אסקטמין לטיפול בדיכאון, מה זה?

אסקטמין הוא טיפול חדש לדיכאון עמיד שאושר בשנת 2019 על ידי ה FDA לטיפול בדיכאון עמיד. המשמעות היא שזה טיפול שלא ניתן לתת בתור טיפול ראשון, והוא עדיין לא רשום כטיפול בישראל ולכן קצת מורכב לקבל אותו.

אסקטמין (esketamine), הוא תכשיר רפואי שעובד על ידי חסימה של רצפטורי NDMA, קולטנים שתפקידם להגיב לגלוטמט (Glutamate) אשר מהווה נוירוטרנסמיטור מעורר במוח. התכשיר, הזה, מוריד את הפעילות של הגלוטמט במוח שלנו. יש מחקרים שמראים שחסימה של פעילות גלוטמט עושה פעילות מרדימה, גורמת לתופעות דיסוציאטיביות וגם משפרת מצב רוח דיכאוני. האסקטמין, הוא קרוב משפחה של תרופת הרדמה בשם קטמין.

היחודיות של אסקטמין היא שהיא התרופה הראשונה לטיפול בדיכאון אשר עובדת במנגנון שמשפיע על גלוטמט בעוד שאר התרופות משפיעות בעיקר על נוירוטרנסמיטורים מוכרים יותר כמו סרוטונין, נוראפינפרין או דופמין. אמנם, אסקטמין משפיע קצת על הספיגה מחדש של דופמין, אבל רק בשוליים.

התכשיר שמאושר לשימוש כיון מגיע בצורה של ספריי שאמורים לשאוף באף (כמו ספריי נגד נזלת). אופן הנטילה כרגע הוא פעמיים בשבוע בחודש הראשון, פעם בשבוע בחודש השני, פעם בשבועיים לאחר מכן. הדבר השונה מטיפול תרופתי שאתם מכירים, היא שהתרופה חייבת להינתן בהשגחה במסגרת רפואית, ולא ניתן לרכוש אותה בבית מרקחת כמו את שאר התרופות. כלומר, התרופה תינתן רק בבתי חולים, במרפאות ציבוריות או במרפאות פרטיות שנערכו לכך. 

הסיבה לכך, היא שאפשר לפתח התמכרות לתרופה ואופן הנטילה המוגבל נועד למנוע התפתחות של התמכרות. התרופה שממנה פיתחו את האסקטמין, קטמין נמכר באופן לא חוקי וההגבלות נועדו למנוע גם התמכרות, וגם שינויי התנהגות שיכולים להופיע ולכן אסור למטופלים לנהוג או לעבוד בשעתיים שלאחר שימוש בתרופה. 

גם אם זה נשמע מפחיד, יש אנשים שהתרופות הנפוצות לטיפול בדיכאון לא עוזרות להם מספיק והם חסרי אונים. לכן התרופה מאושרת כטיפול לאנשים שטיפול בשתי תרופות לפחות נכשל אצלם והם מוגדרים כ'דיכאון עמיד לטיפול'. גם אז, הטיפול בתרופות אמור להמשיך במקביל לטיפול באסקטמין, כך שהאסקטמין 'ישבור' את העמידות לטיפול. בניגוד לתרופות הקלאסיות שמשפיעות לאחר מספר שבועות, האסקטמין אמור להשפיע בתוך שעות עד ימים, אבל מצד שני ההשפעה של האסקטמין גם חולפת לאחר זמן קצר יותר. 

יש רופאים בארה"ב שנתנו טיפול בקטמין עוד לפני תהליכי הרישום המסודר של התרופה. יש גם רופאים בישראל שנותנים אסקטמין, למרות שהתרופה עדיין לא רשומה בישראל. המשמעות היא שהרופא והמטופל לא מכוסים מבחינה ביטוחית לטיפול זה. כיום, פסיכיאטר בישראל שנותן קטמין אמור לבצע קודם תהליך קבלת אישור על ידי שימוש בתהליך מיוחד שנקרא טופס 29ג. לאחר קבלת אישור ממשרד הבריאות, הפסיכיאטר יכול להתחיל לתת את הטיפול.

