בימים קשים אלו

מילים. כמה מילים שקיבלו משמעות חדשה בזמן מלחמת חרבות ברזל. מורה נבוכים.

מומחה. אדם שמתראיין ברבים מערוצי הטלויזיה או באתרי אינטרנט, כותב בפייסבוק ובטוויטר על דברים בשכנוע עצמי גדול, תוך כדי שימוש במשפטים קצרים ובקול רם. בדרך כלל יש להם הסטוריה בצבא או תואר במדעי המזרח התיכון. חלק גדול מהמומחים מחזיק בתארים שלא רלוונטים כלל לנושאים שעליהם הם מרואיינים, חלק כבר מזמן יצא לגמלאות (ולכן פנוי לראיון), אבל כולם יודעים לדבר יפה ולהעביר עוד כמה דקות בשידור.

תכלול. הפעולה שבה מישהו אמור לקחת נושא מסויים ולדאוג לחבר את כל הגורמים השונים שקשורים לאותו נושא, תוך כדי וידוא ששום דבר הגיוני לא יקרה. במקרים רבים התכלול היא פעולה שמכניסה גורמים לא מתפקדים לתוך תהליך שמתפקד בצורה טובה ובכך גורם לתהליך לקרטע. לעיתים אף ממונים כמה מתכללים במקביל, כדי שהם יוכלו לדרוך אחד על האצבעות של השני.

במיוחד בימים אלו. הקדימון המודרני למוצר שמישהו רוצה למכור לך. כשלא נעים למכור לך מכונית או ביטוח או מנוי לתאטרון, יסבירו לך ש'במיוחד בימים אלו' אתה דווקא צריך לקנות מכונית, או ביטוח או מנוי לתאטרון. כי נו, אתם יודעים, במיוחד בימים אלו.

איך זה יכול להיות. אמנם אנחנו חיים בלה-לה-לנד, אבל משום מה עדיין יש אנשים שמופתעים מחדש. עד ה 7 באוקטובר היית חושב שיש דברים שלא יכולים להיות. אבל עכשיו המונח 'איך זה יכול להיות' מייצג את כל הדברים שלא יכולים להיות, אבל דווקא כן מתרחשים. לדוגמא איך זה יכול להיות שיש כאלו שטוענים שלא היו נרצחים ב 7 באוקטובר. איך זה יכול להיות שיש אנשים שמפיצים פייק ששוטרים או חיילים שיתפו פעולה עם החמאס. איך זה יכול להיות שבזמן שחיילים נהרגים מדי יום במלחמה, יושבים פוליטיקאים וגונבים לכולנו את העתיד. עובדה, כל זה יכול להיות.

התנדבות. מה שמצפים ממך לעשות, אחרת זה לא נעים ואם אתה לא עושה את זה מישהו כבר יצלוב אותך בטוויטר (X, או איך שלא קוראים לזה). אם אתה רק הולך לעבודה, דואג לחברים שבחזית, משלם מיסים, מחזיק את המשק על הגב שלך זה לא התנדבות, זה החיים (ראה הערך הבא). למי שמשום מה לא יודע – התנדבות זה מה שאתה עושה בנוסף לכך שאתה ממלא את החובות שלך. לא במקום.

אלו החיים. צמצום כל הפוליטיקה הישראלית לשתי מילים. אנשים שיושבים שנים רבות בשלטון כבר מזמן שכחו איך זה להיות בני אדם. בשבילם אנחנו מספר של בוחרים וזהו. אנחנו בסך הכל כלים במסע של סיפוק הצרכים העצמיים של הפוליטיקאי. אז אין פלא שכשהוא צריך להיות בסך הכל בן אדם, הוא לא מצליח. לורד אקטון אמר פעם ש"כוח נוטה להשחית, וכוח מוחלט משחית באופן מוחלט. אנשים גדולים הם כמעט תמיד אנשים רעים." אלו החיים.

קונספציה. מושג מקובל בתולדות עם ישראל למחדל של מלחמת יום הכיפורים. עכשיו הוא עבר שדרוג, ניפוח, הרחבה וגרוטסקיזציה עד כדי כך שהוא מייצג את כל הדברים שגרמו לאסון ב 7 לאוקטובר. כולל גם הסברים מפולפלים לדברים שהיינו יכולים לדעת בדיעבד כבר אצל בן גוריון, רצח רבין וההתנתקות. באופן כללי, נמצא בשימוש בערוצים שונים באתר של אילון מאסק, שם המונח מתייחס לכל טעויות החשיבה של הצבא, האמריקאים, וכל מי שרוצה שנחשוב שהוא לא אחראי.

רעש. מה שכולנו חווים בטלויזיה, בפייסבוק, בוואטסאפ ובכל ערוץ אפשרי אחרי שבנינו פלטפורמות תקשורת שבהן ניתוח מספר האזעקות של צבע אדום ביחס למספר ההרוגים של חמאס בשוג'עיה על ידי האיש שמוכר לכם דיסקיות של 'תחזירו את החטופים' שווה לניתוח זהה על ידי מומחה לפיתוח טיל חץ. לכולם יש מה לומר על הפתרון לחיזבאללה, לחות'ים ואיך לנהל משק בשעת חירום.

