מתבוננים פנימה: לחיות עם דיכאון

הדיכאון אינו בוחל באף אחד, והוא משפיע על אנשים מכל תחומי החיים, כולל אלו שנמצאים באור הזרקורים.


רובין ויליאמס. הסופרת וירג'יניה וולף. ג'ון לנון. ג'ים קארי. הנסיכה דיאנה. וגם אנשים כמו אברהם לינקולן. זה יכול לקרות לכל אחד ואחת. לפי ארגון הבריאות העולמי, בערך 5% מהאוכלוסיה בעולם מתמודדת עם דיכאון. ה CDC מדווחים ש 8% מהאמריקאים חווה דיכאון, ובאירופה מדווחים על כ 7% מהאוכלוסיה.

ההבנה שלנו את הדיכאון התפתחה רבות במהלך השנים. כיום, הדיכאון נחשב להפרעת מצב רוח המשפיעה על רגשות, מחשבות והתנהגות. הוא מתבטא במצב רוח ירוד ממושך, אובדן עניין או הנאה מפעילויות שגרמו בעבר להנאה, ותסמינים נוספים כמו שינויים בתיאבון ובשינה, עייפות, תחושות של חוסר ערך או אשמה, קושי להתרכז ומחשבות על מוות או התאבדות.

גורמים ביולוגיים: מחקרים מראים כי שינויים בכימיה של המוח, במיוחד בחומרים כמו סרוטונין, דופמין ונוראפינפרין, יכולים להשפיע על מצב הרוח ולהוביל לדיכאון. יש גם ראיות לכך שגורמים גנטיים יכולים להשפיע על הסיכוי לדיכאון.
גורמים פסיכולוגיים: אנשים עם דפוסי חשיבה שליליים, כמו נטייה לפרפקציוניזם או הערכה עצמית נמוכה, עשויים להיות מועדים יותר לדיכאון. טראומות וגורמי לחץ נפשיים משמעותיים, כמו אובדן אדם קרוב, פרידה, אבטלה או פגיעה פיזית, יכולים גם הם להיות טריגרים להתפתחות הדיכאון.
גורמים סביבתיים: סביבה חברתית לחוצה או לא תומכת, בדידות ובידוד חברתי, יכולים להגביר את הסיכון לדיכאון. תמיכה חברתית חשובה להתמודדות עם הדיכאון והיא יכולה לשפר את התסמינים ולהקל על התחושה הכללית.

דברים שאנשים לא מכירים על דיכאון

  • הדיכאון אינו חולשה אישית: דיכאון הוא מחלה רפואית, ולא תוצאה של חולשה אישית או חוסר רצון להתמודד. אנשים רבים מתקשים להבין שהדיכאון הוא מחלה שדורשת טיפול, כמו כל מחלה אחרת.
  • לא תמיד מדובר בעצב: למרות שעצב הוא סימפטום שכיח של דיכאון, יש אנשים הסובלים מדיכאון שיחוו יותר תחושות של אדישות או ריקנות רגשית מאשר עצב.
  • השפעות פיזיות: דיכאון יכול לגרום לתסמינים פיזיים רבים, כמו כאבים כרוניים, בעיות בעיכול, וכאבי ראש. תחושות אלו אינן "בראש" של האדם אלא קשורות למצבו הנפשי.
  • השפעת הדיכאון על קוגניציה: דיכאון יכול להשפיע על יכולת החשיבה והריכוז של האדם, להאט את התגובה שלו ולהקשות על קבלת החלטות.
  • לא תמיד אפשר לראות את הדיכאון: ישנם אנשים הסובלים מדיכאון שעדיין מצליחים לתפקד בצורה נורמלית בעבודתם ובחייהם האישיים. הם עשויים להיראות כאילו הכל בסדר כלפי חוץ, אך בפנים הם נאבקים עם תסמינים חמורים.
  • סטיגמה סביב דיכאון ומחלות נפשיות אחרות יכולה להקשות על אנשים לפנות לעזרה. פחד ממה יחשבו אחרים או תחושת בושה עלולה לגרום לאנשים להסתיר את מצבם ולסבול בשקט. חשוב להעלות את המודעות ולהפחית את הסטיגמה כדי לעודד אנשים לפנות לטיפול.

האזנה לפרק:

 

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה, מנהל את מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. לפרטים נוספים או קביעת פגישה אפשר לשלוח דואר אל info@resolution.co.il או להתקשר עכשיו 03-6919961

לקבלת עדכונים אפשר להרשם לרשימת התפוצה או לעקוב אחריי בטוויטר.

קבלו עדכונים במייל

מחשבות של אחרים

פלונית: יש לי גיסה שנכנסה לדיכאון לאחר הלידה של הבת שלה ובייחוד לאחר שקיבלה איבחון על כך שהיא על הרצף האוטיסטי (הבת). ...

יעקוביאן חנוך: אני סובל שנים מכאבים כרוניים קשים בפלג גוף תחתון במיוחד ברגליים יש פריצות דיסק נירולג קבע פגיע עיצבית קשה...

יעל: שלום רציתי לדעת האם וולבוטרין גורם להשמנה? התחלתי לקחת לפני שבועיים, מיד שיפור במצב רוח, שיחסית יותר טוב, אך...

אני: מערכת החינוך בעיקר מתעלמת מהפרעת קשב, אלא אם במקרה דרך הביטוי שלה היא קושי במקצועות רבי מלל. ע"ע "לקות ללמידה"...

גראס: יש אנשים עם נטיה לפתח פסיכוזה, ברגע שישתמשו בגראס זה יעורר את הנטיה, מקרוב ראיתי את הקשר הישיר בין עישון גראס...

יצחק ויסברג: שלוםוברכה אני חושב שהקושי האמיתי שלי זה הפרעת קשב והפסיכולוג והפסיכטאר אומרים שזה אובססייה וא סי די מה אתה...

ליליטה: איך ניתן להיגמל מוולבוטרין בצורה הדרגתית אם אסור לחלק את הכדור?

נעמה: תודה על המאמר המרתק! כמה פרפקציוניסטי זה מצידי שמצאתי 2 מילים עם טעויות סופר במאמר ‍♀️ הן לא מפריעות לרצף...

הוספת תגובה


דוקטור, למה לא ענית? כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.

על מנת להגן על אתר זה מפני ספאם, שפה בוטה, התקפות אישיות או מסעות צלב, הפעלתי את אפשרות מודרציית התגובות באתר. כדי להבין איך אני עונה לשאלות קראו את מדיניות התשובות שלי.
אפרסם את תגובתך מייד לאחר שאוודא שאין שם שום דבר שמסוכן לבריאות.