האם זה מעבר לסתם 'לחץ'?

אנחנו עמוק בתוך משבר מתמשך ולכן זה גם טבעי להרגיש רמות מסויימות של לחץ, שחיקה, דאגה או אפילו עייפות נפשית. מצד שני, אנחנו יודעים ממחקרים רבים שאחוז האנשים שסובלים מבעיות נפשיות צמח בשנה האחרונה בצורה משמעותית. 

זה יכול להיות קצת קשה לדעת אם מה שאתם מרגישים זה חלק מתגובה נורמלית לסיטואציה בלתי אפשרית או אם מה שאתם מרגישים זה לא סטרס רגיל אלא חלק מבעיה נפשית שדורשת טיפול מקצועי.

סימנים לכך שכדאי לכם לבקש עזרה

מחשבות על מוות או התאבדות
זה אף פעם לא טבעי לרצות למות או לחשוב על התאבדות. מחשבות כאלו יכולות להתבטא בצורות שונות: מחשבות שהלוואי שלא תתעוררו בבוקר, מחשבות שעדיף למשפחה שלכם בלעדיכם, פנטזיות על המוות שלכם, או אפילו מחשבות על כך שתפגעו בעצמכם או תתאבדו. מחשבות אבדניות כאלו הן סימן שמשהו מאד לא בסדר, אפילו אם אלו מחשבות חולפות או שאין לכם באמת כוונה עכשיו לפגוע בעצמכם. זה סימן שאתם צריכים לפנות למישהו ולקבל עזרה כי פעמים רבות הן ביטוי של בעיה נפשית שאפשר לטפל בה. לרוב, עם טיפול נכון המצב שלכם יכול להשתפר.

הסימפטומים משפיעים על החיים שלכם
לחץ לא אמור לגרום לכם להרגיש כל כך עצובים, חרדים, מותשים או חסרי מוטיבציה עד כדי כך שזה מפריע לכם בביצוע המטלות הרגילות שלכם בעבודה או בבית וזה לא צריך להפריע לכם לעשות את הדברים שאתם רוצים לעשות. לדוגמא, אתם יכולים לשים לב שהציונים באוניברסיטה מתחילים לצנוח, שאין לכם כח יותר לפגוש את החברים שלכם כשאתם דווקא רוצים, שאין לכם יכולת לעמוד במשימות שלכם בעבודה או שאתם לוקחים יותר ימי מחלה מהרגיל. כל השינויים האלו בדפוסים שלכם מעידים שהגיע הזמן לפנות ולקבל עזרה.

גם אם אתם עדיין מצליחים לתפקד ואף אחד לא שם לב שעובר עליכם משהו, הסימפטומים האלו אומרים שיש בעיה משמעותית שצריך לטפל בה. חלק מהאנשים מסוגלים למשך זמן מסויים לאסוף את הכוחות ולהצליח לתפקד, גם אם הם מרגישים איום ונורא. אבל זה לא אומר שהם בסדר או יכולים להסתדר כך לאורך זמן. 

שינויים מתמשכים בתאבון
הרבה אנשים חווים ירידה בתאבון כשהם מרגישים לחוצים. אחרים מרגישים במצבים כאלו שהם רוצים לאכול פחמימות או מתוקים. אבל לרוב שינויים כאלו בדפוסי אכילה חולפים אחרי יום או יומיים. אם אתם מרגישים מבחינים בכך שהדפוסים אלו מתמשכים יותר מכמה ימים, או שיש שינויים משמעותיים ולא מתוכננים במשקל, אתם עולים מאד במשקל או יורדים ללא סיבה מתוכננת, זה הזמן לפנות לאיש מקצוע.

בעיות שינה
שנת הלילה שלכם לא חייבת להיות מושלמת בכל לילה, במיוחד אם אתם לחוצים. אבל אם אתם מוצאים את עצמכם פעמים רבות מתקשים להרדם, או שלילה אחר לילה, אתם מתעוררים באמצע הלילה או מבשעות הבוקר ולא מצליחים לחזור לשינה, כל אלו סימנים לכך שהסטרס שלכם הוא סימן לבעיה נפשית משמעותית יותר שצריכה התייחסות.

אתם מתחילים להתמודד בצורה לא בריאה
לכלל אחד מאיתנו יש את הדרך שלנו להתמודד עם לחץ. אנחנו יכולים לתרגל מדיטציה, לצאת לריצה, לדבר עם חבר טוב או אפילו לקחת יום חופש. אבל אם אמצעי ההתמודדות שלכם מתחילים להיות הרגלים לא בריאים, כדאי לקבל עזרה לפני שאמצעי ההתמודדות הופכים להיות בעיה בפני עצמה.

יש אנשים שמתמודדים עם סטרס על ידי קניות מוגזמות באינטרנט. הרגלי מין לא בריאים, פגיעה עצמית. שימוש מוגזם באלכוהול או במריחואנה ואפילו ספורט בצורה לא בריאה. כאלו אלו אולי עוזרים לכם לזמן קצר, אבל לאורך זמן הם יחמירו את המצב שלכם. כדי להבין ש'טיפול עצמי' באמצעים מזיקים בסופו של דבר גם לא מטפל בבעיה שמפריעה לכם וגם גורמת לבעיות נוספות.

אף פעם לא מאוחר מדי ללכת לטיפול
לא כולם יסבלו מבעיות בשינה, לא כולם ירדו במשקל ובטח לא כל מי שסובל מבעיה נפשית חושב להתאבד. בעיות נפשיות יכולות להתבטא בצורות שונות, ויש גם סיבות אחרות לחפש טיפול למשבר שאתם עוברים. אל תחשבו שאתם צריכים לדעת את כל הפתרונות לפני שאתם פונים לקבלת עזרה. פניה לאנשי מקצוע היא צעד ראשון בהתמודדות בריאה.  

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

דנה: סובלת מחרדות וסטרס בגוף כל היום, וגם דפיקות לב שהיו מעירות אותי בלילה. לוקחת ציפרלקס 10 מ״ג כבר 9 שבועות (שבוע...

SEGEV: שלום לכם האם ציפרלקס 10 מ"ג יכול לעזור לחולת אלצהיימר שסובלת מהזיות ובעקבותיהן מחרדות? מדמיינת שג'וקים נמצאים...

כ.ד.ז: מגיע הרגע שאין ברירה אי אפשר לבד תודה על החיזוק

מזל ר.: נושא מעניין. אני לא יודעת מה הייתי עושה אם הייתי במצב כזה. אבל אני מכירה הרבה מתמודדי נפש שההתמודדות שלהם...

אסתי: האם ניתן ליטול אטנט לבעיות קשב וריכוז כשנוטלים קלונקס, האם יש להפסיק את הקלונקס לפני תודה

סני גורדון בר: מבקשת לדעת עבור בת משפחה בחו"ל האם אפשר לקבל קשר לפסיכיאטר ישראלי או דובר עברית בברלין שיכול לתת טיפול...

אור: המטפל מביא את עצמו לטיפול . את החוויות שלו , את הרגישות, החכמת חיים, הנסיון ועוד, לבינה אין את זה . פשוט אין . ...

טולידו רות: ברצוני להפסיק לקחת מירו 30 ופובוקסיל 50. האם הפסקה הדרגתית כלומר לרדת אחרי שש,בועיים לחצי כדור ולאחר מכן לרבע...

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.