תופעות לוואי אפשריות של התרופה יכולות לכלול טשטוש, בחילה, דיסוציאציה, סחרחורות, ושינוי בתחושות הטעם. במרבית המקרים, התחושות האלו אמורות לחלוף בתוך כשעה וחצי. בנוסף, יכולה להיות עליה בלחץ הדם שגם היא אמורה לחלוף בתוך זמן קר. כעשרה-עשרים אחוזים מהנוטלים יסבלו מכאבי ראש, חרדה והקאות.

אז אם זה כזה נהדר, מה הבעיה?
לא בטוח שיש בעיה בכלל, אבל מה שמדאיג חלק מהרופאים אלו שתי סוגיות. ראשית, מדובר בתרופה חדשה שמבוססת על יחסית מעט מחקרים. יתכן שיתברר שמדובר בתרופה מעולה, אבל יתכן שיתברר שהתרופה איננה טובה ויעילה כפי שמבטיחים היצרנים. שנית, מה שמדאיג רבים וגם את ה FDA זה הפוטנציאל ההתמכרותי של התרופה. התגובה המהירה לחומר, וההשפעה קצרת הטווח מעודדים בעצם שימוש חוזר ומהיר בתרופה. בגלל שמדובר בתרופה חדשה שאושרה לאחרונה, עדיין אין מספיק מחקרים על היעילות ארוכת הטווח שלה, על פוטנציאל ההתמכרות המלא של אסקטמין או על המשמעות של שימוש ארוך שנים. מחקר אחד עקב אחר כמה מאות מטופלים שנטלו את התכשיר במשך שנתיים והראה תוצאות יפות בקבוצה שהמשיכה טיפול.

אבל, מכיוון שנראה שאנשים שמאובחנים כסובלים מדיכאון עמיד לתרופות הם בעצם אנשים עם מאפיינים שונים – גם ביולוגית, גם פסיכולוגית ואפילו גנטית, יקח זמן שנראה את מלוא ההשפעות החיוביות והשליליות של התרופה החדשה. 

לסיכום, יתכן שאסקטמין היא תרופה טובה לדיכאון עמיד לטיפול. יתכן שבגלל מנגנון הפעולה, עבור אנשים מסויימים היא גם תהיה יעילה ואולי יהיו לה פחות תופעות לוואי, וזהו שיקול חשוב. חשוב שיהיו אופציות טיפוליות נוספות עבור אנשים שסובלים מדיכאון עמיד. כמובן – יש להתייעץ עם הפסיכיאטר שלכם לפני קבלת החלטה כלשהי בנוגע לשינוי בתרופה או במינון.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

יאיר: תודה ד"ר על הזמן שאתה מקדיש עבורינו! אשמח לתגובתך בעניני כדלהלן, אחר אינספור נסיונות בריטלין קונסרטה אנטנט...

חסוי: האם זה עבר למושהו פה

הילה: היי.. בת 30,התחלתי לפני חודש לקחת ויואנס 50 מג. בשבועיים הראשונים ההשפעה הייתה יחסית טובה עם רצון לעשות דברים...

מעין: בוודאי שאתה גורו! פוסט מצוין, תודה. במיוחד רלוונטית עבורי כרגע ההתייחסות לנוסטלגיה וקבוצות נוסטלגיות, ביחס...

נעמה: "המשאבה הבלתי נפסקת של פייסבוק שמטרטרת לכם בנייד ומושכת את תשומת הלב שלכם" – ההמלצה הראשונה,...

אדל: שלום, הייתי שמחה לדעת האם קשר בין מטפלת ומטופלת לאחר סיום הטיפול אכן אפשרי ומוסכם מבחינה האתית ולא תנזק? אם...

קרן: שלום ד"ר, שאלה כללית לגבי וולבוטרין. מה ההנחיה המקובלת לעניין גמילה מהתרופה במינון הנמוך ביותר שלה...

לאה: אני נוטלת ציפרלקס כשנה וחצי, עליתי 20 קג!!! ואני יודעת שזה בכלל הכדור. גם אם הכי לא אשמור- זה לא הגיוני ככה...

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.