אוצר מילים לימי קורונה

מילים. כמה מילים שקיבלו משמעות חדשה בזמן מגיפת הקורונה. מורה נבוכים.

מומחה. אדם שמתראיין ברבים מערוצי הטלויזיה או באתרי אינטרנט, כותב בפייסבוק ובטוויטר על דברים בשכנוע עצמי גדול, תוך כדי שימוש במשפטים קצרים ובקול רם. חלק גדול מהמומחים מחזיק בתארים שלא רלוונטים כלל לנושאים שעליהם הם מרואיינים, חלק כבר מזמן יצא לגמלאות (ולכן פנוי לראיון), אבל כולם יודעים לדבר יפה ולהעביר עוד כמה דקות בשידור.

נוהל. התהליך שבאמצעותו מערכות השלטון מנסות לווסת את הטיפול באנשים שחשודים שסובלים מקורונה, או שחולים בקורונה וזקוקים להעברה לאשפוז ביתי או מלונית. בכל יום או יומיים מתווספת עוד רמת מורכבות לנוהל כך שלא האזרחים ולא אנשי הבריאות או אנשי הצבא שאמורים לטפל בהם מבינים מה הם צריכים לעשות ולמי לפנות. הבירוקרטיה תנצח את הכל.

ביצים ונייר טואלט. מצרכים יותר נדירים מבדיקות קורונה. לא ניתן להשיג, למעט דרך מישהו שמכיר מישהו.

בדיקות קורונה. ראה סעיף קודם.

הסברה. התהליך שבו האנשים שמבינים משהו מצליחים להניע את הציבור לפעולה הנכונה. בעקרון, אמור להיות מנוהל על ידי אנשי מקצוע מעוררי אמון. בפועל, עובד בשיטה של הגברת ההיסטריה הציבורית על ידי החלטות שנראות שמנוהלות משיקולים פוליטיים וחשש מועדות חקירה, ועל ידי הצגת סרטוני פייק ניוז מטעם נציגי השלטון. מתכון מצויין לחיזוק האמון ולהצלחת התהליך.

רעש. מה שכולנו חווים בטלויזיה, בפייסבוק, בוואטסאפ ובכל ערוץ אפשרי אחרי שבנינו פלטפורמות תקשורת שבהן ניתוח גרף ההדבקה של הקורונה בספרד מול איטליה על ידי המוכר בחנות הפיצוחים שווה לניתוח זהה על ידי מומחה לאפידמיולוגיה. לכולם יש מה לומר על וקטורים ויראלים, ייצור מכונות הנשמה ואיך לנהל משק בשעת חירום.

חרדים. מישהו שאפשר להאשים אותו בכל הצרות שלנו, בגלל שהוא נראה מספיק שונה מאיתנו ומתנהג בצורה שונה. כמו הערבים אבל יהודים. נוח גם להוציא עליו את הכעס והתסכול, למרות שיש אנשים שנראים בדיוק כמונו שגם מתנהגים בצורה שמסכנת את הציבור (לדוגמא חילונים שמתקהלים). ראשית, מותר לכעוס על מי שלא מקשיב להנחיות משרד הבריאות. הוא באמת אשם על איך שהוא מתנהג. אבל כמו בכל תקופה, נוח להאשים את החריג במקום לשאול איפה המנהיגים שלנו, מה תהליך קבלת ההחלטות שלהם ומה האחריות שלהם למצב.

ריחוק חברתי. הדבר האחרון שאנחנו צריכים לעשות בתקופה הזו, אבל מונח שתפס ומופץ על ידי רבים. כדי לשרוד את המצב, אנחנו צריכים להקפיד על ריחוק פיזי ועל קירוב חברתי של כל האנשים שתקועים לבד בבית.

השמרו לנפשותיכם.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

דנה: סובלת מחרדות וסטרס בגוף כל היום, וגם דפיקות לב שהיו מעירות אותי בלילה. לוקחת ציפרלקס 10 מ״ג כבר 9 שבועות (שבוע...

SEGEV: שלום לכם האם ציפרלקס 10 מ"ג יכול לעזור לחולת אלצהיימר שסובלת מהזיות ובעקבותיהן מחרדות? מדמיינת שג'וקים נמצאים...

כ.ד.ז: מגיע הרגע שאין ברירה אי אפשר לבד תודה על החיזוק

מזל ר.: נושא מעניין. אני לא יודעת מה הייתי עושה אם הייתי במצב כזה. אבל אני מכירה הרבה מתמודדי נפש שההתמודדות שלהם...

אסתי: האם ניתן ליטול אטנט לבעיות קשב וריכוז כשנוטלים קלונקס, האם יש להפסיק את הקלונקס לפני תודה

סני גורדון בר: מבקשת לדעת עבור בת משפחה בחו"ל האם אפשר לקבל קשר לפסיכיאטר ישראלי או דובר עברית בברלין שיכול לתת טיפול...

אור: המטפל מביא את עצמו לטיפול . את החוויות שלו , את הרגישות, החכמת חיים, הנסיון ועוד, לבינה אין את זה . פשוט אין . ...

טולידו רות: ברצוני להפסיק לקחת מירו 30 ופובוקסיל 50. האם הפסקה הדרגתית כלומר לרדת אחרי שש,בועיים לחצי כדור ולאחר מכן לרבע...

תגובות

תגובה אחת לרשימה ”אוצר מילים לימי קורונה“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת אני:

  קריסה כלכלית של העצמאים – ניסיון להאשים את הקורונה בהתנהלות הכלכלית חסרת האחריות של ציבור גדול מן העצמאיים שחיים על הקצה וכבר מן השבוע הראשון צעקו גיוואלד כאילו לא נתקלו מעולם בשבוע ללא הכנסות.

  מאבק העצמאים – מאבק שבמהותו נועד להפיל את ראש הממשלה המכהן בתואנות כאילו הוא הורה על סגר ולכן עליו לשאת בתוצאותיו הכלכליות, בהתעלם מן העובדה כי עצם ההוראה על סגר הביא למיעוט קורבנות ולא עצם העובדה כי יש מיעוט קורבנות מלמדת על כך שהסגר היה מיותר.

  הוראה לצאת מן הסגר בשל השתפרות המצב הבריאותי – הוראה שצצה מיד עם הצורך לפצות את העצמאים, לפני כן המצב היה קטסטרופלי.

  לימוד מרחוק – עוד סוג של זיגזוג בנהלים, פעם כן, פעם לא, פעם למה לא….

  מרחק נגיעה – קיבל משמעות חדשה והפעם שמירה על מרחק של 2 מטר אחד מן השני שמא מרוב אהבה ניפול מחובקים האחד בזרועות השני או השניה חס ושלום.

  מסכה – רצועת נייר או בד ששמים על הפנים במטרה להרגיש בטוחים יותר…

  שיווק דיגיטלי – שם המפתח לסוד הפרנסה בתקופה זו כשבפועל כולם חוזרים ומקשקשים את אותו הדבר כששורה תחתונה הינה לתת פרנסה לכל הפיתיונות הללו של מדריך חינמי ואח"כ מדריך בהוזלה מיוחדת לתקופת הקורונה כיצד לצאת מן המשבר ובעיקר לתת פרנסה למוכרי הקורסים הללו.

  הלוואות לעסקים – עוד דרך לבנקים להתעשר, אך כמובן שהן לא נועדו ללווים חסרי יכולת פרעון….

  הקפאת משכנתא – עוד דרך של הבנקים להתעשר על חשבון מצוקת האחר במיסווה של סיוע לאזרחים…

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.