שלומות לכם

אושר הוא משהו שכולנו מחפשים.  ראיתם.ן את הילד שלכם.ן מחייך בפעם הראשונה? אני בטוח שרובכם.ן הייתם.ן מאושרים.ות. אושר יכול להיות גם לשבת על ספסל מול אגם או חוף ים בזמן של טיול נחשק בחו"ל. אושר הוא באמת רגש שכולנו מחפשים.ות, אבל הבעיה איתו הוא שהוא חולף.

שלומות זה מצב אחר לגמרי. שלומות הוא מצב מתמשך שאפשר להנות ממנו לאורך זמן. ואפשר לזהות אותו על ידי שאלונים מורכבים אבל גם כשאתם.ן מצליחים.ות לענות על שאלה פשוטה אחת:

האם אתם.ן מרגישים.ות שהחיים שלכם.ן מתקדמים בכיוון שאתם.ן רוצים.ות?

שְׁלוֹמוּת, לפי האקדמיה ללשון עברית, הוא מצב של רְווחה גופנית, נפשית וחברתית המושגת על ידי אורח חיים בריא, התעמלות, פיתוח מודעות עצמית ועוד (באנגלית well-being). יש המקשרים שלומות ל Wellness, אשר באמת מתמקדת בהבטים הפיזיולוגיים והרוחניים של הגוף. בעיני, Wellness נלקחה בשבי בעשור האחרון על ידי תעשיית ה- Wellness אשר בשמחה תציע לכם ריטריטים, מאסאג'ים ושלל פתרונות קסם. אבל ללכת לריטריט זה לא מקדם שלומות אלא במקרים מאד ספציפיים. ואפילו ללכת לפסיכולוג זה לא מביא שלומות, אם לא מגדירים אותה כמו שצריך.

השלומות האישית שלכם.ן

הנקודה החשובה בנוגע לשלומות, היא שמה שאני מגדיר כשלומות כשאני מרגיש שהחיים שלי מתקדמים בכיוון שאני רוצה לחיים שלי, יהיה בהכרח שונה ממה שאתם.ן תגדירו ככיוון לחיים שלכם.ן, ולכן הדברים שאנחנו צריכים לעשות כשאנחנו מנסים להגיע לשלומות, יהיו גם הם שונים. יש אנשים שמרגישים שלומות כשהם מתעדפים אושר, ואחרים.ות מרגישים.ות שלומות כשהם.ן מתעדפים.ות השגים אקדמים או תעסוקתיים, ואחרים ירגישו שלומות כשהם יתעדפו חוויות חיים.

כל אחד מאיתנו יכול.ה, וצריך.כה לבנות לעצמו.ה הגדרה אישית של שלומות, כדי שהוא.יא יוכל.תוכל לבחון אם הוא.יא מתקדם.מת לכיוון המתאים עבורו.ה. גם המעסיקים שלכם.ן עכשיו "מדברים את השפה" ופועלים כדי לקדם את השלומות שלכם, ועדיין התפיסה של שלומות על ידי המעסיק תהיה בהכרח מתפיסת השלומות האישית שלכם.ן.

לדוגמא, אני יכול להגדיר את השלומות שלי על ידי כמה מרכיבים:

  • בריאות גופנית שמתבטאת בהעדר מחלות גופניות אבל גם על ידי תזונה בריאה, שינה מספקת ואיכותית ופעילות גופנית מתונה.
  • שיש לי זמן לעסוק בפנאי שלי בדברים שאני אוהב לעשות שלא קשורים לעבודה, תוך כדי עניין.
  • שאני מרגיש שלאורך המן אני מתפתח ולא נשאר אותו דבר שהייתי קודם. כשאני לומד מאנשים סביבי ומסוגל לשנות את התפיסות והדעות שלי כך שאני מדייק אותן יותר, אני מרגיש שהחיים מתקדמים למקום שאני רוצה.
  • שאני מצליח לחזק את החוזקות שלי לאורך זמן ולהתמודד טוב יותר עם החולשות שלי. לדוגמא אם אני נמנע במשך שנים מלהתעסק בנושא הכלכלי של הפנסיה כי אני מתרחק מבירוקרטיה, אני מצליח בהדרגה להשתלט על הנושא ולשפר את המסלולים שבהם הכספים שלי נמצאים.

כל אלו יחדיו, אולי משתלבים להגדרת השלומות האישית שלי. אבל האם אתם מסוגלים להגדיר עבורכם.ן מהי השלומות שלכם.ן? כי אם אתם.ן רוצים.ות להגיע לשם, אז אתם.ן קודם כל צריכים.ות לדעת לאן אתם.ן רוצים.ות להגיע.

להגדיר את השלומות שלכם.ן

כמה טיפים שאתם יכולים להעזר בהם כדי להגדיר בעצמכם:

  • תתמקדו במה שיש לכם שליטה עליו, באופן מלא או חלקי. יש לי שליטה חלקית בבריאות שלי, כיוון שיש שם השפעות תורשתיות, סביבתיות ואפילו של אירועים שקרו בעבר. אבל יש לי שליטה יותר טובה בפעילות הגופנית שאני עושה או במה שאני בוחר לאכול.
  • אל תחליטו מייד ולבד מה הייתם.ן רוצים.ות שיקרה. אתם.ן יכולים.ות גם להתבשל עם זה כמה ימים ושבועות. לפעמים הרעיונות הטובים ביותר יופיעו כשאתם לא 'עסוקים' במציאת פתרון.
  • אל תשתמשו רק ברעיונות כלליים כמו 'אני רוצה להיות מצליח בעבודה'. תשתמשו בהגדרות מדוייקות ככל האפשר, אישיות ככל האפשר ובמילים הכי ברורות. כי ברגע שאתם יודעים מה בדיוק אתם רוצים, אתם יכולים לעבור לעבוד על איך מגיעים לשם.
  • אם יש לכם בן או בת זוג, או מישהו שאתם.ן יכולים.ות לדבר איתו.ה על הנושא, תשתפו אותו.ה כדי שהוא.היא יוכל.תוכל להביא את זווית הראיה שלו.ה ואולי אפילו כמה תובנות.
  • זה יכול להיות נושא מצויין לשוחח עליו בפגישת טיפול פסיכותרפי אחת או יותר.

שלומות לכם.ן.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

רואי: שלום לכולם אני מתמודד ומאובחן עם מניה דפרסיה כבר קרוב ל17 שנים ההתפרצות הראשונה הגיע בגיל 23 בטיול אחריי צבא...

מנדי: נפלא מאוד

שרה רבקה גרגל: יש לי תלמידה עם ASD עם חרדות ובעיות התנהגות קשות. שמנמנה- בת 12 נמוכה שוקלת כ-60 ק"ג. לאורך השנים נתנו לה תרופות...

נסים: אבחנה פסיכיאטרית פסיכיאטר שואל את המטופל מספר שאלות והמטופל עונה לו תשובות לפי התשובות של המטופל + רישומים...

שימי: אבל לכאורה הוא יכול גם להבין איך עובדת הדינמיקה של הברית הטיפולית ולעבוד לפיה, לא?

שימי: בסוף בסוף הנטייה לצפות ולחכות לא תעזוב אותנו ונראה לי שזה היסוד של כל תנועת היקום הזה והעובדה שיש לנו בית...

שירן: הי ידוע למישהו עם כדורים פאקס מותר כוס יין ??

קובי: שלום לכם התחלתי ליטול ציפרלקס לפני כמעט שלושה שבועות לאחר שהרופאה העלתה לי אץ המינון ל20 מ"ג ..שחכתי לקחת בערב...

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.