על השחיקה: סימן שאתם צריכים לנוח

השבוע, בסוף עוד יום עבודה כפול, ישבתי במשרד בשעה עשר בלילה אחרי שהמטופל האחרון יצא וחשבתי על דרך החיים שרבים מהאנשים בעולם המודרני מוצאים את עצמם חיים. אנו נשאבים לתוך עולם של עשיה מספקת מלאת אדרנלין ובקלות רבה מוצאים את עצמנו עסוקים כל הזמן בדברים חשובים, רצים לעבודה ומבלים עם המשפחה בטיולים ובארגון ימי הולדת ושוב חוזרים לשבוע כדי לתכנן איזו חופשה קצרה בחו"ל כדי לחזור ולבצע את כל המטלות שהצטברו בזמן שהיינו בחופשה.

מתיש. הנה כמה סימנים לכך שאתם שחוקים.

הכל מעצבן אתכם
הקול של הילדים שמשחקים בחדר השני, הרעש של המזגן, הצלצול של הטלפון של השותפים לאופן ספייס, המיילים של המנהלת, המשימה שקיבלתם בישיבה היום בבוקר. כשכל דבר מרגיז אתכם במידה לא פורפורציונלית, סימן שאתם צריכים זמן לעצמכם.

אתם מדברים לפני שאתם חושבים
כשכבר התחלתם לדבר זה כבר מאוחר מדי לחשוב על מה שתאמרו. אם אתם מרגישים שחוקים הסיכוי שתפלטו דברים שתצטערו עליהם, ותגידו דברים שלא מאפיינים אתכם בצורה תוקפנית. אם אתם מוצאים את עצמכם שוב ושוב מתנצלים על דברים שאמרתם או על סגנון הדברים, סימן שלא פיניתם לעצמכם מספיק זמן לנוח ולהתארגן מחדש.

אתם דואגים יותר מדי
אין ספק שיש הרבה סיבות לדאוג בעולם סביבנו. מפיגועים ועד המצב הכלכלי. אבל כשאתם מתחילים לדאוג בגלל כל דבר קטן, זה כבר לא נורמלי. אם אתם דואגים כל הזמן, בגלל כל דבר קטן, יתכן שזה משהו אחר לגמרי כמו הפרעת חרדה מוכללת, אבל גם אולי זה פשוט שאתם לא מצליחים להתמודד בצורה טובה עם הלחץ שאתם מתמודדים איתו. יכול להיות שאתם פשוט שחוקים מכל הדברים שאתם צריכים לעשות. זה עוד סימן לכך שכדאי שתטפלו קצת בעצמכם ולא רק בשאר העולם.

אתם כל הזמן עייפים
כשאתם ישנים מספיק שעות אבל עדיין מרגישים עייפים, יש כאן משהו שכדאי לשים לו לב. אתם רואים את רשימת המטלות מתארכת ועדיין לא מצליחים להבין איך תשלימו את כל המשימות. התחושה הזו היא תשישות ואין פלא שאין לכם אנרגיה להתמודד. הפתרון הפשוט הוא לעשות משהו אחר כמו לקרוא ספר, ללכת לשתות קפה או לאכול עם חברים, לצאת להליכה על חוף הים.

אתם לא נהנים יותר
אם אתם מרגישים שאתם לא נהנים ממה שאתם עושים כמו פעם, שהאתגרים לא מעניינים יותר, שההתרחשויות לא גורמות לכם להגביר את קצב הלב, אולי סימן שכדאי להאט את הקצב. ברגע שתפסיקו לנסות לעשות כל כך הרבה דברים בבת אחת ולהספיק את כל המטלות שאתם מדמיינים שאתם חייבים לסיים ממש עכשיו, תגלו שהחיים הופכים לפחות מעייפים. החיים הם לא מטלה נוספת, ואם תתיחסו אליהם כמטלה, גם לא תוכלו להרגיש טוב.

