ניהול קשב לסטונדטים בימי קורונה

אוף. משבר הקורונה יוצר לכולנו מצוקה ומשבש את החיים בצורה שקשה לנו להתמודד איתה. אנחנו צריכים לנסות ולהתמודד ולנהל את הסיטואציה. אבל אנשים מבוגרים שסובלים מהפרעת קשב וריכוז סובלים בעצם מקשיים בתיפקודים הניהוליים, לכן אי אפשר לצפות שהם ינהלו את הסיטואציה בקלות.

נראה שאף אחד לא באמת יודע מספיק על נגיף הקורונה ועל השפעתו (אם יש כזו) על הפרעת קשב, אבל אפשר ללמוד ממשברים ומצבים משבריים בעבר על השפעת מצבי משבר על אנשים עם הפרעת קשב ועל סטודנטים שמתמודדים עם הפרעת קשב. כמו כולם, סטודנטים יושפעו מהשיבוש שהקורונה גורמת בחיים שלנו. לא רק שהמסגרת של הלימודים השתבשה והם הפסיקו להגיע למסגרת בשעות הקבועות, ולעסוק במטלות האחרות בשעות אחרות, הרי שבחלק מהמקרים גם מקומות העבודה הנפוצים של סטודנטים כמו מסעדות ומוקדים נסגרו והם מחוסרי עבודה וחלק חזרו להתגורר עם ההורים. אנחנו יודעים שמבוגרים שסובלים מהפרעת קשב נוטים יותר לסבול מחרדה ומדכאון, אבל אנחנו לא יודעים עד כמה המשבר הנוכחי יגרום אצלם לעליה בהופעה של תסמיני דכאון או חרדה. כל משבר משמעותי יכול להוביל לקשיי הסתגלות ולמרות שהמשבר הנוכחי הוא משבר אוניברסלי, אין זה אומר שלסטודנטים הללו יש יכולות התמודדות טובות יותר.

אם אנחנו מתנהלים נכון במצבי לחץ זה יכול להוביל אותנו לשיפור בתפקוד. לדוגמא, אם אנחנו קצת לחוצים מהמבחן הקרוב אנחנו יכולים ללמוד יותר טוב (סטודנטים עם הפרעת קשב מכירים את זה בצורה הקיצונית של 'לחכות לרגע האחרון'). אבל רמות גבוהות מדי של חרדה יכולות להוביל לדפוסים של המנעות, לקשיים בריכוז ולבעיות תפקודיות. ככל שהמצבים המשבריים מתמשכים ולא מטופלים בצורה נכונה, הרי שהריחוק החברתי, השינוי במסגרת והקושי התפקודי ישפיעו על השיעור של המשברים והמצוקה הנפשית.

איך סטודנטים עם הפרעת קשב יכולים לנהל את החיים בזמן משבר הקורונה?

צמצום חשיפה לערוצי המדיה: שידורי חדשות בערוצי הטלויזיה מטרטרים בלי הפסקה, בזמן שאתרי האינטרנט והקבוצות שלכם בוואטסאפ נלחמים כדי למשוך את תשומת הלב שלכם באמצעות תיאורים סטטיסטיים על חורבן העולם. מעבר לעובדה שאף אחד לא אומר כמעט שום דבר חדש, ריבוי השידורים רק גורם לכם להלחץ עוד יותר, לחשוב שהכל בחוץ נורא ואין סיבה שתמשיכו להיות חשופים כל הזמן לכל הרעש הזה. תבחרו לכם זמן מצומצם שבו אתם חשופים למידע חדשותי, ובשאר הזמן פשוט תכבו את המכשירים.

לבנות סדר יום: סדר היום שלכם ושל כולם השתבש. אבל אם תתחילו את הבוקר עם בינג' בנטפליקס וקרעה של קורנפלקס, סיכוי סביר שלא תעשו שום דבר משמעותי במהלך היום. דרך טובה להתמודד עם הכאוס שבחוץ זה לייצר סדר יום אצלכם בבית. שעות קבועות לשינה ויקיצה, שעות לאוכל, ללימוד ואפילו שעות לפנאי ופעילות גופנית. גם הרגלים שקשורים לנטילת התרופות שלכם להפרעות קשב צריכים להשמר ככל האפשר. צריכים להיות מרוכזים גם בבית.

להמשיך ללכת ללמוד. לא באמת, אלא וירטואלית. כל מי שעובד מהבית יודע שצריך לייצר סביבה נפרדת לעבודה, ומי שלומד מהבית יודע שאי אפשר ללמוד טוב במטבח או בסלון. צריך פינת לימוד מסודרת, ורק בה לומדים. אחרת הפנאי והפיתויים חודרים אליך ללימודים.

