כללים להתנהגות אנשי טיפול במדיה החברתית

לפייסבוק כבר יש 500 מליון משתתפים. לטוויטר יש כמעט 100 מליון. ככל שיש יותר משתמשים המדיה החברתית הופכת לחלק טבעי בחיים שלנו. גם אם זה עדיין לא הפך להיות חלק מהממסד הטיפולי הרשמי (רשימה בנושא בקרוב), אין ספק שרבים מאנשי הטיפול – רופאים, צוות סיעודי, פסיכולוגים ופסיכותרפיסטים, כולם משתתפים ברמת מעורבות זו או אחרת ברשתות החברתיות. כמו שכולם משתמשים באינטרנט, בעתיד כולם ישתמשו בפונקציות חברתיות.

לכל האנשים האלו יש גם חיים פרטיים וגם חיים ציבוריים שבהם הם במגע עם מטופלים שונים. ככל שאתה 'נכנס' יותר לתוך הסצנה החברתית, אנשים כותבים יותר, משתפים יותר וחושבים על הפעולות שלהם פחות. כשפעולות הופכות להיות לא מודעות, אנחנו לא מפעילים פילטרים לפני שאנחנו עושים אותן. במצבים כאלו, אני לא בטוח שאנחנו מספיק מודעים למשמעות של הפעולות שלנו ברשתות החברתיות, ולהשלכות שיכולות להיות להם עלינו ועל אחרים.

הנה הצעה שלי לכללי התנהגות עבור פסיכולוגים ופסיכיאטרים (וגם כל שאר המטפלים) שמשתתפים בצורה כלשהי במדיה החברתית:

אין דבר כזה אנונימיות ופרטיות.

אנשים באופן כללי שוכחים שבאינטרנט, בניגוד לעולם שאינו דיגיטלי, כל פעולה שאנחנו עושים, כל מייל, כל תגובה, כל תמונה כל דבר בעצם מתועד ונרשם. אנשי מקצוע הם אנשים כמו כולם ולכן הם שוכחים את העובדה הזו למרות שהם נמצאים בסיכון גבוה יותר. הסיבה היא שאנשים משתמשים ברשת כדי לספר על דברים שקורים להם,  ומכיוון שרופאים ופסיכולוגים עובדים עם אנשים, הם מדווחים על אנשים ודברים שהם ראו. אנחנו לא נכתוב בפייסבוק שום דבר על חשבון הבנק שלנו, אבל לפעמים פסיכולוגים רושמים על אירועים שהיו להם עם מטופלים או חוויות מהמחלקה, וגם אם הם לא מציינים שמות  מטופלים מסוגלים לזהות את עצמם בסיפור. לפעמים המטופל יזהה את עצמו בטעות, וזה יכול להוביל אותו להתלונן עליכם במקרה הגרוע או להעלות את הנושא בטיפול איתכם ואז תאלצו להתמודד עם אירוע שלא תכננתם בכלל להכנס אליו. לכן כדאי לפסיכולוגים או פסיכיאטרים להשתמש בהגדרות פרטיות מגבילות ברשתות חברתיות.

פרטי או מקצועי

בניגוד למה שאולי רופאים, פסיכולוגים ופסיכיאטרים חושבים, שאר העולם לא מסתכל עלינו כעל עוד סתם חברים שלהם בפייסבוק או בטוויטר. אנשים תמיד יסתכלו עלינו בפריזמה של המקצוע שלנו. לכן גם כשאנחנו בחשבון האישי שלנו בפייסבוק הפסיכולוג חייב להתנהג במקצועיות, וגם כשהוא כותב טוויטים הרופא חייב לזכור שהוא רופא. בשנה שעברה באנגליה, 7 אנשי צוות רפואי בבית חולים הושעו מתפקידם לאחר שהשתתפות במשחק פייסבוק שבו הם צילמו את עצמם שוכבים (לא סקס)בכל מני מקומות כמו מכשיר MRI, על מיטות חולה וכדומה. ועדת הבדיקה מצאה שאותם אנשי צוות חרגו מכללי בטיחות, אתיקה ואפילו מכללי מניעת זיהומים. במקרה אחר אחות הושעתה לאחר שהעלתה לחשבון הפייסבוק שלה תמונות של ניתוחים שבהם השתתפה, מלי לקבל רשות מהמנותחים.

בכל המקרים הטכנולוגיה שהיא כל כך זמינה מאפשרת לנו בקלות ולפעמים בלי מחשבה נוספת לחרוג מכללי התנהגות שלא היינו מרשים לעצמנו לחרוג מהם. טלפון סלולרי באמצע מחלקה מאפשר לנו לעדכן את הפייסבוק שלנו באמצע יום עבודה. אפשר לעדכן את הטוויטר בעשר דקות שיש לכם בין פגישות פסיכותרפיה. התוצאה היא שמה שהיה פעם פרטי הופך היום בקלות לחשוף לציבור ולכן כולם צריכים לזכור שהם צריכים להתנהג לפי אמות המידה המקצועיות גם כשהם משתמשים בחשבון הפרטי שלהם. קצת מבאס אבל יותר בטוח.

