פחד טיסה – או – קפריסין יותר קרובה ממה שחושבים

אמצע אוגוסט הגיע ומי שלא "נאלץ" לצאת לחופשה עם הילדים בגלל שאין קייטנות, מתכנן לנסוע בחגים לחופשה ממושכת או קצרה. חלק נוסעים לאילת או לצפון להתאוורר. חלק רוצים להתקרר בארצות צפוניות או להשתזף תחת עצי קוקוס. אבל יש אנשים שחופשת קיץ או חופשת סוכות גורמת להם להרגיש רע. כי חופשה אומרת לפעמים גם טיסה והאנשים האלו חוששים מאד מטיסות. הם יכולים לפחד מאבדן שליטה או התקפי חרדה בזמן הטיסה, או ממחשבות שהם ימותו אם יהיו כמה כיסי אוויר במהלך הטיסה.

חרדה מדבר אחד ספציפי כמו גובה, כלבים, מקומות סגורים או טיסות נקראת פוביה. המונח פוביה מגיע מהמילה היוונית פובוס שמשמעותה פחד. חרדה ספציפית לרוב מופיעה בעקבות אירוע שמערב את הדבר שממנו מפחדים. לדוגמא אם בתור ילדים נחשפתם לסיטואציה שבה פחדתם והרגשתם חסרי אונים מכלב שנבח עליכם אתם יכולים לפחד חרדה מכלבים. גם בחרדת טיסה לרוב האירוע הראשוני קשור בחווית טיסה לא נעימה כגון טיסה שבה היו כיסי אוויר רבים או שהיתה איזו תקלה בפתיחת הגלגלים או בפעילות המיזוג במטוס. יכול להיות שלאדם שיש לו חרדת טיסה יש חבר או בן משפחה שהיה מעורב בתאונת טיסה או שהוא היה במטוס כאשר נוסע שהוא בכלל לא מכיר עבר התקף לב והיה קשה לפנותו לבית חולים. בכל אחד מהמקרים האלו האירוע יכול לעבור הכללה שלאחר מכן האדם מפתח חרדה מכל הטיסות וממטוסים וברגע שהוא צריך לעלות עליהם הוא מתחיל לחוש חרדה.

הקיץ גם מביא אנשים שרוצים לטוס אבל סובלים מפחד טיסה לנסות ולטפל בבעיה שלהם. צריך לזכור שהבעיה הזו לא פוגעת רק בחופשות אלא יכולה לפגוע גם באנשים מבחינה מקצועית. אנשים שמבטלים נסיעות עסקיות או נמנעים מלקבל עבודה שכרוכה בטיסות. הטיפול הטוב ביותר לפוביות בכלל ולחרדת טיסה בפרט הוא טיפול בחשיפה ומניעת תגובה. הרעיון הכללי הוא שבהדרגה חושפים אותך לפחד שלך, והחרדה יורדת בהדרגה עד שנפסקת לחלוטין ואפשר לטוס באופן חופשי.

בפגישה הטיפולית הראשונה אפשר ללמוד טכניקת חשיפה מאד פשוטה. כל שעליכם לעשות הוא לשבת רבע שעה ביום ולדמיין את עצמכם טסים במטוס ולחשוב על הדברים 'האיומים' שיקרו לכם שם. אתם צריכים להיות לבד, ושהטלפון הסלולרי שלכם יהיה סגור באותה רבע שעה. לשים שעון מעורר ולהקדיש את אותה רבע שעה לפחד שלכם. אחרי רבע שעה שהדמיון הפרוע שלכם משתולל השעון/טלפון יצלצל ואתם יכולים להפסיק לפחד ולהמשיך בשגרת היום.

אני יודע שזו לא הטכניקה המלאה של חשיפה ומניעת תגובה, אבל לאנשים רבים זה מספיק כדי להרגיש טוב יותר עם הפחד שלהם. מכיוון שמקור פחד הטיסה בראש שלנו, גם התחושה שאנחנו יכולים להפעיל אותו כשאנחנו רוצים ולהפסיק אותו כשהשעון מצלצל חזקה מאד ויכולה אצל אנשים מסויימים להחזיר להם את התחושה של השליטה בחרדת הטיסה.

אצל אנשים אחרים השיטה המקוצרת לא תעבוד. אנשים שסובלים מחרדת טיסה יכולים לבוא ולקבל טיפול קוגניטיבי התנהגותי קצר ולעניין ולהפטר מחרדת הטיסה שלהם. כמובן שיש אנשים שרוצים את השיטה המקוצרת עוד יותר (לקחת כדור לפני הטיסה). השיטה המקוצרת טובה ויעילה אבל היא לא תפטור אתכם מהחרדה לפני הטיסה הבאה.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

דנה: סובלת מחרדות וסטרס בגוף כל היום, וגם דפיקות לב שהיו מעירות אותי בלילה. לוקחת ציפרלקס 10 מ״ג כבר 9 שבועות (שבוע...

SEGEV: שלום לכם האם ציפרלקס 10 מ"ג יכול לעזור לחולת אלצהיימר שסובלת מהזיות ובעקבותיהן מחרדות? מדמיינת שג'וקים נמצאים...

כ.ד.ז: מגיע הרגע שאין ברירה אי אפשר לבד תודה על החיזוק

מזל ר.: נושא מעניין. אני לא יודעת מה הייתי עושה אם הייתי במצב כזה. אבל אני מכירה הרבה מתמודדי נפש שההתמודדות שלהם...

אסתי: האם ניתן ליטול אטנט לבעיות קשב וריכוז כשנוטלים קלונקס, האם יש להפסיק את הקלונקס לפני תודה

סני גורדון בר: מבקשת לדעת עבור בת משפחה בחו"ל האם אפשר לקבל קשר לפסיכיאטר ישראלי או דובר עברית בברלין שיכול לתת טיפול...

אור: המטפל מביא את עצמו לטיפול . את החוויות שלו , את הרגישות, החכמת חיים, הנסיון ועוד, לבינה אין את זה . פשוט אין . ...

טולידו רות: ברצוני להפסיק לקחת מירו 30 ופובוקסיל 50. האם הפסקה הדרגתית כלומר לרדת אחרי שש,בועיים לחצי כדור ולאחר מכן לרבע...

תגובות

2 תגובות לרשימה ”פחד טיסה – או – קפריסין יותר קרובה ממה שחושבים“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת אבי:

  דר לוינסקי

  אתה וחבריך אוהבים לעבוד על אנשים
  לפי מה שאתם כותבים אפשר לחשוב שרק
  מניעים אליכם ומייד כל הבעיות נפתרות.
  וזה רחוק מהאמת.
  הסיכוי לפתור בעיות בעזרתכם שואף לאפס.
  הסיכוי להפסיד הרבה כסף- ללא תמורה כל שהיא
  כמעט ודאי !

 2. מאת ירדן לוינסקי:

  @אבי, רואים שלא קראת את הכתוב. כתבתי איך כדאי להתמודד לבד עם חרדת טיסות… רק מי שלא מצליח לבד צריך לפנות לטיפול ויש כאמור כלים טובים לעזור

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.