להתמודד עם הדחיינות. אחד הדפוסים המוכרים של סטודנטים עם הפרעת קשב הוא לדחות את כל המטלות עד לרגע האחרון האפשרי ואפילו מעבר לו. אבל כשאתם לומדים מהבית, יותר קל לדחות כי אפילו לא צריך להתייצב באוניברסיטה. לכן כדאי להתארגן בדרכים שונות שיעזרו לכם להמנע מדחיינות. לדוגמא:

 • לתת דין וחשבון. אם אתם לא מצליחים לבד, תקבעו עם מישהו שחשוב לכם שכל ערב תספרו לו מה הספקתם לעשות היום ומה אתם מתכננים למחר. יותר קשה לזייף כשאתם נותנים דין וחשבון למישהו חשוב
 • לימוד בזוגות. תקבעו עם חבר או חברה ללימודים זמן שבו אתם פותחים שיחת זום, שמים על מיוט, ושניכם לומדים במקביל אך בבתים אחרים. 

להפחית חומרים. אולי נחמד לכם להעביר את הזמן בעישון מריחואנה מהבוקר כך שאתם לא ממש מוטרדים ממה שקורה בחוץ והזמן עובר יותר בקלות, אבל אין גם ספק שככל שאתם מעשנים יותר, כך אתם מצליחים פחות לעשות את מה שהתכוונתם לעשות. אותו הדבר אם תבחרו להעביר את הזמן בשתיית קורונה או האלכוהול החביב עליכם. המצב הכללי והאקדמי שלכם לא ישתפר אם תשתמשו ביותר חומרים, אולי להפך.

טיפול תרופתי. הנסיבות של החיים השתנו. אולי אתם צריכים יותר. אולי פחות. אולי להחליף טיפול. כדאי להתייעץ עם מי שמלווה אתכם.

פעילות גופנית חשובה לא פחות מכל שאר הדברים ביכולת שלה להפחית חרדות, לשפר את מצב הרוח ואפילו לשפר לטווח קצר את הריכוז שלכם. פעילות גופנית גם עוזרת להמריץ את זרימת הדם, לשפר את התאבון שלכם ואפילו לסייע בשינה. בקיצור, תזיזו את עצמכם.

יש עוד מגוון דברים שאתם יכולים לעשות בעצמכם עד שתוכלו לצאת מהבית באופן סדיר. שנת הלימודים האקדמית ממשיכה בצורה מקוונת, אבל אתם לא מקוונים. אם אתם צריכים עזרה בהתארגנות, כדאי להקדים את הקשיים ולהרים עכשיו טלפון או זום אל הרופא שלכם ולהתייעץ אם יש צורך בהתאמה תרופתית או להתייעץ עם שאר המטפלים שיכולים לעזור לכם מה כדאי לעשות עם השינוי שאתם עוברים.

אם יש לכם עוד רעיונות, אולי תשתפו את שאר הסטודנטים שקוראים?

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

דנה: סובלת מחרדות וסטרס בגוף כל היום, וגם דפיקות לב שהיו מעירות אותי בלילה. לוקחת ציפרלקס 10 מ״ג כבר 9 שבועות (שבוע...

SEGEV: שלום לכם האם ציפרלקס 10 מ"ג יכול לעזור לחולת אלצהיימר שסובלת מהזיות ובעקבותיהן מחרדות? מדמיינת שג'וקים נמצאים...

כ.ד.ז: מגיע הרגע שאין ברירה אי אפשר לבד תודה על החיזוק

מזל ר.: נושא מעניין. אני לא יודעת מה הייתי עושה אם הייתי במצב כזה. אבל אני מכירה הרבה מתמודדי נפש שההתמודדות שלהם...

אסתי: האם ניתן ליטול אטנט לבעיות קשב וריכוז כשנוטלים קלונקס, האם יש להפסיק את הקלונקס לפני תודה

סני גורדון בר: מבקשת לדעת עבור בת משפחה בחו"ל האם אפשר לקבל קשר לפסיכיאטר ישראלי או דובר עברית בברלין שיכול לתת טיפול...

אור: המטפל מביא את עצמו לטיפול . את החוויות שלו , את הרגישות, החכמת חיים, הנסיון ועוד, לבינה אין את זה . פשוט אין . ...

טולידו רות: ברצוני להפסיק לקחת מירו 30 ופובוקסיל 50. האם הפסקה הדרגתית כלומר לרדת אחרי שש,בועיים לחצי כדור ולאחר מכן לרבע...

תגובות

2 תגובות לרשימה ”ניהול קשב לסטונדטים בימי קורונה“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת גימל:

  יש מי שלמרות הקשים הרבים מאד בתקופה, כולל חזרה להורים, חוסר ליי חברה ממשיים, ושאר עניינים, עדיין, הלימודים נטו מול המחשב בלי הסחות דעת של אנשים מסביב, והעברת לא מעט בחינות לעבודות, עושים את עניים הלימודים נטו, קל יותר.

 2. מאת מתמודדת:

  אני יכול לאומר לגימל שיש את הצד השני שאתה לא צריך לקום בזמן מסוים ואין לך משהו שמשתיק אותך וגם יש מלא פיתויים ומי שיש לו הפרעה אמיתית זה לא משנה אם זה רעש של ילדים או רעש של מכוניות וכו בקיצור יש מלא קשיים
  ואני אישית מאוד מדרדר בלימודים בגלל זה
  אז יש לשים לב לכל הדברים!!!!!!!!
  אחד שההפרעה היא החבר הכי טוב שלו!!!!

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.