אחראי. כל מי שהוא לא אתה.

מהנהר לים. לא, לא מדובר במסע מים לים. מדובר בנילוס ובים האדריאטי. או בעצם בדנובה ובים השחור. זה לפחות מה שחלק גדול מהאנשים שצועקים את זה במדינות המערב חושבים, כי הם כל כך תקועים בתרבות ה Woke שלהם שאין להם יכולת לראות כמה הם בורים. כמה הכל שטחי. אנשים מקבוצות LGBT שנלחמים למען החמאס הם בכלל פתיתי שלג מיוחדים במינם.

לשאת בנטל. עוד משהו שחשוב לעשות. במיוחד כשבדרך כלל אתה לא נושא בנטל אז עכשיו אתה יכול לשאת בנטל בכאילו. לדוגמא אנשים שמתגייסים לצבא בגיל ארבעים לטירונות של חודש, מצטלמים, מפרסמים, וחושבים שאנחנו לא זוכרים שאם התגייסת רק בגיל 40 למטרת יחסי ציבור, זה אומר שאחרים סחבו אותך על הגב 22 שנים בזמן שאתה חיית על חשבונם.

אנטישמים. כל מי שהוא לא ישראלי או יהודי תומך ישראל. אפילו אוונגליסטים. זה כולל את כולם, כולל כולם. גם ביידן.

יחד ננצח. המוטו של מלחמת חרבות ברזל. אולי זה עושה לכם נעים בגב להפריח ססמאות בין דיווחים ברדיו ש'דובר צה"ל התיר לפרסום שאתמול נהרגו ברצועת עזה..', אבל האמת היא שהרבה זמן אין פה ביחד, ולא ברור את מי בדיוק אנחנו הולכים לנצח. את נסראללה? את החות'ים? אולי את השמאל ימח שמו. אולי את החיוך של סמוטריץ'? מה שיש זה קבוצות ישראלים שנלחמות אחת בשניה במטרה לנצח אחת את השניה. אנחנו פשוט בהפסקת פרסומות.

תודה לאל שיש כיפת ברזל, חץ וצה"ל. והכי תודה לעם ישראל, יהודים, ערבים, דרוזים. בזכותם אנחנו יכולים להמציא כל כך הרבה מילים ולצחוק קצת על עצמנו. כי ביחד (באמת) אולי ננצח.

 

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

דנה: סובלת מחרדות וסטרס בגוף כל היום, וגם דפיקות לב שהיו מעירות אותי בלילה. לוקחת ציפרלקס 10 מ״ג כבר 9 שבועות (שבוע...

SEGEV: שלום לכם האם ציפרלקס 10 מ"ג יכול לעזור לחולת אלצהיימר שסובלת מהזיות ובעקבותיהן מחרדות? מדמיינת שג'וקים נמצאים...

כ.ד.ז: מגיע הרגע שאין ברירה אי אפשר לבד תודה על החיזוק

מזל ר.: נושא מעניין. אני לא יודעת מה הייתי עושה אם הייתי במצב כזה. אבל אני מכירה הרבה מתמודדי נפש שההתמודדות שלהם...

אסתי: האם ניתן ליטול אטנט לבעיות קשב וריכוז כשנוטלים קלונקס, האם יש להפסיק את הקלונקס לפני תודה

סני גורדון בר: מבקשת לדעת עבור בת משפחה בחו"ל האם אפשר לקבל קשר לפסיכיאטר ישראלי או דובר עברית בברלין שיכול לתת טיפול...

אור: המטפל מביא את עצמו לטיפול . את החוויות שלו , את הרגישות, החכמת חיים, הנסיון ועוד, לבינה אין את זה . פשוט אין . ...

טולידו רות: ברצוני להפסיק לקחת מירו 30 ופובוקסיל 50. האם הפסקה הדרגתית כלומר לרדת אחרי שש,בועיים לחצי כדור ולאחר מכן לרבע...

תגובות

2 תגובות לרשימה ”בימים קשים אלו“, בסדר כרונולוגי. ניתן להוסיף תגובות בהמשך העמוד.

 1. מאת דוקטור יארינג:

  הצלחת לקלוע בכל סעיף, מזלי שאני מצליח לקרוא את הכותרות ולא להכנס לתוך הכתבות בעיתון, אין לי פייס/אינסטה/איכס או טלוויזיה בבית, אני נמנע מחברים כדי לא לקיים שיחה על המצב, ואין לי ילדים – אין צורך לשחק את רוברטו בניני כל יום מחדש.

  בהחלט נראה כי הסיסמה האמיתית היא לא "ביחד ננצח" אלא "ביחד נכסח" ואכן שאולי צדק.

 2. מאת Amikam Salant:

  סקירה מרתקת !!
  תודה לך ד"ר ירדן לוינסקי על חוכמת החיים שלך !!
  בהערכה ,

  עמי סלנט

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.