גבולות לא ברורים.

כלל היסוד בהשתתפות ברשתות חברתיות הוא שמה שאנחנו לא רוצים שיגיע לידיעת מטופלים או אנשי מקצוע אחרים לא צריך להכתב בשום מקום ברשת. המטופלים שלכם יכולים להיות מוגדרים בפייסבוק כחברים של החברים או לקרוא מה שאתם כותבים בבלוג שלכם. אם אתם מודעים לעובדה הזו, ואתם משתתפים ברשתות חברתיות כשאתם מודעים אליה, הסיכוי שיקרה משהו שתצטערו עליו יורד בצורה משמעותית.

האם קרו גם לכם מקרים שבהם הזהות המקצועית שלכם התנגשה בחיים הפרטיים ברשת?

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

דנה: למי שקשה לישון המליצו לנו על מנטולין טבעי. לילדים יש לפי המינון ולפי הגיל ואפילו טיפה פחות ממה שמומלץ למדך עד...

שחר: האם יש דרך להתאבל "נכון"? כלומר איזה תהליכים וכלים שחשוב לעבור דרך "עבודת האבל" כמו שכתב פרויד. יש המלצות איך...

אדרה: שלום, הפסקתי לקחת כדור פולסן לאחר שנתיים(יש לי בריחת סידן בגב - אוסטופוריזיס) וכעת אני סובלת מכאבי גב תחתון. ...

יעל: היי אני יעל טסתי לאמריקה לשבועיים ויומיים ועכשיו עברו כבר כמה ימים אבל אני עדיין לא מצליחה להירדם לפני 2...

נסים: אבחנה פסיכיאטרית מה הם הכלים של רופא לאבחן מטופל במחלה פסיכיאטרית ? כאשר רופא נותן שם של אבחנה פסיכיאטרית...

אלי: ויאגרה הולך עם פאקסט 20 מג כל בוקר ?

יוסי: אני לוקח סוליאן 200 רציתי לשאול האם אני יכול להחליף את הסוליאן בגאבא

מ: ד"ר שלום, תודה מראש על זמנך. מטופלת בלוסטרל 100 mg מזה כשנתיים בשל מעי רגיז. בשל מחסור לאחרונה במלאי בסופר פארם...

תגובות

7 תגובות לרשימה ”כללים להתנהגות אנשי טיפול במדיה החברתית“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת יעל א:

  כמו שכבר דיברנו פה פעם, זו הליכה על חבל כל כך דק.
  מצד אחד גם איש מקצוע הוא אדם, מאידך עבור המטופלים שלנו אנחנו יצורים שלא יכול להיות שיש להם בעיות/ קשיים/ אכזבות…
  זהות פיקטיבית היא פתרון לא רע, אני עוד חושבת על זה.

 2. מאת גדי:

  כיצד באמת ניתן לומר שקיימת הפרדה מלאה ? הרי הגלישה ברשת ובמיוחד במדיה החברתית, קצת מעבירה אותנו מהחיים האמיתיים לחיים הוירטואלים בלי באמת לעשות סוויץ'.

 3. מאת בלוגיק נבחרי השבוע מהבלוגספירה הישראלית [03-09-10] | Newsgeek:

  […] לוינסקי כתב השבוע על אנשי הטיפול – רופאים, צוות סיעודי, פסיכולוגים ופסיכותרפיסטים, והשתתפ… כמו שכולם משתמשים באינטרנט, בעתיד כולם ישתמשו […]

 4. מאת נלי:

  בלוגיק – צטוט כ"כ מתאים !

 5. מאת שחר:

  אין הפרדה בין החיים המקצועיים לחיים הפרטיים של מטפל, גם אם המטפל רוצה הוא לא יכול להפריד ב-100% לכן כינוי שונה מהשם האמיתי יכול להיות פיתרון או לא לדבר על מטופלים גם לא בעילום שם. גם לדבר על עצמך זו בעיה כי לא תמיד המטפל ירצה שמטופלים ידעו עליו פרטים אישיים, ברשת אנחנו חשופים וצריך לחשוב לפני שעושים דברים

 6. מאת גדי:

  איזו הפרדה ? נו באמת. מטפל הוא בן אדם, לא מכונה.

 7. מאת criminalawyer:

  נכון להגיד שאין אפשרות לחמוק מהמדיה החברתית, אבל אני מאמי שכל אחד שמגיע לאיש מקצוע, הוא יודע היטב שמדובר גם על שלו יש את אורח החיים והדברים שלו, אין זה אומר שצריך לשלול אותם מאיש מקצוע, נכון שהוא צריך לשמור יותר על דיסקריטיות,

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.