר המליצה לי על ויואנס 30 מ"ג. רציתי לשאול האם תרופה זו נחשבת "נקודתית" זאת אומרת צריך ליטול אותה באופן רציף יום יום לפחות חודש כדי להרגיש אם השפעתה טובה לי ? או שאפשר לבחון את זה רק לאחר פעם אחת של נטילתה?
  לקחתי כמה ימים רצופים , הפסקתי יומיים, ושוב לקחתי, וכעת הפסקתי לשבועיים… האם זה לא בריא ככה או חייב באופן רציף ליטול ויואנס או שאפשר מתי שרוצים / שמרגישים צורך ליטול את התרופה ???
  אשמח לתשובה מפורטת תודה רבה!!!!!!!!

 15. מאת תמר:

  שלום, אני לוקחת ויואנס 30 מ"ג כבר כמה חודשים (אני סטודנטית שנה ראשונה) וניסיתי המון סוגים של כדורים (כמובן בהמלצת רופא) כמו רטלין – 2 סוגים וקונצרטה לצערי אף אחד מהם לא עזר לי וגרם לי לתופעות לוואי מאוד קשות. בהמלצת הנוירולוג התחלתי לקחת את הויואנס שמצד אחד הוא עוזר לי ממש, משפר לי את הריכוז ונותן לי מוטיבציה לשבת וללמוד! אך מנגד אני לא ישנה בלילות, אני מתקשה להרדם ואני מתעוררת המון פעמים בלילה ולא תמיד מצליחה לחזור לישון, אני מרגישה כאילו המוח שלי מנסה להתרכז בהמון דברים אחרים למרות שאני מאוד עייפה.. בנוסף לזה אני מרגישה תחושות באות והולכות של עצב- אני בוכה הרבה, חרדות, דיכאון ותחושות של חוסר תקווה.. זה בדרך כלל ממשיך ימים ארוכים.
  קבעתי תור לנוירולוג על מנת להתייעץ איתו לגבי תרופה אחרת אבל אני קצת חוששת שהיא לא תעזור לי עם הקשיים הרבים של הריכוז, אימפולסיביות וההיפראקטיביות..
  אשמח לדעת אם תופעות הלוואי שאני מרגישה הם "נורמאלים" לכדור..
  ואם יש לך המלצה לכדור אחר
  תודה רבה לך המאמרים שלך מאוד מועילים ונעימים לקריאה.
  אשמח לעזרה

 16. מאת אנה:

  שלום וברכה,
  רופא משפחה שלח אותי לעשות מבחן מוקסו בעקבות תלונות שלי על חוסר ריכוז,
  תוצאות המבחן הראו על אימפולסיביות – 4 והיפראקטיביות – 3
  בתזמון וקשב היה מצוין
  עם הריטלין הכל יצא תקין
  האם יש לי בוודאות הפרעת קשב וריכוז?

 17. מאת ruki:

  מאמר יפה מאוד וממצה. השאלה מה לגבי שימוש ארוך טווח של שנים 10 או 20 שנה.
  לאנשים שחשוב להם כמו שופטים דיינים שנוכחו לראות שיש לתרופה השפעה טובה עליהם. האם מומלץ להם להתחבר לזה כנוהג תמידי של לקיחת ויואנס יום יומי עד הפנסיה.

 18. מאת גל:

  מאמר אנטיליגנטי וממצה. תודה.

  משתמשת בויואנס 50. החסרון היחידי שלו, מבחינתי, תחושת יובש קשה. במיוחד בפה. נפתר נקודתית, בשתיה, אבל בלילה, זה ממש מקשה על השינה (מתעוררת כדי לשתות). בהתחשב בעובדה שזה הכדור החמישי בסדר הניסיון למצוא כדור תואם (ריטלינים מהסוגים השונים>קונצרטה, שעשו המון תופעות לוואי, ואטנט, שפעל כמו קסם, אבל יום אחד, איבד את ההשפעה שלו לגמרי, גם בהעלאת מינון), אני אשמח למצוא לבעיה הזו פתרון, ולהגיע סוףסוף לשקט והשלווה (היחסיים לפחות, בשביל מופרעת קשב).

  תודה.

 19. מאת יובל שוגר:

  אהלן, אני נמצא בטיפול עם ויואנס כבר שבועיים וחצי, מצליח להרדם אך מזיע כמו חמור באמצע הלילה, מתעורר מזה ומתקשה מאוד לחזור לישון, האם יש דרך להקל על מצב הזיעה?

 20. מאת מגי:

  תוך כמה זמן ויואנס מתנקה מהגוף לחלוטין?

 21. מאת שמי:

  שלום, כיצד מגיעים למינון של 10 מג? האם זה קשור להזמנה או לפעולה שרוקח יכול לבצע? למי לגשת?

 22. מאת חגית:

  היי אני בת 19 ולוקחת ויואנס 50 מג כבר כמה שנים ורציתי לדעת אם אני לוקחת אטנט במקום כמה מג משתווה לויואנס 50?

 23. מאת יוסי:

  האם ניתן קחת עם הויוואנס תוספי מזון : –גאבא ?
  – 5-HTP ?
  – DLPA ?

 24. מאת Miri:

  הי
  יש לי עכשיו תקופת לחץ למשך שבועיים
  האם אני יכולה להשתמש בויואנס למרות שאני מניקה
  לא באופן קבוע
  נגיד יום כן יום לא….

 25. מאת רים:

  שלום
  בן של היה מקבל וויואנס 50 הוא בן 9אחרי חופשת הקיץ חודשיים הרופא המליץ לעלות ל 70
  ניסיתי הכדור הראשון בבית משעה משעה תשע וחצי המתנתי הכדור הוא לא ישן עד למחרת
  הוא הרגיש שהוא חלש ראש שלו קל כאבים ביד ימין חלש בהליכה
  האם זה רגיל להתחלה בטיפול אחרי הפסקה חודשיים

 26. מאת ורד:

  שלום,
  האם ויואנס מתאימה לנטילה במקביל לנוגדי דיכאון מסוג SSRI?