הכל קורה מהר
אם אתם לא מספיקים לעשות שום דבר, אתם לא מספיקים להשלים את המטלות ואתם מסיימים את היום עם תחושה שלא עשיתם כלום ולא נרדמים מפחד שפספסתם משהו, סימן שאתם שוחקים את עצמכם מהר מדי. אם את לא יכולים להוריד את הרגל מדוושת הגאז, אפילו אם המשימה חשובה מאד, אז אתם תמצאו את עצמכם בתוך זמן קצר בלי דלק במיכל.

אם יש יותר מדי משימות שמתנגשות, והציפיות מכם רק הולכות ועולות בזמן שאתם מרגישים שאתם יורדים ונגמרים, זו מהות השחיקה. שחיקה משמעותה לחץ וסטרס, ואלו בתורם גורמים למצוקה נוספת. אם אלו קורים לכם, הגיע הזמן לארגן מחדש את סדר העדיפויות.

 

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

יעל: שלום רציתי לדעת האם וולבוטרין גורם להשמנה? התחלתי לקחת לפני שבועיים, מיד שיפור במצב רוח, שיחסית יותר טוב, אך...

אני: מערכת החינוך בעיקר מתעלמת מהפרעת קשב, אלא אם במקרה דרך הביטוי שלה היא קושי במקצועות רבי מלל. ע"ע "לקות ללמידה"...

גראס: יש אנשים עם נטיה לפתח פסיכוזה, ברגע שישתמשו בגראס זה יעורר את הנטיה, מקרוב ראיתי את הקשר הישיר בין עישון גראס...

יצחק ויסברג: שלוםוברכה אני חושב שהקושי האמיתי שלי זה הפרעת קשב והפסיכולוג והפסיכטאר אומרים שזה אובססייה וא סי די מה אתה...

ליליטה: איך ניתן להיגמל מוולבוטרין בצורה הדרגתית אם אסור לחלק את הכדור?

נעמה: תודה על המאמר המרתק! כמה פרפקציוניסטי זה מצידי שמצאתי 2 מילים עם טעויות סופר במאמר ‍♀️ הן לא מפריעות לרצף...

דנה: סובלת מחרדות וסטרס בגוף כל היום, וגם דפיקות לב שהיו מעירות אותי בלילה. לוקחת ציפרלקס 10 מ״ג כבר 9 שבועות (שבוע...

SEGEV: שלום לכם האם ציפרלקס 10 מ"ג יכול לעזור לחולת אלצהיימר שסובלת מהזיות ובעקבותיהן מחרדות? מדמיינת שג'וקים נמצאים...

תגובות

2 תגובות לרשימה ”על השחיקה: סימן שאתם צריכים לנוח“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת ניר:

  לעשות מה שאני ממש אוהב. משהו שהנפש זקוקה וחפצה לו כמו אוויר לנשימה כמו אוכל לגוף, זה מה שמבטל אצלי את אותם תסמיני השחיקה אותם תיארת. קראתי גם לאחרונה על שהות בטבע שגורמת למחשבות לחץ ו rumination לרדת במידה ניכרת. אז אצלי הנוסחה, ללכת לקנטרי ולשבת קצת בגן ולצפות בעיצים, ציפורים וילדים משחקים, וגם לכתוב את הבלוג שלי ולתת פורקן לסקרנות המדעית שלי דרך הבלוג ודרך קריאה. וכאשר כל האזורים המקופחים במוח באים על סיפוקם, אני חוזר לעצמי.

 2. מאת סטרסס:

  שחיקה או סטרסס לי זה גרם תיסכול גדול מאוד , יפה איך שזה מתואר כאן החוסר יכולת לעמוד בקצב המטלות שלא נגמרו… ניסיתי יוגה אבל לא הצלחתי להרגע כל הזמן מחשבות.
  לי דווקא דיקור עבד יפה נתן לי מרווח נשימה והפסקה של שעה מהמירוץ
  אבל לכל אחד דבר אחר לו
  מה שחזוב זה להתייחס לבעיה ולמצוא מה שטוב ועוזר לכם
  🙂

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.