פחד טיסה – או – קפריסין יותר קרובה ממה שחושבים

אמצע אוגוסט הגיע ומי שלא "נאלץ" לצאת לחופשה עם הילדים בגלל שאין קייטנות, מתכנן לנסוע בחגים לחופשה ממושכת או קצרה. חלק נוסעים לאילת או לצפון להתאוורר. חלק רוצים להתקרר בארצות צפוניות או להשתזף תחת עצי קוקוס. אבל יש אנשים שחופשת קיץ או חופשת סוכות גורמת להם להרגיש רע. כי חופשה אומרת לפעמים גם טיסה והאנשים האלו חוששים מאד מטיסות. הם יכולים לפחד מאבדן שליטה או התקפי חרדה בזמן הטיסה, או ממחשבות שהם ימותו אם יהיו כמה כיסי אוויר במהלך הטיסה.

חרדה מדבר אחד ספציפי כמו גובה, כלבים, מקומות סגורים או טיסות נקראת פוביה. המונח פוביה מגיע מהמילה היוונית פובוס שמשמעותה פחד. חרדה ספציפית לרוב מופיעה בעקבות אירוע שמערב את הדבר שממנו מפחדים. לדוגמא אם בתור ילדים נחשפתם לסיטואציה שבה פחדתם והרגשתם חסרי אונים מכלב שנבח עליכם אתם יכולים לפחד חרדה מכלבים. גם בחרדת טיסה לרוב האירוע הראשוני קשור בחווית טיסה לא נעימה כגון טיסה שבה היו כיסי אוויר רבים או שהיתה איזו תקלה בפתיחת הגלגלים או בפעילות המיזוג במטוס. יכול להיות שלאדם שיש לו חרדת טיסה יש חבר או בן משפחה שהיה מעורב בתאונת טיסה או שהוא היה במטוס כאשר נוסע שהוא בכלל לא מכיר עבר התקף לב והיה קשה לפנותו לבית חולים. בכל אחד מהמקרים האלו האירוע יכול לעבור הכללה שלאחר מכן האדם מפתח חרדה מכל הטיסות וממטוסים וברגע שהוא צריך לעלות עליהם הוא מתחיל לחוש חרדה.

הקיץ גם מביא אנשים שרוצים לטוס אבל סובלים מפחד טיסה לנסות ולטפל בבעיה שלהם. צריך לזכור שהבעיה הזו לא פוגעת רק בחופשות אלא יכולה לפגוע גם באנשים מבחינה מקצועית. אנשים שמבטלים נסיעות עסקיות או נמנעים מלקבל עבודה שכרוכה בטיסות. הטיפול הטוב ביותר לפוביות בכלל ולחרדת טיסה בפרט הוא טיפול בחשיפה ומניעת תגובה. הרעיון הכללי הוא שבהדרגה חושפים אותך לפחד שלך, והחרדה יורדת בהדרגה עד שנפסקת לחלוטין ואפשר לטוס באופן חופשי.

בפגישה הטיפולית הראשונה אפשר ללמוד טכניקת חשיפה מאד פשוטה. כל שעליכם לעשות הוא לשבת רבע שעה ביום ולדמיין את עצמכם טסים במטוס ולחשוב על הדברים 'האיומים' שיקרו לכם שם. אתם צריכים להיות לבד, ושהטלפון הסלולרי שלכם יהיה סגור באותה רבע שעה. לשים שעון מעורר ולהקדיש את אותה רבע שעה לפחד שלכם. אחרי רבע שעה שהדמיון הפרוע שלכם משתולל השעון/טלפון יצלצל ואתם יכולים להפסיק לפחד ולהמשיך בשגרת היום.

אני יודע שזו לא הטכניקה המלאה של חשיפה ומניעת תגובה, אבל לאנשים רבים זה מספיק כדי להרגיש טוב יותר עם הפחד שלהם. מכיוון שמקור פחד הטיסה בראש שלנו, גם התחושה שאנחנו יכולים להפעיל אותו כשאנחנו רוצים ולהפסיק אותו כשהשעון מצלצל חזקה מאד ויכולה אצל אנשים מסויימים להחזיר להם את התחושה של השליטה בחרדת הטיסה.

אצל אנשים אחרים השיטה המקוצרת לא תעבוד. אנשים שסובלים מחרדת טיסה יכולים לבוא ולקבל טיפול קוגניטיבי התנהגותי קצר ולעניין ולהפטר מחרדת הטיסה שלהם. כמובן שיש אנשים שרוצים את השיטה המקוצרת עוד יותר (לקחת כדור לפני הטיסה). השיטה המקוצרת טובה ויעילה אבל היא לא תפטור אתכם מהחרדה לפני הטיסה הבאה.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

דנה: למי שקשה לישון המליצו לנו על מנטולין טבעי. לילדים יש לפי המינון ולפי הגיל ואפילו טיפה פחות ממה שמומלץ למדך עד...

שחר: האם יש דרך להתאבל "נכון"? כלומר איזה תהליכים וכלים שחשוב לעבור דרך "עבודת האבל" כמו שכתב פרויד. יש המלצות איך...

אדרה: שלום, הפסקתי לקחת כדור פולסן לאחר שנתיים(יש לי בריחת סידן בגב - אוסטופוריזיס) וכעת אני סובלת מכאבי גב תחתון. ...

יעל: היי אני יעל טסתי לאמריקה לשבועיים ויומיים ועכשיו עברו כבר כמה ימים אבל אני עדיין לא מצליחה להירדם לפני 2...

נסים: אבחנה פסיכיאטרית מה הם הכלים של רופא לאבחן מטופל במחלה פסיכיאטרית ? כאשר רופא נותן שם של אבחנה פסיכיאטרית...

אלי: ויאגרה הולך עם פאקסט 20 מג כל בוקר ?

יוסי: אני לוקח סוליאן 200 רציתי לשאול האם אני יכול להחליף את הסוליאן בגאבא

מ: ד"ר שלום, תודה מראש על זמנך. מטופלת בלוסטרל 100 mg מזה כשנתיים בשל מעי רגיז. בשל מחסור לאחרונה במלאי בסופר פארם...

תגובות

2 תגובות לרשימה ”פחד טיסה – או – קפריסין יותר קרובה ממה שחושבים“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת אבי:

  דר לוינסקי

  אתה וחבריך אוהבים לעבוד על אנשים
  לפי מה שאתם כותבים אפשר לחשוב שרק
  מניעים אליכם ומייד כל הבעיות נפתרות.
  וזה רחוק מהאמת.
  הסיכוי לפתור בעיות בעזרתכם שואף לאפס.
  הסיכוי להפסיד הרבה כסף- ללא תמורה כל שהיא
  כמעט ודאי !

 2. מאת ירדן לוינסקי:

  @אבי, רואים שלא קראת את הכתוב. כתבתי איך כדאי להתמודד לבד עם חרדת טיסות… רק מי שלא מצליח לבד צריך לפנות לטיפול ויש כאמור כלים טובים לעזור

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.