 27. מאת מירי יפרח:

  שאלה הבן שלי בין 9 התחיל טיפול של 30 מ”ל כמעט כל יום בסביבות 14:00 זה עושה אותו עצבני ורגיש מאוד השאלה זה אמור לעבור או שצריך לפנות לרופא כי הכדור לא מתאים לו

 28. מאת oren23662@gmail.com:

  נושאים בעינין הפרעות קשב

 29. מאת אורן נהרי:

  מישתמש שנים בויואנס 50 מג האים יש סיכונים ליחיות הרבה שנים ממש ללא הפסקה .לא רוצה להפסיק כי חוזר בעית הקשב שמשפיעה על הדיכאון הפעיל שלי שאני מאמין שהוא התחיל מבעית קשב קשה ללא טיפול.

 30. מאת שרון ברדה:

  התחלתי לקחת ויואנס 50 מגלפני שבוע, וזה גורם לי להפרעות שינה קיצוניות ממש, אני לא מצליחה לישון בכלל בלילה, ואם נרדמתי ליותר משעתיים זה כבר לוקסוס.

  אמנם בכל מקום שקראתי על הנושא כתוב שאתרגל, אבל בינתיים היום יום הוא סיוט, עם הצורך לתפקד עם אפס שעות שינה ועם איבוד היכולת להירדם. אשמחה לעזרה דחופה בבקשה!

 31. מאת זיוה:

  האם ניתן להשתמש בוויואנס לפי צורך יומים בשבוע?

 32. מאת דנה:

  בתי בת 9 בדקנו רטלין. קונצרטה אטנט וזה יוצר מתח חרדה וקראתי המון על ויאנס ופוקלין מה עדיף לדעתך לבקש רק add. תודה

 33. מאת ירדן לוינסקי:

  @דנה, אני ממליץ לקבל יעוץ בנוגע לתרופות ממישהו ש'אשכרה' מכיר את הבת שלך, ואת התמונה הכוללת, ולא מפסיכיאטר מבוגרים שלא מכיר את התיק הרפואי. זה לא רציני.

 34. מאת שירה:

  אני בת 19, שוקלת 58 בערך
  מאובחנת עם קשב וריכוז add מגיל צעיר ניסיתי הרבה סוגים של כדורים, ויואנס עבד הכי טוב בשבילי
  לפני חמישה חודשים הרופא הביא לי מינון קטן בשביל לראות איך זה ישפיע עלי, אני מרגישה צורך לעלות במינון,
  הכדור כבר משפיע עלי פחות טוב, קבעתי תור לניורולוג לפני חודש התור יהיה רק אחרי דצמבר כמעט בינואר..
  אני לומדת לפסיכומטרי עכשיו והכדור קריטי לי מאוד
  אני יכולה לקחת שני כדורים של 30? אני חייבת עזרה

 35. מאת חנה:

  קרוב שלי התחיל לקחת את הויואנס, שמשפיע עליו מצוין בעבודתו. (30 מ"ג)
  מאדם שהיה ישן מ10:00 בערב ועד 06:00 בבוקר, נעשה מסוגל לאחר את שעת השינה מאוד, ואף ישן לפעמים 5, או 6 שעות ביממה. הוא מתפקד מעולה, אבל יש סימנים שנראים לי של חוסר שינה, מסביב לעיניים. האם יכול להיות לזה נזק לטווח ארוך?

 36. מאת שיטרית יעל:

  הי אני לוקחת ויואנס 50 מ״ג כבר שבוע וחצי הכדור ממש עוזר לי במהלך היום אבל בלילות לא נרדמת אני הלי שינה כבר כמה ימים השאלה עם זה חולף או להפסיק את התרופה אני כבר מרגישה בעירפול חולשה קשה מה עושים פליז תשובה

 37. מאת סטונדנטית עם ADD:

  ממש דחוף לי לדעת אם אפשר לקחת יום כן יום לא
  אם אפשר להפסיק בסופי שבוע או שהרצף חשוב
  אשמח לתשובה!!

 38. מאת דוד:

  האם צריך או יש תועלת לקחת את הויואנס בשעה קבועה כל יום?
  תודה רבה

 39. מאת יעל:

  הי אני בת 49 התחלתי לקחת ויואנס 50 בהתחלה התופעות היו קשות חוסר שינה הרגשתי שזה פוגע במערכת העצבים היום אני חא יכולה בלי התרופה היא נותת לי תמריץ לעשות דברים אבל ביום שאני לא לוקחת אני מרגישה כמו זומבי בקושי מתפקדת אני שואלת האם בגילי זה לא מסוכן לשתות כל יום או בכלל להשתמש בתרופה למשך זמן ארוך מרגישה רע יום אחד בלי התרופה בבקשה צריכה יעוץ תודה

 40. מאת מיקה:

  שלום,בת שלי בת 12, גבוהה, שוקלת 55 ק״ג, עם הפרעות קשב. התחילה עם אטנט שהיה מלווה בתופעות של נדודי שינה. החלפנו לריטלין 40 שלא הרגשנו שהיתה לו השפעה טובה בבית ספר וגם היא מדווחת שכל דבר היה מפריע לה. התחילה טיפול בויואנס 50, אמרה שלא השפיע כלל. הומלץ לנסות ויואנס 70 לפני שחוזרים לאטנט… קצת מבולבלת. האם יש סיכוי שעם ויואנס 70 תהיה השפעה?

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.