היתרונות והחסרונות של מריחואנה רפואית | פסיכיאטר ברשת

היתרונות והחסרונות של מריחואנה רפואית

מריחואנה רפואית היא טיפול שהופך יותר ויותר מקובל בישראל למגוון של התוויות. יותר ויותר פעמים אני נשאל אם אני יכול לרשום למישהו המלצה לקבלת מריחואנה.

אבהיר: זה לא טקסט נגד מריחואנה וגם לא טקסט בעדה. 

צריך לזכור שלא משנה מה אני אכתוב כאן, מייד יעוטו עלי המתנגדים או התומכים בליגלזציה ויתחיל כאן מחול שדים של טיעונים דמגוגים על כך שאני נציג של חברות התרופות או בעד סימום האוכלוסיה. שהרי, אין ממש דיון אמיתי בציבור בנושא של מריחואנה וגם אם יש דיון ציבורי הוא כמעט ולא מתבסס על מחקרים עמוקים ורחבים אלא על ציפיות וסטיגמות. גם אם אני בעד וגם אם אני נגד ליגליזציה של מריחואנה בישראל, יש מעט מדי מידע אמין בנוגע ליעילות האמיתית של מריחואנה, או לפחות זו הזמינה כיום כמריחואנה רפואית.

כשאנחנו מנסים לומר משהו על מריחואנה רפואית, כדאי שנבסס על מידע עובדתי. אבל גם ה'עובדות' הן יחסיות: סיכון מוחלט או סיכון יחסי. הפחתת סיכונים או מניעת סיכונים. שימוש או שימוש לרעה. הדיון תמיד מתנהל מה'פוזיציה' של מי שטוען את הטענה. אם אתה בעד מריחואנה אז העובדות יוצגו בצורה מסויימת ואם אתה נגד הן יוצגו אחרת.

לשמחתנו, גוף אמריקאי מכובד בהחלט בשם האקדמיה הלאומית למדע ורפואה פרסם בתחילת השנה דו"ח מקיף על התועלות והסיכונים של שימוש במריחואנה רפואית. מדובר במסמך של 500 עמודים שמבוסס על כ-10000 מחקרים שנכללו ולא כולל עוד עשרת אלפים שלא עמדו בקריטריונים מחקריים איכותיים מספיקים.

להלן תקציר המנהלים של המסמך – לא באמת חשבתם לקרוא 500 עמודים כדי למצוא הוכחות לעמדה שלכם. המסקנה העיקרית של המסמך היא שמבחינה מדעית אנחנו צריכים עוד מחקר, כי אין מספיק הוכחות מדעיות לכאן או לכאן. מעבר לכך, הם חילקו את הממצאים לשלוש קבוצות עיקריות המבוססות על חוזק ההוכחות לטענה שמריחואנה עוזרת להפרעות שונות.

עדויות חזקות שהמריחואנה עוזרת

  • לטיפול בכאב כרוני במבוגרים (קנביס)
  • למניעת בחילות והקאות אצל מטופלים המקבלים טיפולי כימותרפיה (קנביס)
  • לטיפול בחולי טרשת נפוצה הסובלים מסימפטומים ספאסטיים (קנביס)

עדויות בינוניות

  • שיפור קצר טווח בהפרעת שינה אצל מטופלים שסובלים מהפרעות שינה הקשורות בהפרעת שינה חסימתית (sleep apnea), פיברומיאלגיה, כאב כרוני וטרשת נפוצה (קנבידואידים, בעיקר נביקסימולים)

עדויות מחקריות מועטות

  • שיפור תאבון ועליה במשקל אצל מטופלים הסובלים מ HIV או איידס (קנביס)
  • שיפור בתסמיני טורט (קפסולות THC)
  • הקלה בתסמיני חרדה אצל הסובלים מחרדה חברתית  (קנבידיול)
  • שיפור בתסמיני PTSD (מחקר אחד)

בעצם המסמך לא טוען שהמריחואנה טובה או רעה, אלא בא להראות מה המחקר המדעי יודע על המריחואנה, "מה אנחנו יודעים, מה לא יודעים ומה אנחנו יודעים שאנחנו לא יודעים". בלי לשפוט אם אכן צריך לאשר מריחואנה רפואית, בלי לדון בלגליזציה או בהפללה, בלי להכנס לסוגיות החברתיות.

המריחואנה הרפואית של היום חזקה פי כמה מבחינת ריכוז החומרים הפעילים שבה, מזו שהיתה לפני עשרים שנה. המשמעות היא שיש לחומרים הללו השפעה יותר חזקה, לטוב ולרע.

מה שמעניין הוא שלמרות בניגוד למה שרבים חושבים גוף המחקר סביב מריחואנה רפואית גדל בהתמדה ובעיקביות, אבל עדיין מרבית הדיונים שבהם אנשים משתתפים לא מתבססים על מידע מדעי אלא על תחושות ואמונות.

אנשים יחליטו לבד אם מתאים להם להשתמש במריחואנה. כמו בכל דבר, כל אדם צריך לעשות את חשבון הבעד ונגד האישי שלו. האם תסתכנו באי ספיקת כבד כדי להפסיק כאב ראש? קחו שני אקמול. מצטער אם חיפשתם תשובה פשוטה.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

מחשבות של אחרים

אביב: היי. בת 29. מגרדת מגיל 10 חשבתי אולי לפתוח קבוצה בפייסבוק או בוואטצאפ כמו קבוצת תמיכה שתעזור לנו. מישהו מעוניין?

אמיל: אוי מתוקה שכמוך. את בסהכ ילדה טובה. אל תקשיבי לכולירות האלה. אני בטוח שיש לך לב טוב ואוהב. ואת תגדלי ןתהיי אישה...

חסן: אני סובל מחרדות לחץ עצבים מה לעשות

תמר כהן: היי. אני חווה דיכאון מפני שאני מאוהבת בילדה מהכיתה שלי אך היא לא אוהבת אותי כמו שאני אותה. אני והיא רבנו ריב...

תמר כהן: שלום, אני חווה דיכאון מפני שיש נערה שאני מאוהבת בה אך אותה הנערה לא אוהבת אותי כמו שאני אותה וזה גורם לי...

ליאת: מצטערת לשמוע.כל כך עצוב שבנאדם צריך לסבול כל כך הרבה ,לעבור כל כך הרבה דברים קשים ואסונות .ולהישאר...

רואד: יש לי כאב ראש משנה וזה מחמיר רוב הכאב במצח ויורד על עיניים בגם בכל הראש ct mri הכל תקין הכאב יום יומי לוחץ 24...

אני: כאמא שעובדת מהבית טיפלתי בבני שנה עד ששלחתי אותו לגן ובביתי שנה ושמונה חודשים. ראשית . אני סבורה שהמצב שתנוקות...

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.